Android için en iyi 15 macera oyunu

Macera oyunları aslında tüm oyun türleri arasında en klasik olanlardan biridir. Macera oyunları çoğu zaman aynı anda birkaç türe uymalarıyla meşhurdurlar. Bir oyunun macera oyunu olması için tek gereklilik sana bir macera tadı sunmasıdır. Android platformunda bunu başaran çok fazla sayıda oyun vardır.

Macera oyunları aslında tüm oyun türleri arasında en klasik olanlardan biridir. Macera oyunları çoğu zaman aynı anda birkaç türe uymalarıyla meşhurdurlar. Bir oyunun macera oyunu olması için tek gereklilik sana bir macera tadı sunmasıdır. Android platformunda bunu başaran çok fazla sayıda oyun vardır.

Bununla birlikte macera oyunları RPG, FPS veya Sandbox tarzı oyunlar gibi mekaniklere göre sınıflandırılmazlar. Bu nedenle bir macera oyununun herhangi farklı türde olmasını bekleyebilirsin. Burada amacım seni kurgusal olarak iyi bir maceraya çıkaracak oyunlarla buluşturmaktır.

1. 80 Days

80 Days tartışmasız bir biçimde Android için geliştirilmiş en iyi macera oyunlarından biridir. Oyunu Phileas Fogg’un asistanı Passepartout olarak oynarsın. Hedefin ise 80 günde dünyayı dolaşmaya çalışmaktır. Hava gemilerine, denizaltılara, trenlere ve hatta mekanik develere binebilirsin.

Oyuncular dünyayı dolaşırken Phileas’ın hayati bilgilerini yönetmelidirler. Oyun hızlı bir şekilde oynanır. Bir başka ifadeyle dünyanın her yerinde maceraya atılmış olursun. Ayrıca, kimin hedef bölgeye daha önce varacağını görmek için diğer oyuncularla yarışırsın. Bu anlamda son derece eşsiz bir oyundur.

80 Days uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Pokemon Go

Pokemon Go en iddialı macera oyunlarından biridir. Aslında yaptığın gerçek dünyaya çıkıp Pokemon yakalamaktır. Buna ek olarak Gyms adı verilen çeşitli spor salonlarında dövüşür, Poke Stops adı verilen noktalardan ganimet toplar ve daha fazlasını yapabilirsin.

Bu oyundaki macera öğesinin diğerlerinden biraz daha gerçekçi olduğunu söyleyebilirim. Kendi başına bir yerlere gitmeni ve oyunu gittiğin yerlerde oynamanı gerektirir. Oyuncular açık dünyayı dolaşıp Pokemon yakalarlar. Gerekirse Pokemon alışverişi gerçekleştirirler ve çeşitli eşyalar toplayabilirler.

Pokemon Go uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Crashlands

https://youtu.be/S52enheg9Ek

Crashlands belirli yıllarda en iyi macera oyunu unvanını almayı başarmış bir oyundur. Flux adlı bir uzay kamyoncusu olarak oynarsın. Oyun, yabancı bir gezegene çarpmanla başlar. Senin işin ise kargonu geri almak, kendine bir üs inşa etmek, kötü adamlarla savaşmak ve dünyayı kurtarmaktır.

Oyun öğeler oluşturma, dövüşme, RPG tarzı karakter seviyesi yükseltme ve buna benzer çeşitli unsurlara sahiptir. Bununla birlikte senin tarafında savaşmalarını sağlamak için belirli yaratıkları evcilleştirme şansın vardır. Oyunun yüzlerce farklı içeriğe sahip derin bir oyun olduğunu özel olarak belirtmeliyim.

Crashlands uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Guardian Tales

Guardian Tales, hack-and-slash oyun mekaniğine sahip retro tarzda bir macera oyunudur. Oyunun en ilgi çekici yanı ise kontrollerinin oldukça işlevsel olmasıdır. Oyuncular, bulmacaları çözerken ve oyunun gizemlerini ortaya çıkarırken dünyayı dolaşmaya başlarlar.

Dünyayı dolaşırken karşılaşılan boss tarzı rakiplerle dövüşler yapabilirsin. Zengin oyun hikayesinin içerisinde kaybolup giderken yapabileceğin bazı eğlenceli küçük şeylerle keyfine keyif katabilirsin. Buna ek olarak oyunda bir takım şehir kurma mekanikleri ve arkadaşlarınla etkileşime girmeni sağlayacak sosyal mekanikler vardır.

