İnsan kendini nasıl sever?

Her insan kendini sevmek ister, bunu başarabilen insanların öz güvenleri çok daha yüksektir. Bu insanlar daha cömert, daha cesur ve aynı zamanda sorumluluk sahibidirler. Buradaki sevgi durumunu kendine aşık olmak ve toz kondurmamak ile karıştırmamak gerekir. İkisi tamamen farklı durumlardır.

Blog adresim üzerinden bana iletilen sorularda veya e-posta yoluyla gelen mesajlarda sevgi meselesi hep gizli mesaj olmuştur. Kelimelerin seçilmesinden cümlelerin kuruluş biçimine kadar pek çok noktada bir güvensizliğin hakim olduğunu görmek pek şaşırtıcı değildi. Ben ne yaptım? Kolları yeniden sıvadım, araştırmaları sıklaştırdım ve insanın kendisini sevmesini sağlayacak bu yazıyı yazdım. Yazı biraz uzun olacak ama yavaş yavaş, parça parça okursan kesinlikle aradığın cevapları bulmayı başarabilirsin.

İnsan Kendini Nasıl Sever?

Gerçekten kendini sevmek istiyor musun? Farklı bir biçimde sorayım, insan kendisini nasıl sever merak ediyor musun? Pozitif düşünüp mükemmeliyetçilikten uzaklaşarak ilk adımı atabilirsin. Kendine sıfatlar takmayı bırakabilir ve her zaman kötüyü düşünmekten vazgeçebilirsin. Olumlu yönlerini ön plana çıkarıp onları gün içerisinde değerlendirme yoluna gidebilsin. Baktın olmuyor, en yakın zamanda profesyonel destek alma fikrine sıcak bakmalısın.

Pozitif Düşünmeye Başlamak

Kendini seven birisi olmak istiyorsan ilk önerim pozitif düşünmeye başlamak olacaktır. Pozitif düşünerek sahip olduğun iç sesin sana sevgi aşılamasını sağlayabilirsin. Kendin hakkında sahip olduğun olumsuz düşünceleri rafa kaldırmalı ve en önemlisi kendine kötü yakıştırmalar yapmaktan kaçınmalısın.

 • Kendin hakkında sahip olduğun tüm olumsuz fikirlerle vedalaşmayı düşünmelisin. İnsanların büyük bir kısmı bu tür olumsuz düşüncelerden vedalaşma konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir. Çünkü bu tür olumsuz fikirler genellikle sevgisini kazanmak istediğimiz yakınlarımızdan gelir ve onlara engel olmazsak olumsuzluk içinde boğularak benliğimizi kaybedebiliriz.
 • Mükemmeliyetçilik kesinlikle büyük bir baş belasıdır. İnsanlar mükemmel olmaya çalıştıkça her geçen gün daha kötü olmaya başlarlar. Bu problemi ortadan kaldırmak için bir işin sonucunu değil onu başarmak için ortaya koyduğumuz çabanın değerini düşünmemiz gerekir.
 • Olumsuzlukları çöpe atmayı alışkanlık haline getirin. Genelde tam tersi söz konusudur çünkü insan olumsuz düşünmeyi bir alışkanlık haline getirmiştir. Sürekli olarak olumsuz düşünmek veya olaylara olumsuz yaklaşmak bir unsura gereğinden fazla önem arz etmek anlamına gelmektedir. Hayatında her şeyin olumsuz olma ihtimali olmadığından olumlu olanları fark edip onları önemsemek gerekir.
 • Kendine sıfat takmayı unutmalısın. Kesinlikle bu kısım çok önemlidir çünkü kendine sürekli “başarısız”, “işe yaramaz” veya “bir baltaya sap olamamış” yakıştırmasını yaparsan kendini bir insan olmaktan çok işlemeyen bir makineye dönüştürmüş olursun. Sen bir insansın, başarılı olabilmek için çaba gösterebilir ve hedeflerini yerine getirebilirsin.
 • Her zaman sonucun olumsuz olacağını düşünmemelisin. Bir işin sonucunun olumsuz olacağını düşünmek demek başlangıçtan mağlubiyeti kabul etmek anlamına gelir. Çok çalışırsan ve elinden geleni yaparsan bir işin sonucunu değiştirmeyi başarabilirsin. Öyleyse olumsuz düşünüp baştan kaybetmek yerine elinden geleni yapıp sonucu beklemeyi düşünmelisin.
 • Kendini takip etmek iyi bir fikir olabilir. Bir işte başarısız mı oldun? Bir şeyi yapmayı unuttun mu? Hemen olumsuzluğa kapılıp kendine yakıştırmalar yapmaya başlaman doğru değildir. Neden başarısız olduğunu veya neden unuttuğunu anlamaya çalışmalısın. Eğer bunu yapabilirsen aynı durumla tekrar karşılaştığında ne yapman gerektiğini öğrenmiş olur ve kaybettiğini düşündüğün saygınlığı geri kazanabilirsin.

Soru: Mükemmeli arayıp bulmaya çalışmak sevgiyi ve saygınlığı getirir mi?

Bu soruya evet cevap veriyorsan yanlış yoldasın demektir. Bu soruya hayır cevabını veriyorsan içini rahat tutabilirsin çünkü sen kimsenin mükemmel olamayacağını anlayan ve kendini olduğun gibi kabul edebilen bir bireysin. Senin için kendini sevmek aslında çok zor değil. Biraz çaba gösterirsen bunu başarabilirsin.

Kendini Sevmeye Başlamak

Bu adımda kendini sevmeye başlayacaksın. Bunu birlikte başarmaya çalışacağız. Bu adımda başarılı olmak istiyorsan öncelikle pozitif yönlerini ön plana çıkartmalı, kendine zaman ayırmalı, başarılarını kutlamalı, olumsuzluklarla mücadele etmek için bir plan oluşturmalı ve gün içerisinde hoşuna giden şeyleri yapmaya çalışmalısın.

 • Sahip olduğun pozitif niteliklerin neler olduğunu belirlemelisin. Bu nitelikleri gün içerisinde kullanmaya çalışmalısın. Sürekli kötü düşünen birisiysen başlangıçta bunu yapmakta zorluk çekebilirsin. Fakat en iyi ihtimalle zaman içerisinde olumsuzlukları terk ederek bu konuda başarılı olabilirsin.
 • Kendine zaman ayırmaya çalışmalısın. Kendini sevmek istiyorsan bu son derece doğal bir durum olmalı öyle değil mi? Kendine vakit ayırmayı düşünmezsen kendini sevmeyi başaramazsın. Sahip olduğun pozitif nitelikleri günlük yaşantında kullanabilmek için kendini düşünmek zorundasın.
 • Önemli bir başarının altına imza attıysan kendini ödüllendirmeye çalışmalısın. Sevgilinle bir akşam yemeği, bir sahil yürüyüşü veya sahilde sessiz bir kafeteryada kahve keyfi gibi çeşitli seçenekleri değerlendirebilirsin. Burada önemli olan elde ettiğin başarının keyfini çıkartmak için kendini sevmen ve mutlu etmendir.
 • Seni huzursuz eden engelleri ortadan kaldırmak için bir plan oluşturmalısın. Kabul etmen gereken bir durum söz konusu, maalesef başkalarının söylediği kelimeleri kontrol etme şansına sahip değilsin. Onları düzeltmeye çalışmak yerine kendine olan sevgini zedeleyecek olanlara vereceğin cevapları kontrol altında tutabilirsin. Bu senin kendine olan sevgini muhafaza etmen için gerekli olan planın olmalıdır.
 • Pozitif düşünceleri tekrarlamaya çalışabilirsin. Kendin hakkında çok değerli bulduğun bazı sıfatlar veya nitelikler varsa bunları sürekli dile getirmeyi düşünebilirsin. Kendini şımartmadan, sadece olumsuz düşünceleri kovalamak için pozitif düşünceleri tekrarlamaya başvurmak iyi bir fikir olabilir.
 • Hoşuna giden şeyleri yapmayı düşünebilirsin. Oyun oynamak, kitap okumak, film izlemek, arkadaşlarınla sohbet etmek, tiyatroya gitmek, dizi izlemek, sinemaya gitmek, yürüyüşe çıkmak, spor yapmak, şarkı söylemek… Bu liste uzar gider, seni ne mutlu ediyorsa gün içerisinde onu yaparak kendine olan sevgini yükseltebilirsin.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Soru: Yukarıda yer alan adımlardan hangisi kendime olan sevgimi yükseltme konusunda daha etkilidir?

Bu sorunun cevabı basit bir biçimde evettir. Hepsinden faydalanmaya çalışmak en doğrusudur ama bunu yapamıyorsan adımlardan dilediğini uygulamaya koyabilirsin. Kendine olan sevgin yüksek olduğu sürece gün içerisinde çok daha fazla şey yapabilecek enerjiye sahip olabilirsin. Pozitif düşünceleri tekrarlayabilir, kendini ödüllendirebilir ve hoşuna giden şeyleri yapabilirsin.

Kendine Olan Sevgiyi Anlamak

Buraya kadar anlatmış olduklarım kendine olan sevgini yükseltme konusunda sana yardımcı olabilir. Fakat buz dağının görünen yüzünü dikkate alıp diğer kısmı yok görmek çok doğru değildir. Kendine olan sevgini yükseltmeye başladığın zaman bazı tehlikeleri ortadan kaldırdığının farkında olman ve bunun yanında ihtiyaç duyduğun sevginin kendine olan güvenini iyileştireceğini bir an olsun unutmaman gerekir.

 • Kendine olan sevgin düşük ise başkalarının yönlendirmesine çok açık olursun. Seni bir başkası kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde yönlendirebilir. Fakat kendine olan sevgin yüksekse bu durumda bir şeyler yapmak için başkalarının onayına çok fazla ihtiyaç duymazsın.
 • Geçmiş deneyimlerin etkisini göz ardı etmemelisin. Bu kısım çocuk yetiştiren bireylerin aklında olması gereken bir durumdur. Bir çocuk, büyüme döneminde neleri duyarsa büyüdüğünde kendini o şekilde hissetmeye devam eder. Büyüme döneminde sürekli “aptal”, “kafasız”, “sıkıcı” ve “işe yaramaz” olduğunu duyan bir çocuk ömrü boyunca aynı ruh haliyle yaşamaya mahkum bir birey haline dönüşebilir. Sıradan bir ilçenin nüfusu kadar arkadaşa sahip olsa bile bu tür bir bireyi farklı düşünmeye yönlendirmek çok kolay değildir.
 • Bir kişinin kendisine olan sevgisinin ve öz güveninin gelişmesinde en önemli unsurların başında aile gelmektedir. Ailenin üzerine düşen sorumluluk çok büyüktür. Bir şekilde çocuğu büyütüp yetişkin olmasını sağlamak mümkündür ama çocuğun iyi bir şekilde yetiştirmek çok kolay değildir. Agresif tutumlar her zaman her şeyi yıkar, bir ebeveyn durumundaysan ve çocuklarının ileride sevgisiz kalmasını istemiyorsan dikkatli olmalısın. Her bireyin kendisine olan sevgisi küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlar.
 • Kendine olan sevgini yükseltmeyi başardığın zaman elde edeceğin niteliklerin değerinin farkında olmalısın. Hayatın her alanında olumsuzluklarla karşılaşabilirsin. Kendi dışında kalan dünya ile herhangi bir etkileşim kurmadan hayatı yaşaman mümkün değildir. Bu nedenle hayatın her alanında olumsuzluklarla nasıl mücadele edeceğini öğrenmelisin.

Soru: Büyüme dönemindeyken hiç dinlenmeyen ve göz ardı edilmeyen bir çocuktum, kendime olan sevgimi kaybetmemin nedeni bu olabilir mi?

Bu soru aklına gelmişse kendini tanıyan bir insan olduğunu ifade edebilirim. Çocukluk dönemin bu şekilde geçmişse kendini toparlaman zor olabilir. Fakat umutsuz bir vak’a olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Her birey gibi gerekli çabayı gösterirsen kendine olan sevgini kazanabilirsin. Önemli olan bu kazanım için neler yapman gerektiğini iyi bilmendir.

İnsan kendini nasıl sever sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Kendine sevgiye değer olduğunu hatırlatarak ilk adımı atabilirsin. Hepimizin insan olduğunu, hepimizin sevilmeye ihtiyaç duyduğunu kabul etmelisin. Kendin olmaya çalışıp diğerlerinin ne dediğini çok fazla düşünmemelisin. İyi niyetli birçok insanın ideali olabileceği en iyisi insan olmaktır ama bunu kendini sevmeyen ve kendisine güvenmeyen bir insanın gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Görsel Kaynağı: ™ PachecoKaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir