Android için en iyi 10 gizli nesne oyunu

Gizli nesne oyunları bulmaca oyun türünün alt türlerinden birisidir. Gizli nesne oyunları diğer birçok oyun türüne göre çok daha popülerdir. Çoğu gizli nesne oyununda, oyunda ilerlemene yardımcı olacak öğeler için keşfe çıkmış olursun. Android platformunda yer alan en iyi gizli nesne oyunlarıyla bu keşfi daha eğlenceli hale getirebilirsin.

Gizli nesne oyunları bulmaca oyun türünün alt türlerinden birisidir. Gizli nesne oyunları diğer birçok oyun türüne göre çok daha popülerdir. Çoğu gizli nesne oyununda, oyunda ilerlemene yardımcı olacak öğeler için keşfe çıkmış olursun. Android platformunda yer alan en iyi gizli nesne oyunlarıyla bu keşfi daha eğlenceli hale getirebilirsin.

Gizli nesne oyunlarının çoğu belirli bir gizem unsuruna sahiptir. Çünkü bulmacayı çözdüğün zaman karşına ne geleceğini bilemezsin. Oyunların oynanması oldukça kolaydır. Bununla birlikte bazı oyunlarda İngilizce kelime bilgisine sahip olman gerekebilir. Buna rağmen gizli nesne oyunları açısından harika seçenekler vardır.

1. Adventure Escape Mysteries

Adventure Escape Mysteries, Android platformunda bulabileceğin en iyi gizli nesne oyunlarından birisidir. Haiku Games tarafından geliştirilmiş olan bu oyun büyük bir serinin parçasıdır. Seri ise gizem, macera, odadan kaçış ve gizli nesneler içeren bir macera oyunudur.

Oyunda bilmeceleri ve bulmacaları çözerek ilerlersin. Bununla birlikte eşyaları bulursun ve çeşitli kaçış stratejileri düzenleyerek ilerlersin. Bu oyun gizli nesne mekaniği konusunda diğerlerine nazaran biraz daha farklıdır. Serinin diğer oyunlarında daha fazla veya daha az gizli nesne mekaniğiyle karşılaşman mümkün olabilir.

Adventure Escape Mysteries uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Hidden Object Games: Mystery of Coastal Hill City

Hidden Object Games: Mystery of Coastal Hill City iyi bir gizli nesne oyunudur. Bu oyun aynı zamanda macera, bulmaca ve çeşitli moda unsurlarına sahiptir. Oyuncular çeşitli bulmacaları çözerek ilerleyerek hikayeye devam ederler. Ayrıca çeşitli düzenlemeler yapmak için bir avatar ve ev sahibi olursun.

Oyunun hikayesi aslında her şeyin normal göründüğü bir yapıdadır. Fakat hikaye bazı sırları ortaya çıkarman gereken Coastal Hill etrafında dönmektedir. Oyunun sonuna yaklaştıkça mikro satın alma baskısını biraz daha fazla hissedersin. Fakat oyunu para harcamadan oynayıp bitirebileceğini bilmelisin.

Hidden Object Games: Mystery of Coastal Hill City uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Hidden Folks

Hidden Folks bir tür gizli nesne oyunudur ama aynı zamanda bağımsız oyunlar arasında yer alır. Elbette, bu teknik olarak gizli nesnelerle ilgili değildir. Oyun daha çok gizli kişileri bulmakla ilgilidir. Kurallar ise gizli nesneleri bulmakla hemen hemen aynıdır.

Elde edeceğin görüntü üzerinden ilerlersin ve oyunun bulmanı söylediği kişiyi bulursun. Oyunda 32 alan, bulanacak 300’den fazla hedef ve 500 birbirinden farklı benzersiz etkileşim durumu yer alır. Oyun genel olarak siyah beyaz olarak oynanır. Her şey elle çizilmiş olduğundan oyun harika bir görünüme sahiptir.

Hidden Folks uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Playbook: İnteraktif Hikaye Oyunları

Playbook: İnteraktif Hikaye Oyunları adından anlaşılabileceği gibi interaktif bir biçimde ilerleyen bir oyundur. Midva.Games tarafından geliştirilmiş olan bu oyun gizli nesne oyunlarının en önemli parçalarından birisidir. Bu anlamda, bir gizli nesne oyunu oynamak istiyorsan güvenmen gereken başlıklardan birisidir.

Oyunda yüzlerce nesne, iyi grafikler ve bir ipucu sistemi bulunur. Bir gizli nesne mekaniği olan bu oyuna ait sonun hikayede vereceğin kararlara göre şekilleneceğini unutmamalısın. Oyunla ilgili söyleyebileceğim tek olumsuz şey uzun bir süredir güncellenmemiş olmasıdır.

Playbook: İnteraktif Hikaye Oyunları uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Adam Wolfe: Dark Detective Mystery Game

Adam Wolfe: Dark Detective Mystery Game, gizli nesne oyunlarının tecrübeli geliştiricisi Mad Head Games tarafından geliştirilmiştir. Bu geliştiriciden çıkan oyunların yapısı hemen hemen aynı düzeydedir. Oyunun ideal bir oynanabilirlik seviyesi, gizli nesne mekaniği, iyi bir hikayesi ve işleri biraz renklendirecek bazı mekanikleri vardır.

Bu oyunun diğer oyunlara göre biraz daha kısa olduğunu itiraf etmeliyim. Fakat seriye bağlı kalırsan oynayacak pek çok farklı oyun bulacağından emin olabilirsin. Oyundaki hikayenin yapısı biraz karanlıktır. Büyük bulmacayı çözdükten sonra esrarengiz komplo teorilerinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarabilirsin.

Adam Wolfe: Dark Detective Mystery Game uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Seekers Notes: Hidden Mystery

Seekers Notes oldukça iyi bir gizli nesne oyunudur. Bu oyunu oynadığın zaman aslında gizli nesne oyununun ne olduğunu anlamış olursun. Oyuncular, tüm gizli nesneleri bularak seviyeden seviyeye ilerleme fırsatı elde ederler. Oldukça uzun bir geçmişe sahip oyunda 9.500 görev, 1.130 koleksiyon ve eşya üretme gibi özellikler yer alır.

Bu oyun mobil cihazlarda oynayabileceğin en büyük gizli nesne oyunlarından biridir. Buna ek olarak arkadaşlarınla oynayabileceğin çeşitli loncalara sahiptir. Tek eksi yanı, oyuna güncelleme geldikçe kalitesinin düşmeye başlamasıdır. Fakat oyunun son evresine ulaşana kadar epey bir keyif alacağını unutmamalısın.

Seekers Notes: Hidden Mystery uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. The Room

The Room mobil platformlarda yer alan gelmiş geçmiş en iyi bulmaca oyunlarından biridir. Oyun çeşitli odadan kaçış mekaniklerini gizli nesne mekanikleri ile harmanlamaktadır. Oyuncular bir odada oyuna başlarlar ve sonunda odadan çıkmak için çeşitli küçük bulmacaları çözmeye çalışırlar.

Buna ek olarak oyunda ilerlerken diğer bulmacaları çözmene yardımcı olacak çeşitli nesneleri aramayı ihmal etmemelisin. Oyunun grafikleri oldukça iyi seviyededir. Seni zorlayacak çok zekice bulmacalar vardır. Oyunun tek dezavantajı saf bir gizli nesne oyunu olmamasıdır.

The Room uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Pearl’s Peril

Pearl’s Peril gizli nesne oyunları açısından klasiklerden birisidir. Oyunun hikayesi 1930 yıllarına dayanmaktadır. Oyuncu, gizli nesneleri bulmak için Pearl isimli karakterle birlikte hareket eder ve yüzlerce farklı sahneden geçer. Bu açıdan bu oyun, tipik bir gizli nesne oyununun harika örneklerinden biridir.

Bütün mesele sahnedeki tüm nesneleri bulmakla ilgilidir. Oyunda ilerlerken sana eşlik eden bir hikaye vardır ve hikayenin oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca oyun boyunca topladığın eşyaları kullanabileceğin bir mülke sahipsindir. Oynaması ücretsiz olan oyunda mikro satın almalara dikkat etmeni öneririm.

Pearl’s Peril uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Sherlock: Gizli 3’lü Eşleme

Sherlock: Gizli 3’lü Eşleme, keyifle oynayabileceğin gizli nesne oyunlarından birisidir. Bu oyun, gizli nesne oyun türünde pek çok oyun geliştirilmiş olan G5 Entertainment imzasını taşır. Bir taraftan zorlu 3’lü eşleştirme bulmacalarını çözerken, diğer taraftan gizli nesneleri bulmaya çalışırsın.

Son derece heyecanlı bir dedektiflik macerasına atılmaya hazırsan bu oyuna şans verebilirsin. Bununla birlikte, oyunu oynarken biraz dikkatli olmalısın. Çünkü zaman içerisinde oyun seni bir girdabın içine çekebilecektir. Bu girdabın içerisinde ise oyunda daha fazla vakit harcaman gerekecektir.

Sherlock: Gizli 3’lü Eşleme uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Unsolved: Hidden Mystery Detective Games

Unsolved: Hidden Mystery Detective Games, Artifex Mundi adını taşıyan bir geliştirici tarafından geliştirilmiş olan onlarca gizli nesne oyunlarından biridir. Bu geliştirici, bu oyun dahil olmak üzere pek çok gizli nesne oyun serisi oluşturmuş durumdadır. Geliştiricinin sadece bu tür oyunlar geliştirmektedir.

Hepsi özenle hazırlanmış ve oldukça övülene gizli nesne harikalarından oluşan bir koleksiyonun içerisinde oyununu oynarsın. Çözdüğün her bulmacanın ardından yeni bir bulmacaya yelken açarsın. Tüm hikayeyi tamamlayana kadar bu sarmal bu şekilde devam eder. Bu oyun, gizli nesne oyunlarının tadına bakacaksan önemli bir seçim olacaktır.

Unsolved: Hidden Mystery Detective Games uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...