Android için en iyi 15 platform oyunu

Platform oyunları, video oyun tarihinin en eski türlerinden biridir. Bu durum aynı zamanda onun son derece popüler olmasını sağlamıştır. Oyun oynayan hemen hemen herkes hayatı boyunca mutlaka en az bir kez platform oyunu oynamıştır. Android işletim sisteminde yer alan platform oyunlarıyla bu keyfi yaşamaya devam edebilirsin.

Platform oyunları, video oyun tarihinin en eski türlerinden biridir. Bu durum aynı zamanda onun son derece popüler olmasını sağlamıştır. Oyun oynayan hemen hemen herkes hayatı boyunca mutlaka en az bir kez platform oyunu oynamıştır. Android işletim sisteminde yer alan platform oyunlarıyla bu keyfi yaşamaya devam edebilirsin.

Android işletim sisteminde platform oyunu oluşturmak zaman içerisinde gelişen bir durum olmuştur. Geliştiriciler deneyimi çok fazla rahatsız etmeden platform oyunlarını mobile entegre etmeyi başarmışlardır. Bu nedenle çok iyi platform oyunları vardır. Android için en iyi platform oyunlarından bazılarını bir senin için bir araya getirdim.

1. Limbo

Limbo klasik bir mobil oyunu olmasına rağmen bulmaca tarzı en iyi platform oyunlarından biridir. Amacın kız kardeşini kurtarmaktır. Başa çıkmak için çeşitli bulmacalar vardır. Bunların çoğu platform mekaniği içerir. Atmosferik müzik ve grafikler son derece ilgi çekicidir.

Bu oyunu oynarken epey bir eğleneceğini söyleyebilirim ama maalesef oyun çok kısadır. Bununla birlikte oyun ücretli olmasına rağmen böyle bir kısalık söz konusudur. Bunun pek hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Ama ne olursa olsun 2D bir oyun için fazlasıyla yeterli mekaniklere sahiptir.

Limbo uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Levelhead

Levelhead mobil platformlarda çıkarılmış olan en iyi platform oyunlarından biridir. Bir teslimat robotu olarak oynarsın ve karakteri paketleri teslim etmesi için eğitmeye çalışırsın. Oyun, hız koşusu özellikleriyle birlikte çok fazla seviyeden oluşan bir kampanya moduna sahiptir.

Oyunun çok akıcı bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim. Oyunun en önemli yanlarından birisi seviye oluşturucudur. Başkalarının yaptığı seviyeleri indirebilir veya kendi seviyelerinizi oluşturabilirsin. Oyunun kaydetme özelliği tüm platformlar arası senkronizasyona sahip olduğu için ekstra avantajlı bir durum söz konusudur.

Levelhead uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Witcheye

Witcheye nispeten yeni sayılabilecek platform oyunlarından biridir. Oyun yaşlı bir cadının hikayesini anlatır. Bir şövalye içeri girer ve yemeğini çalar. Oyuncu, cadıyı yüzen bir göz küresi şeklini alırken kontrol etme becerisine sahiptir. Bu şekilde hareket edersin.

Engellerden kaçınırken her seviyede ilerlersin. Çoğu platform oyunlarından biraz farklı yapıda olduğunu söyleyebilirim. Fakat buna rağmen oyunun kendini canlı tutma gibi bir özelliği vardır. Birbirinden farklı seviyelerde ilerlemeler, çeşitli gizli konumlar, iyi bir oyun müziği ve daha fazlası vardır. Oyunun ücretli olduğunu belirtmeliyim.

Witcheye uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Blackmoor 2

Blackmoor 2 oldukça yenilikçi sayılabilecek bir platform oyunudur. Platform, beat’em up ve arcade öğelerinin bir karışımından oluşur. Oyuncular basit olsa bile bir hikayeye bağlı kalarak çeşitli boss dövüşleri gerçekleştirirler. Kontrol edilebilir on farklı kahramandan epey keyif alabilirsin.

Oyunda kendi zindanlarını inşa edebilir ve onları oyunun topluluğuyla paylaşabilirsin. Diğer özelliklerden bazıları çevrimiçi bir PvP ve co-op çok oyunculu mod şeklindedir. Ayrıca Google Play Oyunlar üzerinden buluta kaydetme özelliği vardır. Uygulama içi satın almalar olsa bile oyuna aşırı müdahale söz konusu değildir.

Blackmoor 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Sonic the Hedgehog

https://youtu.be/KhKWzj3-RA8

Sonic the Hedgehog, SEGA tarafından geliştirilmiş olan bir platform oyunudur. Oyun tarihinin en eski oyunlarından birisidir. Bununla birlikte bir ikon haline dönüşmüş olan bir karaktere sahiptir. Bu oyunun mobilde birçok versiyonu vardır. Sadece SEGA Forever kapsamında geliştirilmiş olanları oynamanı öneririm.

Her oyunun kendine özgü bir mekaniği vardır. Grafikler ve setler oyundan oyuna değişiklik gösterir. Birinci oyundan başlayıp yavaş yavaş diğer oyunlara doğru ilerlemen çok daha doğru olacaktır. Oyunda çeşitli reklamlar vardır ama belirli bir ücret karşılığında bu reklamların kaldırılmasını sağlayabilirsin.

Sonic the Hedgehog uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. PewDiePie: Legend of Brofist

PewDiePie: Legend of Brofist biraz farklı yapıda olan platform oyunlarından biridir. Çeşitli engeller ve sorunlar boyunca bir YouTube yıldızı olarak oynarsın. Özelliklerden bazıları boss dövüşlerini, retro tarzı oyun grafiklerini ve oynamak için daha fazla açılabilir YouTube yıldızını içerir.

Oyun oldukça iyi bir platform oyunudur. Buna ek olarak diğer oyun türlerinden bazı unsurlara sahiptir. Oyunu güncel ve eğlenceli tutmak için bir sürü saçma sapan şaka ve popüler kültür öğesiyle karşılaşacağını söylemeliyim. Eğlenceli bir platform oyunu arıyorsan bu oyuna şans vermeni öneririm.

PewDiePie: Legend of Brofist uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Dandara: Trials of Fear Edition

Dandara: Trials of Fear Edition, mobil cihazlarda yer alan en yeni platform oyunlarından biridir. Oyuna ait mekaniğin son derece özgün olduğunu söyleyebilirim. Oyuncular engellerden kaçmak için çaba gösterirler. Bunu yaparken kötü adamları yenmeye çalışırlar. Hayatta kalmak için ise duvardan duvara veya tavandan zemine asılmak gerekir.

Oyunda oldukça geniş ve birbirine bağlı bir dünya yer alır. Bu sayede özgürce keşifler yapabilirsin. Aynı zamanda bulmaca, macera ve aksiyon içeren 2D yandan kaydırma oyunlarından biridir. Oyunun tek eksi yanı ücretli olmasıdır. Fakat bu oyunu oynarken verdiğin her kuruşa değecek kadar keyif alacağını söylemeliyim.

Dandara: Trials of Fear Edition uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Oddmar

Oddmar nispeten yeni sayılabilecek platform oyunlarından biridir. Oyun, gözden düşmüş bir viking olan ana karakterin hikayesini işler. Oyun boyunca ana karakterin itibarını geri kazanmasına yardımcı olursun. Seviyelerin her birinin üç yıldız derecelendirmesi bulunur. Bununla birlikte oyunun süper basit kontrolleri vardır.

Toplamda 24 seviyeden oluşan oyun, Google Play Oyunlar uygulamasının buluta kaydetme özelliğinden yararlanır. Dilersen oyunu Android TV gibi daha geniş ekranlarda oynayabilirsin. Oyunun birkaç seviyesini ücretsiz olarak deneme şansın vardır. Ama tam sürüm için belirli bir ödeme yapman gerekir.

Oddmar uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Dan the Man

Dan the Man, mobil cihazlarda yer alan en iyi platform oyunlarından biridir. Modern mobil mekanikleriyle harmanlanmış bir şekilde klasik bir platform deneyimi sunar. Oyundaki temel amacın engellerden kaçınmak, kötü adamları öldürmek ve boss savaşlarından galip çıkmaktır.

Oyunda bir serüven modu, sonsuz bir hayatta kalma modu ve hatta bir savaş modu vardır. Ayrıca yükseltilebilir silahlar, yetenekler ve daha fazlası söz konusudur. Oyunun ücretsiz olduğu doğrudur ama seni satın almaya ikna etme etmek için elinden geleni yapar. Bu nedenle beklentilerini doğru şekilde ayarlaman gerekir.

Dan the Man uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Dead Cells

Dead Cells klasik tarzda bir 2D arcade platform oyunudur. Oyuncular engellerden kaçınarak kötü adamları öldürmeye çalışırlar ve aynı zamanda seviye atlamak için çaba gösterirler. Ek olarak, oyun içi dünya birbirine bağlıdır ve oyuncular istedikleri zaman bu dünyayı keşfedebilirler.

Oyun mükemmel bir şekilde akıcıdır. Otomatik vuruş modu, özel yazılım kontroller, donanımsal kontrolcü desteği ve daha fazlası bulunur. Grafiklerin biraz retro tarzda olduğunu söyleyebilirim ama diğer birçok şey süper modern şekilde karşına çıkacaktır. Bununla birlikte oyunun ücretli olduğunun altını çizmem gerekir.

Dead Cells uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. Super Cat Tales 2

Super Cat Tales 2, kedileri konu alan bir platform oyununun ikinci serisidir. Genel olarak hayvanların yer aldığı oyunların ekstra ilgi çekici olduğunu düşünürüm. Bu oyun bazı bulmaca ve macera öğeleriyle birlikte 2D yandan kaydırmalı bir platform oyunu mekaniklerine sahiptir.

Oyuncular ayrıca 100’den fazla seviyede mücadele ederler. Birden fazla oynanabilir karakteri kontrol ederler. Boss savaşları, ganimetler ve başarılar elde ederler. Ayrıca oyunda bazı gizli alanlar vardır. Oyun renkli grafikleriyle oldukça keyiflidir. Eski konsol oyunlarını andıran bir yapısı vardır.

Super Cat Tales 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. Teslagrad

Teslagrad nispeten genç sayılabilecek bir mobil platform oyunudur. Oyun, elle çizilmiş stilde grafikler, 2D kaydırma mekaniği ve birçok bulmaca öğesi içerir. Oyuncular çeşitli güçlerin kilidini açan çeşitli kalıntılar bulurlar. Bu güçler, oyunun birçok bulmacasını çözmek ve kötü adamları yenmek için kullanışlıdır.

Ayrıca oyunda boss dövüşler, donanımsal kontrolcü desteği ve Android TV desteği vardır. Oyunun en iyi platform oyunları arasında yer aldığını kolayca söyleyebilirim. Uygulama içi satın alma veya reklam olmadan belirli bir satın alma ücretine sahiptir. Oyunun verilen her kuruşu hak ettiğinden emin olabilirsin.

Teslagrad uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Super Mario Run

Super Mario Run seni çocukluk günlerine götürebilecek türden bir platform oyunudur. Oyunun oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim ama maalesef eski oyunlarının mekaniğine uyan bir yanı yoktur. Karşılaşacağın her seviyede ileriye doğru koşarsın. Amacın toplayabildiğin kadar çok para toplamaktır.

Ayrıca mor paraları toplamak için mini zorluklarla karşılaşman da söz konusudur. Çevrimiçi çok oyunculu öğelere sahip olan oyunda ilk dört seviyeyi ücretsiz olarak satın alırsın. Sonraki seviyelere ulaşmak için ise tek seferlik bir satın alım gerçekleştirmek gerekir. Oyunun mükemmel olduğunu iddia etmeyeceğim ama güzel bir platform oyunudur.

Super Mario Run uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Swordigo

Swordigo oldukça eski bir platform oyunudur. Buna rağmen mobil standartlara uygun bir yapısı vardır. Oyun 3D grafikler içerir. Ama çoğunlukla macera, RPG ve aksiyon öğelerine sahip 2D yandan kaydırma deneyimi sunan bir oyundur. Oyuncular görevlerinde onlara yardımcı olacak çeşitli silahlar bulurlar ve bir sürü canavarla yüzleşirler.

Oyunun kontrolleri oldukça basittir. Dilersen kontrolleri özelleştirmeyi başarabilirsin. Oyunun eskilerin Atari oyunlarına benzer bir yapısı vardır. Oyunun içerisinde ayrıca reklamları kaldırmak için ucuz uygulama içi satın alımlar vardır. Bunları kullanarak reklamlardan ömür boyu kurtulmayı başarabilirsin.

Swordigo uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. Summer Catchers

Summer Catchers, bazı platform mekaniğe sahip sonsuz koşu oyunlarından biridir. Engellerden kaçınmak ve yarışı kazanmak için platform becerilerini kullanırsın. Oyunda sürekli olarak yatay bir alanda koşuyorsun. Oyun, çeşitli ayarlarda çeşitli farklı seviyelere sahiptir.

Ayrıca, içine dahil edilmiş olan bazı ritim oyunu ve yarış oyunu mekanikleriyle birlikte takip edilebilecek son derece gerçekçi bir hikayeye sahiptir. Farklı oyun türlerinin eğlenceli bir karışımıdır. Oyunun tadını çıkarmak için fazlasıyla yeterli platform öğesi vardır. Fakat tüm bunların yanında oyunun ücretli olduğunu söylemem gerekir.

Summer Catchers uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...