Umut Işığı (Kristine Barnett)

Umut Işığı, kadere boyun eğmek yerine farklı bir adım atmayı göze alıp bir dahiyi yetiştirmeyi başaran Kristine Barnett’in yazdığı inanılmaz derece etkileyici olan bir kitaptır. Kristine Barnett’in oğlu otizmli bir bireydir. Küçük yaştan itibaren terapistlerin eşliğinde yaşamaya çalışırken annesi radikal bir karar ile onu kendi yöntemleriyle yetiştirmeye başlar. Sonunda fizik alanına damga vuracak bir dahi yetişmiş olur.

Umut IşığıKristine Barnett tarafından yazılmış olan bir anı kitabıdır. Kitapta otizmli bir çocuk olan Jacob’un annesi tarafından yetiştirilmesi ve dahiliğe kadar uzanan hikayesi anlatılmaktadır. Farklı konuları işleyen ve mucizelere inanan herkesin ilgisini çekebilecek olan bu eser, dilimizde ilk kez 2014 yılında Final Kültür Sanat Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Umut Işığı – Kitabın Konusu

Umut Işığı konusu itibariyle fazlasıyla ilgi çekicidir. Bu bir anı kitabıdır, Kristine Bennett tarafından yazılmış olan ve otizmli oğlunu yetiştirirken yaşadıklarını anlatmaktadır. Aynı zamanda şu anda fizik alanında sayısız çalışmanın altına imza atmış olan Jacob Bennett’in hayat hikayesini içermektedir. Kitapta anlatılanların yaşanmış bir olay olması sebebiyle pek çok kişiye ilham kaynağı olması mümkün olabilir.

Anı kitabında her şey kronolojik olarak yazılmış. Jacob Bennett’in hayat hikayesini yavaş yavaş okurken Kristine Bennett tarafından ortaya konmuş olan cesareti hayretle karşılamanız mümkün olabilir. Her ne kadar seçmesi gereken en doğru yolu seçmeden hareket etse bile sonucu büyük bir mucize olmuştur. Jacob farklı bir şekilde hayata tutunmuş, fizik alanında yüksek lisansını tamamlamış ve güçlü bir akademik kariyere sahip olma başarısını göstermiştir.

Final Kültür Sanat Yayınları: Umut Işığı – Kristine Bennett

Mükemmel ve Umutlandırıcı Yaşam Öyküsü

Burada anlatacaklarıma herkesin katılması mümkün değildir elbette ama bu kitap bir mucizeyi içermektedir. Bunu en başından belirtmem gerekir. İçermediği tek şey ise aynı durumda olan kişilere yol gösterme ve tavsiyeler vermedir. Bu kitabı alıp okumak istiyorsan öğreneceklerin mucizevi bir yaşam öyküsünden başka bir şey olmayacaktır.

Kitap belki seni teşvik edebilir. Belki otizmli insanlara bakış açını değiştirebilir. Belki seni harekete geçme konusunda ikna edebilir ama sana öğreteceği tek şey mucizelere inanmak olacaktır. Kristine Bennett’in attığı adım oğlunun yapabileceklerini ve yapamayacaklarını iyi bilmekten geçmektedir. Takip ettiği yol Jacob’un yapabilecekleri üzerine kuruludur.

Etrafınızda otizmli bir birey varsa bu hatıratı okuduktan sonra umutlarınız yeşerebilir. Onların topluma kazandırılması gerekir, onların dışlanmaması aksine onlara sahip çıkılması gerekir. Tüm bunları anlamak için bir dahi olmayı başaran otizmli bireyin yaşam öyküsünü okumaya gerek olup olmadığı ise tartışılır. Bu kitaba bir hatırat olarak yaklaşmalı, okuduktan sonra edinebildiğin kadar bilgiyi edinmeli ve gerekli dersleri çıkartmaya çalışmalısın.

Umut Işığı – Tavsiye Durumu

Umut Işığı isimli hatıratı okumanı tavsiye eder miyim? Mucizevi yaşam öykülerine meraklıysan veya otizmli bir yakının varsa sorunun cevabı evet olacaktır. Tekrar tekrar belirtmek isterim, bu kitap yol gösterici değildir. Sadece çaba gösterildiğinde her şeyin mümkün olabileceğini insana göstermektedir.

Umut Işığı, Kristine Bennett tarafından yazılmış bir hatırattır. Hatıratlar arasından belki en değerlisi olabilir. Başarı için çabalamak isteyen bireyleri ikna etmek için kıymetli bir kitaptır. Okuyunca pişman olmayacağın bir kitap arıyorsan bu kitaba göz atabilirsin.

Görsel Kaynağı: Sözcü

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...