Neden kimse beni sevmiyor? Sana özel 12 ipucu

Kendine "insanlar neden beni sevmiyor" gibi sorular sorduğun oldu mu? Zor zamanlarda güvenilecek bir arkadaş veya arayacak biri olmadan hayat mevcut durumdan çok daha zor olabilecektir. Herkesin hayatta destek alabileceği birine ihtiyacı vardır.

Kendine “insanlar neden beni sevmiyor” gibi sorular sorduğun oldu mu? Zor zamanlarda güvenilecek bir arkadaş veya arayacak biri olmadan hayat mevcut durumdan çok daha zor olabilecektir. Herkesin hayatta destek alabileceği birine ihtiyacı vardır.

Ailemizi seçme şansımız yoktur ama arkadaşlarımızı seçebiliriz. Bazen her ikisinden de yoksun durumda kalırız. İşte bu gibi anlarda “insanlar neden beni sevmiyor” diye düşünürüz. Genel olarak sorumluluk alma ve eylemleri yerine getirme tutumunu değiştirmen gerekir.

1. Asla susmayan birisin

Bir sohbeti sürdürebilme becerisine sahip olmak kesinlikle nasıl konuşulacağını bilmemekten daha iyidir. Fakat insanlar genel olarak “sohbet etmek” ile “konuşmak” eylemlerini birbirine karıştırır. Çevremizde böyle insanlar çoktur.

Çevremizdeki insanlarla iletişim kurmak, onlara yanıt verme şansı ve fırsatı sunmak anlamına gelir. İnsanların kendi düşüncelerini ve fikirlerini paylaşma fırsatı olması önemlidir. Birini geri püskürtmenin en kolay yolu sürekli konuşmaktır.

İlk etapta hayatının her yönünün önemsediklerini düşünürsün. En azından seninle ilgilendiklerini düşünürsün. Birini seni sonsuza dek dinlemeye zorladığın zaman karşındaki kişinin en keskin düşüncesi en kısa sürede ortadan kaybolmak olacaktır.

2. İnsanlara zorbalık yapan birisin

Kimse zorbalıktan hoşlanmaz ama kimse kendini zorbalık yapan birisi olarak görmez. Belki şu anda bulunduğundan daha sert bir kalabalığın etrafında büyümüş olabilirsin. Bu durumda duyarlılıkların etrafındaki insanlarla aynı olmayacaktır.

Dolayısıyla başkalarına karşı “normal” davranma şeklin, etrafındakiler için aslında çok sert ve aşırı olabilir. Bu yüzden onlar kendilerini zorbalığa uğramış ve hatta istismar edilmiş hissedeler. İlk tepkin muhtemelen “bu onların sorunu” şeklinde olabilir ama bu yanlıştır.

Her ne kadar her şeyi hissetme özgürlüğüne sahip olsan bile bu şekilde hissetme özgürlüğünü dizginlemen gerekir. Arkadaşlığını yıpratıcı davranışlarla değiştirecek kadar ileri gitmiş olabilirsin. Bu aynı zamanda onları önemsemediğin anlamına gelir.

3. Her zaman şikayetçisin

Kendi başına bir şikayet partisi düzenlediğinde insanlar davetlerini geri çevireceklerdir. Kimse senin arkadaşın olmak istemeyecektir. Kronik şikayetçi olarak adlandırılan bu insanlar sürekli olumsuz olurlar ve etrafındakiler için zorluk çıkarırlar.

Sonuç olarak kimse kötü hisleri sevmez. Pozitifliğin önemli olduğu bu çağda çoğumuz enerjimizi korumaya öncelik veririz. Çünkü aşağı kaymaya başladığımız an bir kaydıraktan aşağıya doğru yuvarlanma ihtimalimiz çok ama çok yüksektir.

Her şeyden şikayet etmeyi bırakamayan birinin kötü hisleriyle karşı karşıya olduğunda ne demek istediğimi daha net anlarsın. Sen böyle biriysen bu durumda uçan kuştan bile şikayetçi olabilirsin. Kötü hisler ne olursa olsun kötüdürler. Bunların açığa çıkmasına izin vermemelisin.

4. Hijyen konusunda berbat olabilirsin

Hijyen konusu yüzeysel bir mesele gibi görünebilir. Ama bu listede yer alan diğer konular kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Kendine basitçe bir soru yöneltebilirsin: Kokan veya her zaman dağınık görünen birinin yanında olmak ister miydin?

Sanırım cevabın hayır olacaktır. Bu durumda aynısını kendin için düşünmeli ve hijyene önem vermelisin. Bu sadece arkadaşlarınla geçirdiğin zamanın tadını çıkarma becerini etkilemekle kalmaz. Aynı zamanda kendine çok az özen gösterme problemini ortadan kaldırmış olursun.

5. İnsanların arkasından konuşuyor olabilirsin

Dedikodu insanlarla yakınlaşmanın harika bir yoludur. Çünkü en son sırlar için bir araya gelmeyi severler. Okulda dedikodunun çevremizdeki herkesin dikkatini çekmenin en kolay yollarından biri olduğunu hemen öğreniriz ve bunu olumlu bir durum olarak görürüz.

Başkalarının karşılaşabileceği sorunları es geçer başkalarıyla ilişkiler geliştirmek için dedikoduyu bir araç olarak kullanırız. Ama sonunda insanlar büyürler. Dedikodunun zehirli bir ok olduğunu fark etmeye başlarlar.

Dedikodu ve birilerinin arkasından konuşmak kısa vadede sana çok arkadaş kazandırabilir. Fakat kimse seninle gerçek anlamda bağ kurmak istemeyecektir. Çünkü sosyalleşmede obur olmak için onların sırlarını kullanacağını bilirler.

6. Başkasının zamanını umursamıyorsun

Zaman herkes için önemlidir. Herkes bir günde 24 saate sahiptir. Zamanı geçirme şeklimiz hepimizin önemsediği bir şeydir. Bu nedenle birinin zamanı boşa harcamasından daha kötü bir deneyimle karşılaşmak söz konusu bile olmayacaktır.

Birisiyle belirli bir zamanda buluşmak için anlaştıysan o vakitte orada olman gerekebilir. Onu bekletmek hoş bir şey değildir. Basit bir özür dileyerek işten kurtulacağını düşünebilirsin ama arkadaşın bunu unutmaz. Ne olursa olsun zaman büyük bir saygı göstergesidir.

7. Affetmeyi bilmiyor olabilirsin

Hemen hemen her şekilde harika arkadaşlar edinme şansın vardır. Fakat kin beslersen ve çatışmalara ilişkide daha fazla öncelik tanırsan bunu başaramazsın. Arkadaş sahibi olmak istiyorsan yeri geldiğinde affetmen ve bazı şeyleri unutman gerekecektir.

Bana göre bazı insanlar bir şeyleri unutabilirler ama affedemezler. Affetmek, iyileşmenin ve ilerlemenin önemli bir parçasıdır. İnsanlara sürekli olarak hatalarını hatırlatırsan, onlar senin arkadaşın olmakla ilgilenmezler.

Başkalarını hatalarını göstererek küçümsemek insanların yanlış bir yola doğru gitmesine neden olabilecektir. Bu sebepten ötürü ardı ardına ilişkilerini bozmuş olabilirsin. Arkadaşlarını yıllarca korumak yerine her tartışma veya kavga çıktığında bu bağlantıları koparmış olabilirsin.

8. Drama oynuyor olabilirsin

Kişisel sorunlar herkesin varoluşunun bir parçasıdır. Hayat her zaman olmasını istediğimiz gibi değildir. Fakat hayattaki kötü şeyleri kucaklamak ile hayatını buna göre tanımlamak arasında ince bir çizgi vardır. Bu aynı zamanda sorun yaratmak anlamına gelir.

Yorumlayacak ve kafaya takacak bir şey olmasa bile her şeyi ciddiye alırsın. Kimse drama oynamak istemez. Bir dizi olumsuzluğun olduğu bir dünyada hiç kimse günlük hayatını her şeyden bir sorun çıkarmak isteyen insanlarla çevrili olarak yaşamaktan hoşlanmaz.

9. Parayla gerçekten kötü olabilirsin

Hayattaki daha ince şeylere hakkın olduğunu hissedebilirsin. Arkadaşlarınla dışarı çıktığında neden aynı eski püskü restorana gittiğini merak ediyor olabilirsin. Bu haklı olarak kazandığın parayı harcamakla ilgili olsa bile onlar için tamamen başka bir şey olabilecektir.

Bir ucube gibi davranıyor olabilirsin. Karşılayabilecekleri tek şey buyken tercihlerini küçümsüyor olabilirsin. Farkında olmadan insanları hemen kontrol edemedikleri bir şey için kötü hissettiriyor olabilirsin. Peki gerçekten böyle misin? Bunu iyi düşünmelisin.

10. Gerçekten tanınmıyor olabilirsin

Diğer insanlarla tanışmak sinir bozucu olabilir. Her zaman rahatlık alanında olmazsın ve yalnızda daha fazla insanın seni sevmesini sağlayamayacak biri olma konusunda kendini mecbur hissediyor olabilirsin.

Çoğu zaman “doğru” şeyleri söyleme dürtüsüne yeniş düşeriz. Kahkaha, devam eden ilgi, olmadığın biri gibi davranmaya devam etmek için yeterli doğrulamalara yer veririz. Bu her ne kadar bir teminat gibi gözükse bile insanlar ortaya koyduğun bu davranışın anlamını bilirler.

Doğru şeyleri söyleme rağmen insanlarla bağ kurma konusunda başarısız olabilirsin. Bunun sebebi karşıdaki kişinin kendini sana bağlı hissetmemesidir. Ne kadar olumlu davrandığın önemli değil. Bu samimiyetsizlik insanları altında neyin gizlendiğini araştırmaya itecektir.

11. Güvenilmez olabilirsin

İnsanlar genelde tahmin edebilecekleri şeylerle vakit geçirirler. Bu bizim evrimimizin doğal bir parçasıdır. İstikrarlı şeyler bizi güvende hissettirirken, sürekli tahminler bizi şeylerin sürdürülebilirliğini sorgulatır. Aynısını arkadaşlıklar ve ilişkiler için de geçerlidir.

Bugün mutlu ama ertesi gün aşırı öfkeli biriysen, seninle etkileşim kurmak kaygan bir zemin üzerinde hareket etmeye benzeyecektir. Bu durumda insanları başından savmış olursun. Bir başka ifadeyle etrafında seninle arkadaş olmayı isteyecek kimseyi bırakmış olmazsın.

12. Sorumluluk almıyor olabilirsin

Kimse bir grubun kara koyunu olmak istemez. Seninle ilgili değişmesi gereken bir şeyler olduğunu kabul etmek yerine başkalarını seni beğenmedikleri için suçlamak çok daha kolaydır. Bu kolaylığı kim istemez ki?

Her seferinde bir günah keçisi bularak daha iyi bir insan olma fırsatını kaçırıyor olabilirsin. Muhtemelen bu kendini iyi hissetmeni sağlayacaktır. Fakat bu durum diğer insanlarla ilişkilerinde yardımcı olmayacak bir şeydir.

Sonuç olarak ilişkilerinin sorumluluğunu üstlenmek sana kalmış bir şeydir. Eksikliklerini nasıl kabul edeceğini ve insanlarla nerede yanlış yaptığını anlayana kadar arkadaşlarını kaybedebilirsin. Bu durumda seni içinden çıkılması zor bir döngü bekliyor demektir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...