Olumsuzluk önyargısı ile baş etmek için 11 yol

Olumsuzluk önyargısı ile nasıl mücadele edilir? İnsanlık tarihinin başlangıcından beri varlığını koruyan olumsuzluk önyargısı ile başa çıkmaya hazır mısın?

Olumsuzluk önyargısı ile nasıl mücadele edilir? Bu önyargı insanlık tarihinin başlangıcından beri varlığını koruyan bir yaklaşımdır. Olumsuzluk önyargısı ile başa çıkmaya hazır mısın?

İnsanın doğada yer alan diğer canlılar ile mücadele edip hayatta kalabilmesinin mimarı olumsuzluk önyargısıdır. İnsanların daima önyargılı düşünüp bilinmeyen canlıları tehdit olarak görmesini sağlamıştır. Bugünün dünyasında ise olumsuzluğu çok körüklediği için problem halini almıştır.

Özet: Olumsuzluk önyargısı ile baş etme

Olumsuzluk önyargısı beynimizin hoşa gitmeyen detayları çok daha kolay yakalayabilmesi ile ilgilidir. Bu önyargı nedeniyle beynimiz verileri işlemeye çalıştığı ilk aşamada olumsuz olanlara ayrıcalık tanıyarak onların çok daha kolay bir biçimde kabul edilmesini sağlamaktadır.

“Olumsuzluk önyargısı ile mücadele etmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. İyi gerçeklere odaklan
 2. Deneyimlerin keyfini çıkar
 3. Yaşadığın duyguları tanımla
 4. Olumsuzluk önyargısını hafife alma
 5. Tökezleyip düşsen bile ayağa kalk
 6. Mücadeleden keyif al
 7. Kendini yeniden tanı
 8. Parçaları tamamla
 9. Anı yaşamayı dene
 10. Düşünceleri ayrıştır
 11. Besleyici alışkanlıklar edin

1. İyi gerçeklere odaklan

Hayatında yaşadığın her şey olumsuz olmaz mutlaka olumlu şeyler de yaşamış olursun. Ancak olumsuzun olumluya oranı çok daha yüksektir. Yapman gereken yaşadığın olumlu anılardan elde ettiğin iyi deneyimlere odaklanmaktır.

Yaşadığın bu olumlu anların dünyana kattığı değerleri düşünebilirsin. Bunu yaptığın zaman sürekli reddetme ve sürekli görmezden gelme gibi davranışların önüne geçmiş olursun. İyi gerçeklere odaklanıp bunları düşünmeyi her gün yaparak onu bir alışkanlığa dönüştürebilirsin.

2. Deneyimlerin keyfini çıkar

Olumlu deneyimlere bağlı kalın. Bu konuda kendine yeterli zaman ayırarak anın tadını çıkarmaya çalışmalısın. Olumlu hislerin uzun bir süre daha etkisini korumaya çalışarak ruh haline hükmetmelerini sağlamalısın.

Bunu yaptığın zaman hafızanı olumlu olan şeylere karşı diri tutmayı başarabilirsin. Olumsuz düşünceler veya olumsuz anılar dışarı çıkma fırsatı bulamadıkları için ruh halinde hakimiyetlerini yitirirler. Ayrıca bunu yaparak rahatlatıcı hisler konusunda dışa bağımlı olmaktan kurtulursun.

3. Yaşadığın duyguları tanımla

Olumlu hislere sahip olduğun zaman belirli duygular suda çıkan kabarcıklar gibi kendilerini belli edeceklerdir. Bu duyguları tanımlayarak ruhuna neyin iyi geldiğini kolayca öğrenebilirsin. Bunu öğrenmek ise sana duyguları daha iyi kontrol etme avantajı sunacaktır.

Duyguları tanımladıktan sonra mümkün olduğunca onları tetikleyen etkenleri tanımlaman gerekir. Bu sana olumsuzluklara karşı mücadele imkanı tanıyacaktır. Olumsuzluklarla mücadele konusun daha fazla bilgiyi olumsuzluklardan nasıl kurtulurum isimli yazımda bulabilirsin.

4. Olumsuzluk önyargısını hafife alma

Olumlu düşün olumlu olsun yaklaşımı pek yanlış olmasa bile bazen pek çok şeyin yanlış gidebileceğini hesaba katmak gerekir. Her şey bununla sınırlı değildir. Mücadele edeceğin önyargının temelinde yer alan olumsuzluklar oldukça güçlüdürler.

Olumsuz önyargısını yenmek istiyorsan harekete geçmelisin. Her nasıl korkularını yenmek istiyorsan onlarla yüzleşmen gerekiyorsa benzerini burada yapmalısın. Olumsuzlukları ve buna bağlı düşünceleri yenmek için onlarla savaşmayı göze almalısın..

5. Tökezleyip düşsen bile ayağa kalk

Bazen her şey düşündüğün gibi gitmeyebilir. Çok küçük yaşlarda ilk kez yürümeye başladığın dönemleri hatırlayabilirsin. Bir adım atar düşersin, sonra bir adım daha atmak için yeniden ayağa kalkarsın ama günün birinde yürümeyi başarabilirsin.

Olumsuzluk önyargısı ile baş etmek için benzer durum geçerlidir. Bir kez başaramazsan yeniden denemelisin. Bu konuda başarılı olan insanları dinlemek, onlardan fikir almak oldukça iyi olabilir. Fikirlerle sınırlı kalmamalı ve başarıya ulaşana kadar kaç defa başarısız olduklarını öğrenmelisin.

6. Mücadeleden keyif al

Bazı insanlar bir şeyi başarmak isterken inatla harcadıkları zamanı düşünürler. Olumsuzluk önyargısı konusunda önemli olan saatler değildir. Önemli olan ortaya koyduğun mücadelenin tadını çıkarmak ve onu doyasıya yaşamaktır.

Eğer ortaya koyduğun mücadeleden keyif alamazsan ihtiyaç duyduğun enerjiye asla sahip olamazsın. Tıpkı olumsuzluk önyargısının enerjini tüketmesi gibi kısa süre içerisinde tükenmek durumunda kalırsın. Harcadığın zamana değil ortaya koyduğun çabanın önemine odaklanmalısın.

7. Kendini yeniden tanı

İnsan bir şeyleri yaşamaya başladıkça öğrenir. Bir şeyler öğrendikçe kendini daha yakından tanıma fırsatı elde eder. Zaman içerisinde elde ettiği bu deneyimler onu başarıya veya başarısızlığa doğru götürür.

Tüm bunları düşününce aslında kendini yeniden tanımanın sana sunacağı avantajlardan faydalanmayı düşünebilirsin. Olumsuzlukları yenmek için seni bu noktaya iten düşünce yapısının ardındaki gerçeği çıkarmak isteyebilirsin. Kendini tanımakla ilgili daha fazla bilgiyi insan kendini nasıl tanır isimli yazımda bulabilirsin.

8. Parçaları tamamla

Olumsuz önyargıdan kurtulmanın yolu tamamen onu reddetmek değildir. Bir şekilde olumsuz düşünmeye itildiğin zaman kaçırdığın olumlu fırsatları, olumlu düşünmeye başladığın zaman kaçırdığın olumsuz fırsatları aklına getirmelisin. Böylece gereksiz iyimserlikten uzaklaşabilirsin.

İnsan hayatı büyük oranda durumlar, kararlar ve fırsatlar üzerine kuruludur. Bu üç parçayı reddetmek mümkün değildir. Bir şey yaşadığında onu tamamen kötü olarak veya tamamen iyi olarak görmemelisin. Bunu yaparsan kendini dipsiz bir kuyunun içerisinde bulabilirsin.

9. Anı yaşamayı dene

Her zaman aynı düşünceye sahip olamazsın. Sürekli aynı düşünceye sahip olursan istediğin gibi bir insan olman pek mümkün olmayacaktır. İnsan genellikle belirli zamanlarda durgun, belirli zamanlarda ise aşırı çalışkandır. Durgun anlarda sahip olduğun duygu yoğunluğuna odaklanmalısın.

Olumsuzlukla gelen söz konusu durgunluğun vücudundaki reaksiyonunu kontrol etmelisin. Daha sonra yaşadığın bu reaksiyonları olağan haldeyken fark etmeli ve anı yaşamaya çalışmalısın. Anı yaşamak konusunda daha fazla bilgiyi anı yaşamak nasıl olur isimli yazımda bulabilirsin.

10. Düşünceleri ayrıştır

Anı yaşamayı denemek gibi bir yaklaşıma ayak uydurursan düşüncelerini daha yakından inceleyebilir ve onları birbirinden kolayca ayrıştırmayı başarabilirsin. “Ne düşünüyorum? Kafamın içinde neler var?” Bu soruları sık sık tekrar ederek bu düşünceleri ayrıştırmayı başarabilirsin.

Bunun hemen gerçekleşecek bir şey olmadığını bilerek hareket edersen işini kolaylaştırmış olursun. Sürekli aynı soruları sormak bir zaman sonra seni yorup halsiz bırakabilecektir. Ancak bir problemi çözmek istiyorsan önce onu tanımlaman gerektiğini unutmamalısın.

11. Besleyici alışkanlıklar edin

Zihinsel olarak iyi durumda olmanı sağlayacak iyi alışkanlıklar edinerek olumsuzluk önyargısını kırmayı başarabilirsin. Bu alışkanlıkların neler olması gerektiği tamamen kendi yaşantına ve beklentilerine göre değişiklik gösterir.

Her ne kadar bu şekilde kişiye özel durumlar olsa bile okuma alışkanlığı edinmeni öneririm. Okuma alışkanlığı hayatına fark edemeyeceğin kadar güzel katkılar yapabilecektir. Okuma alışkanlığı konusunda daha fazla bilgiyi okuma alışkanlığının faydaları nelerdir isimli yazıma bakabilirsin.

Umarım bu bilgiler olumsuzluk önyargısını yenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. Bu siteyi yeni keşfettim çok güzelmiş. Faydalı ve düzenli olan harika bir site, mükemmel yazılar.

  • Merhaba,

   Değerli görüşün için çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince bilgi sahibi olabildiğim konularda yardımcı olmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...