Guardian Tales uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Adventures of Mana

Adventures of Mana hikaye anlatımıyla ön plana çıkan macera oyunlarından biridir. Aslında oyunun en önemli yanının bu olduğunu söylersem sanırım yanılmış olmam. Oyunun geliştiricisi Square Enix bunu hemen hemen tüm oyununda bir öncelik haline getirir. Bu nedenle mobil platformdaki tüm oyunları macera doludur.

Bu oyun RPG, bulmaca ve hack-and-slash gibi oyun öğelerini bir arada barındırır. Oyunun diğer oyunlara göre nispeten biraz daha uzun olduğunu söyleyebilirim. Elbette seni geri itecek en önemli durumlardan birisi oyunun fiyatı olacaktır. İndirim denk getirmediğin sürece epey bir cep yakacağını söyleyebilirim.

Adventures of Mana uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Monument Valley 2

Monument Valley 2 en popüler bulmaca ve macera oyunlarından biridir. Geçmen gereken seviyelerde hareket ederek çeşitli manipülasyonlar gerçekleştirmeye çalışarak bulmacaları çözersin. Oyuncular aynı zamanda optik illüzyonlar ve iyi bir hikaye ile oyundan daha fazla keyif alabilirler.

Oyunun tek dezavantajı birincisi gibi kısa olmasıdır. Buna rağmen oyunun harika olduğunu söyleyebilirim. Sadece kısa oyunlardan hoşlanıp hoşlanmadığını düşünmen gerekir. Eğer hoşlanmıyorsan bir macera oyunu olarak bu oyundan uzak durmaya çalışmalısın. Çünkü beklentilerini karşılamayacaktır.

Monument Valley 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. OPUS: Rocket of Whispers

OPUS: Rocket of Whispers, karanlık doğası ama dokunaklı hikayesiyle dikkat çeken bir macera oyunudur. Bu oyun aslında bir serinin parçasıdır. Serideki diğer oyunlarda yine dokunaklı hikayeler yer alır. Hikayenin üzerinde bu kadar çok duruyorum çünkü oyun başarısını büyük oranda buna borçludur.

Oyunda amacın kıyamet sonrası bir dünyada kış boyunca seyahat etmektir. Çeşitli eserler için bilinmeyeni keşfetmen ve onların geçmişlerini öğrenmen gerekir. Çeşitli RPG unsurlarından yararlanarak hayatta kalmaya çalışırsın. Fakat temel hedefin bir roket inşa etmek için gerekli malzemeleri toplamaktır.

OPUS: Rocket of Whispers uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Oddmar

Oddmar aslında bir platform oyunu olarak göze çarpar ama son derece macera doludur. Onurunu geri kazanmak için mücadele eden bir viking olarak oynarsın. Bu mücadeleyi gerçekleştirebilmek adına oyunun dünyasında maceraya atılırsın. Atılacağın bu maceranın biraz uzun sürebileceğini bilmelisin.

Oyun akıcı oynanışa, mükemmel kontrollere ve mükemmel seviye tasarımına sahiptir. Ayrıca, gamepad desteği, Google Play Oyunlar aracılığıyla oyunu kaydetme desteği ve tüm veriler indiğinde çevrimdışı çalışma gibi ek işlevsellikleri vardır. Oyun toplamda 24 seviyeden oluşur ama her bir seviyeyi 3 kez tekrar etmek gerekir.

Oddmar uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. WitchSpring4

WitchSpring4 aslında çok büyük bir potansiyele sahip olan ama fiyat politikası nedeniyle bunu başaramayan bir macera oyunudur. Oyunda bütün bir kıtanın hükümdarı olan bir Witch olarak oynarsın. Oyuncu olarak temel hedefin dünyayı keşfetmek, çeşitli karakterlerle tanışmak ve çeşitli şeyler yapmaktır.

Özellikle Güney Kore’de epey bir popüler olan bir geliştirici tarafından sunulmuş bu oyundan çok keyif alabilirsin. Serinin içerisinde farklı oyunlar vardır. Eğer bu oyundan hoşlanırsan onlara da göz atmak isteyebilirsin. Buna rağmen çok hevesli olmanı önermem çünkü oyunun fiyatı biraz pahalı (bana göre) diyebilirim.

WitchSpring4 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Genshin Impact

Genshin Impact nispeten yeni sayılabilecek macera oyunlarından biridir. Oyunun farklı bir platformda yer alan Zelda: Breath of the Wild oyununa aşırı benzediğini itiraf etmeliyim. Oyuncular yapacakları bir dizi göreve sahip olurlar. Bu görevlerin peşinden giderek keşfedilebilecek oldukça büyük bir açık dünyayı keşfederler.

Oyuncuların daha büyük mesafeleri görmelerine izin vermelerini sağlayan bir planör sistemi vardır. Oyunun aynı zamanda gacha türünde olduğunu belirtmeliyim. Karakterlerin çoğunu görevler yoluyla elde edersin. Bu oyuna ekstra tat katan bir durumdur. Kontroller oldukça iyidir ve uzun bir süre maceraya doyacağın kesindir.

Genshin Impact uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. Sky: Children of the Light

Sky: Children of the Light oldukça iyi grafiklere ve eğlenceli bir hikayeye sahip son derece keyifli bir macera oyunudur. Oyunun içerisinde keşfedilecek yedi dünya vardır. Bununla birlikte diğer oyuncularla konuşmana yardımcı olacak çeşitli sosyal unsurlar vardır.

Oyunun diğer özellikleri arasında co-op bir biçimde oynama, çeşitli karakter özelleştirmeleri, çeşitli denemeler ve epey iyi olan bir oyun müziği vardır. Sosyal unsur oyunun en önemli yanlarından biridir. Çünkü oyunun geçtiği dünyayı insanlarla keşfedebilmek oldukça keyif vericidir.

Sky: Children of the Light uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. Cube Escape Collection

Cube Escape Collection, gerçekte neler olup bittiğini öğrenmek için çeşitli bulmacalar çözmen gereken bir gizem oyunu ama aynı zamanda bir macera oyunudur. Oyunun mekaniği oldukça basittir. Oldukça gelişmiş olan hikayede ilerlemek için çeşitli bulmacaları çözmen gerekir.

Teknik olarak bir kaçış oyunu olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle bol bol bulmacayla karşılaşacaksın. En iyi macera oyunları arasında yer almasının temel sebebi ise elbette tamamen ücretsiz olmasıdır. Ayrıca oyunu beğenirsen aynı geliştiricinin sunduğu diğer oyunlara da göz atmak isteyebilirsin.

Cube Escape Collection uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Grand Mountain Adventure

Grand Mountain Adventure oldukça yeni macera oyunlarından biridir. Bu oyun, yarış ve keşif unsurları içeren bir kayak oyunudur. Oyuncular asansörleri kullanarak çeşitli pistlere çıkarlar. Daha sonra pistlerde kayak yaparlar ve belirlenmiş olan zamana karşı yarışırlar.

Oyunda sadece kayak yapabilir ve manzaraları görebilirsin. Ayrıca, gizli alanlar, beş dağ, çevrimiçi lider tabloları ve havanın kendisinden yararlanarak yapılabilecek birkaç hareket vardır. Oyunun kontrolleri başlangıçta biraz garip gelebilir. Kendini muhteşem grafiklere bırakarak oyunun akıcılığının keyfine bakmalısın.

Grand Mountain Adventure uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Evoland 2

Evoland 2 son dönemlerdeki en iyi macera oyunlarından biridir. Oyun bir sürü türü içerisinde barındırmasıyla ünlüdür. RPG, dövüş, kart alışverişi, hack-and-slash ve diğerleri dahil olmak üzere pek çok farklı yönünün olduğunu belirtmeliyim. Oyun temelde çeşitli oyun dönemleri boyunca ilerlemektedir.

Oyunda yer alan her yeni mekanik beraberinde yeni bir grafik stili getirir. Eşsiz oynanışı tahminde bulunmanı sağlar. Genel olarak keyifli bir deneyim olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte oyundan ekstra keyif almak istiyorsan bir gamepad kullanmayı düşünebilirsin.

Evoland 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. The Room: Old Sins

The Room: Old Sins mükemmel bir oyun serisinin parçasıdır. Bu oyun hem gizli nesne oyunu hem de kaçış oyunu olarak ön plana çıkar. Serinin bu oyunu ise serinin bulmaca yapısını keşif unsurlarıyla bir araya getirmiştir. Böylece önceki oyunlarda yer almayan farklı bir boyut kazanmıştır.

Oyun son derece iyi grafiklere, karmaşık bulmacalara ve gizli temalara sahip mükemmel bir oyundur. Ayrıca oyunda başarılar, buluta kaydetme ve daha fazlası gibi seçenekler vardır. Bu oyun kesinlikle oynayabileceğin en iyi bulmaca ve macera oyunlarından birisidir.

The Room: Old Sins uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...