Kişisel Gelişim

İnsan kendini nasıl sever?

Her insan kendini sevmek ister, bunu başarabilen insanların öz güvenleri çok daha yüksektir. Bu insanlar daha cömert, daha cesur ve aynı zamanda sorumluluk sahibidirler. Buradaki sevgi durumunu kendine aşık olmak ve toz kondurmamak ile karıştırmamak gerekir. İkisi tamamen farklı durumlardır.

Blog adresim üzerinden bana iletilen sorularda veya e-posta yoluyla gelen mesajlarda sevgi meselesi hep gizli mesaj olmuştur. Kelimelerin seçilmesinden cümlelerin kuruluş biçimine kadar pek çok noktada bir güvensizliğin hakim olduğunu görmek pek şaşırtıcı olmadı. Peki ben ne yaptım? Kolları sıvadım ve insanın kendisini sevmesine yardımcı olabilecek bilgileri bir araya getirdim.

İnsan kendini nasıl sever?

Gerçekten kendini sevmek istiyor musun? Farklı bir biçimde sorayım, insan kendisini nasıl sever merak ediyor musun? Pozitif düşünüp mükemmeliyetçilikten uzaklaşarak ilk adımı atabilirsin. Kendine sıfatlar takmayı bırakabilir ve her zaman kötüyü düşünmekten vazgeçebilirsin. Olumlu yönlerini ön plana çıkarıp onları gün içerisinde değerlendirme yoluna gidebilsin. Baktın olmuyor, en yakın zamanda profesyonel destek alma fikrine sıcak bakmalısın.

Burada kendini sevebilmek adına ihtiyaç duyduğun en kapsamlı bilgileri ve pratik adımları bulabileceksin. Hepsinin işine yaramasını beklemen pek doğru olmaz. İşine yaramayan veya işine yaramayacağını düşündüğün bir pratik olursa basit bir biçimde onu es geçmelisin. Eğer hazırsan kendini sevme yolculuğuna başlayabilirsin.

Pozitif düşünmeye ne dersin?

Kendini seven birisi olmak istiyorsan ilk önerim pozitif düşünmeye başlamak olacak. Pozitif düşünerek sahip olduğun iç sesin sana sevgi aşılamasını sağlayabilirsin. Kendin hakkında sahip olduğun olumsuz düşünceleri rafa kaldırmalı ve en önemlisi kendine kötü yakıştırmalar yapmaktan kaçınmalısın.

 • Kendin hakkında sahip olduğun tüm olumsuz fikirlerle vedalaşmayı düşünmelisin. İnsanların büyük bir kısmı bu tür olumsuz düşüncelerden vedalaşma konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir. Çünkü bu tür olumsuz fikirler genellikle sevgisini kazanmak istediğimiz yakınlarımızdan gelir ve onlara engel olmazsak olumsuzluk içinde boğularak benliğimizi kaybedebiliriz.
 • Mükemmeliyetçilik kesinlikle büyük bir baş belasıdır. İnsanlar mükemmel olmaya çalıştıkça her geçen gün daha kötü olmaya başlarlar. Bu problemi ortadan kaldırmak için bir işin sonucunu değil onu başarmak için ortaya koyduğumuz çabanın değerini düşünmemiz gerekir.
 • Olumsuzlukları çöpe atmayı alışkanlık haline getirin. Genelde tam tersi söz konusudur çünkü insan olumsuz düşünmeyi bir alışkanlık haline getirmiştir. Sürekli olarak olumsuz düşünmek veya olaylara olumsuz yaklaşmak bir unsura gereğinden fazla önem arz etmek anlamına gelmektedir.
 • Kendine sıfat takmayı unutmalısın. Kesinlikle bu kısım çok önemlidir çünkü kendine sürekli “başarısız”, “işe yaramaz” veya “bir baltaya sap olamamış” yakıştırmasını yaparsan kendini bir insan olmaktan çok işlemeyen bir makineye dönüştürmüş olursun. Sen bir insansın, başarılı olabilmek için çaba gösterebilir ve hedeflerini yerine getirebilirsin.
 • Her zaman sonucun olumsuz olacağını düşünmemelisin. Bir işin sonucunun olumsuz olacağını düşünmek demek başlangıçtan mağlubiyeti kabul etmek anlamına gelir. Çok çalışırsan ve elinden geleni yaparsan bir işin sonucunu değiştirmeyi başarabilirsin. Öyleyse olumsuz düşünüp baştan kaybetmek yerine elinden geleni yapıp sonucu beklemeyi düşünmelisin.
 • Kendini takip etmek iyi bir fikir olabilir. Bir işte başarısız mı oldun? Bir şeyi yapmayı unuttun mu? Hemen olumsuzluğa kapılıp kendine yakıştırmalar yapmaya başlaman doğru değildir. Neden başarısız olduğunu veya neden unuttuğunu anlamaya çalışmalısın. Eğer bunu yapabilirsen aynı durumla tekrar karşılaştığında ne yapman gerektiğini öğrenmiş olur ve kaybettiğini düşündüğün saygınlığı geri kazanabilirsin.

Kendine olan sevgini yükseltmeye hazır mısın?

Bu adımda kendini sevmeye başlayacaksın. Bunu birlikte başarmaya çalışacağız. Bu adımda başarılı olmak istiyorsan öncelikle pozitif yönlerini ön plana çıkartmalı, kendine zaman ayırmalı, başarılarını kutlamalı, olumsuzluklarla mücadele etmek için bir plan oluşturmalı ve gün içerisinde hoşuna giden şeyleri yapmaya çalışmalısın.

 • Sahip olduğun pozitif niteliklerin neler olduğunu belirlemelisin. Bu nitelikleri gün içerisinde kullanmaya çalışmalısın. Sürekli kötü düşünen birisiysen başlangıçta bunu yapmakta zorluk çekebilirsin. Fakat en iyi ihtimalle zaman içerisinde olumsuzlukları terk ederek bu konuda başarılı olabilirsin.
 • Kendine zaman ayırmaya çalışmalısın. Kendini sevmek istiyorsan bu son derece doğal bir durum olmalı öyle değil mi? Kendine vakit ayırmayı düşünmezsen kendini sevmeyi başaramazsın. Sahip olduğun pozitif nitelikleri günlük yaşantında kullanabilmek için kendini düşünmek zorundasın.
 • Önemli bir başarının altına imza attıysan kendini ödüllendirmeye çalışmalısın. Sevgilinle bir akşam yemeği, bir sahil yürüyüşü veya sahilde sessiz bir kafeteryada kahve keyfi gibi çeşitli seçenekleri değerlendirebilirsin. Burada önemli olan elde ettiğin başarının keyfini çıkartmak için kendini sevmen ve mutlu etmendir.
 • Seni huzursuz eden engelleri ortadan kaldırmak için bir plan oluşturmalısın. Kabul etmen gereken bir durum söz konusu, maalesef başkalarının söylediği kelimeleri kontrol etme şansına sahip değilsin. Onları düzeltmeye çalışmak yerine kendine olan sevgini zedeleyecek olanlara vereceğin cevapları kontrol altında tutabilirsin. Bu senin kendine olan sevgini muhafaza etmen için gerekli olan planın olmalıdır.
 • Pozitif düşünceleri tekrarlamaya çalışabilirsin. Kendin hakkında çok değerli bulduğun bazı sıfatlar veya nitelikler varsa bunları sürekli dile getirmeyi düşünebilirsin. Kendini şımartmadan, sadece olumsuz düşünceleri kovalamak için pozitif düşünceleri tekrarlamaya başvurmak iyi bir fikir olabilir.
 • Hoşuna giden şeyleri yapmayı düşünebilirsin. Oyun oynamak, kitap okumak, film izlemek, arkadaşlarınla sohbet etmek, tiyatroya gitmek, dizi izlemek, sinemaya gitmek, yürüyüşe çıkmak, spor yapmak, şarkı söylemek… Bu liste uzar gider, seni ne mutlu ediyorsa gün içerisinde onu yaparak kendine olan sevgini yükseltebilirsin.

Kendine duyduğun sevgiyi anlamak ister misin?

Buraya kadar anlatmış olduklarım kendine olan sevgini yükseltme konusunda sana yardımcı olabilir. Fakat buz dağının görünen yüzünü dikkate alıp diğer kısmı yok görmek çok doğru değildir. Kendine olan sevgini yükseltmeye başladığın zaman bazı tehlikeleri ortadan kaldırdığının farkında olman ve bunun yanında ihtiyaç duyduğun sevginin kendine olan güvenini iyileştireceğini bir an olsun unutmaman gerekir.

