İçine kapanık biri nasıl olunur?

İçine kapanık insanlar kendilerine yetmeyi ilke edinirler. İçe kapanıklığın avantajlarını ve nasıl içe kapanık olunur öğrenmek ister misin?

Bir insanın içine kapanık olup olmadığını ilk bakışta anlamak mümkündür. İçine kapanık insan kendisiyle geçirdiği vakitte enerjisini toplayan ve daha çok iç dünyasının duygularıyla hareket eden kişidir. Onun için dışarıdan gelen motivasyon kaynağının pek bir önemi yoktur.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak ilgili kısma hızlıca geçiş yapabilirsin.
Adım 1 Farklılıkları anlamak
Adım 2 Heyecana odaklanmak
Adım 3 Alışkanlıkları değiştirmek
Adım 4 Üretkenliğe odaklanmak
Adım 5 Güçlü yanları kullanmak
Adım 6 Kendine yetmek
Adım 7 Dezavantajları bilmek
Adım 8 Pratik yapmak

İçine kapanık biri misin?

İçine kapanık veya dışa dönük biri olup olmadığını bilmiyorsan bunu anlamanın çeşitli yolları vardır. Özellikle iyi bir kişilik testi gerçekleştirmek sana bu konuda yardımcı olabilir. Testi veya testleri çözerken yapman gereken sorulara olabildiğince dürüst cevaplar vermektir.

İçine kapanık ve dışa dönük kişiliğin ortasında kalan ve “sosyal seçici” olarak betimlenen bir kişilik türünün daha olduğunu bilmelisin. Sosyal seçici olan insanlar daha çok dengeli bir kişilik yapısına sahiptirler. Kişilik testi gerçekleştirirken mutlaka bu detayı göz önünde bulundurmaya çalışmalısın.

İçine kapanık biri olup olmadığını öğrenmek için kapsamlı kişilik testi gerçekleştirebilirsin. Kapsamlı kişilik testi konulu yazıma göz atarak tüm detayları buradan öğrenebilirsin. Örneğin, test sonuçlarıma göre ben %69 oranında içe dönük kişiliğe sahip bir bireyim.

İçine kapanık olmanın avantajları nelerdir?

İçine kapanık olan insanın en büyük avantajı dünya görüşüdür. İçine kapanık olan insanların dünyaya bakış açıları oldukça farklıdır. Bu tür insanların belirli koşullarda uyarılma durumları çok daha fazla olduğu için genellikle kendi kendilerine yetmeye özen gösterirler.

İçine kapanık insanlar kesinlikle çok daha mütevazi olurlar. Tevazu onların doğal yetenekleridir ve bu yeteneğin daha farklı kişiliğe sahip insanlar tarafından öğrenilmesi oldukça zordur. Bu tür insanların egoları çok daha az konuşur ve bu nedenle liderlik veya yöneticilik konusunda daha avantajlıdırlar.

İçe kapanık yaşamayı tercih eden insanların büyük bir kısmı gözlemcilik açısından ciddi becerilere sahiptirler. Karşıdaki kişinin gizlenmiş duygularını açığa çıkarma ve sosyal ipuçlarını yakalama konusunda son derece iyidirler. Sessizlikleri güçlü olmalarını sağlayan yönleridir.

İçine kapanık veya dışa dönük birisi olabilirsin ama bunların kişilik türleri olduğunu unutmamalısın. Ortada biri diğerinden güçlü diye bir durum olduğunu söylemek doğru değildir. Hem içine kapanıklık hem dışa dönüklük birer hediyedir ve önemli olan bu hediyeden ekstra verim almaktır.

Okuma Önerisi:  Başarılı liderlerin etkileyici 10 liderlik özelliği

Adım 1: Farklılıkları anlamak

İçine kapanık biri olmak zaman zaman yanlış anlaşılan bir durumdur. Bu nedenle onu yanlış anlaşılan diğer durumlardan ayırmak yani farklılıkları anlamak gerekir. Örneğin, içine kapanık olmak, sosyal olmamak veya sosyalleşmekten uzaklaşmak anlamına gelmez.

İçine kapanık insanlar tek başına vakit geçirmek isterler çünkü bu şekilde kendilerini daha kolay yenilerler ve daha kolay enerji biriktirirler. Sosyal olmamak veya sosyalleşmekten uzaklaşmak ise başkalarıyla bağlantı kuramamak anlamına gelir. İçine kapanık insanlarda bu tür bir sorun yoktur.

Benzer şekilde içine kapanık olmak içe utangaç olmak arasında ayrım yapmak gerekir. İçine kapanık olan insanların utangaç olduğu söylenebilir ama tam anlamıyla bir eşleştirme yapmak mümkün değildir. İçine kapanık insanlar başkalarıyla çalışmak yerine tek başına çalıştıklarında daha üretken olurlar.

Farklılıkları anlamaya çalışırken nelere dikkat etmelisin? İçe kapanık olmak ile utangaç olmak ve sosyal olmamak arasındaki farklılığı iyi değerlendirmek gerekir. Bu iki durum içe kapanıklık ile bağlantılı değildir.

Adım 2: Heyecana odaklanmak

İçine kapanık birisi olmak istiyorsan seni heyecanlandıran durumlara odaklanmalısın. Tek başına vakit geçirmekten hoşlanıyor musun? Bir işi tek başına yaparken daha fazla heyecan duyuyor musun? Başkalarının senin fikirlerine ayak uydurmaması çoğu zaman şevkini kırıyor mu?

Doğrusunu söylemek gerekirse sadece davranışlarını değiştirerek içine kapanık birisi olamazsın. Çünkü tek başına vakit geçirmek hoşuna gitmiyorsa bu sana anlamsız gelecektir. Seni heyecanlandıran noktalara odaklanmalı ve içine kapanık biri olup olamayacağına karar vermelisin.

Sadece davranışlarını değiştirerek içine kapanık biri olabilir misin? Maalesef hayır. İçine kapanık olan insanlar kendileriyle geçirdikleri vakitten keyif alırlar. Tek başına vakit geçirmekten hoşlanmıyorsan bunu yapmanın bir anlamı yoktur.

Okuma Önerisi:  Hafife almamanız gereken 7 önemli unsur

Adım 3: Alışkanlıkları değiştirmek

İçine kapanık birisi olmak istiyorsan kendini değiştirmeyi düşünmelisin. Bu değişime ilk olarak alışkanlıklarından başlaman gerekir. İçine kapanık insanlar tek başına yaptıkları faaliyetlerden ve hobilerden hoşladıkları için alışkanlıklarını bu yönde değiştirmen gerekir.

Okuma alışkanlığına sahip olmak, bir şeyler yazmak, resim yapmak ve bir müzik aleti çalmak gibi alışkanlıklar içe kapanık insanlar tarafından sıkça gerçekleştirilir. Özellikle bir şeyler okumak ve bir şeyler yazmak içine kapanık insanların en sevdiği alışkanlıktır. Kendini bu yönde değiştirmeye çalışmalısın.

İçine kapanık insanların enerjisi sosyal etkinlikler için biçilmiş kaftan değildirler. Bu tür insanların söz konusu etkinliklerde enerjileri hızlı bir biçimde tükenir. Tek başına vakit geçirmeyi sevmelerinin en büyük nedeni aslında budur.

Daha az konuşmaya çalışmalısın. İçine kapanık insanlar çok fazla konuşmazlar ve bu tür bir insan olmak istiyorsan daha az konuşmayı alışkanlık haline getirmelisin. “Az ama öz konuşmak” içine kapanık olan insanların temel ilkesi durumundadır.

Alışkanlıklarını değiştirmek için neler yapabileceğini biliyor musun? En basitinden önümüzdeki hafta sonunda arkadaşlarınla vakit geçirmek yerine tek başına vakit geçirmeyi deneyebilirsin.

Adım 4: Üretkenliğe odaklanmak

İçine kapanık bir insanın başarılı olabileceği kariyer alanları çok fazla değildir. Kendine ayıracak ne kadar fazla vaktin olursa bir işte o kadar fazla başarılı olabilirsin. Bu nedenle kariyer planlaması yaparken bu detayı hesaba katıp daha üretken olmaya odaklanmalısın.

Yazarlık, editörlük, yazılım geliştiriciliği, bilimsel araştırmacı, kütüphanecilik ve arşivcilik gibi alanlar içine kapanık insanların başarılı bir biçimde çalışabileceği alanlardır. Bunun sebebi içine kapanık insanlar kendi alışkanlıkları ile uyumlu olacak yerlerde çalışmak isterler. Çünkü bu şekilde daha üretken olurlar.

Hangi işte çalışıyorsan çalış aynı anda tek bir işe odaklanmaya çalışmalısın. Senin için üretkenliğin kilit noktası budur. Dışa dönük insanlar aynı anda birden fazla işle ilgilenebilirler ama içine kapanık insanlar bunu yapamazlar. Zamanını iyi değerlendirmeli ve önceliklere uygun şekilde hareket etmelisin.

İçine kapanık insanlar nasıl başarılı olurlar? Alışkanlıkları ile çalışmaları arasında doğrudan bağ olduğu zaman içine kapanık insanların başarılı olma şansları daha yüksektir. Her zaman daha fazla üretken olduğun koşulların peşinden gitmelisin.

Okuma Önerisi:  Okunanın akılda tutulması adına neler yapılabilir?

Adım 5: Güçlü yanları kullanmak

Her kişilik türünün kendine has güçlü yanları vardır. İçine kapanıklığın güçlü yanları ise daha çok derinlemesine düşünmeyle ilgilidir. İçe kapanık olan insanlar karşılarına çıkan her durumu derinlemesine düşünürler.

Bu insanlar akıl yoluyla problem çözme, daha ciddi hareket etme ve tansiyonu yüksek tartışmalar içerisinde bulunmaktan çekinmezler. Beyin fırtınası yapmak onlar için her zaman geçerlidir. Bir projede bir şeyler yapmaya çalışırken yettiği kadarını değil maksimum düzeyini düşünürler.

Güçlü yanlarını kullanmak için ne yapmalısın? Öncelikle kendini tanımak için çaba göstermelisin. Bu sayede güçlü yanlarını keşfedebilir ve bunlardan daha kolay bir biçimde yararlanabilirsin.

Adım 6: Kendine yetmek

İçine kapanık insanlar başkalarıyla birlikte çalışmak yerine tek başına çalışmayı tercih ederler. Grup veya ekip çalışmaları onlara göre değildir. Genel olarak başkalarına yardım etmeyi, tek başına çalışmayı ve başkalarından yardım beklemeden hareket etmeyi düşünüyorsan içine kapanık birisi olabilirsin.

Kendine yetmeyi başarman gerektiğini bilmelisin. Bazı durumlarda ekip çalışması yapman gerekebilir. Bu tür koşullarda ekibe ayak uydurmayı tercih etmelisin. Tek başına çalışmaktan hoşlanmak başkalarının becerilerini ve yeteneklerini reddetmek anlamına gelmemelidir.

Kendine yetmek için ne yapmalısın? Daha az yardım istemelisin. Başkalarından ne kadar az yardım istersen senin için bir o kadar iyi olur. İçine kapanık insan her zaman kendine yetmeyi başarabilmelidir.

Adım 7: Dezavantajları bilmek

İçine kapanık bir insan olmak isteyebilirsin ama bunun sana getirileri kadar götürülerini de bilmelisin. Bu dezavantajları göze alarak değişimi düşünürsen senin için çok daha iyi olur. Öncelikle, içine kapanık insanların arkadaş edinme konusunda biraz problem yaşayabileceğini bilmelisin.

İçine kapanık insanlar diğer insanlarla pek bağlantı kurmak istemezler. Genellikle tavırları soğuk olduğundan konuşma sırasında biraz mesafeli davranabilirler. Bu tür insanlar birkaç kişiden oluşan arkadaş gruplarıyla oldukça mutlu olduklarından yeni insanlarla tanışmada aşırı seçici davranırlar.

İçe kapanık olan insanlar kendi reklamlarını yapma konusunda çok kabiliyetli değildirler. Bu nedenle satış pazarlama gibi işlerde çok başarılı olamazlar. Sürekli iç dünyalarında düşünmeleri ama düşündükleri dışarı aktarmakta gecikmeleri bu problemin en büyük sebebidir.

İçine kapanık bir birey anlık değişikliklerden hiç hoşlanmaz. Hızlı değişimler onu anında strese sokabilir. Ne kadar hazırlıklı olursa olsun bu problemi aşabilmek onlar için her zaman mümkün olmaz. İçe kapanık olan insanlar hızlı değişimlerle mücadele edebilmek için savaşı başlamadan kazanmak zorundadırlar.

İçine kapanık olmanın dezavantajları aşılabilir mi? Pek değil çünkü bu bir kişilik türü olmakla beraber aslında bir yaşam tarzıdır. Dezavantajların her birisi çeşitli avantajların elde edilmesini sağlar ve içine kapanık insanlar bundan memnuniyet duyarlar.

Adım 8: Pratik, pratik ve pratik yapmak

Pratik yapmadan içine kapanık birisi olamazsın. Her kişilik türünün kendine özgü avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu unutmamalısın. Dışa dönük olarak yaşadığın hayatından pek memnun değilsen içine kapanık olmayı tercih edebilirsin.

İçine kapanık birisi olmak istiyorsan mutlaka ama mutlaka kendi kendine yetmeyi öğrenmelisin. Her gün bir önceki günden daha üretken olmalısın. Tek başına kaldığın zamanlar enerji toplamana yardımcı olabileceği için bu zamanları iyi değerlendirmelisin.

İçe kapanıklık illa pratik yaparak mı olur? Dünyanın en mükemmel sorun çözücü formülü elinde olsa dahi onun işe yaradığını kanıtlayamazsan hiçbir geçerliliği olmaz. Bu nedenle edindiğin her bilgiyi mutlaka pratiğe dönüştürmelisin.

İçe kapanıklılık konusunda önerilerimden yararlanacağını umut ediyorum. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yeni yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh