Android için en iyi 10 gizem oyunu

Samimi olmak gerekirse iyi bir gizem oyunu gibisi yoktur. Gizem oyunlarının hikayesi seni sarar ve zaman içerisinde yanlış şeyler düşünmene neden olabilir. Böylece sonradan daha farklı bir fikri ortaya atarak seni şaşırtır. Özellikle Android platformunda en iyi gizem oyunlarıyla tanışmak isteyebilirsin.

Samimi olmak gerekirse iyi bir gizem oyunu gibisi yoktur. Gizem oyunlarının hikayesi seni sarar ve zaman içerisinde yanlış şeyler düşünmene neden olabilir. Böylece sonradan daha farklı bir fikri ortaya atarak seni şaşırtır. Özellikle Android platformunda en iyi gizem oyunlarıyla tanışmak isteyebilirsin.

Gizem oyunlarını oynarken biraz heyecanlanırsın. Bazı oyunların korku unsurlarıyla harmanlandığını unutmamak gerekir. Android için en iyi gizem oyunlarına karar verirken birçok kriteri göz önünde bulundursam bile özellikle sürekliliği ve hikayeyi göz önünde bulundurduğumu belirtmeliyim.

1. The Vigil Files: Case 1

The Vigil Files: Case 1 son derece ilginç bir gizem oyunudur. Oyun büyük oranda metin tabanlıdır. Oyuncular e-postalar ve mesajlar alırlar. Bunlara dayalı olarak çeşitli eylemlerde bulunurlar. Ayrıca ipuçlarını keşfetmek için gerçek web sitelerini incelemen gerekir.

Bu oyunun metin tabanlı yapısı belki ilgini çekmeyebilir. Çok daha görsel bir şekilde oyunu oynamak isteyebilirsin. Fakat metin tabanlı stil oldukça iyidir. Oyunun oldukça sürükleyici olduğunu söyleyebilirim. Oyunun bir parçası olarak dedektif olacağını ve sunulan ipuçlarını buna göre değerlendirmen gerektiğini unutmamalısın.

The Vigil Files: Case 1 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Danganronpa: Trigger Happy Havoc

Danganronpa: Trigger Happy Havoc aslında gerili ve gizemi bir araya getiren bir görsel romandır. Ayrıca hangi platformda olursa olsun türünün en iyilerinden biridir. Devlet destekli bir akademide diğer öğrencilerle birlikte öğrenci olarak hikayeye başlarsın.

Bu okuldan mezun olmanın tek yolu, bir sınıf arkadaşını öldürmen ve ondan tamamen kurtulmaktır. Oyuncular oyun sahasında ipuçları bularak katili yakalamaya çalışırlar. Oyunun tek dezavantajı maliyetinin çok yüksek olmasıdır. Fakat oyunda uygulama içi satın alma veya reklam yoktur.

Danganronpa: Trigger Happy Havoc uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Life is Strange

Life is Strange, oyun dünyasının başarılı geliştiricilerinden biri olan Square Enix imzalı bir macera ve bulmaca oyunudur. Oyunu, küçük şeyleri değiştirmek için zamanı kısa aralıklarla geri alabilen Max Caulfield olarak oynarsın. Bir öğrenci arkadaşının gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasını araştırmak için yeteneğini kullanırsın.

Mekanikler, iyi grafikler ve eğlenceli bir hikaye ile oyun son derece dikkat çekicidir. Tüm bunların yanında diyalogların biraz basit kaldığını söylemeliyim. Oyun bir premium oyundur ama ücretsiz olarak başlangıç yapabilirsin. Buna ek olarak, bu oyunun öncesini anlatan bir oyunun daha olduğunu söylemeliyim.

Life is Strange uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Whispers of a Machine

Whispers of a Machine bilim kurgu temasına sahip olan bir gizem oyunudur. Vera’nın hikayesini ve oyun dünyasındaki bazı acımasız cinayetlerle olan ilişkisini anlatan bir hikayesi vardır. Oyuncuya düşen görev çeşitli bulmacaları keşfedip oyunda ilerleme sağlamaktır.

Özünde, tıkla ve ilerle tarzı bir macera oyunudur. Hikayenin anlatımı bu şekilde ilerler. Oyunda bir sürü diyalogla karşılaşacaksın ve çeşitli kararlar alacaksın. Bu nedenle İngilizce bilmen senin açından iyi olabilir. Oyunun özellikle hikayesinin son derece iyi olduğunu söylemeliyim.

Whispers of a Machine uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Ace Attorney: Dual Destinies

https://youtu.be/mBwvRBPbPwQ

Ace Attorney: Dual Destinies, Nintendo DS ve Nintendo 3DS platformlarının popüler gizem ve bulmaca oyunlarından biri olan Ace Attorney serisine ait bir oyundur. Bu serinin dört oyunu şu anda Android platformunda boy göstermektedir. Bu oyunların her birinin bir şekilde kendini oynattığını söylemeliyim.

Oyunda yeni bir davaya başlıyorsun, kanıt topluyorsun ve mahkemede davayı kazanmak için kanıtları kullanıyorsun. Her Ace Attorney oyununda birbirinden farklı mekanikler vardır. Örneğin bir tanesi yeni ipuçları oluşturmak için ipuçlarını birleştirmene olanak tanır. Oyunun tek eksi yanı ise satın alma maliyetidir.

Ace Attorney: Dual Destinies uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. The Room

The Room, mobil cihazlarda yer alan harika gizem oyunlarının en iyi örneklerinden birisidir. Oyun, oyuncuyu bir odaya hapseder. Oyuncunun odadan kaçması için bulmacaları çözmesi gerekir. Bu oyun artık bir seridir. Bu yüzden birini bitirdikten sonra diğerine geçmeyi düşünebilirsin.

Her oyunda hikayenin biraz daha genişlediğini fark edebileceksin. Serinin sonraki oyunlarında buluta kaydetme gibi özellikler vardır. Oyunun grafikleri oldukça iyidir, akıllı bulmacaları ve gizemli bir hikayesi vardır. Tüm zamanların en iyi mobil oyunlarından birisi olduğu için oyunu ve dahil olduğu seriyi herkese tavsiye ederim.

The Room uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Layton: Pandora’s Box

Layton: Pandora’s Box, Nintendo DS platformunun en popüler ve en mükemmel gizem serilerinden biri olan Profesör Layton serisine ait bir oyundur. Geliştirici firma oyunların Android platformda oynanmasını sağlamak için onları mobil cihazlara taşımaktadır.

Profesör Layton çeşitli gizemleri çözmek için bir yolculuğa çıkar. Bu oyun ve seride yer alan diğer oyunlar bu hikayeyi takip ederek ilerlerler. Nintendo DS platformunun en popüler başlıklarından biri olan bu oyun yavaş yavaş mobilde popülerlik kazanmaya başlamıştır. Oyunun tek dezavantajı maliyetli olmasıdır.

Layton: Pandora’s Box uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Rusty Lake Hotel

Rusty Lake Hotel, Rusty Lake adını taşıyan bir geliştirici tarafından geliştirilen gizem oyunlarından biridir. Bu geliştiricinin gizem türünde daha onlarca farklı oyunu vardır. Bunlardan birisi Cube Escape serisidir ve oldukça popülerdir. Fakat ben başlangıç olarak Rusty Lake serisini öneririm.

Oyunda hareket etmek ve oyun dünyasıyla etkileşim kurmak için tıkla ve ilerle yöntemini kullanırsın. Oyuna başlaması gerçekten oldukça kolaydır. İçerisinde yer alan bulmacalarla çok keyifli vakit geçireceğini düşünüyorum. Bu oyunu bitirdikten sonra geliştiricinin diğer oyunlarına bakmayı ihmal etmemelisin.

Rusty Lake Hotel uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Adventure Escape Mysteries

Adventure Escape Mysteries, gizli nesne oyunları denildiğinde akıllara gelen Adventure Escape serisinin en önemli oyunlarından biridir. Bu oyun aynı zamanda popüler bir gizem oyunudur. Oyunun belirli bir hikayesi vardır ve oyuncular hikayede ilerlemek için bulmacaları çözmek zorundadırlar.

Oyun gizem, bulmaca, gizli nesne ve odadan kaçış mekaniği içerir. Bununla birlikte, bir şeyler bulduğun ve daha sonra bulduğun şeyleri farklı bulmacalarda kullandığın klasik tıkla ve ilerle şeklinde bir macera oyunudur. Oyunu oynamak tamamen ücretsizdir ama gerçek para karşılığında ipucu satın alma şansın vardır.

Adventure Escape Mysteries uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Cluedo

Cluedo aslında popüler bir masa oyunu olan klasik Clue oyununun mobil versiyonudur. Temelde aynı şekilde oynanmaktadır. Amacın ipuçlarını toplamak ve katilin kim olduğunu, cinayetin nerede gerçekleştiğini ve hangi cinayetin hangi araçla gerçekleştiğini bulmak için harekete geçersin.

Oyuncular tıpkı gerçek oyundaki gibi panolara sahip olurlar. Oyunun inişleri ve çıkışları olsa bile genel olarak son derece sağlam bir oyundur. Dilersen oyunun çok oyunculu işlevinden yararlanabilirsin. Bu konuda zaman zaman problemler yaşanabileceğini söylemeliyim. Bu yüzden standart oyuna bağlı kalmak isteyebilirsin.

Cluedo uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...