Son Nefes Havaya Karışmadan (Paul Kalanithi)

Son Nefes Havaya Karışmadan, başarılı bir kariyere sahip olan ve yüzlerce hastayı iyileştirmiş bir cerrahın aniden kanser olduğunu öğrenmesiyle değişen hayatını anlatır. Bu kitap bir otobiyografidir yani yazar kendi başından geçenleri anlatır. Paul Kalanithi, yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide yer alan ömrünü anlamlı kılan şeyin peşinden gitmeyi tercih etmiştir.

Son Nefes Havaya Karışmadan, Paul Kalanithi tarafından yazılmış bir otobiyografi kitabıdır. Kitap hastaları iyileştirerek hayatına devam eden bir doktorun aniden hasta konumununa düşmesi ve hayatı sorgulamasını konu edinir. Öğretici ve sorgulatıcı bir otobiyografi okumak isteyenlerin sevebileceği bu kitap, Berna Gülpınar‘ın başarılı çevirisiyle Altın Kitaplar tarafından yayınlanmıştır.

Son Nefes Havaya Karışmadan – Kitabın Konusu

Son Nefes Havaya Karışmadan, tam anlamıyla sarsıcı bir otobiyografi. En başında söylediğim gibi yazar aslında bir doktor ve alanında en başarılı isimlerden birisi. Günün birinde kanser olduğunu öğrendiğinde ise hayatında beklenmedik bir sarsıntı yaşanır. Onun için zaman artık çok kısıtlıdır ve bu zamanın içerisinde işte bu kitabı sığdırmak istemiştir.

Paul Kalanithi insanı huzursuz edecek ve her insanın kendi hayatını sorgulamasını sağlayacak bu eseriyle hayatın gerçeğini ortaya çıkartır. Ölüm bir gerçektir ve kaçınılmaz sonlardan veya başlangıçlardan bir tanesidir. Kendi hayatını tüm doğruları ve gerçekçiliği ile anlattıktan sonra hayata veda etmesi ölümün saniyeler sonra bile olabileceğinin en büyük göstergesidir.

Altın Kitaplar: Son Nefes Havaya Karışmadan – Altın Kitaplar

Google Kitaplar’da Oku (İngilizce): When Breath Becomes Air

Sarsıcı, Sorgulatıcı ve Öğretici Otobiyografi

Bir otobiyografi kitabından merak duyduğun bir ismin yaşam öyküsünü öğrenmek istersin. Belki tek amacın tanıdığın bir ismi bir de kendi bakış açısıyla tanımak istemektir. Bu kitap ise bu yapıdan tamamen farklı bir eserdir. Sana hayatı öğretir ve sana hayatı sorgulatır.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın dediği gibi “ömrünün yarısında” olan bir cerrah, başkalarının hayata tutulmasına yardımcı olmaya çalışırken ansızın hasta konumunda kendisini bulur. Kanser ilerlemiştir ve onu bir durakta bekleyen ölüm oldukça yakındır. Bunun farkındadır Paul Kalanithi ama sadece farkında olmakla kalmaz herkesin bunu fark etmesini isteyerek bu kitabı yazar.

Kitabın sarsıcı olması tamamen içeriğiyle ilgilidir. Okumadan ne olduğunu anlamak ve anlatabilmek oldukça güç. Hayatının düz bir biçimde devam ettiğine inananlar insanlardan birisiysen bu kitabı mutlaka okumalı ve ondan sonra bir daha düşünmelisin. Hayatın en acımasız gerçeğine karşı ne kadar hazırlıklı olduğunu asla bilemezsin. Öğreneceğin en önemli şey bu olacak ve aniden hayatını sorgulamaya başlayacaksın.

Son Nefes Havaya Karışmadan – Tavsiye Durumu

Son Nefes Havaya Karışmadan isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Soruyu ben sordum ama şaka olduğuna inanıyorum. Bu kitabı hala hayattayken mutlaka okumalısın. Kitap hakkında daha fazla yorum yapmadan gerisini ahengi bol satırlara bırakıyorum.

Paul Kalanithi tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Ancak bu kitap yazarın hayattayken yazmış olduğu tek kitaptır. Bu denli etkili başka bir otobiyografi bulmak ise pekala zordur. O nedenle ekstra bir öneri yapmam mümkün değil.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...