Dışa dönük biri olmanın 8 yolu

Dışa dönük insanlar her zaman avantajlıdırlar. Dışa dönüklük ne gibi avantajlar sunar ve nasıl dışa dönük olunur öğrenmek ister misin?

Dışa dönük insanlar her zaman avantajlıdırlar. Dışa dönüklük ne gibi avantajlar sunar ve nasıl dışa dönük olunur öğrenmek ister misin?

Bir insanın dışa dönük olup olmadığını ilk bakışta anlamak mümkündür. Dışa dönük insanlar daha güler yüzlü olurlar ve yüzlerindeki mimikler her şeyi anlatır. Yeni bir insanla tanıştığında yüz mimiklerinde somurtkanlık ibareleri görürsen onun içe dönük olduğunu hemen fark edebilirsin.

Özet: Dışa dönük biri olmanın yolları

Dışa dönük biri olmanın en büyük dezavantajı stres ile mücadele edebilmektir. Dışa dönük insanlar stres altında kaldıklarında aşırı yemek yerler, sigara kullanma eğilimindedirler ve zaman zaman öfke patlaması yaşarlar. Yola çıkmadan önce dezavantajların farkında olmak önemlidir.

“Dışa dönük biri olmak istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  1. Çevreyi gözden geçir.
  2. Gülümse.
  3. İyi bir dinleyici ol.
  4. Engelleri ortadan kaldır.
  5. Güçlü yanları kullan.
  6. Öğrenmeyi sürdür.
  7. Dışa dönüklüğü perçinle
  8. Üretken ol.

Dışa dönük biri misin?

Dışa dönük biri olmak istiyorsan ilk olarak öyle birisi olup olmadığını öğrenmen gerekir. Bunun için çeşitli testler yapabilir ve kendi durumunu kolayca öğrenebilirsin. Ancak, testlerin büyük bir kısmı sadece içe dönük ve dışa dönük kişilik sonuçları ortaya koyar ama arada kalan bir kişilik durumu daha vardır.

Bu kişilik durumuna “ambivert” adı verilir ve bunu “sosyal seçici” olarak betimlemek çok daha doğrudur. Sosyal seçici olan insanlar içe dönüklük ve dışa dönüklük arasında dengeli bir kişiliğe sahiptirler. Kişilik testi gerçekleştirirken mutlaka bu detayı göz önünde bulundurmaya çalışmalısın.

Dışa dönük biri olup olmadığını öğrenmek için kapsamlı kişilik testi gerçekleştirebilirsin. Kapsamlı kişilik testi konulu yazıma göz atarak tüm detayları buradan öğrenebilirsin. Örneğin, test sonuçlarıma göre ben %69 oranında içe dönük kişiliğe sahip bir bireyim.

Dışa dönük olmanın avantajları nelerdir?

Sosyal durumlar söz konusu olduğunda en avantajlı birey dışa dönük bireydir. Heyecanı yaşamak, lider olmak ve sıkılmadan yolunda ilerlemek tam olarak onun işidir. Dışa dönüklük bu tür kişiliğe sahip olmak isteyenlerin peşinden gitmesi gereken bir durumdur.

Dışa dönük insan heyecanlıdır. Ortamın mevcut koşullarına ayak uydurma konusunda nadiren problem yaşarlar. Bu nedenle orada yaşanan tüm duyguları elde etme konusunda başarılı bir biçimde hareket ederek içe dönük insanlara nazaran daha rahat hareket ederler.

Dışa dönük insan lider olmak ister. Başkalarının lider olarak adlandırdıkları kişilerin çoğu dışa dönük kişiliğe sahiptir. Bunu şaşırtıcı görmemek gerekir çünkü bu tür insanlar başkalarıyla etkileşim kurma konusunda problem yaşamazlar yani sosyal anksiyete onları çok fazla etki altında bırakmaz.

Dışa dönük insanlar pek sıkılmazlar. Bunun temel sebebi dışa dönük insanlar her zaman en iyi seçeneği bulma konusunda daha doğru adımlar atmalarıdır. Bu tür insanlar daha maceracı olduklarından takvimlerinde boş yer bulabilmek pek mümkün değildir.

1. Çevreyi gözden geçir

Elinde sihirli bir değnek olmadığı sürecede bir gecede dışa dönük birisi olamazsın. Atman gereken en önemli adım bulunduğun çevreyi gözden geçirmek ve gerekli uyarlamaları yapmak olmalıdır. Sürekli evinde vakit geçiren biriysen evden dışarı çıkmayı değil dışarıyı eve getirmeyi düşünebilirsin.

Arkadaşlarını akşam yemeğine davet edebilirsin, daha iyi vakit geçirmek için birlikte maç izleyebilirsin, çeşitli masa oyunları oynayabilirsin veya sohbetler planlamaya çalışabilirsin. Bunların her birisi diğer insanlarla etkileşim düzeyini yükseltir. Böylece rahatlık bölgenden çıkıp insanlarla iletişim kurabilirsin.

Çevreni gözden geçirirken neye dikkat etmelisin? Koşullara ayak uydurmak için çaba göstermelisin. Sen dışarı çıkıp sosyalleşmeyi başaramıyorsan sosyalliği evine veya rahatlık bölgene getirmelisin.

2. Gülümse

Hemen ilk satırlarda belirttiğim gibi dışa dönük ve içe dönük arasındaki ayrımı insanın yüz ifadesinden anlayabilmek mümkündür. Gülümsemek bu konuda en büyük yardımcın olacaktır. Gülümseyen ve göz temasından kaçınmayan insan dışa dönük bir kişiliğe sahiptir.

Gülümseme ve göz teması kurma pratiğini mağazalarda kolayca yapabilirsin. Hatta dilersen hayatın her alanında bu pratiği gerçekleştirebilirsin. Gülümsemek mutluluk ile bağlantılı olduğu gibi karşıdaki kişiye ruhsal anlamda rahatlama fırsatı sunan bir davranıştır.

Gülümsemek dışa dönüklük konusunda bir gereksinim midir? Buna bir gereksinim demek doğru olmaz çünkü mimiklerin her şeyi anlatır. Yüzündeki mimikler gülümseme eğilimli değilse dışa dönüklük başka bahara kalır.

3. İyi bir dinleyici ol

Dikkat çekici, iyi tanınan ve iyi anılan birisi olmak istiyorsan aynı zamanda iyi dinleyici olman gerekir. Dışa dönük insanlar iyi bir dinleyici olma konusunda doğal bir hediyeye sahiptirler. Üstelik aktif dinleyici oldukları için çoğunlukla iletişim kurulmak istenen kişilerdir.

İyi bir dinleyici olmayı başarıp sana bir şeyler anlatmaya çalışan karşındaki kişiye doğru sorular sorarak onlarla etkileşimin sürmesini sağlarsan dışa dönük birisi olduğunu ispatlarsın. Bu tür bir özelliğin yoksa ilk olarak bu yönde kendini geliştirmeye çalışmalısın.

İyi bir dinleyici olmak için ne yapmalısın? Aktif dinleyici olmayı başarmalısın. Sadece dinlemek ile yetinmemeli, karşındaki kişiyi daha fazlasını anlatmaya teşvik etmek için onlara ilgi çekici sorular sormalısın.

4. Engelleri ortadan kaldır

Dışa dönük birisi olmak istiyorsan elbette bu yolda önüne çıkabilecek olan engelleri ortadan kaldırmalısın. Tek başına zaman geçirmek değerli olsa bile insanlarla vakit geçirmek de aynı değere sahiptir. İçe dönük bir insan olman durumunda diğer insanların değerini her zaman düşük görürsün.

Bazı insanlar hayatına yapacağı dokunuşlarla bilgileri, gelişim çözümleri ve neşeleriyle her şeyi değiştirebilecektir. İçe kapanık olursan bu insanlarla tanışma fırsatını tepmiş olursun ama dışa dönük olursan bu fırsatın peşinden gitmeyi başarabilirsin.

Sosyal becerilerini geliştirmeye çalışmalısın. Sosyal beceriler sonradan öğrenilebilen kolay becerilerdir. Bunları insan becerileri olarak düşünebilirsin ve bu becerilere sahip olmaman durumunda dışa dönüklük konusunda karşına çıkan engellere çözümler bulamazsın.

Engelleri ortadan kaldırmak için ne yapmalısın? İlk iş bu engelleri kabul etmek olmalıdır. İlerlemene engel olan tüm engelleri tek tek saptamalı ve onların varlığını kabul etmelisin.

5. Güçlü yanları kullan

Şimdi seni şaşırtacak bir bilgi vereyim. İçe dönük olan insanlar çevrimiçi platformlarda çok kolay bir biçimde sosyalleşmeyi başarabilirler. Bunun temel sebebi hiçbir engel olmadan güçlü yanlarını kullanmayı başarmalarıdır.

