İsim Şehir Artist (Yılmaz Özdil)

İsim Şehir Artist, siyasi köşe yazılarıyla bilinen Yılmaz Özdil’in köşe yazılarının bir araya getirildiği kitaptır. En başından tüm samimiyetimle söylemeliyim, Yılmaz Özdil’in yazım tarzını pek beğenen birisi değilim. Siyasi görüşünü ve siyasi görüşümü bir kenara bırakarak bu kitabı ele almaya çalıştım. Sonuç olarak tavsiyelerim arasına dahil ettim.

İsim Şehir Artist, Yılmaz Özdil tarafından yazılmış bir denemedir. Kitabın içerisinde yazarın gazetede yazdığı köşe yazılarından özel seçkiler var diyebilirim. Türkiye’nin siyasi tartışmalarına hep farklı açılardan yaklaşan yazardan çıkan bu kitap Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır.

İsim Şehir Artist – Kitabın Konusu

İsim Şehir Artist, yazarın köşe yazılarının bir araya getirildiği bir deneme kitabıdır. Kitabın içerisinde Türkiye’nin siyaset sahnesinden geçmiş olan pek çok farklı konu yer almaktadır. 17-25 Aralık 2013 tarihinde başlayan olaylar, bir dönem Türkiye’yi kapsayan Gezi Parkı süreci gibi daha nice konu hakkında yazılmış köşe yazılarını bu kitapta bulabilirsin.

Kitap bir tür derlemedir ve deneme olarak okuyucuyla buluşturulmuş. Çok sıkı bir köşe yazarı takipçisi değilsen bunu siyasi bir kitap olarak dahi görebilirsin. Gerçi kitabın sadece siyasetle ilgili olduğunu söylemek yazara haksızlık olabilir çünkü içerisinden toplumsal birçok konuya yönelik yazılar da yer almaktadır.

Doğan Kitap: İsim Şehir Artist – Yılmaz Özdil

Cesaret Dolu Kalemden Sade ve Akıcı Yazılar

Ben Yılmaz Özdil’i sevmem, sevmem derken yazım tarzından hoşlanmam. Bazı kelimeleri gereksiz kullanışı, kelimelerin argodan çıkıp hakarete doğru uzanışı beni rahatsız eder. İğnelemek farklı bir şey, şeker gösterip zehir hediye etmek farklı bir şeydir. Bu yüzden yazım tarzından çok fazla hoşlanmam.

Bu kitap durumu benim için pek değiştirmiyor. Kaliteli bir isim Yılmaz Özdil, hitap ettiği bir kitle ve onu takip eden pek çok insan var. Nasıl yazması gerektiği konusunda onunla anlaşamasak bile cesaret konusunda onunla anlaştığımızı söyleyebilirim. Cesaretlidir yazar, kalemini çok fazla gizlemeden yazmak istediği her konuda doğru gördüğü şekilde kullanır.

Kitabın Türkiye’nin son döneminde yaşanan olaylarına ışık tuttuğunu düşünüyorum. Toplumsal olarak hepimizi etkileyen olayların mizahi bir biçimde anlatılması söz konusu olduğundan keyifle okumak mümkün. Dahası kitaplıkta durduğu sürece açıp geçmişte şunlar olmuştu diyebileceğin derleme bir eserden bahsediyorum. Kendisiyle aynı görüşlere sahip olabilir veya olmayabilirsin ama zaman zaman açıp içerisini karıştırdığında çok bir şey kaybetmezsin.

İsim Şehir Artist – Tavsiye Durumu

Pİsim Şehir Artist isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Yılmaz Özdil’in akıcı ve sade anlatımını göz önünde bulundurarak tavsiye ederim. Yazarın zaman zaman yaptığı oldukça yersiz benzetmelere benim kadar takılmadan bu iyi siyasi denemeyi okumalısın.

Yılmaz Özdil tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın kaleminden çıkmış olan özellikle İsim Şehir Bitki ve İsim Şehir Hayvan isimli kitapları okumalısın. Her birisi siyasi deneme olarak nitelendirilebilecek bu kitaplar da hoşuna gidebilir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...