Android için en iyi 15 ücretsiz oyun

Ücretsiz Android oyunları her zaman ücretsiz değildirler. Biraz sabır göstermen durumunda gerçek anlamda ücretsiz olan oyunlarla tanışabilirsin. Oynaması ücretsiz olan oyunların birçoğu uygulama içi satın alımlarla oyuncuya avantaj sunarlar. Ama bu tuzağa düşmeden hareket edebilmek mümkündür.

Ücretsiz Android oyunları her zaman ücretsiz değildirler. Biraz sabır göstermen durumunda gerçek anlamda ücretsiz olan oyunlarla tanışabilirsin. Oynaması ücretsiz olan oyunların birçoğu uygulama içi satın alımlarla oyuncuya avantaj sunarlar. Ama bu tuzağa düşmeden hareket edebilmek mümkündür.

Burada yer verdiğim Android için en iyi ücretsiz oyunlar çok fazla uygulama içi satın alma işlemi yapmadan rahatça oynayabileceğin oyunları içerir. Umarım bu listeyi beğenirsin. Diğer taraftan dilersen en iyi Android oyunlarına göz atarak oyun listeni biraz daha genişletmeyi başarabilirsin.

1. PUBG Mobile

PUBG Mobile, battle royale oyun modunun lokomotiflerinden biridir. Bu anlamda Android platformunda yer alan en popüler nişancı oyunlarından biridir. Küçük bir adada 100 oyunculu bir savaş moduna sahiptir. Bu anlamda bile en yakın rakibi Fortnite ile mücadele edebilecek kadar dişlidir.

Oyuncular düştükleri adada teçhizat, silah ve araçlar toplarlar. Sonra ise birbirleriyle savaşırlar. Kazanan ise ayakta kalan son kişi olur. Ayrıca oyunların çok uzun sürmesini önlemek için küçülen bir oyun alanı söz konusudur. Fortnite ile benzerlik gösterse bile bana göre ondan çok daha iyi bir oyundur.

PUBG Mobile uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Brawl Stars

Brawl Stars, Supercell tarafından geliştirilmiş olan hit oyunlardan biridir. Çevrimiçi çok oyunculu öğeleri MOBA öğeleriyle bir araya getirmiş bir tür mücadele oyunudur. Oyuncular birkaç takım arkadaşıyla oyuna girer, rakiplerle mücadele eder ve kazanmaya çalışırlar.

Oyunda düz bir mücadele modu, kristalleri topladığınız bir mod, rakibin hazinesini çaldığınız bir soygun modu ve bir takımdaki belirli rakipleri yendiğiniz bir ödül modu dahil olmak üzere birkaç oyun modu vardır. Ayrıca oyun Supercell oyunlarından biri olduğu için bunu iyi bir şey olarak nitelendirebilirim.

Brawl Stars uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile en dikkat çekici oyunlardan biridir. Çıktığı günden beri listeleri alt üst ettiğini hatırlamak önemlidir. Temelde öğrenmesi oldukça kolaydır yani bir başka ifadeyle öğrenme eğrisi oldukça düşüktür. Oyun klasik çevrimiçi FPS ve PvP öğelerini bir araya getirir.

Bununla birlikte ezeli rakipleri PUBG Mobile ve Fortnite’a benzer şekilde 100 oyuncu bir battle royale modu içerir. Bu açıdan oyun birden fazla kategoride listelenebilecek kadar iyidir. Ama ben onu hala bir FPS oyunu olarak görüyorum ve öyle görmeye devam edeceğim.

Oyunda uygulama içi satın alımlar vardır. Fakat bunlar yalnızca kozmetik donanımdan ibarettirler. Oyun oldukça iyidir ve oyuncular onu beğenmektedir. Oyunda ufak tefek hatalar olsa bile bunlar gün geçtikçe giderilmektedir. FPS oyun alternatiflerine bakmadan önce mutlaka bu oyunun tadına bakmanı öneririm.

Call of Duty: Mobile uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Pokemon Go

Pokemon Go, eski dönemlerin en popüler ve belki de en büyük mobil oyunuydu. Popülerliği her ne kadar biraz azalmış durumda olsa bile oyun hala çok sağlam bir ücretsiz seçenektir. Oyuncular Pokemon toplamalıdırlar ama bunu gerçekte dünyada gezerek yapmalıdırlar.

Yeni içerikler arasında efsanevi Pokemon çeşitleri, baskın savaşları, eğitmen savaşları ve daha fazlası yer alır. Yeni güncellemelerle birlikte oyunda Pokemon takas etme özelliği de getirilmiştir. Fakat oyun özellikle en iyi artırılmış gerçeklik oyunlarından biridir ve belki de en iyisidir.

Pokemon Go uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. FIFA Futbol

FIFA Futbol, Electronic Arts tarafından geliştirilmiş bir futbol oyunudur. EA bu alanda oldukça iddialıdır çünkü hemen hemen tüm sporlarla ilgili bir oyunu vardır. NBA Live Mobile ve Madden NFL Overdrive bu konuda verilebilecek örneklerden biridir. Fakat bizim için önemli olan oyun ise futbol oyunudur.

Oyunun grafikleri oldukça iyidir ve kontrolleri bir mobil oyuna göre oldukça kolaydır. Fakat, EA tarafından geliştirilen spor oyunlarının büyük bir bölümü freemium özelliklere sahiptir. EA firmasının bu konudaki tek avantajı spor oyunları alanında neredeyse rakipsiz olmasıdır. Ama daha farklı futbol oyunlarının olduğunu unutmamalısın.

FIFA Futbol uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Roblox

Roblox platform fark etmeksizin dünyanın en popüler oyunlarından birisi konumundadır. Oynamak için bir ton içeriğe sahip bir sanal oyun platformudur. Oyun, mobil oyun standartlarına göre çok yeni sayılmaz. Fakat giderek artan sayıda yapılacak şeyler olduğundan oldukça etkileyici kalmaya devam etmektedir.

Oyuncular, diğer oyuncuların yarattığı oyunları oynayabilirler veya kendileri oyun oluşturabilirler. Mobil uygulama, oyunun diğer sürümleriyle tüm platformlar arası desteğe sahiptir. Aynı zamanda bir sohbet işlevi içerir. Oyunun özellikle genç yaştaki oyuncular arasında popüler olduğunu unutmamak gerekir.

Roblox uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Asphalt 9: Legends

Asphalt 9: Legends kesinlikle mobil oyunlar için önemli bir yere sahip olan serinin en önemli parçalarından birisidir. Oyunun içerisinde 50 araba, bir dizi zorluk ve oynamak için bir sürü içerik vardır. Buna ek olarak çevrimiçi çok oyunculu bir mod içerir. Tek oyunculu mod seni artık sıktıysa buna göz atabilirsin.

Hızlanmayı kontrol edemezsin. Çünkü oyun otomatik bir hareket mekanizması kullanır. Bu bazı oyuncuların hoşuna gitmeyen bir durumdur. Grafikler oldukça iyidir. Bununla birlikte çok fazla sosyal unsur söz konusudur. Oyunun freemium (ücretsiz ama ödeme yapana avantaj sağlayan) türden bir oyun olduğunu söylemeliyim.

Bu nedenle oyunun çevrimiçi rekabet yönü biraz sıkıntılı durumdadır. Fakat tek oyunculu açısından klasik olarak en iyi arcade yarış oyunudur. Ayrıca ekstra çaba göstererek uygulama içi satın alımlardan kurtulma şansın vardır. Biraz sıkıcı ama elde edilebilir bir hedeftir.

Asphalt 9: Legends uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Critical Ops

Critical Ops, yeni nesil birinci şahıs nişancı oyunlarından biridir ve belki de Android platformu için en iyisidir. Bu oyunda, çeşitli şehir odaklı seviyelerde teröristlerle savaşırsın. Tabi istersen bir terörist olarak oynamayı tercih edebilirsin. Bu konuda karar tamamen sana ait olacaktır.

Arkadaşlarınla oynayabileceğin güçlü bir çevrimiçi çok oyunculu topluluğa sahiptir. Oyun sürekli güncellenir ve bu güncellemelerle hedeflediği noktaya her geçen gün biraz daha yaklaşır. Oyunun tek dezavantajı bu alanda çok güçlü rakiplerin olmasıdır. Ama ne olursa olsun bu oyuna bir şans vermeni öneririm.

Critical Ops uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Alto’s Odyssey

Alto’s Odyssey, ücretsiz bir Android oyunu için en doğal seçimlerden biridir. Basit mekaniklere, muhteşem grafiklere ve rahatlatıcı bir tarza sahiptir. Oyuncuların önlerine çıkan engellerden kaçması ve büyük sıçramalar yapması gerekir. Bu doğrultuda büyük bir tepeden aşağıya doğru kayarlar.

Ayrıca çeşitli özelleştirme seçenekleriyle takas edilebilecek toplanacak öğeler vardır. Oyun basittir ama aynı zamanda etkilidir. Koyu renkler atmosfere çok iyi bir şekilde renk katarlar. Oyunu indirmek ve oynamak ücretsizdir. Sadece belirli alanlarda sınırlı sayıda reklamlarla karşılaşırsın.

Diğer taraftan uygulama içi satın alımlar vardır. Fakat hepsi kişiselleştirme amaçlı olduğundan tamamen isteğe bağlıdır ve oyunu oynamayı etkilemezler. Oyun son derece çocuk dostudur ve eğlencelidir. Ayrıca çok özel arka planlar elde etmek için oyunun atmosferinden yararlanabilirsin.

Alto’s Odyssey uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Final Fantasy Brave Exvius

Final Fantasy Brave Exvius şu anda piyasada yer alan en iyi Final Fantasy temalı oyundur. Fakat oyun maalesef freemium tadındadır. Gerçek kasaba ve zindan keşifleri, gizli hazineler, gizli zindanlar ve tonlarca bilgi de dahil olmak üzere orijinal seriden tonlarca öğe içeren bir oyundur.

Oyunu öğrenmesi son derece basittir. Fakat boss denilen rakipler alt etmek ve zorlu rakipleri yenmek için biraz farklı tarzda düşünmen gerekecektir. Günlük giriş yaptıkça sık sık ödüllendirilirsin. Görevler, ek görevler ve etkinlikler ile oyun daima taze bir biçimde kalır.

Final Fantasy Brave Exvius uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. Genshin Impact

Genshin Impact geçtiğimiz dönemlerin en sürpriz oyunlarından birisidir. Kimse bu kadar iyi çıkış yapmasını beklemiyordu ama oyun şu an oldukça popüler durumda. Hatta aksiyon RPG alanında en iyisi durumunda diyebilirim. Bunu elbette geniş içeriğine borçludur.

Oynanacak bir hikaye ve çağırılacak çok sayıda takım arkadaşı da dahil olmak üzere gacha öğelerinin çoğuna sahiptir. Fakat bu mekanik karşınıza daha az kısıtlayıcı ve tamamen açık bir dünyada karşımıza çıkıyor. Grafikler oldukça iyidir ve oyunun oynanması şaşırtıcı derecede iyidir.

Genshin Impact uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. Legends of Runeterra

Legends of Runeterra nispeten yeni sayılabilecek bir oyundur. Oyun bir kart düello oyunudur ve doğrudan Blizzard’ın Hearthstone oyununa rakip konumundadır. Oyuncular kartları toplar, desteler oluşturur ve birisi kazanana kadar birbirleriyle düello yaparlar.

Oyunda bir şampiyon seçersin, desteyi onun etrafına kurarsın ve böylece uygulayacağın stratejiyi belirlemiş olursun. Dürüst olmak gerekirse bu türde Hearthstone ve Magic: The Gathering varken iddialı bir şekilde ortaya çıkmıştır. Runeterra dünyasına güvenenler için oyunun en iyi kart oyunları arasında yer aldığını söyleyebilirim.

Legends of Runeterra uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Fire Emblem Heroes

Fire Emblem Heroes, meşhur Nintendo firması tarafından geliştirilmiş bir oyundur. Aslında bu başlığı bu oyun ile sınırlı tutmak Nintendo firmasına haksızlık olur diye düşünüyorum. Çünkü bu oyun dışında Mario Kart Tour ve Dr. Mario World gibi oyunlar da vardır. Hepsinin birbirinden iyi olduğunu söyleyebilirim.

Fire Emblem Heroes, bir RPG oyunudur ve belki de tarihte yer alan en eski RPG oyunlarından birisi olarak sayılabilir. Arkasında çok güçlü bir hayran kitlesi vardır. Bu nedenle oyunun Android platformunda yer almasına şaşırmamak gerekir. Nintendo oyunlarını seviyorsan bu oyuna mutlaka bir şans vermelisin.

Fire Emblem Heroes uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Pocket City

Pocket City, Android platformunda oynayabileceğin en iyi şehir kurma oyunlarından biridir. Diğer şehir kurma oyunlarına nasıl başladıysan bu oyuna da aynı şekilde başlarsın. Yollar, yerleşim bölgeleri, ticari bölgeler ve önemli binalar inşa ederek ilerlemeye çalışırsın.

Başa çıkılması gereken felaketler ve takip edilmesi gereken şaşırtıcı derecede derin bir ekonomi ve suç mekanizması vardır. Oyunun ücretsiz sürümü, ücretli sürüm kadar çok özelliğe sahip değildir ve reklamlar vardır. Ancak, ekstra özelliklerin çoğu tam anlamıyla ekstradır. Oyunu para ödemeden oynayabilirsin.

Pocket City uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. Smash Hit

Smash Hit, şimdiye kadar geliştirilmiş olan en iyi sonsuz koşu oyunlarından biridir. Eşsiz bir birinci şahıs bakış açısı kullanır. Hasar almamak için cam panellere metal toplar fırlatman gerekir. Vuruş puanların cephane sayın kadar iki katına çıkar. Bu yüzden dikkatli olmalısın.

Neden? Çünkü, mümkün olduğunca az top atarken aynı zamanda mümkün olduğunca az vurulmak için mikro yönetim yönü vardır. Oyunun ücretsiz sürümü baştan sona tam oyunu içerir. Bu yüzden ücretli sürüme ödeme yapman gerekmez. Oyunun en büyük dezavantajı uzun süredir güncellenmemiş olmasıdır.

Smash Hit uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...