Benzer yaklaşımı normal yaşantında değerlendirmeye çalışmalısın. Güçlü yanlarını kullanarak sosyalleşmeyi denemelisin. Örneğin, yukarıda önerdiğim gibi iyi bir dinleyici değilsen, bu senin zayıf olduğun alandır ve dışa dönük olmak için iyi bir dinleyici gibi davranmaya çalışmamalısın.

Güçlü yanlarını kullanmak için ne yapmalısın? Öncelikle kendini tanımak için çaba göstermelisin. Bu sayede güçlü yanlarını keşfedebilir ve bunlardan daha kolay bir biçimde yararlanabilirsin.

6. Öğrenmeyi sürdür

Dışa dönük bireyler öğrenmenin ne kadar önemli olduğunun farkındadırlar. Öncelikle tamamen içe dönük ve tamamen dışa dönük bir insan modelinin asla geçerli olmayacağını bilmelisin. Öğrenmek hem içe dönük hem dışa dönük insanlar için geçerli bir durumdur.

Kendi gelişimini önemseyen herkes öğrenmeyi sürdürmek için çaba gösterir. Bunun için çok büyük meziyetlere sahip olmana gerek yoktur. Sadece açık zihinli olman ve yeni bilginin peşinden gitmen yeterli olacaktır.

Öğrenmeyi sürdürmek için ne yapmalısın? Hayatta her zaman açık zihinli olmalısın. Yeni bilginin peşinden giderken karşın bir başka yeni bilginin çıkabileceğini bilerek hareket etmelisin.

7. Dışa dönüklüğü perçinle

Bazı insanlar dışa dönük olsalar bile bunun farkında değildirler. Bu tür insanlara öneri sunarken dışa dönüklüğün getirilerinden çok iyi bahsetmek gerektiğine inanırım. Her ne kadar ilk kısımlarda avantajlardan söz etsem bile derinlemesine bilgi vermenin çok daha doğru olacağını düşünüyorum.

Dışa dönük bir insan sosyal oyun kurucudur. İnsanları bir araya getiren, tanışmaları yapan, diyalogları sürdüren ve sessizliği bozan kişi dışa dönük kişiliğe sahip olan kişidir. Özellikle içe dönük kişiler dışa dönük kişilere minnettardırlar çünkü onların yapamadıkları şeyleri yapan kişiler bunlardır.

Sürekli iletişim halinde kalabilme becerisine sahip oldukları için dışa dönük insanlar iletişim konusunda son derece güçlüdürler. Herkesle iletişim kurmak onların işidir. Pek çok kişiyle arkadaş olmak ve herhangi bir ortamda arkadaş edinmek dışa dönük insanlar için fazlasıyla kolay bir durumdur.

Dışa dönük insanların içe dönük insanlara göre daha mutlu olduklarını bilmelisin. Bunun sebebi ruh hali düzenlemesi konusunda son derece başarılı olmalarıdır. Dışa dönük insanlar duygusal cevap verme ve duyguları kontrol edebilme konusunda becerikli olduklarından her zaman daha mutlu olmayı başarırlar.

Dışa dönüklüğü perçinlemek için ne yapmalısın? Dışa dönüklüğün sunduğu doğal kazanımları fark etmeli ve onları en iyi şekilde kullanmanın yollarını bulmalısın.

8. Pratik, pratik ve pratik yapmak

Pratik, pratik ve pratik. Pratik olmadan dışa dönük birisi olma başarısını gösteremezsin. Bir kahve dükkanından kahve alırken servis yapan kişiyle iletişim kurarken, bir markette ödeme yaparken kasiyerle iletişim kurarken veya bir mağazada satış görevlisiyle konuşurken kolayca pratik yapabilirsin.

Dışa dönük biri olmak istiyorsan iletişimi önemsemen gerekir. Her gün daha fazla ama daha fazla iletişim kurma odaklı olmalısın. Bu biraz yorucu olabileceğinde tıpkı içe dönük insanlar gibi kendine dinlenme süreleri belirlemeyi düşünebilirsin.

Dışa dönüklük illa pratik yaparak mı olur? Dünyanın en mükemmel sorun çözücü formülü elinde olsa dahi onun işe yaradığını kanıtlayamazsan hiçbir geçerliliği olmaz. Bu nedenle edindiğin her bilgiyi mutlaka pratiğe dönüştürmelisin.

Umarım bu bilgiler dışa dönük biri olmayı öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...