Arkadaşlığın önemini anlatan 9 soru

Arkadaşların zorlu dönemeçlerde sana yardımcı olabilirler. Arkadaşlığın önemini kavra ve onlara hak ettikleri değeri ver.

Arkadaşların zorlu dönemeçlerde sana yardımcı olabilirler. Arkadaşlığın önemini kavra ve onlara hak ettikleri değeri ver.

Arkadaşlıklar veya arkadaşlar neden önemlidir? Arkadaş seçimi yaparken insanların söylediklerinden yola çıkarak seçim yapmayız. Onların davranışlarını gözlemleyerek onlara bir değer biçer ve onlarla arkadaş oluruz. Neden arkadaşlık kurmak veya yanımızda birisinin olmasını isteriz?

Özet: Arkadaşlığın önemini vurgulayan sorular

Arkadaş seçimi konusunda her insanın kendine özgü belirli sınırları vardır. Arkadaşlar daima yanımızda olmalarını istediğimiz kişilerdir. Arkadaşlar neden değerlidir? Arkadaşlık neden önemlidir? Bu sorulara cevap bularak aslında arkadaşlığın senin için anlamını keşfetmiş olursun.

“Arkadaşlığın önemini öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. Arkadaşlık neden önemlidir?
 2. Arkadaşlarım ruh ikizim olabilir mi?
 3. Arkadaşlarım güven konusunda bana yardımcı olabilir mi?
 4. Arkadaşlarım olmasına rağmen kendimi neden çok yalnız hissediyorum?
 5. Arkadaşlarım gelişimime etki ederler mi?
 6. Arkadaşlarına yeteri kadar değer veriyor musun?
 7. Neden bir arkadaşa ihtiyacın var?
 8. İyi bir arkadaş nasıl belirlenir?
 9. Çok arkadaşa sahip olmak iyi bir şey mi?

Arkadaşlık neden önemlidir?

Arkadaşlığın neden önemli olduğunu aslında hepimiz çok iyi biliriz. Arkadaşlarımızla hayatımız çok daha ilgi çekici ve güçlü olacaktır. Dahası arkadaşlarımız sayesinde hayatımızı geliştirme konusunda pek çok farklı fırsata sahip olabiliriz.

Paylaşma, ilham verici olma, motivasyon sağlama, öğrenme ve öğretme konularında nitelikli olmamızın yegane yolu arkadaşlara sahip olmaktır. Arkadaşlarımızı yakınlık durumlarına göre farklı şekilde değerlendirmemiz mümkündür. Hangi arkadaşımız bize daha yakınsa onunla daha fazla vakit geçirmeye çalışırız.

Arkadaşlarım ruh ikizim olabilir mi?

Yakın arkadaşlık kurmaya çalıştığın kişileri göz önünde bulundurduğun zaman onlarla çok güçlü duygusal bağ kurduğun doğrudur. Bu duygusal bağa aynı zamanda psikolojik bağ dahildir. Kendi kafa yapına uygun kişilerle vakit geçirmekten çok daha fazla keyif aldığını düşünürsen bu sorunun cevabını daha kolay bir biçimde bulabilirsin.

Arkadaşların kendini iyi hissetmen konusunda her zaman desteğe hazır kimselerdir. Kendini tanımlama, ait olduğun dünyayı anlama ve hayatına daha fazla anlam kazandırma konusunda onların desteğine ihtiyacın vardır. Dolayısıyla arkadaşlarını ruh ikizin saymayı reddetsen bile bu gerçeği değiştirmen pek mümkün olmayacaktır.

Arkadaşlarım güven konusunda bana yardımcı olabilir mi?

Hayatın pek çok alanında güven problemi yaşayabilirsin. Bunlardan en etkileyici olanı kendine olan güvendir. Arkadaşların motivasyon konusunda sana yardımcı olup kendini değerli görmeni sağlayarak bu güvenin kazanılmasında önemli rol oynayabilirler.

Herkes sevilmek ve dikkate değer olmaktan hoşlanır. Düşüncelerine saygı duyan ve onları değerli gören insanların hayatında olması seni fazlasıyla mutlu eder. Kendine olan güvenini toparlayabilmek buna fazlasıyla ihtiyacın olacaktır. Arkadaşların kendine olan güvenin kadar kendine olan saygını daha güçlü kılmak için de sana destek olabilir.

Arkadaşlarım olmasına rağmen neden kendimi çok yalnız hissediyorum?

Bunun sebebi hayatında yer alan arkadaşların senin için gerçek arkadaş olmamasıdır. Gerçek arkadaşların en önemli faydalarından birisi sana kendini yalnız hissetme fırsatı tanımama konusunda oldukça iyi olmalıdır. Arkadaşı olmayan insanlar bu hayatta yalnız kalmaya mahkumdurlar.

Arkadaşın olduğunda inandığın halde kendini yalnız hissediyorsan bu onlarla yeteri kadar vakit geçirmediğin anlamına gelecektir. Sosyalleşmeye çalışmalı ve arkadaşlarında daha fazla vakit geçirmeye özen göstermelisin. Hayatın yalnızlık bulutlarını bu şekilde kovmayı başarabilirsin.

Arkadaşlarım gelişimime etki ederler mi?

Yeteri kadar arkadaş sahibi olmak birbirinden farklı konularda bilgi sahibi olman anlamına gelir. Her gün büyük ölçüde aynı şeyleri yaparız ve başkalarının yaptığı farklı duyduğumuzda bundan memnuniyet duyarız. Bu sayede yeni şeyler öğrenebilir ve daha önce yapmadığın şeyleri yapmaya başlayabilirsin.

Arkadaşlarınla paylaştığın her şey kişisel gelişimine katkı sağlar. Hayatında her zaman yeni fikirlere ve düşüncelere açık olmalısın. Bu sayede hayatının çok daha iyi ve kaliteli olmasını sağlayabilirsin. Tabi tüm bu paylaşımları, yeni fikirleri ve düşünceleri değerlendirirken hayatına yapacakları katkıları göz önünde bulundurmaya çalışmalısın.

Arkadaşlarına yeteri kadar değer veriyor musun?

Herkesin olduğu gibi senin de iyi ve kötü arkadaşların vardır. Bu arkadaşların arasındaki gerçek farkın ne olduğunu biliyor musun? Daha önemlisi bu arkadaşlarından “iyi olanlara” yeteri kadar değer verdiğine inanıyor musun?

Kendi arkadaşlarına “sen iyi bir arkadaş mısın?” sorusunu yönelttiğin zaman alacağın cevap nettir. Herkes iyi arkadaş olduğunu düşünür. Hayatındaki herkes senin için en iyi arkadaşın kendisi olduğunda inanır. Gerçekten böyle midir? Büyük olasılıkla değildir. Sen öyle olduğunu düşünsen bile olmayabilir.

Ailenden uzaklaşmak istediğin zaman sığınmak isteyeceğin limanlardan birisi güçlü, yardımsever ve kendini iyi hissetmeni sağlayacak arkadaşlardır. İnsanlara seninle arkadaş olmaları konusunda baskı kuramazsın. Belirli bir düşüncenin veya davranışın uyumu önemlidir. Bu uyumu yakalamış kişilere ise zaman zaman gerektiği şekilde değerli olduklarını hatırlatman gerekir.

Neden bir arkadaşa ihtiyacın var?

Bu sorunun en net cevabı mutluluktur. Mutluluk söz konusu olduğunda arkadaşlara ihtiyaç duyarsın. Hayatında yer alan ve “gerçek arkadaşım” dediğin her insan için minnettar olman gerekir. Çünkü bu insanların hayatına etkisi düşündüğünden çok daha fazladır.

Hepsini tek tek anlatmaya çalışacağım ama mümkünse adım adım gitmek istiyorsun. Arkadaşların hayatının yönünü belirlemezler ama bunu belirleme konusunda sana yardımcı olurlar. Yaşadığın hayatı tek başına şekillendirdiğini düşünmemelisin. Geçmişteki arkadaşların ve bugünkü arkadaşların bu hayatın şekillenmesinde pay sahibidir.

Arkadaşların öğrenme becerilerini etkiler

Arkadaşlar yaşam becerilerini şekillendirir. Düşünce biçimin, mutluluk düzeyin, kendini daha iyi tanıman, hedeflerine ulaşma becerin, kariyer başarıların, başkalarına yardımcı olabilmek ve daha sağlıklı yaşaman gibi hayatın hemen hemen her alanında arkadaşlarının imzası vardır.

Öğrenme süreci çocukluk arkadaşlığıyla gelişir. Çocukluk döneminden itibaren yaşamaya başlayacağın gelişim odaklı değişimlerde arkadaşlığın göz ardı edilemez bir payı vardır. Çocukluğunda daha sosyal olmayı başaran kişiler öğrenme konusunda diğerlerine göre daha avantajlıdırlar.

Arkadaşların hayatındaki öncelikleri belirlemen yardım eder

Hayattaki önceliklerini belirleme konusunda arkadaşların yardımcı olurlar. İnsanlar kendileriyle aynı olan kişilerle arkadaşlık kurmaya çalışırlar. Farklı düşüncelere sahip arkadaşlara sahip olman durumunda hayata bakış açının daha iyi olmasını sağlayabilirsin.

Arkadaşın varsa arkadaşların olur. İyi bir insansan arkadaşlarının arkadaşları da seninle arkadaş olmaya çalışır. Biraz karmaşık olabilir ama herkes iyi bir kişinin yanında olmasını isteyecek kadar akıllıdır. Yeni arkadaşlıklar kurmak istiyorsan ilk olarak arkadaşlarının çevresine bakmalısın.

Arkadaşların yanında olmak isterler

En iyi arkadaşlarına yeteri kadar değer vermelisin. Bunu daha önce de söyledim. Bir insan senin için gerçekten iyi bir arkadaş ise ona değerli olduğunu hissettirmen gerekir. Çünkü yeri geldiğinde en kötü gününde arkadaşım dediklerin etrafında olmazken bu insanlar yanında olmayı tercih edeceklerdir.

Arkadaşların olduğunda kendini çok fazla yalnız hissetmezsin. Arkadaşların her zaman sana destek olmayı tercih edecekleri için hayatta tek başına olmadığını sana hissettirirler. Böylece hayattan daha büyük keyif alabilir ve aynı zamanda pek çok durumda daha az karamsar olabilirsin.

Arkadaşlığın cinsiyet ayrımı olmamalı

Bir erkeksen arkadaşlarının erkek olması gerekmez, bir kadınsan arkadaşlarının kadın olması gerekmez. Karşı cinsten biriyle arkadaşlık kurarak hayat kaliteni önemli ölçüde yükseltmeyi başarabilirsin. Potansiyel olarak hayatına katacağın bu renk sayesinde daha yaşanabilir bir hayata sahip olabilirsin.

Kendini cinsiyetçi olmaktan uzak tutmalısın. Arkadaşların söz konusu olduğunda bunu görmezden gelmelisin. Hangi arkadaşının sana ne kadar destek olacağını, senin için ne kadar değerli olduğunu ancak hayatının gerçeklerine göre karar verebilirsin.

Arkadaşlar gerçeği görmeni sağlar

Arkadaşların seni çok iyi tanıdıkları için hangi durumlarda zararlı hangi durumlarda kazançlı çıkacağını söyleyebilirler. Arkadaşların gerçeği yansıtan birer ayna gibidirler. İkilemde kaldığın durumlarda onların fikirlerine danışabilir ve ona göre hareket etmeyi düşünebilirsin.

Durum ne olursa olsun gerçekten arkadaşın olan kişiler iyiliğini isterler. Seni yanlış yönlendirmekten olabildiğince kaçınırlar. Kendini çıkmazda hissettiğin zaman ilk fırsatta onlara danışmayı düşünmelisin. Bu senin için en faydalı ve aynı zamanda en garanti yollardan birisidir. Daha az hata yapmak istiyorsan seni en iyi tanıyan insanların tavsiyelerini dikkate almalısın.

Arkadaşların sosyal değişimlere yol açabilir

Sosyal değişim kolay bir şey değildir ama arkadaşların bu değişimin öncesi olabilirler. Sosyal değişim için mücadele etmen gerekiyorsa ilk destek alman gereken kişiler etrafındaki insanlardır. Bu zorlu süreçte sana hiç beklemediğin kadar katkı sağlayabilirler.

Sosyal konularda başarılı adımlar atmak istiyorsan arkadaşlarından mutlaka destek almalısın. İnsanlar yardım etme ve başkalarını düşünme konusunda düşündüğünün çok daha cömerttirler. Üstelik bu davranışlara sahip olan insanların senin için iyi birer arkadaş olma ihtimalleri çok daha yüksektir.

Arkadaşlığın karanlık tarafı olabilir

Her şeyden bahsetmişken bundan bahsetmemek olmaz. Seni en fazla tanıyan arkadaşların aynı zamanda seni yarı yolda bırakabilme şansına sahip olan kişilerdir. Arkadaşların nedeniyle kendini bir sorun yumağının içerisinde bulabilirsin.

Arkadaşın kötü bir şey yaptığı zaman bu seni etkileyebilir. Arkadaşların nedeniyle stres sahibi olabilirsin. Bu noktada seni sıkıntıya sokabilecek adımlara karşı “hayır diyebilmeyi” bilmelisin. Aksi taktirde kendini istemediğin bir konumda bulabilirsin.

Tüm bunları es geçerek daha basit bir biçimde ifade etmem gerekirse senin arkadaşa, arkadaşlarının da sana ihtiyacı vardır. Kiminle yakın arkadaşlık kuracağına hayatının kendi değerlerine göre sen karar vermelisin. Birisiyle yakın arkadaşlık kurduğunda ise bunun diğer arkadaşlıklardan daha farklı olacağını bilerek hareket etmelisin.

İyi bir arkadaş nasıl belirlenir?

Bu fazlasıyla öznel bir durumdur. Ne istediğini ve arkadaşlarından beklentilerini bilmen gerekir. Bu nedenle değerler genel olarak insandan insana değişiklik gösterir. Ancak bir insanın iyi arkadaş olup olmadığını belirlemek için dikkat etmen gereken birkaç nitelik vardır.

 • İlk önce kendisi yerine başkalarını düşünüyorsa;
 • Yapabileceğinden daha fazlasını yapmayı düşünüyorsa;
 • Hayata karşı tutkulu biriyse ve bunu etrafına yansıtıyorsa;
 • Düşüncelerini veya kabiliyetlerini tamamlıyorsa;
 • Sana destek olma konusunda elinden geleni yapıyorsa;
 • Düşüncelerine etki edebiliyorsa;
 • Atacağın adımlarda basamak olmayı kabul ediyorsa,
 • Kalabalıkta kolayca fark edilebiliyorsa;
 • Takım çalışmasına yatkınsa;
 • Hayatındaki diğer insanlardan daha farklıysa;

Bunlardan hangisi senin için anlamlıysa onları düşünerek arkadaşlarını değerlendirirsin. Bunların hepsi insanın karakteristiğine işlemiş olan değerlerdir. Bir arkadaş seçerken veya arkadaşlarını değerlendirirken bunları göz önünde bulundurmayı denemelisin.

Çok arkadaşa sahip olmak iyi bir şey mi?

Bu konuda sayısız araştırma vardır. Hangisinin daha geçerli olduğunu belirlemek ise kesinlikle çok zordur. Ancak bu zorluğu bakış açısını değiştirerek aşmak mümkündür. Çok veya az arkadaşa değil iyi arkadaşa sahip olmaya çalışmalısın. Yukarıda yer alan “iyi arkadaş niteliklerini” düşünerek arkadaşlarını değerlendirmeye başlayabilirsin.

“Az ama öz” arkadaşa sahip olduğun zaman hayatının daha iyi olacaktır. Çok arkadaş demek vaktinin çok dağılması ve aynı zamanda imkanlarının zorlanması demektir. Kendini bu tür bir çıkmaza sokmadan hayatına devam etmen daha doğru olacaktır.

Arkadaşın azsa daha az harcama yaparsın

Para harcamayı sevmeyen bir insansan bu senin için büyük bir kıyak olacaktır. Arkadaşların fazlaysa her birisine daha fazla vakit ayırmayı düşünürsün ve hiç beklemediğin bir zamanda dahi harcama yapmak zorunda kalabilirsin. Bunun arkadaşlık konusunda gerçek bir kriter olduğuna inanmıyorum ama adımlarını dikkatli atmanın doğru olacağına inanıyorum.

Daha sosyal gözükmek için arkadaş çevreni genişletmeye çalışırken aslında kontrol dışına çıkacağın bir noktaya ulaşabilirsin. Bunun sana, sosyal hayatına veya hayatının geneline hiçbir faydası olmayacaktır. Her arkadaşınla vakit geçirmek yerine gerçek arkadaşlarınla vakit geçirmeye özen göstermelisin.

Onlar için ne anlama geldiğini bilirsin

Birlikte vakit geçirdiğin arkadaşlarının hangi durumlarda ne yapacağını çok iyi bilirsin. Aynı şey onlar için de geçerlidir. Arkadaş grubu içerisinde herkesin bir rolü vardır ve herkes bu rolü nasıl tamamlayacağını en iyi şekilde bilir. Bu gerçek arkadaşlara arasında oluşan çok güçlü bir sinerjidir.

Bu sinerji yanan bir ateş gibidir. Arkadaşlık bağlarında sana biçilmiş olan rolü başarılı bir biçimde yerine getirerek bu ateşin yanmaya devam etmesini sağlayabilirsin. Bir zaman sonra farklı bir şey yapmaya çalışırsan bunun “beklenmedik bir gelişme” olduğu herkes tarafından kolaylıkla anlaşılacaktır. Sonuçları iyi olacaksa destek görürsün, sonuçları iyi olmayacaksa sana engel olmaya çalışacaklarını bilmelisin.

Arkadaşın azsa hayatın gürültüsü daha az olur

Daha fazla insanla tanışmak demek daha fazla sesin çıkması anlamına gelir. Bu belki bazı durumlarda iyi bir şey olabilir ama hayatın geri kalanında epey gereksiz bir şeydir. Hangi insanın senin için önemli olduğunu düşünmek, hangi insana değer vermen gerektiğini bilmek bunların hepsi epey zaman alıcı işlerdir.

Hiç kimse gereksiz tartışmalardan zevk almaz. Başkalarıyla gelişigüzel tartışmalara girmen doğru değildir. Bu durumda gereksiz yere öfkelenebilir veya strese girebilirsin. Senin için pek önemli olmayan arkadaşların için bu kahrı çekmeye değer mi? Sanırım cevabın ne olduğunu çok iyi biliyorsun.

Umarım bu bilgiler arkadaşlığın önemini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

6 Comments

 1. Merhaba ben yalnızlıktan bahsetmek istiyorum biraz. Çevremde az insan var bu da maalesef biraz da aileme de bağlı bir durum. Yeni bir şehire taşınalı yaklaşık 3 yıl oluyor. Okulda kendime yakın bulduğum insanlarla görüşüyorum fakat onlar pek hayata karşı tutkulu değiller. Yani iki üç kişi bahsettiğim kişilerde yani az. Az olsun öz olsun ben de istiyorum ama hayatıma renk katsınlar. Ve insanlarla nasıl tanışacağım konusunda pek bir fikrim yok. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Emine Hanım,

   Başka insanların hayatınıza renk katmasını beklemek yerine başkalarının hayatına renk katmayı hiç düşündünüz mü??? İnsanların davranışları ve yaklaşımları birbirinden farklıdır. Belki karşı taraftakiler sizinle aynı beklentiye sahip oldukları için çatışma yaşıyor olabilirler. Bu elbette aşılabilir bir durum. Diyalog kurarak, iletişime öncelik tanıyarak bu problemi aşabilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla konuşup onlardan arkadaşlık anlamında neler beklediğinizi onlara anlatarak ilk adımı atabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

  • Merhaba,

   Sizce derken sanırım nedenini ve ne yapmanız gerektiğini sordunuz. Bunun net bir cevabı yok. Yetiştirilme biçiminiz, çevreniz, yaşadığınız olaylar gibi pek çok etken işin içine girdiği için standart bir cevap verebilmek mümkün değildir. Bunu not etmiş olayım, biraz araştırayım. En azından duyguları ifade etme konusunda pratik bilgiler sunmayı başarabilirsem kendinizi rahatlatmaya yarayacak bir şeyler öğrenebilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...