Android için en iyi 15 oyun

Mobil cihazlarda oyun oynamak artık vakit geçirmeye odaklı olmaktan daha ilerisine geçmiş durumda. Bu alanda teknoloji hızla gelişmeye devam etmektedir. Android oyunları her yeni üyelerini kazanır. Mobil cihazlar geliştikçe oyunların da geliştiğini söylemek mümkündür.

Mobil cihazlarda oyun oynamak artık vakit geçirmeye odaklı olmaktan daha ilerisine geçmiş durumda. Bu alanda teknoloji hızla gelişmeye devam etmektedir. Android oyunları her geçen gün yeni üyeler kazanırlar. Mobil cihazlar geliştikçe oyunların da geliştiğini söylemek mümkündür.

Mobil cihazlarda oyun oynamanın daha iyi hale geldiğini gösteren çok fazla seçenek vardır. Bu oyun seçeneklerinden bazıları ücretsiz ve bazıları ise ücretlidir. Android için çıkarılmış en iyi oyunları arıyorsan bu konuda sana yardımcı olmaya çalışacağım. Burada Android için en iyi oyunları bulabileceksin.

1. Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile, o kadar yüksek bir popülerliğe sahip ki onu görmezden gelmek neredeyse imkansız diyebilirim. Oyun, 100 oyunculu bir battle royale ile birlikte normal bir FPS çevrimiçi PvP moduna sahiptir. Dolayısıyla kendini oldukça nadir bir kategoriye yerleştirmiş durumdadır.

Oyunun içerisinde yapılacak çok şey vardır. Oyunu oynamak ücretsizdir ama oyun içi satın alımlar vardır. Hemen enseyi karartmayın, bu oyun içi satın alımların çoğu kozmetik ürünlerdir. Bu oyuna başladıktan sonra mobildeki oyun deneyimi bambaşka bir noktaya taşımışı olacaksın.

Call of Duty: Mobile uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Genshin Impact

Genshin Impact, gacha mekaniği ile birlikte gelen bir aksiyon RPG oyunudur. Etkileyici görselleri vardır ve mükemmel oynanışı ile büyük beğeni toplamıştır. Oyunun Zelda: Breath of the Wild oyununa çok benzediği doğrudur. Fakat kimsenin bu benzerliği umursadığı yoktur. Çünkü oyun mobil platformda rüştünü ispatlamış durumdadır.

Oyunun bir parti sistemi vardır. Gacha sistemi aracılığıyla yeni karakterler çağırırsınız. Bununla birlikte, görsel öğeler, oyun mekanikleri ve açık dünya hali oyunu çok az kısıtlayıcı sunan öğelerin başında gelir. Genshin Impact hoşuna gittiyse ona benzer oyunlardan bazılarını Genshin Impact benzeri oyunlar kısmında bulabilirsin.

Genshin Impact uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Minecraft

Minecraft her yaştan insana hitap eden oldukça popüler bir oyundur. Bu oyun seni bir şeyler elde ettiğin, kötü adamları dövdüğün ve hemen hemen her istediğini yaptığın dev bir dünyaya götürür. Kendi kaynaklarını ve yiyeceklerini çıkarman gereken bir hayatta kalma modu ve sınırsız imkan tanıyan bir yaratıcı mod vardır.

Sık sık güncelleme alan oyun tonlarca yeni içerik ve olasılıkla beraber gelir. Oyun, diğer platformlardaki benzerleriyle hemen hemen aynı seviyededir. Uygulama içi satın almalar vardır ama bunlar yalnızca dış görünüm paketleri gibi özelleştirme seçenekleridir. Bu oyun aynı zamanda en iyi hayatta kalma oyunlarından biridir.

Minecraft uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. PUBG Mobile

PUBG Mobile piyasaya sürülür sürülmez kısa süre içerisinde kendisini gösteren oyunlardan biri oldu. 35 milyonu aşkın kullanıcı oylamasıyla birlikte en yetkin mobil FPS oyunlarından biri olduğunu ispat etti. Basit, etkini kontroller ve iyi grafikler sunar. Bu açıdan diğer FPS oyunlarıyla mücadele etmeyi başarır.

Temel olarak bir grup oyuncu uçaktan bir adaya düşerler. Sadece biri ayakta kalana kadar mücadele etmeye devam ederler. Ada, teçhizat, silahlar ve araçların yanı sıra maçların uzun sürmesini önlemek için zamanla daralan bir çembere sahiptir. Alternatif için elbette ezeli rakibi Fortnite oyununa göz atabilirsin.

