Anı yaşamak nasıl olur?

A

Anı yaşamak her insanın isteyebileceği türden bir durumdur. Fakat anı yaşamak başlangıçta kolay gibi gözükse bile pek çok insan bunu başarmakta zorlanır. İnsanın bu konuda zorlanmasının temel sebebi yakalanan mutluluğun tadını çıkartmak yerine hiç soluklanmadan daha fazlasını aramaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.

Bu yazının konusu tahmin edebileceğin gibi anı yaşamak olacaktır. Anı yaşamak ile ilgili biraz bilinç sahibi olmanı ve ardından bu konuda neler yapabileceğini anlatmaya çalışacağım. Umarım bu yazı işine yarar ve arzu ettiğin gibi mutluluğu çok uzakta aramayı bırakıp anı yaşayarak mutlu olabilirsin.

Anı yaşamak: mutluluğu uzakta arama!

Hayattaki hedefimiz önemli anlar ortaya koymak ve bu anlara ulaşmaya başardığımızda mutlu olmak şeklindedir. Birçoğumuz bunu gerçekleştirsek bile belirlemiş olduğumuz önemli anlar geldiğinde mutlu olmayız. Bunun ardındaki gerçek hemen ileriye doğru bakmamız, yeni bir maceraya atılmaya çalışmamız ve en basit ifadeyle anı yaşamayı unutmamızdır. Hayatta aradığımız o mükemmel anlardan birine ulaştığımızı düşünerek farklı hareket etseydik neler değişmiş olabilirdi?

Anı yaşamayı denedin mi?

Anı yaşamak konusunda bir deneme yapmak istiyorsan ve bunun için kendini hazır hissediyorsan aşağıdaki adımları deneyebilirsin. Bu adımlar mutluluğu sürekli ileride aramak yerine yaşanan ana odaklanmanı sağlayacaktır. Böylece hayat boyu beklemiş olduğun mutluluk anlarından birisini yakalamanın tadıyla tanışma fırsatını elde edebileceksin.

 • Duraksa ve hemen önünde nelerin yer aldığını kontrol et. Karşına çıkmış olan durum ne olursa olsun ondan memnuniyet duymaya çalış. Bunu yapabilmek için eline geçen tüm fırsatları denemeye çalışmalısın.
 • Aklında sürekli olarak gelecekte olabilecekler varsa bu ana dönmeye çalış ve yakalamış olduğun fırsatın hayatının en büyük anlarından birisi olduğuna inan. Mutluluk ve umut dolu bir biçimde hayatının en önemli anlarından birisiyle tanışmış olduğunu düşünmeye başlayabilirsin.
 • Sürekli olarak acele etmeyi artık bir kenara bırak. Kendine zaman tanı ve dikkatini toplayarak yaşadığın ana odaklanmaya çalış. Aceleci davranmaktan nasıl kurtulacağını merak ediyorsan “acelecilik nasıl yenilir?” isimli yazıma göz atabilirsin.

Aceleci davranmak: Acelecilik nasıl yenilir?

 • Aceleci davranmaktan bir türlü kurtulamıyorsan hareketlerini anlamaya çalışabilirsin. Hızlı hareket edebilir, hızlı hareket ederken dahi yaşadığın anı anlamaya çalışabilirsin. Bu yöntemin uygulanması zor olabilir ama başarıya ulaşırsan anı yaşamayı öğrenmeye başladığını düşünebilirsin.
 • Şu an yaşadığın koşullarda hayatının tamamen boşlukta olduğunu hissediyorsan onun nasıl olması gerektiğini düşünebilirsin. Bu sana hayattaki ideallerini fark etme ve belirleme fırsatını sunacaktır. Yeri geldiğinde bazı ideallerden vazgeçmen gerekebilir ama en önemlisi bazı şeyleri hayatın akışına bırakmayı öğrenebilirsin. Bazı şeyleri hayatın akışına bırakmak istiyorsan “kendi gidişatına bırakmak” isimli yazıma göz atabilirsin.

Kendi gidişatına bırakmak: Fark ettiğim değer

 • Anı yaşamaya çalışırken zorluk yaşıyorsan bunu fırsata çevirmeyi düşünebilirsin. Yaşadığın zorluklarla kalmayı, onu hissetmeyi, onun hakkında meraklı olmayı yani kısacası onu anlamayı deneyebilirsin. Bu belki hayatının en iyi anlarından birisi olmayacaktır ama gösterdiğin cesaretle hayatının en önemli anlarından birisi olacağı neredeyse kesin gibidir.
 • Anı yaşamaya çalışırken içinde korku, belirsizlik veya endişe oluşuyorsa yine bu duyguları anlamaya çalışmalısın. Bu duyguları hissedebilmek için onlardan kaçmak yerine hayatın sürekli değişen doğasına ayak uydurmaya deneyerek onlarla birlikte yaşamaya çalışmalısın. Endişe ve kaygılarından nasıl kurtulacağını merak ediyorsan “endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?” isimli yazıma göz atabilirsin.

Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

 • Eğer anı yaşamaya çalışırken yanında birisi varsa yaşadıklarını onunla paylaşmayı düşünebilirsin. Hayatın sana sunmuş olduğu güzelliklerden bir anlam çıkartmaya çalışabilirsin. En önemlisi bu son derece değerli ve ender anlardan birisinde yanında olan kişiye karşı nasıl davranman gerektiğini düşünmelisin.
 • Anı yaşamaya çalışırken ne yapıyorsan yap ilk olarak içindeki huzuru bulmaya çalışmalısın. İçindeki huzur her zaman seninle olduğundan dilediğin zaman ona ulaşmayı başarabilirsin. Sadece odaklanmalı, gözlerinin önüne gökyüzünü getirmelisin, duymak istediğin en güzel müziği duymaya çalışmalısın.

Bunlar anı yaşamaya çalışmak için atabileceğin basit adımlardır. Hayatın en önemli anlarını yakalamak istiyorsan daha sayısız farklı yol deneyebilirsin. Önemli olan kendine ve aynı zamanda yaşadığın ana sevgiyle yaklaşarak tamamen odaklanmaya çalışmaktır. Böylece anı yaşamayı başarabilir ve mutluluğu uzakta aramaya son verebilirsin.

Farkında olmaya çalışmaya ne dersin?

Anı yaşamak isteyen bir bireysen önceliklerinden birisi farkında olmaya çalışmaktır. Yukarıda belirtmiş olduklarım anı yaşamayı denemen için basit adımlardan oluşmaktadır. Şimdi adımları başarıyla gerçekleştirebilmek için yapabileceklerin konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Farkında olmaya çalışmak bu hazırlıklardan ilkidir.

 • Her zaman olduğu gibi ufak adımlar atarak başlamak çok daha iyi bir fikirdir. Anı yaşamak için hayatında büyük değişiklikler yapmana pek gerek yoktur. Öncelikli olarak sana anı yaşatabilecek alışkanlıklar edinmeye çalışmalısın. Bir alışkanlığı edindikten sonra başka bir faydalı alışkanlık edinmeye çalışmalısın.
 • Anı yaşamak için atacağın ilk adımlardan birisi kitap okuma alışkanlığı geliştirmek olmalıdır. Kitap okuma alışkanlığı nasıl geliştirilir diye merak ediyorsan “okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?” isimli yazıma göz atabilirsin.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

 • Anı yaşamak için duyusal ayrıntıları yakalamaya çalışabilirsin. Gün içerisinde her ne ile uğraşıyor isen uğraş ses, koku ve hissiyat gibi duyusal ayrıntıları yakalayıp onları içselleştirmeye çalışmalısın. Bir kitabın sayfasını çevirirken ortaya çıkan ses, koku ve hissettiğin duygu gibi ayrıntıları yakalamayı deneyebilirsin.
 • Zihninde farklı düşünceler oluşmaya başladığı zaman zihninin o düşüncelere kapılıp gitmesine izin vermemelisin. Anı yaşamak bir odaklanma becerisidir. Eğer zihnin farklı düşüncelere doğru sapıyorsa onun daha fazla uzaklaşmasını sağlamadan bulunduğun anı yaşamaya çalışmalısın.
 • Dikkatli olmanı sağlayacak bir ipucu seçmelisin. Bu ipucu bir bileklik, parmağına taktığın bir yüzük, cebinde taşıdığın bir bozuk para veya koluna çizdiğin bir tür kalem izi olabilir. Bu unsurların her birisini dikkatini toplamak için kullanabilirsin. Örneğin her ne zaman bu unsurlardan birisiyle karşılaşırsan hemen etrafında neler olup bittiğini anlamaya çalışarak anı yaşamayı deneyebilirsin.
 • Anı yaşamak rutinlikten kurtulmayı gerektirmektedir. Bunun için her zaman yaptığın bir şeyi daha farklı bir yolla yapmayı dönebilirsin. Örneğin her gün okuldan veya işten eve dönüş yaparken daha farklı bir yoldan dönüş yapmayı deneyebilirsin. Bu sayede rutinlikten kurtulmayı başararak anı yaşama becerini geliştirmeyi başarabilirsin.

Elverişli alışkanlıklar geliştirmenin önemini biliyor musun?

Anı yaşamak demek dikkatli olmak demektir. Her koşulda sahip olduğun değerlerden memnuniyet duymak ve beraberinde bunları kucaklayarak yoluna devam etmek anlamına gelmektedir. Elverişli alışkanlıklara ve dikkatli davranışlara sahip olduğun sürece anı yaşamak çok daha kolay olabilir. Anı yaşayabilmek için yapman gereken hazırlıklardan ikincisi elverişli alışkanlıklar geliştirmektir.

 • Sabırlı olmanın ve yeri geldiğinde verdiğin molaların keyfini çıkartmaya çalışmalısın. İnsanlar beklemekten fazla hoşlanmazlar ama beklerken gösterilen sabır aslında anı yaşamanın değerini bilmekle ilgilidir. Bir şekilde mola verdiğin zaman o molayı tam anlamıyla dolu dolu yaşamak istiyorsan mutlaka beklerken kendini sıkıntıya sokmamaya çalışmalısın.
 • Dikkatli birisi olmak istiyorsan bunun için pratik yapmayı deneyebilirsin. Pratik yapmanın en kolay yolu ise evde tek başına kaldığın zaman odaklanacak bir şey bulmaktır. Örneğin, duvarda veya masanın üstünde yer alan bir resmi tüm ince ayrıntısına kadar incelemeyi deneyerek farkında olma konusunda becerilerini güçlendirmeye çalışabilirsin.
 • Daha fazla gülümsemeye ve kahkaha atmaya özen gösterin. Olumsuz bir ruh halinde yer alıyorsan maalesef anı yaşama konusunda çok başarılı olamazsın. Bunun için yaşamış olduğun ruh halini değiştirdikten sonra anı yaşamayı denemelisin. Gün içerisinde daha fazla gülümsemeye ve kahkaha atmaya çalışmak bu konuda sana yardımcı olacaktır.
 • Hayattan memnun olmalısın. Hayatta memnun olmak anı yaşamak için en önemli gereksinimlerden birisidir. Anı yaşamak istiyorsan mutlaka her ne hissediyorsan o konudan memnuniyet duymalı ve her koşulda daha kötüsünün olabileceğini düşünmelisin.
 • Başkalarını mutlu etmeye çalışın. Ufak adımlar yoluyla başkalarını memnun edebilmek son derece önemlidir. Bunun temel sebebi başkaları için bir şey yaparken onları memnun edebilmenin tahmin edilemeyecek kadar güzel bir davranış olmasıdır. Bunu yaparken etrafında yer alan insanları ve diğer unsurları daha yakından tanıyabilir, onlardan memnuniyet duyabilir ve onları daha iyi anlayabilirsin.

Anı yaşamak nasıl olur sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Anı yaşamak istiyorsan öncelikli olarak yaşadığın pek çok şeyden memnuniyet duymayı öğrenmelisin. Bunun dışında mutluluğu uzakta aramayı bırakıp asıl mutluluğun yanı başında olduğunu fark etmeye çalışmalısın. Anı yaşamak istiyorsan farkında olma becerini geliştirmeli ve hayatını elverişli alışkanlıklarla doldurmalısın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

4 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba Kaan bey size katılıyorum anı yaşamayı önemsiyorum çünkü yaşadığımız her an bizim için önemlidir ve o an bir daha olmayacaktır ben kendimce geçte olsa keşfettiğimi düşünenlerdenim kendimle barışık olmama rağmen yaş aldıkça aman ne olacak diyenlerden olmamalıyız diye düşünüyorum her anın güzellikleri apayrıdır bunları yaşamak ve uygulamak kendi elimizdedir size bu yazılarınızdan dolayı teşekkür ederim yolunuz açık olsun ellerinize sağlık Saadet Delier

  • Değerli yorumların için teşekkür ederim. Hayatı en güzel kılan şey “anı yaşama bilinci” benim için. Her insan bunu başaramaz elbette, ben de pek başarmış sayılmam ama bunu başardığım anlarda daha mutlu olduğuma eminim.