Android için en iyi 15 gacha oyunu

Gacha oyunları oldukça popülerdirler. Bu oyunları bir tür RPG oyunu olarak görmek mümkündür. Belirli birimleri çağırırsın ve kötü adamlarla savaşırsın. Hikaye açısından oldukça zengindirler, sürekli etkinlikler çıkarılır ve JRPG dövüş mekaniklerini kullanırlar. Android platformunda pek çok gacha oyunu vardır.

Gacha oyunları oldukça popülerdirler. Bu oyunları bir tür RPG oyunu olarak görmek mümkündür. Belirli birimleri çağırırsın ve kötü adamlarla savaşırsın. Hikaye açısından oldukça zengindirler, sürekli etkinlikler çıkarılır ve JRPG dövüş mekaniklerini kullanırlar. Android platformunda pek çok gacha oyunu vardır.

Burada sadece gacha oyunlarına yer vereceğim. Android için en iyi oyunlar ve en iyi ücretsiz oyunlar kısmına göz atarak daha fazla oyun bulabilirsin. Gacha sistemini kullanan, meta geldiğinde değişimlerin yaşandığı bu tür oyunlara merak sardıysan ve beraberinde Android kullanıcıysan bu oyunlar seni fazlasıyla memnun edecektir.

1. Tales of Crestoria

https://www.youtube.com/watch?v=yHMb3gr9UcI

Tales of Crestoria uzun süre geliştirilmesi beklenen en önemli gacha oyunlarından birisidir. Serinin hayranları için mükemmel bir RPG deneyimi sunar. Oyun, tüm seriden bir grup karakterle bir takım kurabileceğin belirgin bir hikayeye sahiptir. Bununla birlikte sıra tabanlı dövüş sistemi kullanılır.

Seri için oldukça önemli olan bu oyun son derece büyüleyici bir görünüme sahiptir. Hikaye çizgisi çok kötü olmadığından oyunculara yapacak çok şey bırakır. Belki oyunun çok büyük bir F2P dostu olmadığını itiraf edebilirim. Buna rağmen geniş bir evrenin içerisinde gacha unsurlarıyla birlikte kaybolmak isteyenler için en ideal oyundur.

Tales of Crestoria uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Bleach Brave Souls

Bleach Brave Souls uzun süreli bir shonen olan birkaç gacha RPG oyunundan biridir. Bu anlamda oyunun ilgi çekici bir hikayeye ve aynı zamanda çok güçlü bir topluluğa sahip olduğunu söyleyebilirim. Her koşulda ondan epey bir keyif alabilirsin ama öncelikle hikayeyi yakalamanın önemli olduğunu unutmamalısın.

Oyun aksiyon RPG mekaniğine sahiptir. Oldukça sağlam bir gacha sistemi vardır. Toplanacak çok sayıda karakter ve isteğe bağlı olarak oynanabilecek bir çevrimiçi PvP modu vardır. Oyunda bol bol bir şeyler kasmak zorunda olacağını unutmamalısın. Bu biraz siniri bozabilir ama zamanla alışacağını düşünüyorum.

Bleach Brave Souls uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Another Eden

Another Eden oldukça popüler olmayan bir gacha oyunudur. Fakat oyunun yapısı gerçekten etkileyicidir. Hikaye ve müzik besteleri usta ellerden çıktığı için biraz dikkat çekiyor diyebilirim. Zaman yolculuğu ve diğer bazı küçük hikaye dokunuşları oldukça iyidir. Buna rağmen oyundaki gacha öğesi oldukça küçük bir yer kaplar.

Mekanik, geleneksel mobil RPG oyunlarından biraz uzaklaşır. Bir haritada dolaşırsın ve olağan görev tarzı oyun yerine eski moda JRPG oyunları gibi hikaye görevlerine katılırsın. Çoğu gacha oyunundan biraz farklı olduğunu kabul ediyorum. Fakat etkileyici hikayesiyle bana epey bir hoş gözüktüğünü söyleyebilirim.

Another Eden uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. MARVEL Strike Force

MARVEL Strike Force batılı tarzda bir gacha oyunudur. Oyun çoğu mobil RPG gibi aynı tarz oynanışa sahiptir. Her seferinde yeni bir tehdit olan unsurlara karşı savaşmak için en sevdiğin MARVEL karakterlerini kullanırsın. Üstelik oyunda iyi karakter ve kötü karakter diye bir ayrım söz konusu değildir.

Oyunun hikayesi aslında oldukça iyidir. Tek yapman gereken oyunun PvP yönünden olabildiğince kaçınman gerekir. Çünkü burada boy gösterebilmek için bir ton para harcaman gerekebilir. PvE tarzına bağlı kalırsan oldukça iyi bir gacha oyunu olduğunu söyleyebilirim.

MARVEL Strike Force uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Shin Megami Tensei: Liberation Dx2

Shin Megami Tensei, çoğunlukla PlayStation ve Nintendo gibi oyun konsollarından bilinen oldukça popüler bir oyundur. Bu JRPG oyununun geniş bir seriye sahip olduğunu ve aynı zamanda onunla doğru orantılı olarak büyük bir hayran kitlesine sahip olduğunu söyleyebilirim.

Oyunda toplamak ve kullanmak için 160’ın üzerinde karakter vardır. Basit bir JPG mekaniğiyle birlikte gelir. Oyun etkinliklerle sürekli canlı tutulur. Gacha oyun türünde yer alan hemen hemen tüm avantajların hepsini burada bulabilmen mümkündür. Oyunun bu türde oldukça iyi bir iş çıkardığı kesindir.

Shin Megami Tensei: Liberation Dx2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. The Alchemist Code

The Alchemist Code, popüler bir mobil RPG oyunudur. Geleneksel JRPG mekaniği yerine strateji RPG mekaniğini kullanır. Bu yüzden kötü tarafta yer alan birliklere saldırmak için kendi birliklerini oyun alanının etrafında hareket ettirmek durumunda kalırsın.

Oyunda 50’yi aşkın elde edilebilir karakter, çok oyunculu işbirliği imkanı, çeşitli özel etkinlikler ve rekabetçi PvP yer alır. Denemeler sırasında oyunun oldukça oynaması ücretsiz bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. Oyunun iyi bir müziği ve iyi grafikleri vardır. Bu tür oyunları seviyorsan ona bir şans verebilirsin.

The Alchemist Code uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Princess Connect! Re: Dive

Princess Connect! Re: Dive bir süredir Japonya’da oynanabilir olan ama global olarak yeni yayınlanmış oyunlardan biridir. Oyun, RPG mekaniğine ve aynı zamanda gacha öğelerine sahip son derece eğlenceli bir oyundur. Toplamak için 50’den fazla karakterden oluşan bir karakter listesine sahiptir.

Her karakterin seviyesini yükseltebilir, onları çeşitli öğelerle donatabilir ve istersen daha fazlasını yapabilirsin. Her karakterin ekstra görevlerini açan bir bağ derecesi vardır. Oyun tüm diğer gacha oyunlarından çok daha iyi bir dövüş sistemine sahiptir. PvP tarafında bir takım hile sorunları vardır ama onun dışında oldukça iyidir.

Princess Connect! Re: Dive uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Fate/Grand Order

Fate/Grand Order, popüler Fate anime serisinin dev kadrosunu kullanır. Bu nedenle serinin hayranları tarafından oldukça sevilir. Bununla birlikte topluluğunun oldukça güçlü olduğunu söyleyebilirim. Oyun şaşırtıcı derecede ilgili çekici bir hikaye çizgisine ve iyi bir oyun müziğine sahiptir.

Bunlara ek olarak, toplanacak tonlarca birim, çok sayıda özel etkinlik ve anime tarzı grafikler elde edersin. Nitekim oyunun global versiyonu ile Japonca versiyonu arasında bariz farklar vardır. Çünkü Japonca versiyonu geliştirme döngüsünü ileriden takip eder.

Fate/Grand Order uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Fire Emblem Heroes

Fire Emblem Heroes, Nintendo’nun gacha oyunları dünyasında yer alan en önemli kozlarından biridir. Bu oyun son derece eğlencelidir ve renkli grafiklere sahiptir. Oyunun içerisinde yapılacak tonlarca şey vardır. Ayrıca yapısı gereği oldukça sağlam bir hikaye üzerine kuruludur.

Tahmin edebileceğin gibi Fire Emblem serisinden çağırılacak onlarca çeşit karaktere sahiptir. Oyun daha çok strateji RPG mekaniklerini kullanır. Oyun oldukça kullanıcı dostudur ve bu anlamda F2P oyuncular için idealdir. Oynaması eğlenceli, mükemmel bir hikayeye sahip ve aynı zamanda gacha tarzı olsun istiyorsan bu oyuna şans verebilirsin.

Fire Emblem Heroes uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Sword Art Online: Memory Defrag

Sword Art Online: Memory Defrag oldukça sevilen bir serinin en önemli oyunlarından birisi durumundadır. Oyuncular klasik RPG rolleriyle oyunu oynayabilirler ve bununla birlikte seride yer alan karakterleri çağırabilirler. Oyun iyi bir hikayeye, ortak görevlere, loncalara ve diğer sosyal unsurlara sahiptir.

Oyunun en canlı sosyal topluluklardan birine sahip olduğunu söyleyebilirim. Oyun F2P oyuncuları için büyük bir sorun değildir. Fakat tamamen oynaması ücretsiz bir oyun olsun istiyorsan daha farklı oyunlara göz atmanı öneririm. Ayrıca oyunda zaman zaman internet bağlantısı problemi yaşanabilmektedir.

Sword Art Online: Memory Defrag uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. Azur Lane

Azur Lane iyi seviyede görülebilecek bir gacha oyunudur. Oyun aynı zamanda Japonya’da oldukça popüler olan Kantai Collection oyununun yapısını taşır. Hemen hemen her karşılaşmanın çoğunda otomatik olarak savaşırsın ama aynı zamanda bir nişancı mekaniği vardır. Buna ek olarak karakterleri normal bir biçimde çağırırsın.

Çağırılan her karakter normalde bir gemi biçimindedir. Filolar oluşturursun ve kötü adamlara karşı mücadele edersin. Oyunda 300’den fazla karakter ve yapılacak tonlarca şey vardır. Yeni başlayanlar açısından ilk başta biraz bunaltıcı olduğunu söyleyebilirim ama zamanla alışacağından eminim.

Azur Lane uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. Arknights

Arknights, gacha RPG ve strateji RPG unsurlarının birleşmesinden oluşur. Temel mekaniklerin çoğu benzerdir. Bir serüven modu vardır. Geçici etkinliklerle oyun sürekli desteklenir ve çağrılacak yüzlerce karakter vardır. Fakat savaşın daha çok JRPG ve strateji RPG tarzında olduğunu söylemek gerekir.

Genel olarak oyun biraz yavaş ilerler. Strateji ağırlıklı bastığı için bunu normal karşılamak gerekir. Oyun ayrıca bir otomatik dağıtım modu ve şaşırtıcı derecede iyi bir oyun müziğiyle birlikte gelir. Oyuncular için daha fazla karakter toplama gibi imkanlar vardır. Bundan hoşlanıyorsan denenmesi gereken bir oyundur.

Arknights uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Lord of Heroes

Lord of Heroes aslında biraz farklı yapıda bir oyundur. Klasik gacha tasarımlarından kaçan bir yapısı vardır. Oynaması ücretsiz bir oyundur ve hikayesi muazzam derecede iyi seviyededir. Oynanış mekaniği açısından oldukça standart bir sıra tabanlı sistemi vardır.

Ayrıca oyunda özel sinematik videolara ve yeteneklere sahiptir. Daha iyi ve daha güçlü beceriler öğrenmek için karakterlerinin seviyesini yükseltirsin. Grafiklerin oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan oyunun oynarken hikayede bazı anlam kaymaları fark edebilirsin.

Lord of Heroes uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Genshin Impact

Genshin Impact, gacha unsurlarına sahip bir aksiyon RPG oyunudur. Geçtiğimiz yıllara bakılacak olursa türünün en önemli örneklerinden birisidir. Oyunun en büyük handikabı ama aynı zamanda en iyi yanı Zelda: Breath of the Wild oyununa benzemesidir. Oyuncuların sevgisini kazanmasının en önemli nedenlerinden biri budur.

Oyunun oldukça iyi bir oyun müziği vardır. Karakter seçimleri oldukça iyi bir biçimde işler ve aynı zamanda ideal bir hikayesi vardır. Gacha unsurları biraz farklıdır. Diğer oyunların aksine oyunda yer alan görevlerle karakter kazanırsın. Eğer istersen Genshin Impact tarzı oyunlar kısmına bakarak daha farklı oyunlarla tanışabilirsin.

Genshin Impact uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. Final Fantasy Brave Exvius

Final Fantasy Brave Exvius, bir dizi Final Fantasy gacha oyunlarından sadece biridir. Bu oyunların çoğunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Ama buna rağmen bu oyun diğerlerinden biraz daha iyidir. Sebebi ise ücretsiz oynayan oyunculara biraz daha iyi davranmasıdır.

Oyunun uzun bir hikaye serisi vardır. Toplanacak onlarca birim, takip edilecek birçok özel etkinlik ve yapılacak birçok başka şey ile birlikte gelir. Mücadeleler olağan özel yetenek dizisine sahip sıra tabanlı JRPG tarzındadır. Bu oyundan gerçekten keyif alabilirsin ama öncelikle uzun soluklu hikaye serisini kabullenmen gerekir.

Final Fantasy Brave Exvius uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...