Pembe ve Yusuf (Canan Tan)

Pembe ve Yusuf, garip bir romandır. Adındaki isimleri romanın içerisinde gizlenmiş bir biçimde bulmak en büyük keyiflerden birisidir. Türkiye’nin doğu yöresindeki toplumsal gerçekliği olduğu gibi okuyucusunun önüne getirmesi kitabın ön plana çıkan niteliğidir. Kitabın tam olarak bir kederler bütünlüğü olduğunu söyleyebilirim.

Pembe ve Yusuf, Canan Tan tarafından yazılmış bir romandır. Kitabın konusu küçük yaşta gelin olmuş bir bir kızın kederli dünyasıdır. Yürek burkacak, okuyucusunu huzursuz edecek ve yeri geldiğinde derin düşüncelere sürükleyecek bu kitap Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Pembe ve Yusuf – Kitabın Konusu

Pembe ve Yusuf, içerisinde kederli ama gerçeklere oldukça yakın bir hikayeyi içerir. Küçük yaşta gelin olan Keder, tam bir ruhsuz olan İsmail ile birlikte yaşamak zorundadır. Keder’in zorlu hayat mücadelesi gözünü dünyaya açtığı ilk günden itibaren başlamıştır ve aynı zorluklar bu sefer çocukları Pembe ile Yusuf’un etrafını sarıp onlara hükmetmektedir.

Türkiye’nin doğu yöresinin malum töresini işleyen, her türlü gerçekliği çekinmeden hikayenin içerisine işleyen bu eser iki kardeşin son derece zor olan hayat öyküsünü işler. Okumanın kolay ama anlatılanları canlandırmanın zor olduğu bu eser aslında gerçeğin bir yansımasıdır.

Doğan Kitap: Pembe ve Yusuf – Canan Tan

Okuması Kolay Ama Canlandırması Zor

Klasik Canan Tan eseridir bu roman. Onun üslubunu, bir başka ifadeyle anlatımını her sayfada görebilirsin. Daha önce belirttiğim gibi ben kitabın okunmasının kolay ama anlatılanları canlandırmanın son derece zor olduğunu düşünüyorum. Bu kader keder, bu kadar kasvet, üzüntü ve sancı insanı yorabilir.

Her biri insanı yaralayan duyguların orada olmasının tek nedeni hikayenin merkezidir. Orada olmak zorundadır bu duygular çünkü onlar olmadan hikayeyi tamamlamak mümkün değildir. Kitabın kahramanlarının Pembe ile Yusuf olmadığını ama kitabın adını bunların taşıdığını belirtmeliyim. Belki hikayeye yönelik ufak bir ipucu olacak ama başka türlü kitabı yorumlamanın mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Doğu yöresinin gelenekleri, adetleri, töresi, kadına değer vermeyen yapısı, ataerkil toplum yaklaşımı, kadına şiddet, küçük yaşta yapılan evlilikler, eğitimsizlik ve bunun gibi daha bir dizi konu romanda ele alınmıştır. Romanda daha fazlasını bulabilirsin. Bulamayacağın tek şey iyi bir bitiş ve beraberinde Pembe ile Yusuf olacaktır.

Pembe ve Yusuf – Tavsiye Durumu

Pembe ve Yusuf isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Canan Tan’ın sakin ve akıcı anlatımına misafirlik etmiş her kitabı önermem söz konusudur. Okurken keyif alacağın bir roman arıyorsan bu romanı mutlaka alıp okumaya çalışmalısın.

Canan Tan tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın kaleminden çıkmış olan Piraye ve Başıbozuk Sevdalar isimli romanlarını okumanı öneririm. Dilersen farklı yazarlardan benzer konuları işleyen romanları dahi okuyabilirsin ama önerim ilk olarak bu iki kitabı okuyarak yola çıkmak olacaktır.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...