PUBG Mobile uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Pokemon GO

Pokemon GO, mobil oyun sahnesine ilk çıktığında kısa süre içerisinde en iyi Android oyunlarından biri olmayı başardı. Gerçek dünyada dolaştığın, Pokemon yakaladığın, küçük yan görevleri tamamladığın, Gym için savaştığın bir artırılmış gerçeklik oyunudur. Dünyanın en popüler mobil oyunu olmayı dahi başardı.

Oyun yeni özelliklerle sık sık güncelleme alır. Bazı yeni özellikler arasında AR kamera modu, yeni Pokemon türleri ve bir sürü farklı şey vardır. Söz konusu artırılmış gerçeklik olduğu sürece bu oyunun üst sıralarda yer almaya devam edeceği neredeyse kesin gibidir. Keyfini çıkarmanı öneririm.

Pokemon GO uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Mario Kart Tour

Mario Kart Tour, Nintendo firmasının Android platformundaki en önemli oyunlarından birisidir. Bu firma tarafından sunulan oyunların hemen hemen birçoğu oldukça iyidir ama bu oyunun yeri bambaşkadır. Oyun tüm zamanların en iyi çıkış yapan Android oyunlarından biri olarak gösterilir.

Diğer taraftan kendini bu oyunla sınırlı tutmamalısın. Dilersen Nintendo tarafından sunulan Super Mario Run, Dr. Mario World, Dragalia Lost, Animal Crossing: Pocket Camp ve Fire Emblem Heroes oyunlarını oynamayı düşünebilirsin. Nintendo’nun dünyası oldukça geniştir.

Mario Kart Tour uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Sky: Children of the Light

Sky: Children of the Light, Android için piyasaya sürülmüş en mükemmel macera oyunlarından biridir. Oyun, keşfetmen için yedi dünya, istediğin gibi görünmek için çeşitli karakter özelleştirmeleri, gerçekten mükemmel grafikler ve herhangi bir oyunda yer almayan sosyal deneyimleri içerir.

Oyundaki oyuncularla sesli veya yazılı sohbet olmadan etkileşim kurabilirsin. Oyuncular, seni yanına alarak gitmen gereken yere götürmek için çaba gösterirler. Bu inanılmaz derecede keyifli bir durumdur. Android için pek çok farklı macera oyunu olsa bile Sky: Children of the Light oyunu bambaşka bir yere sahiptir.

Sky: Children of the Light uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Legends of Runeterra

Legends of Runeterra oldukça genç bir oyundur. En büyük rakibi olan Hearthstone oyununa benzer bir yapıya sahiptir ama Runeterra evreninde geçer. Oyuncu kartları ve kahramanları toplar, ardından bu kartlardan ve kahramanlardan desteler oluşturur. Daha sonra ise çevrimiçi olarak rakiplerle savaşmak söz konusudur.

Oyun, rastgele hareketleri olabildiğince ortadan kaldırır. Genel olarak oldukça iyi bir oyun deneyimi sunar. Oyun onlarca şampiyon ve bir sürü kart içerir. Dilersen arkadaşlarını düelloya davet edebilirsin. Kart oyunları açısından rekabeti kızıştıran bu oyunun en iyiler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Legends of Runeterra uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Stardew Valley

Stardew Valley, Android platformuna gelmiş olan en iyi premium oyunlardan biridir. Bu onu aynı zamanda en iyi oyunlardan biri yapmaktadır. Oyun, bazı rol yapma unsurlarına sahip bir çiftçilik simülatörüdür. İhmal edilmiş bir çiftlikte maceraya başlarsın ve onu eski ihtişamına kavuşturmak için çaba gösterirsin.

Oyuncular balık yakalarlar, mahsul yetiştirirler, hayvan yetiştirirler ve çeşitli kasaba halkıyla etkileşime girerler. Hatta oyunda evlenip bir aile sahibi olabilme şansın dahi vardır. Retro grafiklerle oyunda yer alan onlarca saatlik içeriğin tadını çıkarabilirsin. Kontroller oldukça basit olduğundan hiç zorlanmadan oyuna adapte olabilirsin.

Stardew Valley uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Monument Valley

Monument Valley, Android için geliştirilmiş en önemli oyunlardan biridir. Aynı zamanda Monument Valley 2 adında yeni bir versiyonu daha vardır ama birinciyi oynamadan ikinciyi oynamanı önermem. Oyunun her ikisi de aynı oyun mekaniklerine ve grafiklere sahiptir.

Oyuncunun temel amacı illüzyonlar kullanarak yolu tamamlamak ve seviyeleri geçmektir. Bulmaca oyunu arıyorsan bu oyun ve oyunun ikincisi sana oldukça iyi vakit geçirme konusunda yardımcı olacaktır. En önemlisi bu oyunlara göz atmadan diğer bulmaca oyunlarına göz atmanı önermem.

Monument Valley uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. The Room

The Room bir bulmaca oyunudur ve bu serinin içerisinde birkaç oyun daha vardır. Bir tür kaçış oyunu olan bu oyunda amacın bulmacaları çözmek ve bir an önce dışarı çıkmaktır. Oyunu kazanana kadar benzersiz nesneler bulmak için çaba gösterirsin. Aynı zamanda bulmacaları çözmek için odadan odaya ilerlersin.

Oyunun serisinde yer alan diğer oyunlar serinin bir önceki oyununa göre yenilikler içererek gelir. En sonuncusu biraz daha farklıdır ve saf bulmaca oyunundan daha farklı bir deneyim sunar. Oyunların hepsinin çok iyi olduğunu söyleyebilirim ama elbette ilk oyunla başlamanı öneririm.

The Room uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. Dragon Quest Tact

Dragon Quest Tact, Android için geliştirilmiş en iyi rol yapma oyunlarından biridir. Bunun böyle olmasının sebebi ise yapımcısı Square Enix firmasının işi en başından itibaren ciddiye almasıdır. Square Enix tarafından geliştirilmiş Android oyunlarına göz atarsan ne demek istediğimi daha net anlayabilirsin.

Bu oyunda canavarlardan oluşan bir takım kurarak zafere ulaşmaya çalışırsın. Onları eğitmeli ve aynı zamanda onlara liderlik etmelisin. Efsanevi bir seride yer alan hemen hemen her yaratığı toplayabilir ve onlarla bir stratejik savaş deneyimi yaşayabilirsin. Rol yapma oyunlarını seviyorsan bu oyunu seveceğinden eminim.

Dragon Quest Tact uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. GRID Autosport

GRID Autosport piyasaya sürülür sürülmez Android için en iyi yarış oyunlarından biri olmuştur. Rakiplerinin çok güçlü olduğu doğrudur ama bu oyun hemen hemen pek çok ihtiyacı karşılayacak niteliktedir. Uygulama içi satın alma veya reklam içermeyen ücretli bir oyundur. Evet, oyunu oynamak için onu satın alman gerekir.

Oyun ayrıca mükemmel grafikler, mükemmel kontroller, donanımsal kontrolcü desteği, oynanacak tonlarca içerik, kilidi açılacak tonlarca araba ve çeşitli yarış stillerine sahiptir. Oyunda yarış tutkunlarının sevdiği bazı küçük detaylar eksiktir. Ama oyunun kendisi Android için en iyi yarış oyunlarından biri olmayı başarmış durumdadır.

GRID Autosport uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Levelhead

Levelhead oldukça eğlenceli bir platform oyunudur. Oyunda 90 seviye, şaşırtıcı derecede tatmin edici kontroller ve mükemmel bir mizah vardır. Oyun gerçekten mükemmel olan özel seviye yapısıyla kendisini diğerlerinden ayırır. Oyuncular seviyeler oluşturabilir ve bunları oyuna yükleyebilirler.

Oyuncular tarafından oluşturulmuş seviyeler diğer oyuncular tarafından indirilebilir. En popüler olanı ise prestij noktasına ulaşmış olur. Ayrıca, oyunun hızlı koşu özellikleri vardır. Her seviyenin kendine ait bir lider tablosu vardır. Platform oyunları arasında kesinlikle en iyilerden biridir.

Levelhead uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. GRIS

GRIS, bulmaca ve platform unsurlarına sahip olan oldukça heyecan verici bir macera oyunudur. Bu sadece oyunun tadını çıkarırken iyi olduğunu düşündüğün oyunlardan birisi olacaktır. Oyun, hayatındaki acı deneyimlerle uğraşırken kendi dünyasında kaybolana genç bir kızın hikayesini takip eder.

Oyuncu ölümü veya buna benzer bir şey yoktur. Sadece dünyayı keşfedersin, bulmacaları çözersin ve oyunun keyfini çıkarırsın. Oyun neredeyse hiç metin içermez ve hikayesini büyük oranda görsellerle anlatır. Bu yapısıyla bile iddialı bir yere sahip olan oyun türünün en önemli örneklerinden birisidir.

GRIS uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...