En iyi Jason Statham filmleri

En iyi Jason Statham filmleri hangileridir? Jason Statham'ın en iyi filmleri tartışmaya açıktır. Hayranları hangilerinin en iyiler arasında yer alacağını belirlemekte zorlanırlar. Jason Statham'ın rol aldığı en iyi filmler neler? Hemen şimdi öğrenebilirsin.

Jason Statham için aksiyon türünün aranan isimlerinden biri dersem sanırım yanılmam. En iyi Jason Statham filmleri düşünüldüğünde kariyeri başarılı yapımlardan pek ses getirmeyen yapımlara kadar pek çok farklı filmle doludur.

Jason Statham’ın ilk filmi 1998 yapımı Lock, Stock and Two Smoking Barrels’ten sonra sayısız yapımda rol aldı. Jason Statham’ın en iyi filmleri denildiğinde akla gelenlerden en önemlilerini kronolojik olarak (yapım yılı) sıralamaya çalıştım.

lock, stock and two smoking barrels (1998)

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels, 1998 yapımı bir komedi filmidir. Film Guy Ritchie tarafından yazılıp yönetildi. Jason Statham filmde uzun süredir birbirini tanıyan ve kısa süreliğine bir suç çetesi oluşturanlardan biri olan Bacon rolündedir.

Eddy, Tom, Soap ve Bacon bir karar alarak hileli bir kart oyununa dahil olurlar. Tam anlamıyla 100.000 sterlini ortaya koyarlar. Eddy talihsizliğinin cezasını ödemek zorundadır. Borçlu kalacakları Harry Londsale’in ise planları farklıdır.

Harry Londsale borç karşılığında Eddy’nin babasına ait bara el koymak ister. Bunun için borçları tahsil etmekle ünlü Big Chris ile anlaşır. Eddy komşularının büyük bir soygun girişiminden bahsettiğini duyar ve onların planlarına çökmeye karar verir.

the transporter (2002)

The Transporter

The Transporter, 2002 yapımı bir aksiyon ve gerilim filmidir. Filmin senaristliğini Luc Besson ve Robert Mark Kamen yaparken yönetmenliğini Corey Yuen üstlendi. Jason Statham filmde Frank Martin isimli eski bir paralı askerin rolündedir.

Frank Martin aşırı yetenekli bir sürücüdür ve iş anlaşmalarına çok sadık birisidir. Bir çeteye ait paketi teslim etme işini üstlenir. Yolda yaşanan talihsiz bir aksaklık sonrasında pakette ağzı sıkıca bağlanmış bir kadın olduğunu görür.

Anlaşmaya sadık kalır ve paketi teslim eder. Paketi teslim alan kişi ona yeni bir iş verir. Kısa süre sonra “paket” arabasını havaya uçurur. Anlaştığı çetenin mekanını basarak götürdüğü kadını bulduktan sonra bir araba çalarak oradan uzaklaşır.

death race (2008)

Death Race

Death Race, 2008 yapımı bir aksiyon ve gerilim filmidir. Filmin senaristi ve yönetmeni Paul W. S. Anderson’dır. Jason Statham filmde Jensen Ames (Frankenstein) rolündedir. Filmde ayrıca Tyrese Gibson, Ian McShane ve Joan Allen yer alıyor.

ABD ekonomisi çalkantı içindedir. Bu çalkantı suç oranlarına yansır ve muazzam bir artış yaşanır. Kontrolü kaybetmemek adına hapishaneler hızla özelleştirilirler. Bu hapishanelerden birisi Terminal Island’dır ama diğerlerinden biraz farklıdır.

Hapishanede “Ölüm Yarışı” adı verilen bir yarış düzenlenir. Mahkumlar üç gün boyunca üç kısımdan oluşan ve ölümcül tuzakların yer aldığı bir parkurda yarışırlar. Bir mahkumun beş yarış kazanması özgürlüğü elde etmesi anlamına gelir.

crank high voltage (2009)

Crank: High Voltage

Crank: High Voltage, 2009 yapımı bir aksiyon filmidir. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Mark Neveldine ve Brian Taylor ikilisi yaptı. Jason Statham filmde eski bir tetikçi olan ve şimdilerde hayatını şekillendirmeye Chev Chelios rolündedir.

Chev Chelios için hayatta kalma mücadelesi sıradan bir mücadele değildir. Elektrik şoklarının kendisine enjekte edilip edilmeyeceği kararını vermek zorundadır. Ayrıca kendisini bu duruma getiren herkesi öldürmek için yemin etmiştir.

Chev Chelios yeni görevini yerine getirebilmek için bir kulübe gider ama aradığını burada bulamaz. Oradan ayrılıp bir striptiz kulübüne doğru yola çıkar. Striptiz kulübüne geldiğinde ise Meksikalı bir çetenin onun peşinde olduğunu öğrenir.

safe (2012)

Safe

Safe, 2012 yapımı bir aksiyon ve gerilim filmidir. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Boaz Yakin üstlendi. Jason Statham filmde eski bir polis olan ve şimdilerde kafes dövüşlerine katılan Luke Wright isimli karakteri canlandırır.

Luke Wright, Rus mafyası tarafından sonucu önceden belirlenmiş bir maçta yanlışlıkla galip gelir. Rus mafyası intikam için harekete geçer ve Luke Wright’ın hamile eşini öldürür. Çaresiz kalan Luke Wright sokaklarda yaşamaya başlar.

New York sokakları hiç olmadığı kadar hareketlidir. Çin’den gelen matematik dehası Wei, Çin mafyasına çalışan polislerin ve Rus mafyasının hedefindedir. İki taraf karşılaşınca Wei kaçmayı başarır ve metroda Luke Wright ile yolu kesişir.

the fate of the furious (2017)

The Fate of the Furious

The Fate of the Furious, 2017 yapımı bir aksiyon filmidir. Film, Chris Morgan tarafından yazıldı ve F. Gary Gray tarafından yönetildi. Filmde Jason Statham, Owen Shaw’ın intikamını almak isteyen Deckard Shaw rolündedir.

Yerel bir yarışçıya gerekli dersi verdikten sonra Dominic Toretto, Berlin’de yer alan bir EMP cihazını ele geçirmek için harekete geçer. Operasyonun ortasında Dominic Toretto planları değiştirir. Ajan Luke Hobbs, Alman polisi tarafından yakalanır.

Luke Hobbs konulduğu yüksek güvenlikli hapishaneden Deckard Shaw ile birlikte kaçmayı başarır. Deckard Shaw kardeşi Owen Shaw’ın intikamını almak için her yolu denemeye hazırdır. Fakat Dominic Toretto ile karşılaşması beklendiği gibi olmaz.

hobbs & shaw (2019)

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw, 2019 yapımı bir aksiyon filmidir. Film, Chris Morgan ve Drew Pearce tarafından yazılıp David Leitch tarafından yönetildi. Filmde Jason Statham, Fast and Furious serisindeki Deckard Shaw rolünü devam ettirir.

Hattie Shaw ve ekibi, Snowflake adını taşıyan bir virüsü ele geçirmeye çalışırlar. Virüsün sahibi Eteon grubundan Brixton Lore’la karşılaşan tüm ekip artık ölüdür. Sadece Hattie Shaw hayattadır ve virüsü kendisine enjekte ederek kaçmayı başarır.

Luke Hobbs ile Deckard Shaw virüsün izini sürmeye çalışırlar. Edindikleri tüm bilgiler Hattie Shaw’a çıkar ve onu bulurlar. Fakat bir araya geldiklerinde saldırıya uğrarlar. Deckard Shaw saldıran kişinin eskiden tanıdığı Brixton Lore olduğunu anlar.

wrath of man (2021)

Wrath of Man

Wrath of Man, 2021 yapımı bir aksiyon ve gerilim filmidir. Film, Guy Ritchie, Ivan Atkinson ve Marn Davies üçlüsü tarafından yazılıp Guy Ritchie tarafından yönetildi. Filmde Jason Statham, bir zırhlı araç güvenlik görevlisi olan Patrick Hill rolündedir.

Patrick Hill işe alındıktan kısa bir süre sonra sahip olduğu mükemmel becerileri gösterme fırsatı elde eder. Bir para kamyonuna yönelik soygun girişiminde herkesin sahip olamayacağı tarzda hassas becerilerini kullanıp hırsızları perişan eder.

Söz konusu durum Patrick Hill’in hiç umurunda değildir. Hedefi çok başkadır ve bu hedefi yerine getirebilmek için güvenlik görevlisi olmayı tercih etmiştir. Ortaya çıkacak vahşetin ve akacak kanın yegane amacı intikamdan başka bir şey değildir.

Jason Statham en iyi filmleri hangileri?

Jason Statham’ın en iyi filmlerini belirlemek pek kolay bir iş değildir. Yeraltı dünyasında geçen hikayesiyle Snatch, profesyonel tetikçi olduğu The Mechanic ve Amy Smart (kız arkadaşı rolünde) ile oynadığı Crank önemli filmlerdir.

Masa başından kalkarak sahaya indiği Spy, eski bir DEA ajanı olarak yerel çetelerle karşı karşıya kaldığı Homefront ve paralı asker olduğu Cehennem Melekleri pek ses getirmedi. Bana göre ise The Italian Job ve The Bank Job hepsinden ayrı tutulmalı.

Sana göre en iyi Jason Statham filmleri burada bahsettiklerim arasında değilse yorum yaparak fikrini paylaşabilirsin. Yorum yapmak istemiyorsan iletişim sayfasından bana e-posta gönderebilir veya sosyal medyadan bana ulaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...