Kendini geliştirmek için 8 yol ve 21 pratik uygulama

kendini geliştirmek

İnsan kendini nasıl geliştirir? Hemen hemen her insan kendini geliştirmek için çabalar. Bunu başarıp hayat kaliteni yükseltmek ister misin?

Bazı faydalı alışkanlıklara sahip olup sağlam ve güçlü adımlar atarak insan kendini nasıl geliştirir sorusuna nitelikli cevaplar verebilirsin. İnsan sürekli kendisini nasıl geliştirebileceğini düşünür durur. Birçok farklı yöntemi dener. Bazıları kısa süreli cevaplar verse bile uzun vadede yeterli değildir.

Özet: Kendini geliştirmek için pratik yollar

Kişisel gelişim konusunda çok istekli olabilirsin. Ancak kendini geliştirmek istiyorsan doğru yolu takip ettiğinden emin olmalısın. Bu sayede belirlemiş olduğun gelişim hedefine ulaşabilirsin. Kendini geliştirip daha iyi ve daha becerikli bir insan olmak istiyorsan kısa bir yolculuğa hazırlanmalısın.

“Kendimi geliştirmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.”diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. Her gün kitap oku.
 2. Yeteneklerini geliştir.
 3. Yeni şeyler öğren.
 4. Korkularını aşmaya çalış.
 5. Sağlığına dikkat et.
 6. Eleştirilere açık ol.
 7. Güçlü ve zayıf yanlarını keşfet.
 8. Zaman sınırlı pratik yöntemleri uygula.

Kendini geliştirmek ister misin?

İnsanın kendini geliştirmesi için yapabilecekleri gerçekten çok çeşitlidir. Daha önce insanın kendini nasıl değiştirir isimli yazımda değişimle alakalı pratik bilgiler paylaşmıştım. Bu sefer ise gelişim ve sürekli üzerine ekleyerek hayatta ilerleme konusunda sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Kendini hangi yönde geliştirmek istediğin konusunda doğrudan fikir sahibi olamam. Bu nedenle nokta atışı sayılabilecek nitelikte yöntemler paylaşmamın pek mümkün olmayacağını bilmelisin. Kendini geliştirmek için daha pek çok farklı ve iyi yöntemin olduğunu unutmamalısın.

1. Her gün kitap oku

Kitaplarla aran nasıl bilmiyorum. Onları seven insanlardan biri olabilirsin. Eğer öyleyse çok şanslısın demektir. Kitaplar bilgi depolarıdır. Bir kitaptan faydalanmanın sayısız yolu vardır. Henüz okuma alışkanlığın yoksa okuma alışkanlığı nasıl kazanılır isimli yazımı inceleyebilirsin.

Kitapların doğası insana inanılmaz bir gelişim olanağı sunar. Senin okuduğun bir kitabı senden sonra yakın bir arkadaşın okumuş olsa bile seninle aynı deneyimlere sahip olmayacaktır. Bilgi her ne kadar evrensel gibi gözükse bile bilgiyi işleme son derece öznel bir durumdur.

Alışkanlıklar insanın başarıya giden yoldaki en önemli dostudur. Alışkanlıkların iyiyse güçlü bir insan olursun. Bu nedenle alışkanlıklar konusunda titiz olmalısın. Örneğin, günlük tutmak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığın faydaları için günlük nasıl yazılır isimli yazıma bakabilirsin.

Diğer taraftan sürekli televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun süre eğlence odaklı vakit geçirmek, geç yatıp geç kalkmak gibi durumlar birer alışkanlıktır. Bunlar sağlığın ve gelişimin için faydalı olmaktan ziyade zararlıdırlar. Her biriyle aranda bir miktar mesafe olması gerekir.

2. Yeteneklerini geliştir

Bireysel olarak bir insan çok farklı yeteneklere sahip olabilir ama burada önemli olan sahip olunan yeteneklerin işlevsellik durumudur. Her konuda bilgi sahibi olduğun zaman çok daha iyi bir insan olacağını düşünüyor olabilirsin. Ancak bu çok sağlıklı bir düşünce değildir.

Yetenek çantanda 20-30 tane kabiliyet olabilir ama aralarından bir tanesini bile en iyi şekilde gerçekleştirecek kadar becerikli değilsen gelişim açısından bir anlamı olmayacaktır. Miktarları değil niteliği düşünerek hareket edip yeteneklerini geliştirmeyi düşünmelisin.

3. Yeni şeyler öğren

Yabancı dil her alanda ihtiyaç duyabileceğin önemli gereksinimlerden birisidir. Bu hem farklı kültürleri anlamaya çalışmak hem de kariyerinde başarılı olmak için gereklidir. Bir yabancı dile sahipsen onu iyi seviyeye getirmeye çalışmalısın.

Bir yabancı dile sahip değilsen ilk işin İngilizce öğrenmek olmalıdır. İngilizce öğrenerek global olarak iletişim kurabilme becerisine sahip olabilirsin. İngilizce öğrenmeye başlamak istiyorsan ilk olarak ingilizce nasıl öğrenilir isimli yazımı inceleyebilirsin.

Yeni bilgi ve becerilere sahip olmanın en kolay yollarından birisi eğitim kurslarıdır. Eğitim kurslarına katılarak merak ettiğin bir konuda bilgi sahibi olabilirsin. Bu kursların aşırı uzun vadeli olmasına gerek yoktur. Önemli olan hayatına katkı sağlayabilecek niteliğe sahip olmasıdır.

Yeni kurslara katılırken önceliğin her zaman mutlaka fayda olmalıdır. Sırf kursa katılmak için bir kursa katılmayı düşünmemelisin. Mevcut becerilerin ile uyumlu olan ve onlara farklı bir boyut kazandıracak çeşitli kurslara katılarak kendini geliştirmenin yollarını bulmalısın.

4. Korkularını aşmaya çalış

Hepimizin bazı korkuları vardır. Belirsizlikte korkarız, toplum önünde konuşmaktan korkarız, risk almaktan korkarız. Bunların hepsine veya sadece birine sahip olabiliriz. Bunlar bizi bulunduğumuz konumda tutarlar ve ileriye doğru adım atmamıza engel olurlar.

Önce sahip olduğun korkuları tanımlamalı ardından gelişim için fırsatları ortaya çıkarmalısın. Bir şeyden korkuyorsan o alanda bilgi eksiliğine sahip olabilirsin. Korkularını aşmak için korkularla yüzleşmek isimli yazıma göz atabilirsin.

Her başarının ardında çok ciddi çalışma vardır. Çalışıp çaba göstermediğin müddetçe başarı elde etsen bile pek bir değeri olmayacaktır. Sürekli rahatlık bölgende kalırsan ve ileriye doğru adım atmayı göze alamazsan kendini geliştirmenin bir yolunu bulamazsın.

Rahatlık alanın hayatında zamanının büyük bir kısmını harcadığın alandır. Diğer insanların buraya çok fazla müdahale etmesini istemezsin. Yine diğer insanların müdahalelerini kısıtlayarak farklı şeyler yapmayı deneyebilirsin. Yeni şeylerle uğraşmak gelişimin için oldukça değerlidir.

5. Sağlığına dikkat et

Gün içerisinde çok daha üretken olmak ve hayat kaliteni yükseltmek istiyorsan sabahları erken kalkmaya çalışmalısın. Erken kalktığın zaman zihnin gün içerisinde aktif kalmak için uğraşıp seni gelişime zorlayacaktır. Bundan faydalanıp gelişimine değer katabilirsin.

Yeni alışkanlıklar elde edebilmek için güne erken başlamak çok daha değerlidir. Böylece gün içerisinde yapman gerekenlerden pek fazla ödün vermeden yeni şeyler deneme fırsatını elde edebilirsin. Erken uyanmak aynı zamanda hayatını düzene sokmana yardımcı olacaktır.

Kendini geliştirmek ve hayatını bambaşka noktaya taşımak istiyorsan düzenli egzersiz yapmalısın. Bu egzersizler yardımıyla çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabileceğini unutmamalısın. Yapacağın her egzersiz zihinsel ve fiziksel olarak zinde kalmanı sağlayacaktır.

Egzersizler konusunda rutine bağlı kalmaya çalışmalısın. Ancak bu rutin yapacağın sporların çeşidiyle ilgili değil süresiyle ilgili olmalıdır. Bazen yüzme ve salon egzersizleri yaparken bazen salon egzersizleri ve doğada yürüyüş yapmayı düşünebilirsin.

6. Eleştirilere açık ol

Rekabetçi olmadığın zaman gelişimin yavaş olur. Bir rekabet ortamı oluşturmalı ve bu ortamda varlık gösterebilmek için tüm çabanı ortaya koymalısın. Kilo vermeye çalışabilirsin, günlük yirmi farklı hareket yapabilirsin, aylık harcadığın miktarı kısmanın yollarını arayabilirsin.

Rekabet edebilmek için belirlediğin hedef ne olursa olsun ona bağlı kalmaya çalışmalısın. Rekabet her daim gelişmene öncü olacaktır. Rekabet süreci içerisinde kendini geliştirmek için düşündüğünden çok daha fazla fırsata sahip olacağından emin olabilirsin.

Kendini geliştirmek istiyorsan en önemli yardımcıların sana gelen eleştiriler olacaktır. Eleştiriler saptamakta zorlandığın eksik yanlarını ortaya çıkarırlar. Bununla birlikte keşfetmekte zorlandığın kör noktaları eleştiriler yardımıyla açığa çıkarabilirsin.

Her insan eleştirilmekten çok hoşlanmaz. Ailenden, arkadaşlarından veya iş arkadaşlarından gelen eleştirilere karşı açık olmalısın. Eleştirilme korkusuna sahipsen eleştirilme korkusu nasıl aşılır isimli yazımı inceleyebilirsin.

7. Güçlü ve zayıf yanlarını keşfet

Kör noktalar bizimle ilgili olan ama bizim keşfetmeyi başaramadığımız yanlarımızdır. Bunlar olumlu olabilecekleri gibi olumsuz da olabileceklerdir. Kör noktaları keşfetmek gelişmek için yeni alanlar keşfetmek anlamına geldiğinden son derece önemlidir.

Kör noktaları keşfetmek için gün içerisinde seni sinirlendiren, sana ilginç gelen ve seni etkileyen olayları düşünebilirsin. Bunların hepsi kör noktalarda yer alırlar. Ancak bunları tanımlayabilmek için aynı zamanda bunları harekete geçiren durumları keşfetmen gerektiğini bilmelisin.

Herkesin bir kusuru vardır. Bir başka ifadeyle hiç kimse mükemmel değildir. Önemli olan bu kusurların farkında olmak, onları anlamak ve onları ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bunu yaparak kendini geliştirme konusunda epey anlamlı adımlar atabilirsin.

Kusurların her ne ise onları saptarken dürüst olmalısın. Kusurlar ve onları ortadan kaldırma konusunda sabırdan sonra en çok ihtiyacın olacak nitelik dürüstlüktür. Dürüst olmazsan kusurlarını göremezsin, kusurlarını göremezsen kendini geliştirme konusunda ileri doğru adım atamazsın.

8. Zaman sınırlı pratik yöntemleri uygula

Yukarıda yer alan pratik yöntemlerin birer çözüm olduğunu düşünmüyorsan çok daha kapsamlı ve kararlı adımlar atmayı düşünebilirsin. Bunun için bir kaç öneri sunacağım. Kendini geliştirmenin yolları hususunda arayışların sürüyorsa mutlaka aşağıdaki önerilere şöyle kısaca bir göz atmanı öneririm.

Aşağıda bahsetmiş olduğum kendini geliştirme yollarından bazıları yaşam stilinle uyumlu bazıları ise yaşam stiline uyumsuz olabilir. Bu nedenle seçici davranmalı ve sana fayda sağlayabilecek olanları seçmelisin. Unutmadan, bu yolların her birisini günde sadece 10 dakikada uygulayabileceğini bilmelisin.

Uygulama 1: Maksimum 10 dakikalık egzersiz

Samimi olmak gerekirse spor yapmaya saatlerini harcamak gerçekten yorucudur. Hem fiziksel hem zihinsel açıdan seni yoran bu egzersiz türünden vazgeçip daha kolay uygulanabilir bir şeyler seçmeyi düşünebilirsin. Böylece fiziksel olarak kendini geliştirmeye başlayabilirsin.

Elbette yapacağın egzersizi bir plana uygun hale getirmen gerekir. Bunun için cep telefonunda kullanabileceğin 7 Dakika Egzersiz uygulamasından faydalanabilirsin. Bu uygulamada yer alan kısa süreli egzersizleri düzenli olarak yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsin.

Uygulama 2: Maksimum 10 dakikalık yürüyüş

Basit bir soru sormak istiyorum:: her gün aynı odada vakit geçirmekten sıkılmadın mı?? Cevabını ikimiz de biliyoruz. Tek yapman gereken yeşilliğin olduğu bir yer bulup orada kısa süreliğine yürüş yapmak ve doğanın tadını çıkarmaktır.

Doğanın içerisinde yer alırken vaktin çabuk geçtiğinin farkında bile olmazsın. Belki 10 dakika diye başladığın yürüyüşe 30 dakika sonra son verebilirsin. Vücudunun ve zihninin rahatlamaya ihtiyacı vardır ve 10 dakikayı ona çok görmemelisin.

Uygulama 3: Maksimum 3 dakikalık esneme hareketleri

Her gün bir masanın başında oturarak çalışan biriysen vücudunun hareket etme olanağının çok düşük olduğunu bilmelisin. Bu durumda onu rahatlatabilecek ufak detayları düşünmen gerekir. İşte bu 2-3 dakikalık ufak detaylar esneme hareketleridir.

Arada bir oturduğun sandalyeden kalkıp esneme hareketleri yaparak vücut kaslarını rahatlatmaya çalışmalısın. Böylece vücudunun sana daha iyi tepki vermesini sağlayabilirsin. Vücudundan aldığın tepki ne kadar kaliteli olursa konsantrasyon ve verimlilik açısından daha az sorun yaşarsın.

Uygulama 4: 1 saniyelik gülümseme

Gülümsemenin çok farklı faydaları vardır ama en önemlisi güvenini ve mutluluk düzeyini artırmasıdır. Sadece bir saniyelik gülümsemeni kaydederek dahi başarılı bir iş yapmış olursun. Günde 1 kez gülümserken selfie çekmeli ve o an neler hissettiğini yazmalısın.

Selfie çektikten sonra onu kendine saklamalısın ve başkasıyla paylaşmayı düşünmemelisin. Bu sayede ihtiyaç duyduğun memnuniyeti kendi kendine bulmayı başarabilirsin. Kendini mutlu hissettiğinde ve kendine güvendiğinde gelişim açısından çok daha kararlı adımlar atacağından şüphe duymamalısın.

Uygulama 5: 3 duygusal düşmanla mücadele

Gün içerisinde seni en çok rahatsız edecek olan 3 önemli duygu vardır. Bunlardan ilki endişe, ikincisi kaygı ve üçüncüsü ise depresyondur. Her birisiyle mücadele konusunda yeterli bilgiye sahip olursan gün içerisinde kendini çok daha memnun hissedebilirsin.

Zihninin memnun olması gelişim açısından doğru ekipmanlara sahip olman anlamına gelir. Bu nedenle endişe, kaygı ve depresyonla mücadele etmenin yollarını keşfetmeye önem vermelisin. Endişelerin ile mücadele etmek istiyorsan endişe ve kaygılardan kurtulma konulu yazımı okuyabilirsin.

Uygulama 6: 10 dakikalık şekerleme

Öğleye doğru bastıran uykuna çözüm bulamazsan kendini geliştirme konusunda türlü türlü yollar denesen bile başarılı olamazsın. Bunun sebebi zihinsel olarak gelişime açık olmamaktır. Öğleye doğru yorgunluk çöküyorsa kahve içmeyi bir kenara bırakıp sadece 10 dakikalığına şekerleme yapmalısın.

Bu kısa süreli şekerleme etrafında olan biteni daha net görme, daha uyanık olma ve en önemlisi daha isabetli hareket etme konusunda sana yardımcı olur. Bu kısa süreli uykuyu küçümsersen gününün çok daha kötü geçeceğinden emin olabilirsin. Kendini geliştirmek için mutlaka sağlığını önemsemelisin.

Uygulama 7: Pozitif biriyle 10 dakika takılma

Etrafında ne kadar pozitif insan varsa kendi ruh halin bir o kadar iyi olur. Bu nedenle pozitif insanlarla arkadaşlık etmek çok daha doğrudur. Sana sürekli pozitif mesajlar veren, ruh halinin dengesiz hale bürünmesine engel olan ve motivasyonunu yükselten insanlarla vakit geçirmelisin.

Çalıştığın yerde veya ev ortamında bu şekilde insanlar varsa onlarla 10 dakikalığına sohbet etmen yeterlidir. Örneğin, kısa süreli yürüyüşe çıkmak istediğinde bu pozitif insana yürüyüş teklifini yapabilirsin. Bu tür bir insanla geçireceğin 10 dakika takılmak ruhunu besleyecektir.

Uygulama 8: Minimum 10 dakikalığına desteğe başvurma

Hayat gerçekten zorlayıcıdır. İnsanlar bunu kabul etmeyi pek istemezler ama koşullar düşünüldüğünde bunun ne denli doğru olduğu ortaya çıkar. Para konusunda sıkıntın varsa, arkadaşların destekleyici değilse ve çalıştığın iş ruhunu sömürüyorsa nefes dahi alamazsın.

Bunların herhangi birisi kendi gelişimine engel değilmiş gibi görünebilir. Ancak her birisi ileriye doğru adım atmanı engelleyen etkenlerdir. Kendini zor durumda hissediyorsan ve bulunduğun durumundan çıkmayı başaramıyorsan bir terapiste danışarak destek almayı düşünmelisin.

Uygulama 9: 10 dakikada kendini tanıma

Bilgi gelişimin en önemli destekçisidir. Kendin hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursan senin için bir o kadar iyidir. Bu nedenle mutlaka kişiliğin konusunda bilgi sahibi olmalı ve kendini tanımaya çalışmalısın.

Bu konuda ilk önerim insan kendini nasıl tanır isimli yazıma göz atman olacaktır. İkincil olarak ise 16 Personalities adresindeki kapsamlı kişilik testini gerçekleştirmeni tavsiye ederim. Tüm bunlar sayesinde kendini çok daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsin.

Uygulama 10: 10 dakika gün doğumunu seyretme

Bazen hayatın en önemli anlarını yaşamak gerekir. Hayatında sürekli önemli gelişmelerin yaşanmasını beklememelisin. Bunun yerine anı oluşturmaya çalışmalı ve o anın tadını çıkarmak için elinden geleni yapmayı denemelisin.

Sadece 10 dakikalığına sabah erkenden uyanıp gün doğumunu seyretmek buna verilebilecek en ideal örneklerden biridir. Belki bunu sürekli yapamazsın ama gün doğumunu rahat rahat görebileceğin bir yerde kahvaltı yapmaya çalışabilirsin. Doğanın güzelliklerinden yararlanarak ruhuna değer katmalısın.

Uygulama 11: 10 dakika müzik dinleme

Endişe konusunda ciddi sıkıntıların varsa ve endişenin gelişimini engellediğini düşünüyorsan müzik dinleme alışkanlığına sahip olmalısın. Müzik dinleyerek yaşadığın endişenin bir kısmını üzerinden atabilirsin. Böylece gelişimine daha fazla önem verebilirsin.

Müzik dinlerken doğru müzik tercihlerini yapmayı ihmal etmemelisin. Ruh halini karamsarlığa sürükleyecek müzikler değil daha eğlenceli ve hareketli müzikler dinlemeyi tercih etmelisin. Sadece 1-2 şarkı yani 10 dakika müzik dinleyerek gelişimine destek olabilirsin.

Uygulama 12: 10 dakikalık gülme seansı

Gülmenin çok önemli olduğundan daha önce söz etmiştim. Bunu yinelemek istemiyorum ama kendini güldürmek için neler yapabileceğinden söz etmek istiyorum. Yakınımızdaki pek çok insanın telefonuna bakarken kahkahalar attığı anları hatırlıyor musun?

Bu kahkahaların sebebi muhtemelen izlenilen komik bir video veya okunan bir karikatürdür. Hangisini tercih edersen et kendine vakit ayırarak bir gülme seansı gerçekleştirmelisin. Böylece stresini azaltabilir ve zihninin daha potansiyelli bir biçimde çalışmasına yardımcı olabilirsin.

Uygulama 15: 10 dakikada kontrol

Kendini geliştirmek istiyorsan bunu kontrolsüz bir biçimde yapamazsın. Kendini geliştirmenin yolları konusunda ne kadar bilgili olursan ol kontrollü uygulama yoluna gitmezsen hiçbir verim alamazsın. Her zaman kendine “ne yapıyorum?” ve “doğru yolda mıyım?” sorularını sorma fırsatına sahip olmalısın.

Bu sorulara vereceğin cevapları not etmelisin. Doğru yolda yer aldığına inanıyorsan yaptığın şeyi yüksek sesle dile getirmelisin. Doğru yolda olduğuna inanmıyorsan “bunu değiştirmeliyim!” diye haykırarak farklı bir yöne doğru gitme cesaretini göstermelisin.

Uygulama 16: 5 dakikada duygusal zeka testi

Zeki olman durumunda hayatında yaşadığın problemlerin önemli bir kısmının üstesinden gelebilirsin. Ancak, bazen saf zeka bazı problemleri aşmak için pek yeterli değildir. Çünkü duygusal zekanı kullanman gerekebilir.

Duygusal insanlarla ilişkilerin ve iletişim becerilerin gibi çok farklı alanları derinden etkilemeyi başarabilir. Bunun için duygusal zekanın ne durumda olduğunu öğrenmeli ve onu geliştirmeye çalışmalısın. A Real Me adresindeki EQ testini çözerek duygusal zeka seviyeni öğrenmelisin.

Uygulamaya 17: 5 dakikada memnuniyet pratiği

Üzerine kara bulutlar çökmüş olsa dahi memnuniyet duyabileceğin bir şeylere sahipsindir. Doğu felsefesinin en iyi yanı bu tür öğretilerle dolu olmasıdır. Şimdi benzer yaklaşımı modern zamana uyarlayarak hayatından memnuniyet duymaya çalışmalısın.

Sadece 5 dakikanı ayırarak her gün hayatında yaşanan memnun edici durumları not etmelisin. Not ettiğin bu durumlar ruh halinin daha iyi olmasını sağlayacak ve sana gelişim açısından fırsat tanıyacaktır. Not alırken maddeleri üç ile sınırlı tutmalı ve aşırıya kaçmaktan kaçınmalısın.

Uygulama 18: 10 dakika mola

Modern hayatın en büyük getirisi insanı sürekli olarak meşguliyete yönlendirmedir. Modern hayatın sistemine giriş yaptığın zaman kendine çok fazla hareket alanı bulamazsın. Kendini bu tür bir kıskaçta hissettiğin zaman 10 dakika mola vermeli ve hiçbir şey yapmamalısın.

10 dakikalık mola sırasında genel işlerinden ve düşüncelerinden uzak durmalısın. Belki bu kısa süre içerisinde birkaç küçük oyun oynayabilirsin. Böylece zihninin şarj olmasını sağlayabilir ve geri döndüğünde daha verimli çalışarak öğrenmeye devam edebilirsin.

Uygulama 19: 10 dakika okuma

Her zaman söylediğim gibi okuma alışkanlığı kendini geliştirmen için son derece etkili bir yöntemdir. Belki hayatın koşuşturmasından buna vakit bulamayabilirsin. Kendini geliştirme yolları kapsamında ayıracağın 10 dakikalık sürede birkaç sayfa okumayı denemelisin.

Belki hızlı okuma konusunda kendini geliştirerek 10 dakikaya daha fazlasını sığdırmayı başarabilirsin. Seçim tamamen sana aittir. Sadece 10 dakikalığına bir şeyler okuyarak hayatına çok anlamlı katkılar yapabileceğini aklından çıkarmamalısın.

Uygulama 20: Yeni dil öğrenmeye 10 dakika ayırma

İkinci bir dile sahip olan insanın kendini geliştirme olasılığı tek dil bilen insandan çok daha fazladır. Bir dili profesyonel düzeyde öğrenmek ile gündelik düzeyde öğrenmek arasında çok büyük fark vardır. Gündelik düzey öğrenimi için günlük 10 dakikanı ayırman oldukça yeterlidir.

Yeni bir dil öğrenmek istiyorsan bunu eğlenceli bir biçimde gerçekleştirmelisin. Duolingo gibi uygulamalardan yararlanarak bunu kolayca yapabilirsin. Sadece 10 dakikada çeşitli testler çözerek yeni bir dil öğrenme adına kendini geliştirebilirsin.

Uygulama 21: Eğitim kurslarına 10 dakika ayırma

Hayatın boyunca sürekli öğrenmeye devam edebilirsin. Bunun için erişimi ücretsiz olan eğitim programlarını keşfetmen gerekir. Belki bir nebze olsun YouTube videolarından yardım almayı düşünebilirsin ama planlı olan içeriklerden yararlanmak çok daha doğrudur.

Kendi kendine öğrenmek ve bilgilerini geliştirmek istiyorsan yararlanabileceğin pek çok farklı platform vardır. ODTÜ tarafından sunulan Bilgeİş eğitimlerini, ücretsiz ve ücretli Udemy kurslarını ve yabancı dilin olması durumunda Academic Earth adresinden faydalanmayı deneyebilirsin.

Umarım bu bilgiler kendini geliştirme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

538 Responses

 1. Wray dedi ki:

  Merhabalar. Yazınıza denk geldim. Çok güzel yazmışsınız. Yorumlara bakıyorum da herkesin bi problemi var, samimice cevaplarınızdan dolayı benim içimden de bir şeyler yazmak geldi buraya. Benim problemim de insan ilişkileri, sosyal fobi. Tabii bunu bir kaç sene öncesine nazaran birazcık atlattım ama hala var. Bu benim için bi problem değil, sadece çevremdekiler sürekli bana söylüyorlar bunu, “sosyal ol kendini soyutlama diye. Değer verdiğim eski öğretmenim dahi söyledi sosyal olmamın iyi olacağını ama ben bu durumdan memnunum. Yani insanlarla vakit geçirmektense, ne bileyim kendi başıma olmaktan daha mutlu oluyorum. Hobilerim daha çok bireysel odaklı zaten. Kitap okumak, bilim ve teknoloji yazıları okumak-yazmak, tek başıma video oyunu oynamak gibi vs. Dediğim gibi, bu durumdan memnunum. Çevremde kaliteli sohbet yapabileceğim kimse yok, hatta daha çok enerjimi emen, huzurumu bozan, yaptıkları şakalarla moralimi bozan insanlar. Kötü insan olduklarından değil gayet iyiler ama yine de okuldaki arkadaşlarımla takılırken mutsuz oluyorum, zamanım boşa geçiyormuş gibi hissediyorum. Yaptığımız muhabbet de beni çekmiyor, kendini tekrar eden espriler, karşı cinse yapılan bel altı laflar gibi monologlar silsilesi… Ya onlar gibi olmam gerekiyor, başka biriymiş gibi davranmak, bunu yapınca da aralarında sırıtıyorum. Onların sürekli yaptığı espriyi ben yapınca hemen deli damgası yiyorum. Mecburen uzaklaşmak istiyorum ama öğretmenlerim sürekli karışıyorlar bana kendini soyutlama onlarla takıl diye. “Toplum içine çıktığında sudan çıkmış balık gibi olursun.” diyorlar. Bu konuda haklıymışlar. Bayağı sıkıntısını çekiyorum topluma çıkmanın, konuşmaya dahi korkuyorum. Ne önerirsiniz? Nasıl geliştirebilirim kendimi bu konuda? Kendi istediğim gibi mi yaşamalıyım yoksa o ortamlara girip iyi bi oyuncu mu olmalıyım?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Aradığınız sorulara cevabın bir kısmı aşağıdaki yazımda var. Bir kontrol etmeni öneririm. En azından ne durumda olduğunu görmüş olursun. Ancak burada problem okul ve arkadaşlardan ziyade senin biraz çekingen davranman. Okulundaki arkadaşlarınla vakit geçirmek hoşuna gitmiyorsa farklı arkadaşlar edinmeyi düşünebilirsin. Mesela oyun oynadığını yazmışsın, oradan arkadaşlar edinebilirsin. Bilim ve teknolojiyi takip ediyormuşsun, çeşitli forumlara üye olup oralarda vakit geçirebilirsin.

   Tabi bu dediklerim gerçek arkadaşlığın yerini tutmayacak şeyler biraz. Tek yapman gereken kendine yeni arkadaşlıklar edinmek. Senin mevcut arkadaşlıkların artık alışkanlığına dönüşmüş durumda. Takılmak için takılıyorsun bir nevi. Bu döngüyü bozabilmek için yeni arkadaşlar edinmelisin.

   https://www.grisayfalar.com/sosyal-anksiyete/

   • Wray dedi ki:

    Kaan Bey, o yazıyı kontrol ettim, cevabınız için teşekkür ederim. Şöyle söyleyeyim, bir araya gelmekten mutlu olduğum, “dostlarım” elbette var, bir araya gelmekten mutlu olduğum ama onların sayısı çok az ve bunun nedense çok sık olması taraftarı değilim. Zaten şehir dışında olmaları ya da işleri dolayısıyla sık görüşemiyoruz ama buluşuyoruz elbette. Sizinde dediğiniz gibi, forumlarda ya da sosyal medyada yukarıda belirttiğim hobiler, ortak noktalar vasıtasıyla konuştuğum kişiler oldu, ama o ayrı tabii günlük hayat ayrı. Yeni arkadaşlıklar edinmek iyidir ama gerçekten tanışmak istediğim kimse yok. Dediğiniz gibi takılmak için takılıyorum ve her gün görmek zorunda olduğum insanlar sadece. İnsanlar sanki benim okumak, dinlemek istediğim şeylere engel oluyorlar gibi hissediyorum. Listemde bir sürü albüm ve kitap var. Onları bitirmem lazım ve insanlara vakit ayırmak istemiyorum. Tuhaftır belki ama böyle. Belki de verimli sohbet yapabileceğim insanlar vardır ama çok az denk geliyorum. Yeni arkadaşlıklar nasıl olur artık bilmiyorum hayırlısı. Sağolun rahatsız ettim sizi ama.kusura bakmayın…

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Rahatsızlık diye bir şey söz konusu değil. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Bu yaptığınız kendinizi biraz içe kapatmak olur. Sosyal kalmaya özen göstermelisiniz. Ancak dediğim gibi bunu bir zorunluluk olarak görmeye başlarsanız hiçbir keyif alamazsınız. Sosyalliği hayatınızı bir parçası haline getirirseniz ondan daha büyük keyif alabilirsiniz. Böylece onu bir şeyleri yapmak isterken önünüze çıkan engel olarak görmezsiniz. Kitap okumak ve buna benzer hobiler faydalı şeyler. Ama bir denge kurmak zorundasınız. En azından geleceğiniz ve hayatınızın daha kaliteli olması için buna ihtiyacınız var.

 2. Murat dedi ki:

  Hocam ben kendimi geliştirmek istiyorum 17 yaşında biriyim bunun için ilk nereden başlayacağımı bilmiyorum ve nasıl bir adım sürmem gerektigini bilmiyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Murat,

   Öncelikle yorumun için teşekkürler. Soruna gelince elbette ne konuda kendini geliştirmen gerektiğine karar vererek başlaman gerek. Bu kararı verdikten sonra yapman gerekenlere odaklanmalısın. Her alanda kendini geliştiremezsin. Önce kendi becerilerinin farkında olmalı ve genel anlamda yapmak isteyip yapamadıklarını sorgulamaya çalışmalısın.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğin zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsin.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 3. Funda dedi ki:

  Bilgi paylasildikca daha kiymetli oluyor hic suphesiz…emeginize ilginize ve yureginize saglik hocam….ben cocugumun saglik sorunlari nedeniyle calisma hayatini birakmak zorunda kalan bir anneyim…sukur suan o kotu gunler geride kaldi ve ben eski halimi cok ozluyorum ve tekrar oyle ozguveni tam girisimci kendini gelistiren bir birey olmak istiyorum..evle surekli cocukla ilgilenmek insanda sanirim atalete sebebiyet oluyor…
  Kendimi gelistirme adina merak ettigim bir alanda uzaktan egitime basladim cok da iyi geldi bana…ama daha neler yapabilirim..daha cok ogrenmek ve kendimi gelistirmek istiyorum..kisacasi ARTIK URETMEK ISTIYORUM..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Funda Hanım,

   Kademe anlayışına sahip bir insanım. Yani 1’den 3’e geçişe değil, 1-2-3 diye ilerleyişe her zaman bağlı kalırım. Kendiniz için önemli bir adım atıp uzaktan eğitime başlamışsınız. Bu çok anlamlı bir adım ve bunu farklı noktalarla desteklemelisiniz. Hangi alanda eğitim almaya başladınız? Bu alanda iyi olan blogları takip edebilir veya bu alanda yazılmış olan kitapları okumaya çalışabilirsiniz. Bu sayede kendinizi eğitim sunduğu formasyonun çok daha ötesinde geliştirmeyi başarabilirsiniz. Hem bu adımlar size daha farklı gelişim kapılarını gösterecektir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 4. Ümmü Gülsüm dedi ki:

  Hocam ben birkaç psikolaga gittim ve kişilik bozuklugum varmış. Kendimi geliştirmem gerekiyor. Ben tembellikten, istek ve ihtiyaclarimin karşılanmadığını düşünüyorum ve kismen sebep olarak görüyorum. Elimden geldiğince açıklarımi kapatmaya çalışıyorum ama olmuyo. Çalışmayi pek bilmiyorum cahil birisiyim psikolojik sorunlardan egitemedim kendimi kafam çok dolu tembellik, usengeclik, can sıkıntısı çekiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Ümmü Gülsüm,

   Öncelikle, “hocam” sözü benim için bir fazlalık. Ben sadece bir araştırmacıyım.

   Kişilik bozukluğu yaşıyorsan doktorunun sana uygun bir takım çözümler sunmuş olması gerek. Onları takip edip bir sonuç elde edip edemediğini benimle paylaşır mısın?? Ayrıca, gelişmek ve daha iyi bir hayata sahip olmak istiyorsan ilk olarak sahip olduğun zihin karmaşıklığını ortadan kaldırmamız gerek. Senden ricam kapatmak istediğin en önemli eksikliği tespit etmen şeklinde olacaktır. Eksiklerini bir öncelik sırasına koymalı ve adım adım ilerlemeye çalışmalısın. Hepsini aynı anda düzeltmeye çalışırsan hiçbirisini düzeltmeyi başaramazsın.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

 5. busra dedi ki:

  Hayat cok sıkici ve bikkinim ne yapmak istedigimi bile bilmiorum gec kaldim sanirim herseye

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Büşra,

   Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. Sadece biraz sakin olup problemini daha detaylı bir biçimde anlatmayı denemelisin. Bu şekilde sana yardımcı olmaya çalışabilirim ama problemini bilmezsem yardımcı olamam.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

 6. reina dedi ki:

  Merhaba!!! 19 Yaşındayım.Üniversite’yi kazandım ama hem Üniversitem hemde bölümüm için baya kuşkuluyum. İleride mesleğimi yapamazsam diye korkuyorum.Yolun başındayken kararsız kaldığım için sınava girdim(Çok iyi alamadım hem üniversite hemde sınava çalışmak zor geldi),Okulumu dondurmayı düşündüm.(yeniden sınava hazırlanmak için.) En büyük korkularımdan vasıfsız biri olmak. Beni engelleyen hayatımda o kadar çok şey var ki… Sosyal Fobiye benzer bir rahatsızlığım var. Toplum önüne çıkmaya zorlanıyorum.İş de çalışamıyorum. Sosyal etkinliklere girmeye utanıyorum, devamlı kaçıyorum, kendime göre bahaneler üretiyorum. Kendimi ifade edemiyorum ve bunlar benim hayatımda büyük zorluklara yol açıyor. Hayat dan vazgeçmek istiyorum bazen.Bazende birçok şey için istekli oluyorum .Psikiyatriye gittim ama her şeyin bende bittiğinin farkındayım. Birçok şeyi aşmam gerek…Bir yandan bu zorlukları yaşarken bir yandan da kendimi nasıl geliştirebilirim bilmiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Reina,

   Öncelikle bu kadar karmaşıklığa pek gerek yok. Yaşadığın problem sosyalleşme ile ilgili ve bunu aşabilmek için yine sosyalleşmeye yani toplumun arasına dalmaya ihtiyacın var. Kendini pek çok şeyden soyutlayarak bir yere varamazsın. Üstelik bu seni korumaz, aksine zayıflatır. Bu nedenle bir fırsatını bulup yavaş yavaş sosyalleşmeye başlaman gerek. Biliyorum söylemesi kolay ama uygulaması zordur hepimiz için. Sosyalleşme çok geniş bir kavram, bu konuda yardımcı olmaya çalışabilirim ama öncelikle uzmanın sana neler dediğini öğrenmem gerek.

   Cevabını bekliyor olacağım, sağlıcakla kal. Hayat boyu başarılar dilerim.

   • reina dedi ki:

    İlk önce bana geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Genel olarak bana dedikleri sizin dediklerinize benziyor.İnsanlarla iletişim kurmamı ve onların benim hakkımda ne düşündüklerini önemsemem gerektiğini. Evet söylemesi kolay gibi ama benim için o kadar zor ki. İster istemez bütün gözlerin benim üzerimde olduğumu hissediyorum ve kasılıyorum, tedirgin oluyorum.Dikkat çekmeyi seven biri değilim. Konuştuğumda birinin bana bakması beni rahatsız eder.Örneğin sunum yapmak gibi… Nasıl yardım edebilirsiniz bilmiyorum ama yinede size teşekkür ederim.Sayfanız bana çok yardımcı oldu. Elimden geldiğince söylediklerinizi uygulamaya çalışacağım.

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba Reina,

     Biraz insanların önünde konuşma yapmaya ihtiyacınız var. Bu kolay bir değil çünkü işin içinde utangaçlık, çekingenlik, yetiştirilip durumu gibi çok farklı etkenler mevcut. Bunların her birisinin tek tek tespit edilmesi profesyonellere bağlı bir şey. Yani bunları ben istesem bile tespit edemem. Ancak bir şeyleri değiştirme konusunda şansımızın olduğuna inanıyorum. Şöyle yapabiliriz, en azından deneyebilirsin:

     – İnsanlarla konuşmak veya başkalarının önünde konuşmanın sana korkutucu geldiğini düşünüyorum. Aslında bundan korkuyorsun, korktuğun için yanlış bir şey söyleyip söylemediğini düşünüyorsun. İlk olarak buradaki korku durumunu değiştirmek gerek, mesela korkmak yerine heyecan duymayı deneyebilirsin. Bunu daha önce hiç denedin mi?
     – Konuşurken başkalarını düşünmemelisin. Başkalarını düşünürsen hayatını onlara adamış olursun ama bu hayat sana aittir. Bu nedenle olumlu düşünmeye çalışmalı, konuşurken doğru veya yanlış olarak düşüncelerini aktardığını aklına getirmelisin.
     – Doktorun önerisine saygı duyuyorum ama başlangıcı başka insanların önüne çıkarak yapmamalısın. İlk olarak yakın arkadaşlarınla başlamalısın, yakın arkadaşlarına bir sunum yapmayı deneyebilirsin. Belki ilkinde yine tedirginlik duyarsın ama ikincide veya üçüncüde bu tedirginliği üzerinden atabilirsin.

     Bu konuda söylenebilecek çok şey var ama senin durumunu bilmem gerek. Üstelik konuşurken hal ve tavırlarının gözlemlenmesi gerek. Bunları beni aşan şeyler. Son gittiğin uzmana değil başka birine gitmende fayda var diye düşünüyorum.

     Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

 7. Hilal dedi ki:

  Merhaba
  Yazınız o kadar başarılı burada o kadar çok yorum var ve birçok insanın hayatına dokunmuşsunuz. Başarınıza hayran kaldım. Ben okuduğumda ise heyecanlandım başarabilirsin sende yapabilirsin beyaz bir sayfa açmalıyım dedim. Ama bu benim için birkaç saniyelik hevesle kalıyor. Bu kadar insana cevap vermenizden cesaret alarak buraya içimi döküyorum çünkü profesyonel bir yardım almak istediğimde karşı taraftan duyduğum tek şey sen buna dert mi diyorsun oldu. Ben yaklaşık 6 yıldır ailemin ciddi sağlık problemleriyle mücadele ettim. Her yıl 1 – 2 ay ağır hastalıklarla hastanede mücadele etti hem annem hem babam. Ablam ağır bir boşanma döneminden geçti. Çok değer verdiğim arkadaşlarımdan çok büyük darbeler aldım. Canım kadar sevdiğim dedemi kanserden kaybettim. Anlayacağınız bu 6 yıl hiç kolay geçmedi ve hala devam ediyor. Eskiden çok enerjiktim çok sosyaldim. Gezerdim gülerdim arkadaşlarımla verimli vakitler geçirirdim. Şuan elimde kalan hiçbir şeyden zevk almayan mutsuz bir kız. Üniversitede herkes arkadaşlarıyla ders sonrası eğlenir sohbet eder bense eve kaçıyorum. İnsanlar tarafından sürekli dışlanıyor gibi hissediyorum. Kendime olan güvenimi kaybettim. Arkadaşlarımla konuşacak hiçbir şey bulamıyorum. Yan yana geldiğimizde sadece susuyorum onları dinliyorum. İleride çok başarılı olmak istiyorum. Mesleğim gereği çok gezmeli insanlarla çok iletişim kurmalıyım. Bunu yapmak istiyorum ama her işe elini uzattığında korkan bir kız var aynaya baktığımda. Eski mutlu konuşkan sosyal halime nasıl dönebilirim ? Hatta ondan daha iyisine nasıl kavuşabilirim ? Tünelden geçiyorum sanki ucunda ışık var görüyorum, koşuyorum sanıyorum ama sanki koşu bandındayım. Sadece koşuyorum ilerleyemiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Hilal,

   Yaşadıkların kolay şeyler değil. Profesyonel destek almalısın demiyorum, almak zorundasın. Hayatında ihtiyacın olan tek şey senin dertlerini dinleyecek ve seni doğruya doğru yönlendirecek birisinin varlığı. Terapistler bu konuda sana fazlasıyla yardımcı olurlar. Geçmiş ile olan bağını anlıyorum. Benzer süreçlerden geçtim ve toparlamam çok zor oldu. Hatta şöyle söyleyebilirim, şu an sahip olduğum psikolojik rahatsızlığın varlığından haberdar oldum.

   Şansım vardı çünkü çok değer verdiğim bir arkadaşım psikoloji okuyordu. Ondan destek aldım, durumu anlattım ve bana en yakın zamanda doktora gitmemi söyledi. Ben sadece kendimde olan durumlardan yola çıkarak “hastalığım bu olabilir mi acaba?” diye düşünüyordum ama etrafımda kimseye anlatamıyordum. Önce psikiyatr ardından psikologa giderek her şeyi netleştirdim. Artık ailem hasta olduğumu kabul ediyor. Şu an ekonomik bazı sebeplerden ötürü terapilere devam edemiyorum ama Allah razı olsun ilk gittiğim doktor bana bazı şeyleri nasıl kontrol altında tutabileceğimi söyledi.

   Anlayacağın, mutlaka bir uzmandan destek almalısın. Bir diğer tavsiyem ise ilaç kullanmayı tercih etmemendir. İlaç hızlı ama geçici çözüm, terapi ise yavaş ama kalıcı çözümdür. Çok ekstra durumlarda ikisini karma yapmak gerekebilir ama sorunlarının ne olduğunu bilmediğim için bir şey demem söz konusu değil.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim. Ne zaman istersen tekrar yazabilir veya e-posta yoluyla iletişim kısmından bana ulaşabilirsin.

 8. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar şuan gerçekten üzgünüm durumdayken karşıma çıktınız hala yapabileceğim birşey bir çözüm vardır diye düşünürken yazınızla karşılaştım üç senedir sınava hazırlanıyorum ama üç senedir barajı geçemiyorum gören arkadaşlarım ögretmelerim hep şaşırlar nasıl yapamazsın diye ama olmuyor gerçekten okul hayatım boyunca başarılı bir ögrenci iken çok üzdü bu durumlar beni çok yıprandım ama yılmadım geçen sene yani ikinci senemde işletme iki yıllık bölümü tercih ettim herkesten uzaklaşmak için bilhassa üçüncü sene sınava girmeme ailem dışında herkes karşı çıktı yapamıyorsun niye hala deniyorsun diye ama ben biliyorum bir gün istediğim yerde olucağımı pes etmek asla istemiyorum ama insan başarısızlıkla karşılaştıkça düşüyorum toparlamaya çalışıyorum kendimi olucak diyorum ama gerçekten kendimi geliştirmek için herşeye varım ama nerden başlıycağımı bilmiyorum bu konu hakkında Bilgi verirseniz çok sevinirim herşeyi yapmaya hazırım hayatımla ilgili kendimi geliştirmek adına …

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Başlaman gereken nokta o “yapamazsın” diyen insanları etrafından uzaklaştırmak olmalı. Ne kadar çabalarsan çabala ne kadar iyi olursan ol, gerekli motivasyona sahip olamazsan maalesef istediğin sonucu elde edemezsin. Etrafındaki bu insanlar senin için motivasyon kırıcı nitelikteler. Bu nedenle onlarla arana mesafe koymalısın.

   İkincisi ve en önemlisi artık belirli bir plana ayak uydurman gerek. Bu hayatını düzene sokmak için bir plan olmalı. Sen dün bu yorumu attıktan sonra ben yazıyı güncelledim. Yeni bilgiler ve yeni kendini geliştirme yolları ekledim. Bunlara dikkat ederek hayatını güzelleştirebilir ve daha verimli bir şekilde ders çalışarak başarıya ulaşabilirsin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 9. Çiğdem dedi ki:

  Mrb. Kaan Bey….
  Eksiklerimi farkettigimde ilk sizin gelişimle alakali yazılarınızı okudum. Edebiyat ogrencisiyim ve formasyon alyorum. Çocukluğumla alakali korkularm vardı. Kaybetme korkusu… Küçükken annemin öleceginden beni bırakıp gideceginden korkardim ve bu korkum sevgili oldgnda arkadaşlarıma karşı hep devam etti hala da etkisinden kurtulamadm. Çoğu şey bunun gibi. Hep birseyleri kendm yapmaya korktum ve artık bende bir eğitimci olacağım bunlardan nasil kurtulabilirim. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Terzi kendi söküğünü dikemezmiş gibi bir durum olacak bu. Kaybetme korkusuna sahip birisiyim ve bu nedenle bir takım rahatsızlıklara sahibim. Nasıl bir öneri yapsam bilemiyorum. Çünkü kendim bile neler yapmam gerektiğini bilmeme rağmen onları uygulamakta bazen zorlanıyorum. Kaybetme korkusu gerçekten çok güçlü bir duygudur ve yönetilmesi çok kolay değildir. Ben psikologa gitmenizi öneririm. Bununla tek başınıza başa çıkabileceğinizi düşünmüyorum. En azından benim önerilerimle bunu yapabileceğinizi düşünmüyorum.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 10. Ceyda dedi ki:

  Merhaba kaan abi ben çok üşengeçim bu yüzden gün içersinde planladığım şeyleri yapamıyorum yapacağım diyorum ama her seferinde erteliyorum bana ne önerirsiniz?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Üşengeçlik veya tembellik aslında bambaşka bir yazının konusu. Bugüne kadar buna pek değinmemiştim ama yakın zamanda değinsem iyi olacak sanırım. Tembelliği ortadan kaldırmanın pek çok farklı yöntemi var ama işin sende bittiğini bilmelisin. Bir başka ifadeyle yeteri kadar sorumlu davranmazsan bu sorunu aşman pek mümkün değil.

   Öncelikle aşağıdaki sorularıma cevap vermeni istiyorum. En azından tembel olup olmadığını kesinleştirmiş olalım…

   – İşe/okula gitmek için uyandığında ne yaparsın?
   – Spor ile aran nasıl? Hangi sporları yapmayı seversin?
   – Odanı çok dağınık gördüğünde ne yaparsın?
   – Sabahtan akşama kadar boş olan bir gününde tam olarak neler yapmak istersin?
   – Boş vaktin olduğunu düşünürsek birisi sana bir yere bir şey götürmeni istediğinde ne cevap verirsin?
   – En sevdiğin hayvanlar nelerdir?
   – Senin için sağlıklı olan şeyler nelerdir?
   – Kilo aldığını düşündün zaman ne yaparsın?
   – En sevdiğin içecek nedir?
   – Gitmekten en çok keyif aldığın yer neresidir?

   Bu sorulara tek tek cevap verebilirsen çok iyi olur. Böylece tembel olup olmadığını daha net anlamış olur, ona göre öneriler sunabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 11. Eren dedi ki:

  Merhaba kaan bey bu sene üniversite sınavına mezun olarak girdim. Emeğimin karşılığını hiçbir türde alamadım puanım düşük gelecek. Ailem okumamı istemiyor tek babam okutacağım diyor. Evde de bi işe yara eve para getir vs. diyorlar bende üniversite sonucunu bekliyorum ona göre plan yapacağım ama ne planı yapacağımı bilmiyorum. Yeni eve taşındık borçlara girdik üstüne benim üniversite okumam zor olucak okuyamazsamda askere giderim büyük ihtimal ama askerden sonrada üniversiteye hazırlanacağımı sanmıyorum çünkü bir daha ki seneye bırakmak istemiyorum. Hayata bir yerden başlamak istiyorum genel kültürüm yok bilgim yok insanlarla bir tartışmaya girerken susuyorum hep aklıma bir şey gelmiyor. Mesela bir şey sorduklarına cevap veremiyorum ama onun açıklamasını kendim ne olduğunu biliyorum. Bilimi öğrenmeyi istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum kitapları severim ama okumaya hiç vaktim olmadı aslında oldu ama ben okumadım neden bilmiyorum. Çok fazla uzattım sanırım bana öneriniz nedir ne yapmam gerek sınav sonucunu beklemektende sıkıldım okuyacağım bölümde uçak teknolojisi hayalim astronot olmak dgsyle pilotaja tamamlayacağım nasip olursa okursam tabi. Ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle umarım istediğin türden bir sonuç almayı başarırsınız. Elinizde hazır işiniz yoksa mecbur okumak zorundasınız. Ailenizde bunun aksini iddia eden insanlara pek kulak asmamalısınız. Bunun sebebi hayallerinizin olması ve bunları yerine getirmek için gerekli çabayı gösterebilecek durumda olmanızdır. Üniversite sınavını ilk yıl kazanamayan insanlardan birisiyim, ikincisini kazandığımda iyi bir bölümde olduğumu düşünüp yoluma devam ettim. Sonuç olarak mesleğimi yapamayıp farklı alternatiflere yöneldim.

   Ancak hiçbir zaman “keşke üniversite okumasaydım” demedim. Orası benim hayatıma önemli bir katkıydı. Kendimi geliştirme fırsatı buldum, önceden sahip olduğum düşünceleri pekiştirme fırsatı elde ettim. Okumak, bilgi sahibi olmak, üniversiteye gitmek… Bunlar çok farklı hayat deneyimleri ve bundan yoksun olursanız pek çok şeyi kaybetmiş oluyorsunuz.

   Her ne olursa olsun üniversiteye gidin ve üniversite eğitiminizi tamamlayın. Ama sırf üniversite okumak için 2 yıllık bir bölüm yazmamalısınız, özel bir üniversiteye gitmemelisiniz. Kendi emeğiniz ile bir devlet üniversitesini kazanıp eğitiminizi sürdürmelisiniz. Diğer meseleye gelince, genel kültür seviyenizin gelişmesi için kitap okumak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda araştırmalısınız, araştırdığınız bilginin doğruluğunu saptamak için tekrar araştırmalısınız. Bunlar olmadan maalesef genel kültürünüzü geliştiremezsiniz.

   Elbette size başlangıç için kitap okumanızı önereceğim. Dünya klasiklerinden veya Türk edebiyatı klasiklerinden başlayabilirsiniz. Zamanla ilgi alanınızı netleştirmiş olursunuz ve buna uygun şekilde kitaplar seçmeye başlarsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 12. yağmur dedi ki:

  Merhaba 17 yaşındayı.Sizden öğrenmek istediğim şey kendimi her konuda nasıl geliştirebilirim açıkçası neredeyse her konuhakkında bilgi sahibi olmak istiyorum, bunun için kitaplar araştırdım fakat birde sizin kitap önerilerinizi almak istiyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Ben böyle bir şeyin mümkün olacağına inanmayan bir bakış açısına sahibim. Her konuda kendinizi geliştiremezsiniz. Gelişmek istediğiniz bir veya birkaç konu belirlemeli, onlara odaklanmalı ve bu yönde çaba göstermelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 13. Ayse dedi ki:

  Mrb kaan bey ,ben bunalimdayim cok bos bi hayat yasadigimi dusunuyorum hic bir amac yok hic bir hedef hicbir gayret yok aslinda istiyorum sadece istiyorum dusluyorum kalkipta bunlari basarmak icin birsey yapmiyorum hep ayni dumduz icimden gelmiyo sunu yqpim diyorum bir kac saat sonra vazgeciyorum hefesim kalmiyo ne yapmaliyim nasil savasmaliyim kendimle bi akil verin lutfen

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bunalımda olduğunuza nasıl karar verdiniz acaba? Onu benimle paylaşabilir misiniz? Dürüst bir biçimde aşağıdaki sorulara cevap verirseniz ruh halinizi çok daha net bir biçimde anlamış olur ve buna göre yardımcı olmaya çalışırım.

   – Uykuya dalmanız ne kadar sürüyor?
   – Gece uykunuzdan uyanıyor musunuz? Uyanıyorsanız kaç kez uyanıyorsunuz ve bu uyanıklık ne kadar sürüyor?
   – Kalkmanız gereken saatten kaç dakika uyanıyorsunuz? Uyanıp tekrar uyuyor musunuz?
   – Günde kaç saat uyuyorsunuz?
   – Kendinizi üzgün hissediyor musunuz? Bunun etkisinin ne kadar olduğunu düşünüyorsunuz?
   – Beslenme alışkanlığınız nasıl? Düzenli mi düzensiz mi?
   – Son zamanlarda kilo aldınız mı veya kilo verdiniz mi? Ne kadar kilo aldınız veya verdiniz?
   – Konsantrasyon konusunda problem yaşıyor musunuz? Yaşıyorsanız nasıl olduğunu paylaşır mısınız?
   – Kendinizi değerli veya değersiz görüyor musunuz?
   – İçinizden hiç yaşamınızı sonlandırmak geliyor mu?
   – Genel ilgi alanlarınızda değişimler söz konusu mu?
   – Kendinizi enerjik hissediyor musunuz?
   – Kendinizi huzursuz hissediyor musunuz?
   – Eskisinden daha yavaş hareket ettiğinizi düşünüyor musunuz?

   Bu sorulara cevap verirseniz size yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 14. galata kulesi dedi ki:

  Merhaba 😊
  18 yaşındayım inşallah üniversiteye gideceğim bu yıl.
  Ama yaz tatilimi kendime birşeyler katarak geçirmek istiyorm doğrusu.
  kitap okuyordum ama bu aralar sıkılmaya başladım ve elim kitaplığa gitmiyor bugünlerde havalar da sıcak böyle kendimi uyuşuk hissediyorum sürekli.yoğun bi ders çalışma temposundan çıktım bu nedenle kendimi geliştirmek isterken de eğlenmek istiyorum açıkcası ya da sıkılmamak dediğim gibi yazınızı okudum ama böyle daha eğlenceli bi yöntemi yok mu bunun??
  Yattığım yerden kendimi gwliştirmek değil kastım(olamaz da zaten😢) eğlenerek kendini geliştirmek.
  Bi kaç fikir sunarsanız sevinirim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Tam olarak hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Elbette gelişim için tek yöntem kitap okumak değil. Bu yöntem kalıcı bir biçimde bilgi birikimi oluşturmanızı sağlar. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre çok daha farklı çözümler bulabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 15. Loverofsunset dedi ki:

  İyi günler Kaan bey. Ben 18 yaşındayım ve kendimi geliştirmek daha bilgili bir insan olmak istiyorum. Ve bu her anlamda. Ancak nerden başlarım neleri araştırırım pek bilemedim kafam karıştı. Özetle entelektüel biri olmak istiyorum. Bunlar hakkında yardımcı olabilir misiniz?
  Yetenekler konusunda çoğu konuya ilgim var ama sanırım şimdiye kadar hiçbir konuda aşırı bir başarım olmadı. Ama enerjiler konusuyla sanırım en çok ilgileniyorum yani ruhsal enerjiler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
  Güzel yazınız için teşekkürler.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Başlangıç yapacağınız nokta çok belli. İlgi duyduğunuz alanda en iyi kitapları okumaya çalışmalısınız. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa yardımcı olabilirim. Yorumuma cevap vermeniz yeterli olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • loverofsunset dedi ki:

    Cevap için teşekkürler Kaan Bey. Kitap okumayı çok seviyorum sürekli okuyorum da dediğiniz üzere fazlaca etkisi oluyor gelişim için. Bugün diksiyon dersi olarak video izlemeye başladım umarım yakın zamanda toplum içinde etkileyici ve kendine has bir şahsiyet haline gelirim. Sağlıcakla kalın, güzel sitenizde başarılar…

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım videolar işinize yarar ve başarılı olursanız. Bir sıkıntı yaşarsanız çekinmeden yeniden bana ulaşabilirsiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 16. Seda dedi ki:

  Merhabalar öncelikle iyi günler diliyorum bende liseden yeni mezun oldum ve sağlık meslek lisesinden mezunum bu sene maalesef sınava hazırlanamadım hem kendi karasızlıklarım yüzünden hemde canım babamın vefatından dolayı bu sene hazırlanıcam ama bana nasıl çalışmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz açıkçası beynimde çok tembelleşti dört senedir okul derslerinede pek çalıştığım söylenemez nasıl başlayacağımı bilmiyorum bundandır ki sağlık alanında ilerlemek istemiyorum daha resmî bir iş kadını olmak isterdim hangi bölümleri seçmeliyim ve hangi alandan hazırlanmalıyım fikirlerimi rahatça anlatabildiğim yardım alabildiğim kimse yok çevremde lütfen yardımcı olur musunuz
  Tekrardan sağlıklı günler dilerim şimdiden teşekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle babanız için Allah’tan rahmet dilerim. Mesleki seçim için sizi çok daha detaylı bir biçimde dinlemem gerekli. Size öneride bulunacak olan kişinin sizi daha yakından tanıması gerek. Bu yüzden öneri yapmaktan olabildiğince kaçınacağım. Ders çalışma yöntemi olarak ilk işiniz eksik yanlarınızı bulmak olmalı. Evet, ara vermiş olabilirsiniz ancak aklınızda kalanlar ve kalmayanlar birbirinden farklı şeylerdir. Siz aklınızda kalanları tekrar ederek pekiştirmeli, aklınızda kalmayanları ise öğrenmelisiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 17. Setenay Özer dedi ki:

  Öncelikle merhaba,yazınız benim için çok faydalı oldu bunun için teşekkür ederim.Fakat benim için çoğu zaman bir problem olan ve yazınızda da bulundurduğunuz bir konu var:yeteneklerimizi keşfetmek.Açıkcası yeteneğimin ne olduğunu ya da yeteneğim var mı hatta yeteneklerimi nasıl keşfedebilirim bilmiyorum.Eğer bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yetenekleri keşfetmek bambaşka bir konu yani bu konuda bir şeyler yazmam gerektiğinin bilincindeyim. Şimdilik aşağıdaki yazımdan yararlanmanızı öneririm. Bu yazı zayıf yanlarınızı, güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi keşfetmenize yardımcı olabilecek niteliktedir.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 18. Gizem dedi ki:

  Bende liseden gecen sene mezun oldum ve bu sene istemedigim bi bolume gitmek zorunda kaldim aile baskisi yuzunden ve bu sene sinava girdim yine bekledigim gibi gecmedi cok calismama ragmen kendimi hic bir ise yaramayan biri gibi hissediyorum tek hayalim polis olmak ama dusuncelerden istediklerime odaklanamiyorum sanki 31 temmuzda sinav sonuclari aciklaninca hayatim biticekmis gibi geliyo insanlarin 2 yildir kazanamiyor demesi beni oldurecek sanki ve kuzenlerim ailemden bireyler şaka da olsa surekli benim ile dalga geciyor ve artik gercekten cok mutsuz bir insan oldum ne yapacagimi bilmiyorum girdigim 2 üni. sinav ve bir askeri okul sınavinin basarisizlikla sonuclanmasi beni nefes aldirmaya bile usendiriyor

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   İlk denemede başarılı olmak ile sonraki denemelerde başarılı olmak arasındaki farkı çok büyütmemelisin. Birçok başarılı insan, örneğin Steve Jobs birkaç denemeden sonra istediklerini yapmaya başlamıştır. Bilim dünyası denemekten asla usanmamış insanlarla doludur. Eğer onlar “olmuyor, yapamıyorum” deselerdi belki bugün sahip olduğumuz icatların veya çözümlerin hiçbirisine sahip olamayabilirdik. Kendine haksızlık ediyorsun, bir hayalin varsa onun peşinden gitmeli sürekli denemelisin. Ancak her seferinde aynı adımlarla aynı çözümleri deniyorsan bu senin hatan olur. Hiçbir sonuç elde edemezsin.

   Aileler maalesef ama maalesef büyük problemler. Bunu ben de yaşadım, ben de senin gibi asker olmak istiyordum. Askeri lisenin kapısından döndürdüler. Üniversiteyi ilk yıl kazanamadım, ikinci yıl ortalama puan aldım ve sırf İstanbul’da kalabilmem için ilgi alanıma yakın bir bölüm yazdım. 4 yıl okudum ve iyi bir ortalama ile mezun oldum. 2012, 2014 ve 2016 yıllarında sınavlara girip memur olmaya çalıştım ama gerek kadro yetersizliği, gerek puan yetersizliğinden ötürü benden bir cacık olmadı.

   Madem öyle, açıköğretim üzerinden bir şey okuyup rota değiştireyim dedim. Çok sevdiğim tarih bölümüne kayıt yaptırdım, 3 yıl boyunca kayıt aktif kaldı ama ben 2. sınıftayken bıraktım. Mezun olduktan sonra ilk yıl tarih bölümünde yüksek lisansa girmeyi düşündüm, almadılar. İkinci yıl kendi mezun olduğum bölümde yüksek lisansa girdim, kabul ettiler ve şu an tez öğrencisiyim. Ama hala kendi işimi yapamıyorum, devlet ve özel dahil olmak üzere herkes kapısını kapalı tutuyor. Üstelik yine ailemin “çok uzak” demesi sebebiyle Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde akademisyenlik fırsatını teptim. Belki de hayat “ben sana fırsatı sundum ama sen kabul etmedin” dercesine beni sıkıştırıyor olabilir. Emin değilim.

   Şimdi ben sana soruyorum. Ben ne yapayım? Mutsuz olmayı tercih edersem hayatı yaşamamın bir yolu yok. Arkadaşlarım, aile bireylerim bazen şaka olsun diye “senden adam olacağı yok” derler mesela, “adam olmak isteyen kim?” diye cevap veririm. Bunun bir sonu yok anlayacağın, insanlara göre hareket edemezsin. İnsanların doğrularına göre de hareket etmek zorunda değilsin. Kendi doğrularına göre hareket edip hayalinin peşinden gitmelisin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Gizem dedi ki:

    Merhaba bana verdiğiniz onerileri dikkatle okudum ve sizinde istediginiz bazı seyler olmamıs bunu anladım okudugum kadarı ile ve simdi ben de size sunu soruyorum siz suan yasadiginiz hayattan memlunmusunuz iyi olmamıs iyiki kazanamadım diyormusunuz hala istediginiz seylerin pesinden gidiyormusunuz??Simdiden tesekkurler

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Olmak istediğim yerde değilim ama bunun için çabalamaya devam ediyorum. Kolaylıkları ve zorluklarıyla hayatımdan memnunum. Daha iyisi olabilirdi ama daha kötüsü de olabilirdi. Bu şekilde düşünmeye başlarsam sonu gelmez. Bu durumda her adımımı gözden geçirmem, her şeyden pişmanlık duymam, her şeyde kendi kendimi yiyerek bitirmem gerekir. Bu doğru yol bir yol değil.

     Diğer sorunuza gelince “evet kazanamadığım iyi oldu” dediğim noktalar epey fazla. Bunun sebebi hayatı istediğim gibi şekillendirme gayesi içerisinde olmamam. Belirsizliklerden hoşlanmam, her şeyin aydınlık olması için çabalarım. Bazen bunu gereğinden fazla yaparım ama iyi veya kötü net bir şey olmuş olur. Hayallerimin hiçbirisi maddi konularla ilgili olmadığı için evet şu an hayallerimin peşinden gitmeye devam ediyorum.

     E-posta: [email protected]
     Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
     Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 19. belirsiz dedi ki:

  Merhabalar,,ben liseden bu sene mezun oldum,aklmda gelecegmle ilgili çok sey var sïradan bir hayat geçrmek istemiyorum ve bunun icnde cok fazla çalşmam gerektiğini biliyorum..bir suru hayalim var onları yapmak içn cabaliyorum uğraşyorum ama sanki hiçbir sey yolunda gitmiyor.ne yapmam gerektiginide biliyorum bunu arkafaslarimada soyluyorum onlarda ise yarıyor ama bnde uyuşukluk var hep bi erteleme var..hep Yarın yaparımlar var..bndan kurtulmak istiyorum..bazen dusunuyorum neden boyleyim diye tek bi cvb geliyo aklma demekki hayallrimi sadce hayallerim olsun diye urettim.demek ki onları gercekten düsndugum kadar yapmak istemiyorum,,ama sonra bu cvbı düşündügum icn kendime kzyorum..hayr sen başaracaksn diyorum…bilmiyorum derdimi anlatabildim mi bana yardım edebilecek misiniz veya nasl yardm edebilirsiniz?

 20. Mert dedi ki:

  sizin hayatında örnek, rol model aldığınız insan ya da insanlar kimdir*

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Elbette var ama örnek aldığım insanların büyük bir kısmı vefat etmiş durumdalar. Kamuoyunda bilinen çok az kişi vardır. Hepsi ilgi duyduğum alanlara göre değişiklik gösterir. Bana belirli bir alan söylersen daha rahat cevap verebilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Mert dedi ki:

    Belirli bir alan olarak değilde en temel örnek aldığınız insanı sorabilirim genel anlamda örnek aldığınız yada en çok örnek aldığınız insan ya da insanlar

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Ben hayatım boyunca rahmetli dedemi örnek alarak yaşadım. O benim için rol model oldu ve hala daha olmaya devam etmektedir. Daha önce söylediğim gibi herkes tarafından bilinmiş insanlar arasından rol model olarak kabul etmiş olduğum birisi mevcut değil. Sadece takip ettiklerim, düşüncelerini merak ettiğim birkaç kişi var.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...