Okuma alışkanlığının faydaları nelerdir?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

6 Cevaplar

 1. baran dedi ki:

  hocam çok saolun yardımlarınız ve cevaplarınız için

 2. baran dedi ki:

  hocam saolun cevabınız için kafamın dagınık oldugu dogru toparlayamıyorumda çok karışık durumlar söylediginiz gibi o biraz etkiliyor bazen sayfanın ortasında yada sonlarında kitapla bagım kesiliyor basit kitap önerinizide deniyecegim kendimi okumaya alıştırmak için ben ilk başta kitap okudugumda hiç kitap okumadıgım için anlayamıyorumdur sanıyorumdum okudukça gelişirim anlamaya başlarım diyordum kendi kendime ama 7. kitabım elimde ve hala sayfanın sonuna geldigimde başını unutuyorum Birde hocam aslında hiç anlamamak degil benimki bitirdigim kitaplara bakınca hikayesi olayları ne oldugu aklımda kalıyor ama yinede hani yazarların anlatmak istedikleri olur ya yada nasıl diyim bir blgi paylaşırlar benim anlamadıgım unuttugum onlar söylediginiz gibi deniyecegim okumaya alıştırmaya çalışacagım kendimi bakalım ne olacak inş olumlu bir sonuç alabilirim 🙂

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Tekrar merhaba Baran,

   Durum benim düşündüğümden çok daha iyi demek ki. Genelde yapılan okuma yanlışlarından birisine düşmüşsün. 300 sayfalık kitapta her sayfayı tamamen aklında tutamazsın. Kitabın vermek istediği bir mesaj vardır, anlatmak istediği bir konu vardır veya göstermek istediği bir şeyler bulunur. Bunları yakalayabiliyorsan okuduğunu anlama konusunda herhangi bir problemin bulunmuyor demektir. Biraz daha kitaplarla vakit geçirdikçe bu tedirginlik durumunu üzerinden atabilirsin. Sadece arkana bakmadan, geriye dönmeden okumaya çalış. Devamı mutlaka gelecektir.

 3. baran dedi ki:

  hocam mrb ben size bişey sormak istiyorum hocam ben okudugumu anlamıyorum okuyorum okuyorum anlayamıyorum 20 yaşındayım küçükken fln hiç kitap okumadım hiç bir şey okumadım küçüklügümü lise yıllarımı boş geçirdim pc başında geçirdim şimdi pişmanım üniversiteye bile hazırlanamıyorum çok çok pişmanım kendimi düzeltmeye çalışıyorum üniversite hazırlıgı yapmak için ugraşıyorum kitap okuyorum bir türlü anlayamıyorum aklımda kalmıyor şuan üstte yazan bu yazı bile aklımdan uçup gitti hocam ben ne yapacam ne yapmalıyım bana yardım edebilirmisiniz

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Baran,

   Öncelikle yorumun için teşekkürler. Problemin okuduğunu anlamakla ilgili olduğu açık ama bunu tetikleyen bir şeyin olması gerekiyor. Kafanın çok dağınık olduğunu söylesem yanılmış olur muyum acaba? Bu sadece bir çıkarım tabi, sana doğrudan böylesin diyemem. Tavsiyem biraz daha geriden başlaman, ileri seviye kitaplar okumak yerine çok daha basit kitaplar okuyup öncelikle okuduğunu kavrama kabiliyetini geliştirmeni öneririm. Henüz genç birisin, belki çocuklara yönelik kitapları okumak hoşuna gitmeyebilir ama her şeye baştan başlamak ve adım adım ilerlemek problemini çözebilecek en yegane yoldur.

   Okumaya biraz daha alıştıktan sonra aşağıdaki yazıma göz atmanı öneririm. Buradaki adımları takip ederek okuduğunun akılda kalması için kendini teşvik etmeyi başarabilirsin.

   https://www.grisayfalar.com/okunanin-akilda-tutulmasi-adina-neler-yapilabilir/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir