Üretken olmak için 6 zaman yönetimi tekniği

Ü

Daha üretken ve verimli olmak istiyor musun? Çeşitli zaman yönetimi teknikleriyle bunu başarmaya oldukça yakın olabilirsin.

Herkes daha fazla zamana sahip olmak ister. Üretkenlik gününüze ekstra zaman katmayı sağlayacak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığa sahip olmak için çeşitli zaman yönetimi tekniklerini kullanabilirsin. Bunlardan en işe yarar olanları denemek ister misin?

Özet: Zaman yönetimiyle üretken olmak

Üretken olmak hakikaten zor bir iştir. Bazen dünya anlamsız gelir. Bazen kendi kendini anlamakta zorlanırsın. Bazen ise komplo teorileri oluşturarak kendini çaresizliğe doğru itersin. İlk adımı bunların her birinin normal olduğunu bilerek atmalısın.

Zaman yönetimi teknikleriyle üretken olmak istiyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  • Etrafında olan biten her şeyin birer engel olabileceğini kabul etmelisin.
  • Çevrenin seni kontrol etmesine izin vermemeli, sen onu kontrol etmelisin.
  • Yapmak istediklerini mutlaka yazıya dökmeyi düşünmelisin.
  • Maksimum düzeyde üretken olabileceğin zamanları akıllıca kullanmalısın.
  • Zaman öldürücü etkenlerle arana mesafe koymalısın.
  • Sürekli hedef, görev ve iş değiştirme alışkanlığına son vermelisin.

1. Engelleri fark et

Bunu bir komplo teorisi olarak görmezsen sevinirim. Etrafında yer alan hemen hemen her şey senin rahat hareket etmemene neden olur. Çünkü her birisinin senden bir beklentisi vardır. Modern bize yaptığı en büyük kötülüklerden birisi bu kontrolsüz alanda bizi tek başımıza bırakmasıdır.

Ama sen yalnız değilsin. En azından bundan sonra olmayacaksın. Şimdi uzun vadeli olarak belirlemiş olduğun hedefleri aklına getirmeni istiyorum. Bu hedefe doğru ilerlerken pek çok farklı durumla karşı karşıya kalırsın. Özellikle senden bir şeyler koparmaya çalışanlarla çok uğraşırsın.

Bir caddede yürüdüğün düşün. Etrafta yer alan her mağaza aslında cebindeki paraya göz dikmiş durumdadır. O parayı alabilmek için seni reklam bombardımanına tutarlar. Aynı şey şu an elinde tuttuğun telefon için geçerlidir.

Etrafında yer alan her şey aslında sana belirli komutlar gönderir. Bu komutlara uyarsan onların istediğini yaparsın ve hedeflerinden kolayca sapabilirsin. Buna engel olmak tamamen senin elindedir. Dikkat dağıtıcıları bertaraf etmek için planlı, hedefli ve sistemli yaşamalısın.

2. Çevreni kontrol et

Her bulunduğun ortamda çevreni kontrol etme şansına sahip olamazsın. Ancak bunu ne kadar yapmak istersen o kadar başarılı olursun. Bu nedenle bulunduğun çevreyi kendi takvimine uygun olacak şekilde kontrol etme eğiliminde olmalısın.

Eric Barker‘ın bilgisayar programcılarından verdiği örnek gibi “dikkat dağıtıcılardan uzaklaşmış bir çevre oluşturma” fikrine sıcak bakmalısın. Çünkü bunu yapabildiğin sürece üretken olabilirsin. Bunu yapabildiğin sürece ilerlemeyi başarabilirsin.

Etrafında yer alan her şeyin belirli bir akışı vardır. Sen bu akıştan gelecek olan sonuçlara göre hareket edersin. Örneğin, menüsünde sadece ızgara köfte olan bir restorana gidip “tavuk yemek istiyorum” diyemezsin. Çünkü restoranın yani çevrenin böyle bir planı yoktur.

3. Mutlaka her şeyi yaz

Beynimizin çok güçlü olduğu doğrudur. Ancak bazı şeyleri tek başına yapmasını beklememelisin. Ona yardımcı olmalı ve ona yol göstermelisin. Bu nedenle kendine çeşitli hatırlatıcılar oluşturmaya çalışmalısın.

Birçok insan yapması gereken şeyleri yaparken onları akılda tutacak şekilde ilerler. Bazı insanlar ise yapacaklarını yazarak ilerlemeyi tercih ederler. Bu iki insan grubundan ikincisi her zaman daha üretkendir. Çünkü bu insanların takip edecekleri bir hedef doğal olarak oluşmuş durumdadır.

Takvim, hatırlatıcılar, yapılacaklar listesi veya postiş kullanabilirsiniz. Hangisini kullanırsan kullan takviminde seni enerjik tutacak bir şeylere yer vermelisin. Böylece yapman gereken her şeyi başarılı bir şekilde yapmayı başarabilir ve kendine üretkenlikle dolu bir yol çizebilirsin.

4. Zamanı doğru seç

Üretken olmak istiyorsan günün saatlerini en verimli olacak şekilde kullanman gerekir. Çünkü günün her saati kendine özgü bir üretkenlik değerine sahiptir. En önemlisi her gün en üretken şekilde çalışabilecek yaklaşık 2 saatin vardır.

Her insan “uyandıktan 1-1.5 saat sonra” maksimum üretkenlik evresine giriş yapar. Bu nedenle “sabah 9 ile 12 arası” insanların en üretken oldukları aralıktır. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalısın. O gün için önemli olan ne varsa onları bu zaman aralığında yapmaya çalışmalısın.

İşin ilginç yanı insanlar bu zamanlarını daha çok e-postalara cevap vermek ve sosyal medyada gezmek için kullanırlar. Bir başka ifadeyle günün en üretken dönemlerini heba ederler. Sen bu tür insanlardan olmamalısın. 9 ile 12 arasına sahip çıkmalı ve bu saatleri en iyi şekilde değerlendirmelisin.

5. Zaman öldürücüleri yok et

Zaman öldürücüler hayatımızda yer alan ama kolay kolay fark edilmeyen durumlardır. Bunları ortadan kaldırmayı başardığın sürece daha üretken bir insan olmayı başarabilirsin. Bu zaman öldürücüleri dört ana başlıkta toplamak mümkündür:

  • Görüşmeler: Maalesef en büyük zaman öldürücüler aniden ortaya çıkan görüşme fikirleridir. Görüşmeler ne için olacaksa olsun aniden ortaya çıktıklarında zamanın büyük bir kısmını yok ederler. Bir görüşme yapacaksan bunu önceden planlamış olmalısın.
  • E-postalar: Maalesef e-posta kontrolünü doğru şekilde yapmamaktayız. Burada çok fazla vakit kaybettiğimiz için genel olarak ne yaptığımızı tam olarak bilemeyiz. E-posta kontrolüne vakit ayırmalı ama bu vaktin fazla olmamasına dikkat etmelisin.
  • Ertelemeler: Ertelemeler her zaman karşımıza çıkarlar. Bunu yapısal hale getirmen durumunda zamanının büyük bir kısmını heba etmiş olursun. Ertelemeler ile başa çıkmak için elinden geleni yapmalısın.
  • Aynı Anda Birkaç İş: En ama en büyük dikkat dağıtıcı aynı anda birkaç işle meşgul olmaktır. Aynı anda tek bir iş yapmalısın. Böylece üretkenliğin azalma riskini ortadan kaldırabilirsin.

Zaman öldürücüleri yok etmek istiyorsan Pareto kuralına gerekli önemi vermelisin. “Sonuçların %80’i çabanın %20’si ile oluşur” şeklinde olan bu kural zaman yönetiminin en temel ilkelerinden biridir. Bu kural ile ilgili detaylı bilgiyi Barış Özcan’ın 80/20 kuralı isimli videosundan öğrenebilirsin.

6. Gereksiz araları ele

Bir işi yaparken biraz ara vermeyi isteyebilirsin. Bu aranın temel amacı geri döndüğünde daha enerjik ve istekli bir biçimde işleri gerçekleştirmek olur. Ancak bu niyettir ama asla gerçek sonuç değildir. Çünkü bir işle uğraşırken başka bir şeye geçiş yapmak üretkenliği azaltır.

Bir işle uğraşırken ara vermek enerji yenileme konusunda sana yardımcı olmaz. Aksine geri döndüğünde daha bitkin hissetmeni sağlar. Bu tuzağa düşmemek için çaba göstermelisin. Bir işe başladıysan onu bitirmeli, dinlenmeli ve daha sonra başka bir işe başlamalısın.

Umarım bu öneriler zaman yönetimi sayesinde üretken olma konusunda sana yardımcı olmuştur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...