Arkadaş nasıl edinilir?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

10 Cevaplar

 1. Naim dedi ki:

  Merhaba, ben de universiteye yeni basladim . Arkadas edindim ama şöyle bir durum var. Insanlarla konusmak istemiyorum bir sure sonra. Mesela yakin arkadasim beni surekli elestiriyor gibi geliyor .ayrica herhangi biriyle konustugum zaman hemen sıkılıyorum ve insanlari cok gozlemliyorum. Bir kisi nasil diger arkadasi hakkinda konusuyorsa benim hakkimda da oyle konusuyordur diye uzaklasiyorum . Nasil yenebilirim sizce?problem ne tam olarak

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu bir problem değil. Doğru olanı yapıyorsunuz aslında ama anladığım kadarıyla aşırı seçicisiniz. İnsanların sizin eleştirmesinden kaçınmak yerine bu eleştirileri anlamlı oldukları müddetçe kabul etmelisiniz. Bunlar kendinizi geliştirmeniz için muazzam fırsatlardır. Tabi bazıları sürekli tenkit amacıyla birilerini eleştirirler. Onlardan olabildiğince uzak durmanız çok daha sağıklı olacaktır. Arkadaş edinmek için acele etmemelisiniz. Elbet birileriyle iyi anlaşmaya başlarsınız. Sadece insanlara peşin hükümle yaklaşmayıp onları iletişime göre değerlendirmeye çalışın.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Bora dedi ki:

  Merhaba bende aşırı içe kapanık biriyim yeni üniversiteye başladım herkez kaynaştı ama ben hala yalnızım insanlarla nasıl yanlış anlaşılmadan muhabbet açacağımı bilemiyorum insanlara yanlış izlenim vermeden nasıl yaklaşabilirim acaba ve birilerine yanaşmaya çalışmayı kendime yediremiyorum onlar bana gelsin istiyorum ama olmuyor ne yapmalıyım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   İletişim tek taraflı bir durum değildir. İki taraflı bir durumdur. Siz herkes bana gelsin ben kimseye gitmeyeyim diye düşündüğünüz ve hareket ettiğiniz sürece bu tarz kendi kendine yeten birisi olmaya devam edeceksiniz. Devletler arası diplomaside dahi devletler belirli düzeyde diyalog kapısını açık bırakabilirken siz neden tamamen kapalı tutuyorsunuz? Tam olarak ne hissediyorsunuz? Bir başkasıyla ilk siz konuştuğunuz zaman bir ödün veya bir taviz vermiş olacağınızı mı düşünüyorsunuz? Sizi ödün veya taviz veremeyecek kadar önemli kılan durum nedir?

   Bu sorularımı düşünürseniz yanlışın nerede olduğunu görebilirsiniz. İçe kapanık olmak kötü bir şey değildir. Ancak siz içine kapanık birisi olmaktan öte dış dünyaya kapanık birisisiniz. Dolayısıyla artık kapıları açmalı ve aralamalı, bunun gibi adımlar atmalısınız. Aksi taktirde ömrünüz boyunca hayatta yalnızlık rolünü oynarsınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Bora dedi ki:

    Çok teşekkür ederim sizin bu konuda ilk adımlar için tavsiyelerinizi alabilir miyim lütfen

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     İnsanlarla iletişim kurmak adına daha istekli olmalısınız. Arkadaş olmaya çalıştığınız kişiler için hemen not vermemeye çalışmalısınız. Biraz vakit geçirdikten sonra onlarla arkadaş olup olamayacağınıza karar vermelisiniz. Kendinizi dışarıya kapamayın. Başlangıç adına bu sizin için yeterli olacaktır.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. Dashaa dedi ki:

  Size bir şey sormak istiyorum. Ben cekingen biriyim fakat istersem insanlarla hemen kaynaşabiliyorum. Fakat ice kapanikta olduğum için konuşma uzun süre devam etmiyor. karşımdaki kişi paylaşımcı olmadığındam dem vuruyor. Diğeri ise çok kısa sürede en ufak yanlışta o kişiye karşı sinirleniyorum. Bunu içimde tutuyorum. Tabi o kişiye karşı arkadaslik hissim git gide yok oluyor. Mesela şuan yalnız olmak daha mantıklı geliyor ama hayatta yalnız olarak başarıya ulaşılamıyor. Kendimi kapatıyorum ama kızıp bunu yapma diyorum. Fakat insanları çoğu sahte gibi geliyor. Şu sıralar kendimi sürekli sorguluyorum. Ozguvensiz miyim yoksa asosyal mi ? Ice kapanik mi bencil mi? Bana bu girdaptan kurtulmak için tavsiye verebilir misiniz?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sanırım her birinden bir tutam taşıyorsunuz. İstediğiniz kadar içe kapanık, öngördüğünüz kadar bencilsiniz. Bu nedenle asosyal davranmak hoşunuza gidiyor çünkü kendinizi o şekilde çok daha rahat hissediyorsunuz. İnsanların davranışlarına karşı sinirlenmeye bir son vermelisiniz. Buna hiç gerek yok. Kimsenin davranışından sorumlu değilsiniz ve herhangi bir kimsenin davranışlarını değiştiremezsiniz. Bunu böyle kabul etmeniz durumunda problemlerinizi biraz olsun aşmayı başarabilirsiniz.

   Yardımcı olabileceğim farklı bir konu varsa çekinmeden bana ulaşabilirsiniz. Kendinizi sorgulamayı bir kenara bırakın veya sorguluyorsanız bu konuda dürüst olun ve kendinize yönelttiğiniz sorulara verdiğiniz cevapları kayıt altına alın. Daha sonra onları gözden geçirip gerçekten anlamlı olup olmadıklarını kontrol edin. Sizin için iyi bir serüven olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Dashaa dedi ki:

    Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Çok faydali oldu. Fakat kendimden korkuyorum. Gercek kendimden çok korkuyorum. Onunla yüzlesmek istemiyorum. Çünkü eger bencilsem ya da ne biliyim asosyal ya da ice kapanik olmak toplum tarafindan kötü seyler olarak algilaniyor. Hayatima bir yön vermek istiyorum artik. Kendim gibi olmak eger bencilsem bencil gibi ya da kötü biriysem kötü olmak istiyorum. Ama yüzleşmek beni o kadar korkutuyor ki hatta bu korku normal hayatımı da etkiliyor. Tekrardan rahatsiz ediyorum sizi ama cidden sanki bir girdabın icindeyim. Kafamdaki düsünceler susmuyor.

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Eğer davranışlarınızda “toplum ne der” diye düşünmeye eğilimli biriyseniz elbette işe buradan başlamalısınız. Siz hayatı kendi istediğiniz gibi değil başkalarının istediği gibi yaşamaya mahkum olmuşsunuz. Yaptıklarınız için kimseden onay almanıza -aile bireyleri dışında veya başkalarına hoş görünmenize gerek yoktur. Böyle bir düşünceyle hareket ederseniz hayatta hiçbir zaman mutlu olamayacağınızı bilmeniz gerekir. Kendinizle yüzleşmeyi tercih etmelisiniz; başkalarını değil, kendinizi düşünmelisiniz.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir