Android için en iyi 15 RPG oyunu

RPG oyunları (rol yapma oyunları) en sadık takipçilere sahip bir oyun türüdür. Hangi oyunu seçersen seç, onu takip eden düzinelerce insanın karakter oluşturmak, hikayeler oynamak ve eğlenmek için vakit harcadığını görürsün. Bununla birlikte RPG oyunları Android platformunun en başarılı oyun türlerinden biridir.

RPG oyunları (rol yapma oyunları) en sadık takipçilere sahip bir oyun türüdür. Hangi oyunu seçersen seç, onu takip eden düzinelerce insanın karakter oluşturmak, hikayeler oynamak ve eğlenmek için vakit harcadığını görürsün. Bununla birlikte RPG oyunları Android platformunun en başarılı oyun türlerinden biridir.

RPG oyunlarının pek çok farklı alt türü vardır. Burada yer vereceğim oyunların bazıları bu alt türlerin parçaları olacaktır. Örneğin, gacha oyunları kısmına göz atarak gacha sistemini kullanan RPG/JRPG oyunlarının neler olduğuna göz atabilirsin. Mekanik fark etmeksizin Android için en iyi RPG oyunlarını ise burada bulabileceksin.

1. Another Eden

Another Eden, en iyi RPG oyunlarından biridir. Oyuncular, kız kardeşlerini ve birçok insanı bir grup kötü adamdan kurtarmak için kolları sıvarlar. Oyun dünyası son derece güzel tasarlanmıştır. Bununla birlikte savaş mekaniği diğer oyunlara göre nispeten daha basittir.

Oyunda bazı gacha unsurları vardır. Dolayısıyla oyunun tam anlamıyla ücretsiz bir şekilde oynandığını söyleyemem. Buna rağmen para harcamaya direnebilirsin. Oyuncular hikaye moduna dalış yaparlar ve başladıkları yere bağlı kalırlar. Oyundaki dövüş mekanizmasının basit olmasına aldanmamalısın çünkü oyun son derece zevklidir.

Another Eden uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Postknight

Postkinght tam anlamıyla benzersiz bir macera oyunu ve RPG oyunudur. Oyuncular, oyun dünyasının çeşitli yerlerine paketler gönderirler. Her türden karakterle tanışırlar ve bir sürü farklı hikayenin parçası olurlar. Bununla birlikte her karşılaşma oldukça kısa tutularak mobile uyumlu hale getirilmiştir.

Oyuncunun yapacağı her teslimat tecrübe puanı kazandırır. Buna ek olarak oyunda kendi iksirlerini karıştırmak gibi şeyler yapabilirsin. Bu oyunun oldukça derin bir hikayeye sahip RPG oyunlarından birini olduğunu söyleyemem. Ama oynarken epey keyifli vakit geçireceğini söyleyebilirim.

Postkinght uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Evoland 2

Evoland 2 oldukça ilginç bir oyundur ve önceki oyunun devamı niteliğindedir. Mekanik olarak oldukça farklı sayılabilen bir oyundur. Çünkü onu platform oyunu, RPG oyunu ve bulmaca oyunu olarak nitelendirmek mümkündür. Ama oyunu nasıl nitelendirirsen nitelendir son derece eğlencelidir.

Oyuncular, oyun mekaniği ile birlikte sık sık değişen oyun dünyasında dolaşırlar. Oyunda çevrimdışı destek, gamepad desteği ve daha fazlası vardır. İçerisinde yer alan mini oyunların biraz zorlayıcı olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında oyun oldukça iyidir. Uygulama içi satın almalar ve reklamlar yoktur ama oyun ücretlidir.

Evoland 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Sorcery!

Sorcery! en önemli RPG oyunlarından biridir. Doğası gereği metinlere dayalı bir oyundur. Bu anlamda adil bir değerlendirme yapmak gerekirse bir grafik roman olarak nitelendirmek mümkündür. Uygun gördüğün gibi keşfedebileceğin bir açık dünyaya sahiptir. Tabi istersen zamanda yolculuk dahi yapabilirsin.

Ayrıca oyunun nasıl sonuçlanacağını belirleyen birçok karar verirsin. Oyunda yapacak birçok şey vardır. Oyunun tek dezavantajı ücretli ve fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Ayrıca seride birkaç oyun daha vardır. Bu oyunu beğenirsen diğerlerine de göz atmayı düşünebilirsin.

