İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

251 Cevaplar

 1. Akın dedi ki:

  Hocam şimdi ben başka bir tercih ortama girdiğimde veya başka yeni tanıştığım birisiyle konuştugumda hele heleki karşı cinsimse samimi olmak istesemde olamıyorum hafif çekiniyorum bunu nasıl yenebilirim teşekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Bana kalırsa biraz öz güven problemine sahipsiniz ve fazlasıyla içe kapanık olabilirsiniz. Bunu yenebilmenin en etkili yolu çekincelerin yani korkuların üzerine gitmektir. Yapman gereken her ne kadar utangaçlıktan yüzünün kızaracağını hissetsen bile insanlarla samimi olmaya çalışmaktır.

 2. Özlem dedi ki:

  43 yaşındayım sevgili Kaan,
  İki yüksek okul bitirdim. İki yerel gazetede zaman zaman köşe yazdım. Yaşam bana hayran olunacak tek şeyin bilgi olduğunu öğretti. Okumayı severim ama düzenli bir okuyucu olamadım ne yazık ki. Anne olmak ve iki çocuğun sorumluluğunu tek başına üstlenmek ne yazık ki kolay bir savaş değildi benim için. Uzun bir dönem kendimi unutmuşluğumu fark ettim bir kaç yıl önce. Kırk yaşında yeniden doğmak çok güzel fakat edinilmiş bilgi ve tecrübeler ne yazık ki seçiciliğe zorluyor insanı. Ve o seçicilik beraberinde türlü zorluklar getiriyor insanın hayatına. Ne yapmalıyımı ararken buldum seni. Oldukça başarılı ve faydalı yazmışsın. Kalemine yüreğine sağlık.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Yorumun için teşekkür ederim. Yazdıklarımla insanlara yardımcı olabilmek en büyük hedeflerimden birisidir. Bunu yerine getirebildiğim sürece ben mutlu olmaya devam edeceğim. Siz de mutlu olmayı hatırlayacağınız bu tür ufak şeyler bulmayı deneyebilirsiniz. Tavsiye ederim.

 3. Anıl dedi ki:

  Abi gönülden teşekkür ederim,biz gibi gençlere başarı yolunun rotasını gösterdiğiniz için..

 4. Özlem dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum Kaan bey önerileriniz için. Sizin le sohbet etmek güzeldi bu şekilde olsada

 5. Furkan dedi ki:

  Merhabalar,

  Öncelikle paylaşmış olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkürler. Neredeyse yaşıt sayılırız(25) ancak hayatımdaki dönüm noktalarında kimi zaman yanlış kararlar verişim, kimi zaman da kararsızlığım nedeniyle hali hazırda tercümanlık 1.sınıf öğrencisiyim.(fazlasıyla geciktim) İngilizce ve Fransızca tercümanlık eğitimi almaktayım ve kararsızlığımın aksine dili sevmem konusunda hemfikirim. Sürekli olarak kendimi hem alanımda hem de insani olarak nasıl geliştirebilirim diye derin düşüncelere dalıp ayrıca araştırmalar yapıyorum. Ve yaptıkça eksiklerimi farkediyorum. Kimi zamanlar bunları gidermek konusunda kararlıyken kimi zamanlar ise sorumluluklarımdan ve hedeflerimden sapmaktayım. Ustelik hayata atılma konusundaki gecikmem beni demoralize etmekte. Sizden öneriler almak isterim. Fikir alışverişi yaparak hiçbirşey olmazsa en azından insan kazanabileceğimi düşünmekteyim. Nereden-nasıl başlamam gerek, yola koyulmak konusunda fikirleriniz nelerdir? Teşekkürler.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   İşi pratiğe dökmeye ne dersin? Kendini bu alanda ilerletmek istiyorsan yani tercümanlık yapma konusunda kararın kesinse yapacağın en doğru iş ufaktan işi pratiğe dökmek olmalıdır. Bunun için bir blog açıp çeviriler paylaşabilirsin. Tabi kaynağa sadık kalmak koşuluyla bunları yapman lazım. Yapabilirim dersen serbest çalışarak çeviriler yapabilir ve bir öğrenci olarak eğitim masraflarının bir kısmını ortadan kaldırabilirsin. Böylece hem alanında kendini geliştirmiş olursun hem maddi kazanç elde etmeyi başarabilirsin. Fikrin ne onu bilmiyorum tabi ama bunları düşünmeni öneririm. Kendine güveniyorsan yola çıkmak senin için bir problem olmamalı.

   • Furkan dedi ki:

    Şuanda freelance olarak çeviri işleri almaktayım hatta bu yazıyı yazarken bilgisayarda iş açık diyebilirim. Kendime her zaman güvenmekteyim ancak bu güven gelecek kaygısı bakımından beni tatmin etmemekte. Hep daha iyisini yapmak biraz hedefim halinde fakat hedeflerde yer yer sapmalar yaşıyorum. Bunun dışında yeterince konsantre olabildiğimde iyi bir tercüman olma yolunda ilerleyeceğimi düşünmekteyim. Birde açıköğretimle 2.bir bölüme devam etsemmi diye düşünüyorum buna ne dersiniz? (Uluslararası ilişkiler)

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Bana kalırsa şimdilik açıktan üniversiteyi işin içine katmayı düşünmemelisin. Zaten kafan yeteri kadar dağınık, her yere yetişme şansın olmayabilir. Basit bir soru daha sormak istiyorum. Tercümanlık konusunda geleceğini neden güvensiz hissediyorsun? Üstelik İngilizce ve Fransızca biliyor olduğun halde böyle düşünmen bana garip geldi. Seni etkileyen bir şeyler var sanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir