Android için en iyi 10 kaçış oyunu

Kaçış oyunları bulmaca oyun türünün bir alt türüdür. Kaçış oyunları özellikle gerçek şeyler hissettirdikleri için sevilirler. Kaçış oyunlarında bir odaya veya bir adaya yerleştirilirsin. Temel hedefin ise söz konusu durumdan kaçmak olur. Android için çok iyi kaçış oyunları vardır. Bunlara göz atarak epey keyifli vakit geçirebilirsin.

Kaçış oyunları bulmaca oyun türünün bir alt türüdür. Kaçış oyunları özellikle gerçek şeyler hissettirdikleri için sevilirler. Kaçış oyunlarında bir odaya veya bir adaya yerleştirilirsin. Temel hedefin ise söz konusu durumdan kaçmak olur. Android için çok iyi kaçış oyunları vardır. Bunlara göz atarak epey keyifli vakit geçirebilirsin.

Ortalamanın üzerinde düzeyde oyun oynuyorsan muhtemelen bu mekaniklerle daha önce karşılaşmış olmalısın. Bazı geliştiriciler kaçış mekaniğini daha büyük bir deneyimin parçası olarak kullanırlar. Bazıları ise bunu hikayenin merkezine alırlar. Sonuç olarak ortaya oynayabileceğin çok farklı ve eğlenceli oyunlar çıkmıştır.

1. The House of Da Vinci

The House of Da Vinci, biraz eski ama son derece etkileyici olan kaçış oyunlarından biridir. Bir adamı aramak için Leonardo Da Vinci’nin evine gidersin. Oyun iyi grafikler, çeşitli bulmacalar ve bilmeceler içerir. Buna ek olarak oyunda Da Vinci temalı odalar ve daha fazlası vardır.

Oynanış açısından tipik odadan kaçış oyunlarına çok benzer. Buna karanlık ortamlar, hareketler ve bulmacanın içerisindeki tüm parçalar dahildir. Bazı küçük nesnelerin elde edilmesi ise oldukça zordur. Bu yüzden söz konusu zorluk seviyesine hazırlıklı olmanı öneririm.

The House of Da Vinci uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. All That Remains: Part 1

All That Remains: Part 1 oldukça yeni sayılabilecek kaçış oyunlarından biridir. Ana karakter ve kız kardeşi, babaları tarafından gizli bir sığınakta mahsur kalırlar. Temel olarak üzerine düşen oradan kaçmaktır. Oyun, ipuçlarının fotoğraflarını çekmek için bir kamera işlevi içerir.

Buna ek olarak oyunda çeşitli bulmacalar, iyi bir oyun müziği ve otomatik kaydetme özelliği vardır. Oyunun bölüm olarak adlandırılmış olması devamının geleceğinin göstergesidir. Ayrıca oyunda uygulama içi satın alma vardır ama bu girdaba girmeden oyunu oynayabileceğini düşünüyorum.

All That Remains: Part 1 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. The Room

The Room bir tür bulmaca oyunudur ve önemli bir serinin ilk parçasıdır. Mobil platformlar düşünüldüğünde şimdiye kadar geliştirilmiş olan en iyi odadan kaçış oyunlarından birisidir. Oyunda oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmış garip bir odaya sahip olursun. Bu odada sana düşen bulmacayı çözüp kaçmayı başarmaktır.

Kaçacağın yer bazen oda veya bazen ise bulmaca kutusu gibi şeyler olabilecektir. Bulmacalar oldukça karmaşıktır. Bu nedenle ayrıntılı olarak düşünmek ve iyi gizlenmiş olan öğeleri bulmak gerekir. Grafiklerin gerçekten ideal olduğunu söyleyebilirim. Seride yer alan her oyunun kendine özgü mekaniğinin olduğunu belirtmeliyim.

The Room uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Faraway 3: Arctic Escape

Faraway 3: Arctic Escape yeni sayılabilecek kaçış oyunlarından biridir. Oldukça popüler olan Faraway serisinin bir parçasıdır. Oyuncular bölgeden kaçmak ve oyuna devam etmek için bulmacaları çözmek zorundadırlar. Seride yer alan her oyunun bir teması vardır. Fakat bu oyunun teması çok daha ilgi çekicidir.

Oyun basit mekaniklere, bol miktarda bulmacaya ve nispeten ucuz sayılabilecek bir maliyete sahiptir. Seride yer alan oyunlar birbirini takip etmezler. Dolayısıyla onları istediğin sırayla oynayabilirsin. Ücretsiz sürümde sadece ilk dokuz seviye yer alır. Geri kalanına erişim için oyunu satın alman gerekir.

Faraway 3: Arctic Escape uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Great Escapes

Great Escapes farklı türde bir kaçış oyunudur. Android platformunda yer alan çoğu kaçış oyununun onlarca ve hatta yüzlerce odası vardır. Oyunları daha uzun ve daha ilgi çekici yapan budur. Bu oyun ise nicelikten çok doğrudan kaliteye odaklanmaktadır. Bu nedenle boğuşmak için farklı odalarla uğraşmak zorunda kalmazsın.

Oyuncular nesnelerin fotoğrafını çekmek için Glitch Camera adı verilen öğeyi kullanırlar. Resimler nereye gidileceğine ve ne yapılacağına dair ipuçlarını ortaya çıkarırlar. Bununla birlikte öğeleri toplarsın ve onları çeşitli ipuçlarını çözmek için kullanırsın. İlerlemeni kaybetmemek için oyunda otomatik kaydetme özelliğinin olduğunu belirtmeliyim.

Great Escapes uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. ROOMS: The Toymaker’s Mansion

ROOMS: The Toymaker’s Mansion en yeni kaçış oyunlarından biridir. Ayrıca diğer oyunlara göre mekanikleri biraz daha farklıdır. Oyuncular, karakterin bir sonraki seviyeye kaçabilmesi için odaları uygun sıraya göre düzenlemeye çalışırlar. Yanlış yol çeşitli sorunların oluşmasına neden olur.

Oyunda sadece doğru yolu bulduğunda ilerleme şansı elde edersin. Oyun 144 seviye, çeşitli özel yetenekler ve iki sonlu bir anlatı hikayesi içerir. Ayrıca buluta kaydetme ve başarılar elde etme gibi seçenekler vardır. Uygulama içi satın alma içermeyen oyunu oynayabilmek için tek seferlik bir satın alma gerçekleştirmen gerekir.

ROOMS: The Toymaker’s Mansion uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Rusty Lake: Roots

Rusty Lake: Roots, oldukça önemli bir serinin içerisinde yer alan oyunlardan sadece birisidir. Rusty Lake adını taşıyan seride yer alan her konumu aracılığıyla ana önermeye bağlanır. Oyunda nesneleri bulman, bulmacaları çözmen ve içinde bulunduğun durumdan kaçmaya çalışman gerekir.

Seride yer alan oyunları oynarken keyifli vakit geçireceğini düşünüyorum. Oyunu oynarken karşına çıkacak olan bulmacalarla uğraşırken biraz ter dökebilirsin. Ama buna değeceğinden emin olabilirsin. Seride yer alan bir oyunu oynadıktan sonra diğer oyunlara göz atmayı ihmal etmemelisin.

Rusty Lake: Roots uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. The Escapists: Prison Escape

The Escapists: Prison Escape adından anlaşılabileceği gibi bir kaçış oyunudur. Fakat bir odadan veya durumdan kaçmak yerine hapishaneden kaçmaya odaklanır. Oyunun mekaniği oldukça temel düzeydedir. Kaçmana yardımcı olacak eşyaları gizlice toplayıp işlersin. Ama bunu yaparken dürüst bir mahkum rolünü oynarsın.

Bu oyunun devamı sayılabilecek bir oyun daha vardır. İkinci oyunda daha büyük hapishaneler, daha fazla eşya ve daha fazla yapılacak şey vardır. Fakat her şeyden önce serinin ilk oyununu oynamanı öneririm. Android platformunda yer alan en iyi kaçış oyunlarından biriyle tanışacağından emin olabilirsin.

The Escapists: Prison Escape uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Monument Valley 2

Monument Valley 2, oldukça popüler ve başarılı olan bir serinin ikinci oyunudur. Bu oyunu tam anlamıyla bir kaçış oyunu olarak adlandırmak oldukça zordur. Ama her seviyede içinden çıkman gereken bir durumun parçası haline gelirsin. Temel hedefin bulunduğun noktadan varış noktasına ulaşmaya çalışmaktadır.

Seviyelerde dönüşler ve aldatmacalar gibi şeyler bulabileceksin. Aldatıcı görüntülerin bile göz atmak için mükemmel olduklarını söyleyebilirim. Bir bulmaca oyununda kaçış unsurları yer alsın istiyorsan gerçekten ilk duraklarından birisi bu oyun ve bu seri olmalıdır.

Monument Valley 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Adventure Escape: Asylum

Adventure Escape: Asylum aslında Adventure Escape adını taşıyan mükemmel bir gizem oyunu serisinin bir parçasıdır. Bu oyunda kaçış mekaniği yer alır. Bir gizemi çözmeye çalışan kahramanı takip edersin. Özünde, her oyunda gizemleri çözmen ve ardından tehlikeden canlı çıkman gerekir.

Oyun son derece iyi grafiklere ve basit mekaniklere sahiptir. Hikayelerin çok kötü olduğunu söyleyemem ama mükemmel derecede iyi olduğunu iddia edecek kadar da ileri gidemem. Oyunda uygulama içi satın alımlar vardır. Örneğin, belirli ipuçlarını ortaya çıkarmak için para ödeyebilirsin. Elbette bunu yapmanı önermem.

Adventure Escape: Asylum uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...