Sorcery! uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Doom & Destiny Advanced

Doom & Destiny Advanced başarılı bir oyundur ama başarısını bir devam oyunu olmasına borçludur. Selefi olan oyun birkaç yıl boyunca en iyi RPG oyunları arasında gösterilmiştir. Oyun her ne kadar orijinaliyle aynı karakterlere sahip gibi gözükse bile farklı bir hikaye çizgisini takip etmektedir.

Maalesef oyunu oynamak ücretlidir ama oyunun aynı zamanda ücretsiz versiyonu vardır. Bol miktarda zindanla ve bulunması gereken sırlarla uğraşabilirsin. Buna ek olarak elbette çeşitli canavarlarla mücadele edersin. Bu konuda çevrimiçi işbirliği modundan yararlanarak başkalarının sana yardım etmesini sağlayabilirsin.

Doom & Destiny Advanced uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. WitchSpring 4

WitchSpring 4 adından anlaşılabileceği gibi bir seriye ait olan oyundur. Fakat serinin ilk iki oyunu birbirini takip ederken üçüncü ve dördüncü oyun birbirlerinden bağımsızdırlar. Oyunun tipik RPG mekaniklerini taşıdığını söyleyebilirim. Özellikle ortalamanın üzerinde bir hikaye anlatımına sahip olduğunu itiraf etmeliyim.

Oyunda yapılacak tonla çeşitli şey vardır. Grafikleri oldukça iyidir ve kontrolleri oldukça basittir. Söylediğim gibi oyunda belirli bir seriyi takip etmek zorunda değilsin. Bu nedenle dördüncü oyunun daha iyi olduğunu düşündüğüm için onu öneriyorum. Beğenirsen serideki diğer oyunlara da göz atabilirsin.

WitchSpring 4 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Genshin Impact

Genshin Impact son derece iyi ve popüler olan bir RPG oyunudur. Oyuncular devasa bir açık dünyaya erişim sağlayarak çeşitli keşifler yaparlar. Oyunda her yere yürüyerek ulaşabilirsin ama uzak mesafeleri keşfetmek için planör gibi araçlardan yararlanmak mümkündür.

Buna ek olarak oyunda bir takım gacha unsurları vardır. Oynanış, hikaye, grafikler ve mekanikler oldukça iyidir. Bu anlamda oyunun mobilde yer alan en iyi RPG oyunlarından biri olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. Genshin Impact tarzı oyunlar kısmına göz atarak ona benzer diğer oyunları keşfedebilirsin.

Genshin Impact uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Monster Hunter Stories

Monster Hunter Stories aslında bir zamanlar en popüler RPG oyunlarından biriydi. Oyun sıra tabanlı mekaniklere, iyi grafiklere ve oynamak için güzel bir hikaye çizgisine sahiptir. Oyunda canavarları avlarsın, yakalarsın ve savaşırsın. Diğer taraftan oyunun mobile uyarlanmış bir oyun olduğunu söylemeliyim.

Oyunun bir RPG olarak son derece keyifli olduğu doğrudur. Fakat oyunu oynamak maalesef ücretlidir. Ücretsiz sürümde sadece giriş kısmını oynarsın ve ilerlemek için satın alım yapman gerekir. Bununla birlikte oyun biraz pahalıdır. Ama içerisinde uygulama içi satın alma ve reklam öğeleri yoktur.

Monster Hunter Stories uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Chrono Trigger

Chrono Trigger oldukça başarılı bir RPG oyunudur. Bu türün öncü isimlerinden Square Enix tarafından geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen bir ışınlanma cihazı arızalandığı zaman genç Chrono zamanda yolculuk yapmak zorunda kalır. Bu zorunluluk onu kısa süre içerisinde büyük bir maceranın parçası haline getirir.

Oyunda hedefin dünyayı yok etmeye çalışan kötü bir güce karşı koymaktır. Bunu yapabilmek için zamana karşı yarışmak zorunda kalırsın. Benzersiz hikayesiyle hemen hemen tüm RPG seven oyuncuları etkileyebileceği kesindir. Oyunun tek dezavantajının ise ücretli olması ve fiyatının biraz yüksek olması diyebilirim.

Chrono Trigger uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Eternium

Eternium oynaması ücretsiz olan oyunlardan biridir. Aslında bu oyun bir aksiyon RPG oyunudur. Mobil platformlara en iyi şekilde uyum sağlamış durumdadır. Çevrimdışı oynama imkanı gibi bazı nadir özelliklere sahiptir. Bu özelliği pek çok oyunda bulamayacağını söylemek durumundayım.