 • Kendine olan sevgin düşük ise başkalarının yönlendirmesine çok açık olursun. Seni bir başkası kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde yönlendirebilir. Fakat kendine olan sevgin yüksekse bu durumda bir şeyler yapmak için başkalarının onayına çok fazla ihtiyaç duymazsın.
 • Geçmiş deneyimlerin etkisini göz ardı etmemelisin. Bu kısım çocuk yetiştiren bireylerin aklında olması gereken bir durumdur. Bir çocuk, büyüme döneminde neleri duyarsa büyüdüğünde kendini o şekilde hissetmeye devam eder. Büyüme döneminde sürekli “aptal”, “kafasız”, “sıkıcı” ve “işe yaramaz” olduğunu duyan bir çocuk ömrü boyunca aynı ruh haliyle yaşamaya mahkum bir birey haline dönüşebilir. Sıradan bir ilçenin nüfusu kadar arkadaşa sahip olsa bile bu tür bir bireyi farklı düşünmeye yönlendirmek çok kolay değildir.
 • Bir kişinin kendisine olan sevgisinin ve öz güveninin gelişmesinde en önemli unsurların başında aile gelmektedir. Ailenin üzerine düşen sorumluluk çok büyüktür. Bir şekilde çocuğu büyütüp yetişkin olmasını sağlamak mümkündür ama çocuğun iyi bir şekilde yetiştirmek çok kolay değildir. Agresif tutumlar her zaman her şeyi yıkar, bir ebeveyn durumundaysan ve çocuklarının ileride sevgisiz kalmasını istemiyorsan dikkatli olmalısın. Her bireyin kendisine olan sevgisi küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlar.
 • Kendine olan sevgini yükseltmeyi başardığın zaman elde edeceğin niteliklerin değerinin farkında olmalısın. Hayatın her alanında olumsuzluklarla karşılaşabilirsin. Kendi dışında kalan dünya ile herhangi bir etkileşim kurmadan hayatı yaşaman mümkün değildir. Bu nedenle hayatın her alanında olumsuzluklarla nasıl mücadele edeceğini öğrenmelisin.

Kendini sevme konusunda pratik adımlar atmaya ne dersin?

Kendini sevme veya sevebilme hemen olacak bir iş değildir. Tek yapman gereken doğru adımları atarak kendine olan saygıyı perçinlemek ve bunu sevgiye dönüştürmektir. Aşağıda işine yarayabilecek birkaç pratik yönteme değinmeye çalıştım. Bunlardan hangisini seçersen seç kendine duyduğun sevginin artış göstereceğinden emin olabilirsin.

1. Sevilmek istiyorsan seven biri olmaya odaklanmalısın

Daha önce sözünü ettiğim gibi kendini sevebilmek için çaba göstermen gerekir. Bu çabanın içerisinde en önemli paylardan birisi ise kesinlikle sevebilmektir. Sevilmek istiyorsan sevmek zorunda olduğunu bilmelisin.

İçinde sevgiye ait herhangi bir ışıltı yoksa kendini sevmeyi başaramazsın. Başkalarını sevebildiğini hatırlayarak bunu kendine yansıtma yoluna gitmesin. Zihninin pozitif düşünmeye odaklanmasını sağlayarak sevgi ve buna benzer duyguları kabul edebilir hale gelebilirsin.

2. Kıyaslamalara son vermelisin

Bunu daha önce söylemiş olmama rağmen yinelemek istedim. Kıyaslama kendine olan saygıyı da sevgiyi de ortadan kaldıran bir durumdur. Yapacağın her kıyaslamada başkasından daha iyi, daha güzel veya daha yakışıklı olmayacağını anlaman gerek. Bir başkasının iyi olduğu bir noktaya odaklanmak demek başarısızlığa giden yolu yarılamak demektir.

Bu biraz hikaye yazıcılığına benzeyen bir iştir. Başkalarıyla kendini kıyaslarken sürekli bir şeyler kurgulama yoluna gidersin. Fakat her ne yaparsan yap bir başkasının hayata bakış açısını bilemez, onun hislerinin tercümanı olamazsın. Kıyaslama yapmaktan kaçınarak boşa harcadığın enerjiye sahip çıkmalısın.

3. Ufak adımlarla ilerlemeye çalışmalısın

Arzu çok ama çok güçlü bir duygudur ama bu duygunun esiri olmana gerek yoktur. Duyguların her zaman bir işin en hızlı biçimde tamamlanmasını ve kendini sürekli onurlandırmaya çalışmanı ister. Bu doğal bir durum olsa bile her şeyi bir çırpıda halledemezsin.

Büyük adımlar atmak veya hedefine doğru koşturmak yerine ufak adımlar atarak ilerlemeye çalışmalısın. Her anın tadını çıkartmalı, her anın heyecanını tatmayı denemelisin. Bu sayede hayallerine ve arzularına olan inancını ve saygını güçlendirerek kendini sevmeyi başarabilirsin.

4. Duygularına başvurmalısın

Pek çok koşulda insanı yönlendiren merkez duygulardır. Nadiren insanlar mantıklarına başvururlar ama iş sevgi gibi şeyler olduğunda duygular duygularla iletişim kurmaya çalışırlar. Kendine ne söylersen öyle olmaya çalışırsın, dolayısıyla duygularına başvurarak kendine bir yol çizebilirsin.

Duyguların seni yönlendirdiğine göre kendin hakkında iyi şeyler düşünmelisin. Kendin hakkında iyi şeyler düşünürsen, ruhunun ve duygularının sana inanmasını sağlarsın. Kendin hakkında kötü şeyler düşünürsen bir bakıma kötüyü çağırmış olursun ve sana rehberlik edecek duyguların seni terk ederler.

5. Etrafında iyi insanlara yer vermelisin

Kendini sevmek istiyorsan bu kısım çok çok önemlidir. Etrafında sana saygı duyan veya seni seven insanlar olursa onlardan güç alırsın. Etrafında sana saygı duymayan ve seni sevmeyen insanlar varsa kendine olan sevgi için ihtiyaç duyduğun ilhamdan uzaklaşırsın.

Her arkadaşının seni sevmesini beklemek gerçekçi olmaz. Birisiyle arkadaşsın diye sürekli onunla vakit geçirmen de gerekmez. Bunların hepsini birbirinden ayırt etmen gerekir. Birisinden ayrı kaldığın zaman tekrar onunla görüşemeyeceğini düşünmemelisin. Ancak, arkadaşlar ve dostlar söz konusu olduğunda her zaman sana saygı duyup seni sevenlerle daha fazla vakit geçirmelisin.

6. Her ne olursa olsun memnuniyet duymalısın

Birçoğumuz bir şeyler ters gitmeye başladığında çekici elimize alır ve çivi gibi kendimizi çürük tahtaya çakmaya çalışırız. Başarısız olduğumuz zamanlar aslında en çok sevgiye ihtiyaç duyacağımız anlardır. Biz tam tersini yaparak kendimizi çıkmaz sokağa doğru yönlendirmekten hoşlanırız.

Bu tür bir davranışta bulunmak yerine bir şeyler planlandığı gibi gitmediğinde kendini teselli edebilmeyi öğrenmelisin. Başarısız olman bir sonraki denemede tekrar başarısız olacağın anlamına gelmez. İhtiyacın olan tek şey sevgidir ve bunu kendine sunarak kısa sürede toparlanmayı başarabilirsin.

7. Faydalı alışkanlıklara sahip olmalısın

Bu bir sır değil. Aynanın karşısına geçip kendine baktığın zaman neler görmek istediğine karar vermelisin. Gerçekten aynada gördüğün insanın iyi huylu, sevgi dolu, bilgili ve anlayışlı biri olmasını istiyorsan bunun için çaba göstermelisin.

Zamanını değerlendirme konusunda hep iyi ve kaliteli olanlardan yana tavır almalısın. Hayatında sahip olduğun tüm alışkanlıkların sağlıklı ve faydalı olanlardan oluşmasını sağlamalısın. Kitap okumak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek gibi faydalı alışkanlıklar kendine olan sevgini perçinleme konusunda sana destek olurlar.

8. Sevemediğin şeyleri kabullenmeye çalışmalısın

Kendini sevmek istiyorsan bu senin için hayat değiştirici bir adım olacaktır. Sevdiğin bir şeyi sevip kabullenmek kolaydır. Fakat, sevmediğin veya sevemediğin bir şeyi sevip kabullenmek aynı oranda zordur. Hayatta her şeyi sevmek zorunda değilsin ama onları kabullenip yoluna devam edebilirsen her şeyi büyük ölçüde kolaylaştırmış olursun.

Sahip olduğun bir özelliğinden hoşlanmıyor olabilirsin. Örnek vermem gerekirse çok çabuk sinirleniyor olmak zaman zaman benim hoşuma gitmeyen karakteristik özelliklerimden birisidir. Ancak sinirlendiğim anlarda nefret saçmak yerine onu kabullenmeye çalışırım. Evet, sinirli bir insanımdır ama sinirli bir insan olmak dünyanın sonu demek değildir.

İnsan kendini nasıl sever sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Kendine sevgiye değer olduğunu hatırlatarak ilk adımı atabilirsin. Hepimizin insan olduğunu, hepimizin sevilmeye ihtiyaç duyduğunu kabul etmelisin. Artık sahne senin, kendini sevmeye hazır mısın?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı