Okunanın akılda tutulması adına neler yapılabilir?

O

Kendinizi geliştirmeye odaklanmayı seçmişseniz ve ileride iyi bir lider olmak istiyorsanız hayatın bir gerçeğiyle tanışmalısınız. Lider olmak isteyenin iyi bir okuyucu olması gerekir. Hiçbir şey bilmeyen bir kişinin lider olmasını bekleyemezsiniz. İştahlı bir okuyucu olduğunuz zaman kendinizi geliştirme konusunda en önemli adımı atmış olursunuz.

Okunanın akılda tutulması kolay bir iş değildir. Öğrenme konusunda aç olan herkes bunu arzu eder. Okuduklarını hatırlama ve onlardan kalan kırıntıları kullanabilme en büyük istekleridir. Öğrenme hayat boyu asla son bulmayacak bir şeydir. Bugün yazmaya meraklı olabilirsiniz ama yarın resim çizmek ilginizi çekebilir. Her şey zaman içerisinde değişebilir. Genelde bu alışkanlıkların oluşmasında okumanın etkisi derin olur. Çünkü alışkanlıklara yönelik en doğru seçimlerin yapılması ilgili alanda otorite sahibi kitapların okunmasıyla söz konusudur.

Okunanın Akılda Tutulması İçin Yapılabilecekler

Okunan kitapları okuma biçiminiz çok şeyi değiştirebilecek niteliktedir. Birçok farklı şey okurken her birinin akılda kalmasını beklemek elbette ütopik bir şey olabilir. Fakat önemli kısımların akılda kalması için yapabileceğiniz bir şeyler olmalıdır. Bir alışkanlık geliştirmek isterken önemli noktaları unutmamak için çaba gösterirsiniz. Okuduğunuz kısımlarda size anlamlı gelenlerin altını çizebilir veya renkli bir kalemle işaretlemeyi düşünebilirsiniz. Notlar alabilir, aldığınız notları tekrar gözden geçirirken genel bir tekrar yapabilirsiniz. Bunların her birisi aslında okunanın akılda kalması için size yardımcı olur.

Okunanın akılda kalması için kendi tekniğinizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle bunun her kitap başına biraz uğraştırıcı olduğunu kabul etmeniz gerekir. Ancak uğraştığınıza değecektir ve bu tekniği takip ettiğiniz sürece okuduğunuz kitaplardan elde ettiğiniz bilgiler arzu ettiğiniz gibi aklınızda kalacaktır.

1. Bibliyografik Bilgiler

Kütüphanecilik eğitimi almış kişiler buna bibliyografik bilgi epey anlamlı olabilir. A4 boyutunda boş bir kağıt alın ve kağıdın en üst kısmına bibliyografik bilgiler başlığını atarak altına kitabın başlığı, yazar, adınızı ve eğer isterseniz yazdığınız tarihi girin. Bu bilgiler elinizdeki belgenin ne olduğunu anlama konusunda size yardımcı olacaktır.

2. Özet

Bir veya iki paragraftan oluşan bir özet yazın. Özet, ele aldığınız kitabı başkasına anlatırken kullanacağınız kelimelerden oluşmalıdır. Detaya girmeden kitap hakkında bilgileri yazmalısınız. Kitabın ne ile ilgili olduğunu hatırlamanız ve en önemlisi öğrendiklerinizi tekrar etmenin en etkili yolu özet çıkartmaktır.

3. Önemli Noktalar

Bir kitabı okurken önemli kısımların altını çiziyorsanız şimdi onları temize çekme vakti. Her sayfada mutlaka bir kelimenin veya bir cümlenin altını çizmiş olabilirsiniz. Bu görece çok yer kaplayacak bir durumdur. Bu nedenle önemli kısımları ayrı bir kağıda veya bir Word belgesine yazmalı daha sonra aralarından en iyilerini veya en önemli olanları çıkartmalısınız. Bunu yaparken her bir cümlenin bulunduğu sayfayı cümlelerin sonuna yazmayı unutmamalısınız. Geriye dönüp bu notlara bakmak istediğiniz zaman sayfa isimleri işinizi kolaylaştıracaktır.

4. Kişisel Notlar

Bu kısımda yapmanız gereken okuma amacınızı ve okuduktan sonra planladığınız değişimleri yazmaktır. Okuduğunuz kitabın hayatınıza yön vermesini isteyebilirsiniz. Size bir konuda yeni bilgiler kazandırması amacınız olabilir. Var olan bilgilerinizi pekiştirmek isteyebilirsiniz. Yepyeni bir konuda alışılmadık bilgilerle tanışmak istiyor olabilirsiniz. Amacınız neyse bunu açık bir biçimde yazmalısınız.

5. Alıntılar

Okuduğunuz her kitapta yazarın söylediği önemli bir şeyler olabilir. Bunları hatırlamak diğerlerine göre çok daha kolaydır çünkü yazar birkaç kelimeyle kitabın tamamını dahi anlatmayı başarabilir. Elinizdeki sayfaya başına A ekleyerek bu cümleleri yazmalısınız.

Kurgusal olmayan kitaplar nasıl okunmalı?

Burada yer alan ve beş basit maddeden oluşan bilgilerin tamamını tek bir sayfaya sığdırmayı başarmalısınız. Ne kadar fazla şey yazarsanız hatırlamanız bir o kadar güç olacaktır. Eğer okuduğunuzu aklınızda tutmak istiyorsanız mutlaka önemli kısımları bu şekilde bölümleyerek yazmalısınız. Bunu okuduğunuz her kitap için yapmayı düşünmeyebilirsiniz ama özellikle içeriğini hatırlamak istediğiniz bir kitap varsa bu tekniği kullanmayı düşünmelisiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...