Ek olarak, oldukça uzun bir hikayeye sahiptir. Oyunun kontrolleri son derece kolaydır. Birçok karakteri özelleştirme seçeneği vardır. Bir RPG oyununda olması gereken hemen hemen tüm unsurları karşıladığı için kusursuz sayılabilecek düzeydedir. Ayrıca oyunun uzun ömürlü olması en önemli yanıdır.

Eternium uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. Old School RuneScape

Old School RuneScape mükemmel bir MMORPG oyunudur. Çoğu oyundan çok daha eskidir ama bu eski olma durumu oyunun daha olgun olmasını sağlamıştır. Oyunun içerisinde üstesinden gelinmesi gereken bir ton görev vardır. Hikayeyi takip ederek bu görevleri yaparsın ve aynı zamanda çeşitli zindanlar keşfedersin.

Ek olarak, karakter yaratma mekaniği oldukça iyidir. Oyunda öğrenebileceğin pek çok farklı şey vardır ama grafik anlamında beklentiyi pek yüksek tutmamanı öneririm. Oyunun en büyük dezavantajı ise ücretsiz olmamasıdır. Çünkü bir abonelik sistemine bağlı kalarak oynanmaktadır.

Old School RuneScape uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. Blacksmith of the Sand Kingdom

Blacksmith of the Sand Kingdom klasik JRPG oyunlarından biridir. Android platformunun en iyi JRPG oyun geliştiricisi Kemco imzasını taşır. Oyunun ödüller kazanacak kadar mükemmel olduğunu söyleyemem ama standart JRPG unsurlarını karşıladığı için ideal olduğunu söyleyebilirim.

Bununla birlikte oyun sana keyifli bir zaman geçirme yolu sunar. Oynaması oldukça kolay olan bu oyunda vaktin nasıl geçtiğini anlayamayabilirsin. Oyunun iki önemli dezavantajı vardır. Bunlardan ilki indirmek için VPN kullanmanın, ikincisi ise oynamak için oyunu satın almanın gerekli olmasıdır.

Blacksmith of the Sand Kingdom uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Exiled Kingdoms

Exiled Kingdoms tek oyunculu bir aksiyon RPG oyunudur. Ayrıca ücretsiz olan ve pek fazla uygulama içi satın alma içermeyen oyunlardan biridir. Dünyayı yaşanmış bir felaketten arta kalan dehşetlerden kurtarman gereken bir hikayesi vardır. Oyunun hikayesi ne kadar iyiyse grafikleri bir o kadar etkisizdir diyebilirim.

Bu oyun, çoğu RPG oyunu gibi karakteri yükseltmek, hikayeyi tamamlamak ve tüm sırları bulmak için etrafındaki dünyayı keşfetmeni gerektiren bir oyundur. Oyunun ücretsiz sürümünde iki karakter türünü kullanma imkanın vardır. Tam sürümde ise her şeyin kilidini açmış olursun.

Exiled Kingdoms uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Summoners War

Summoners War en orijinal mobil gacha RPG oyunlarından biridir. Nispeten küçük bir ekiple oyuna başlarsın ve daha güçlü karakterleri elde etmek mücadele edersin. Oyun 1.000’den fazla karaktere sahiptir. Bu açıdan oyunun içerisinde yapılacak çok şey vardır.

Tüm bunlara ek olarak oyun, oyun sonuna ulaşmış olan kişileri oyunda tutmak için geçici etkinlikler sunar. Akıcı bir oyun deneyimi sunduğu için son derece başarılı bir oyundur. Popüler olmasını sunduğu eşsiz oyun deneyimine bağlıyorum. Bununla birlikte, oyunun reklam ve uygulama içi satın alma içerdiğini unutmamalısın.

Summoners War uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. Fire Emblem Heroes

Fire Emblem Heroes oyun dünyasının tecrübeli firması Nintendo tarafından geliştirilmiş bir RPG oyunudur. Oyun şaşırtıcı derecede iyi ve sorunsuzdur. Bununla birlikte çeşitli strateji öğeleri içermektedir. Oyuncular karakterlerini harita etrafında hareket ettirirler ve kötü adamlara saldırırlar.

Oyunda sağlam bir hikaye, gacha unsurları ve bazı sosyal unsurlar vardır. Oyunun tek dezavantajı ise Türkiye’den erişime kapalı olmasıdır. Dolayısıyla oyunu indirmek için VPN kullanman gerekir. Gerçek anlamda keyifli bir RPG oyunu oynamak istiyorsan bu oyuna en azından bir kez şans vermeni öneririm.

Fire Emblem Heroes uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...