Sığınak (Chris Ewan)

Sığınak, gerilim ve gizemi bir araya getirmeyi başarmış, kaliteli yazım stiliyle dikkat çeken bir romandır. Bu romanın en iyi yanlarından birisi ise hikayesinin pürüzsüz bir biçimde geçip gitmesidir. Bu kitabı okuduktan sonra Chris Ewan tarafından yazılmış diğer gerilim romanlarına ilgi duymaya başlayabilirsin.

Sığınak, İngiliz yazar Chris Ewan tarafından yazılmış bir gerilim romanıdır. Geçirdiği bir kaza sonrasında yanında olduğunu düşündüğü bir kadını aramaya koyulan Rob Hale’in başından geçenlerin anlatıldığı roman, trajik bir kazanın büyük bir gizeme dönüşmesini konu almaktadır. Orijinal dilinde 2012 yılında yayınlanmış olan eser Nil Karaca‘nın çevirisiyle Pegasus Yayınları tarafından dilimize kazandırılmıştır.

Sığınak – Kitabın Konusu

Rob Hale, hayatının kadının bulduğunu düşündüğü sırada büyük bir trafik kazası geçirir. Uyandığında ise motosiklette arkasında oturan kadının durumunu öğrenmek ister. Ancak hastanede edindiği bilgiler onu şaşkına çevirir çünkü yetkililer motosikletin arkasında kimsenin olmadığını söylemiştir.

Rob kendinden emin bir biçimde motosikletin arkasında oturan Lena’ya neler olduğunu öğrenmek için çaba gösterir. Tam bu sırada Lena ile ciddi benzerlikleri olan ablası Laura’nın ölümünü araştırmak için bir özel dedektif olan Rebecca Lewis ortaya çıkar. Rob, Rebecca’nın sürdüğü izlerin peşine takılır ve yaşananların ardındaki sırrı çözmeye çalışırken aynı zamanda zorlu bir mücadelenin kapısını aralamıştır.

Pegasus Yayınları: Sığınak – Chris Ewan

Okunması Kolay Anlatım Tarzı ve Süreğen Tekrarlar

Chris Ewan için pek çok kişi aynı ifadeyi kullanacaktır. Bu yazarın anlatım tarzı gerçekten çok farklı çünkü okunması eğlenceli olduğu kadar kolaydır. Gerilim tarzı romanlarda bu iki ibareyi çok sık görmemiz mümkün olmadığından bu konuda hakkını teslim etmem gerekir.

Sıradan bir olaydan bambaşka bir hikaye çıkartabiliyor olabilmek de fazlasıyla güçlü bir hayal gücü gerektirir. Yazar bunu oldukça iyi başarmış. Kendiniz anlatılan hikayenin akışına bıraktığınız zaman bunun pek farkında olma şansına sahip olmasan bile dinlenmek için duraksayıp kendine geldiğinde farkına varıyorsun.

Her ne kadar bu kadar önemli bir işin altına imza atmış olmasına rağmen Sığınak kitabında çok fazla süreğen dediğim tekrarlar var. Karakter betimlemelerinin sık sık dile getirilmesi hikayenin akışının kesildiğini hissini verebilir. Bu başlarda çok sıkıcı olmasa bile ilerleyen sayfalarda epey sıkıcı bir hal almaktadır.

Sığınak – Tavsiye Durumu

Sığınak kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Bu konuda kararsız kaldığımı söylemeliyim. Kitabın hikayesi güzel, sıradan bir olaydan büyük bir gizemin parçası haline dönüşen hikayesi gerçekten can alıcı ama tekrarlar, kolayca tahmin edilebilir kurgular tavsiye durumunun önüne geçti diyebilirim.

Sığınak kitabıyla ilgili söyleyebileceklerim bunlardan ibaret. Size tavsiyem ilk okuduğunuz Chris Ewan kitabı olmasın. Önce yazarın daha önceki çalışmalarını okuyup onun tarzına alışmanızı öneririm. Gizem ve gerilim romanlarını çok seven biriysen bu kitap her ne olursa olsun seni mutlu edecektir.

Görsel Kaynağı: Chris Ewan

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...