Başarılı olmanın 11 etkili yolu

Başarılı olmanın yolları söz konusu olduğunda başarılı insanların benzerliklerini öne çıkarmak gerekir. Bu benzerliklere sahip olmaya çalışarak sen de başarılı olabilirsin. Tek yapman gereken ise başarılı olmak için neler yapılabileceğini öğrenmektir.

Kendi alanında en iyi olan hemen hemen her şey aynı yapıdadır. Dünyanın en hızlı arabalarını düşünebilirsin. Hemen hemen hepsi aynı gövdeye, aynı lastiklere ve aynı mekanik özelliklere sahiptir. Aynı şey insan için de geçerlidir. Başarılı insanlar aynı becerilere ve alışkanlıklara sahiptirler.

Başarılı olmanın yolları söz konusu olduğunda başarılı insanların benzerliklerini öne çıkarmak gerekir. Bu benzerliklere sahip olmaya çalışarak sen de başarılı olabilirsin. Tek yapman gereken ise başarılı olmak için neler yapılabileceğini öğrenmektir.

Hedefine bağlı kalmak

Hedefine ne kadar bağlı olduğunu hiç düşündün mü? Başarılı olmak istiyorsan hedefine bağlı olmak zorundasın. Başarılı olmanın yollarını arıyorsan hedeflerine bağlılığı asla es geçmeden hareket etmelisin. En önemli kazancın bu olmalıdır.

Hedefin senin için ne kadar önemlidir? Hedefi yerine getirmek için neyi veya neleri feda etmeye hazır olduğunu hiç düşündün mü? Kendini tamamen kararlı bulduğun zaman motivasyon kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bu nedenle hedefine bağlı kalman çok önemlidir.

Bilgiye odaklanmak

Bir şeyler keşfetmeye, bir şeyleri iyileştirmeye ve araştırmalar yapmaya odaklanırsan motivasyon her zaman arkanda olacaktır. Sadece sonuçlara odaklanırsan motivasyonun bir hava durumunu andıracaktır. Bir gün güneşli, bir gün fırtınalı olacaktır.

Bu nedenle her zaman hedefin kendisine değil yolculuğa odaklanman çok daha doğru olacaktır. Yol boyunca öğrendiklerin senin için kazanç olacaktır. Her zaman neleri geliştirebileceğini düşünmeye devam etmelisin. Aradığın başarı çok geçmeden kapını çalacaktır.

Yolculuğu eğlenceli hale getirmek

Başarı yollarını aramak çok eğlenceli bir iştir. En az başarının peşinden gittiğinde karşılaşacakların kadar önemlidir. Başarıyı ciddiye almaya başladığın zaman büyük olasılıkla büyük bir duygusal bağın ağırlığı üzerinde durmuş olacaksın.

Hedefine ulaşma süreci olumsuz enerji ve keyif eksikliğiyle kirlenmişse, kısa vadede sonuç olumlu olsa bile daha fazla mutsuzluk yaratması mümkün olabilecektir. Başarıya ulaştığın anda hissettiğin mutluluk aslında dikte edilen geçici bir durumdur.

Durgun düşüncelerden kurtulmak

Düşünceler doğrudan olmasa bile dolaylı olarak duyguları etkileyecektir. Duygular özellikle çalışmalarına karşı bakış açını belirlerler. Kafanda çok fazla düşünce varsa ve her zaman hangi birine odaklanma konusunda sıkıntı yaşıyorsan, bunun sonucu önceden bellidir.

Duyguların seni duygusal olarak sıkıştıracaklar. Bu durumda korkular ve şüpheler ortaya çıkacaktır. Diğer taraftan duygularının seni ilerletmesi mümkündür. Bu durumda ise heyecan ve deneyim ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yeri geldiğinde rahatlık alanının dışına çıkmalısın.

Hayal gücünü kullanmak

Olumsuz düşüncelerden kurtulup olumluya odaklanmayı başardığın zaman hayal gücünü kullanmayı denemelisin. İşler yolunda gittiğinde pozitif enerjiyle dolu olursun ve zorluklarla karşılaştığında daha enerjik olmayı başarabilirsin.

Durumunu her zaman gözden geçirmen gerekir. Sürekli olumsuz düşünceleri öne çıkarmaya çalışırsan sonunda kaybeden sen olursun. Bu tamamen bir hayal meselesidir. Hayal gücünü kullanarak dünyanın en sıkıcı insanlarından bile bir şeyler öğrenmeyi başarabilirsin.

Gerektiğinde meydan okumak

Motivasyon, eylem ve eylemin sonuç getirdiği anlamına gelir. Bazen eylemlerin istediğin sonuçları getiremez. Bu yüzden kendine iyi davranmayı ve kendini zor bir duruma sokmamayı tercih edersin. Depresyona doğru ilerlerken her zaman bir kaçış yolu bulman önemlidir.

Bunun için her zaman kendine meydan okumalısın. Korksan bile yapmak istediğin bir şeyi yapmalısın. Bu senin için özel bir durum olacaktır. Kendine meydan okumayı başaramazsan başarıya doğru ilerleme konusunda herhangi bir yol kat etmeyi başaramazsın.

Dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmak

Anlamsız şeyler ve dikkat dağıtıcı şeyler her zaman yolunun üzerinde olacaktır. Bunlardan kaçış olmadığını bilmelisin. Çünkü bunlar olağan bir biçimde ortaya çıkarlar. Yeni zorlu ve anlamlı işlere odaklanmak yerine tercih edeceğin kolay ve olağan şeylerdir.

Her zaman en önemli olana odaklanmaya çalışmalısın. Zaman israfının ne demek olduğunu anlamak için bir liste dahi yapmaya çalışabilirsin. Dikkatini dağıtıcı unsurlardan her zaman uzak durman gerekir. Bunu yapamazsan üretkenlikte uzak kalmış olursun.

Başkalarına güvenmemek

Eşin, arkadaşların veya patronun dahil olmak üzere bir şeyi başkasının yapmasını beklememelisin. Hepsi kendi ihtiyaçları ile meşgul olacaktır. Kimse seni mutlu edemeyecektir. Senin için hedeflerini yerine getiremeyeceklerdir. Her şeyin senin elinde olduğunu bilmelisin.

Başkalarına güvenmemek başarılı olmanın yollarından biridir. “Başarılı olmak için ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsan bu noktadan başlayabilirsin. İlk önce başkalarına bağlı olmamayı öğrenmen gerekir. Böylece başarılı olmak için önemli bir adım atmış olursun.

Planlı hareket etmek

Her zaman üç adım ilerisini düşünmen gerekir. Daha fazlasına ihtiyacın olmayacaktır. İşlerini ne zaman ve nasıl yapacağını bir plan dahilinde ortaya koyman çok önemlidir. Takvimini bu şekilde doldurman önemlidir. Böylece her gün öğrendiklerini gözden geçirme fırsatı elde edersin.

Planlı hareket etmek “Nasıl başarılı olunur?” sorusunu düşünürken aklına gelmesi gereken bir şeydir. Her zaman önceliklerin olacaktır. Bu öncelikleri doğrudan planlarına entegre etmek için çaba göstermelisin. Geriye kalan işleri ise takviminde kalan noktalara dağıtmayı düşünebilirsin.

Kendini korumak

Aşırı motive olduğunda tükenip gitmek çok kolaydır. Yorgunluk belirtilerini tanımak ve dinlenmek için kendine vakit ayırmalısın. Inga Stasiulionyte tarafından belirtildiği gibi haftalık programının içerisinde vücudunu ve zihnini dinlendirecek bir rahatlama zamanının olması önemlidir.

Bu zamanlarda farklı görevler yapmalısın. Yaratıcı ve mantıklı bir şeylerle uğraşmalısın. Rahatlamak için ne gerekliyse onu yapmalısın. Gerektiğinde stresten uzaklaşmak için takip ettiğin yolları takip etmelisin. Kısacası, kendini tükenmişlikten korumak için dinlenmeye vakit ayırmalısın.

Belirli özelliklere sahip olmak

Başarılı birisi olmak istiyorsan başarılı insanların sahip oldukları özellikleri, nitelikleri ve becerileri yakından takip etmelisin. Onları özün gibi kabul etmelisin. Tıpkı Alison R tarafından söylendiği gibi başarılı insanları kopyalamaya çalışmalısın.

1. özellik seti

Başarı için bir kısa yol olmadığını bilmen gerekir. Bunu sana kaç defa söylersem söyleyeyim yine onun peşinde olacağını az çok tahmin edebiliyorum. Çünkü işin içine girmek istemiyorsun. Bir gecede başarılı olmak istiyorsun. Bunun mümkün olmadığını bilmelisin.

 1. Kendine günlük hedefler belirlemelisin.
 2. Her zaman risk almalı ve başarının peşinden gitmelisin.
 3. Etrafında başarılı insanların yer almasını sağlamalısın.
 4. Hedeflerine odaklanmalısın.
 5. Başarılı olduğunu hayal etmelisin
 6. Başarı için bir plan yapmalısın.
 7. Spontane olmalı ve iç güdülerini dinlemelisin.
 8. Gerektiğinde kendini akışa bırakmalısın.
 9. Dikkat dağıtan şeylerden uzak durmalısın.
 10. Yanlış inançları ve ideolojileri ortadan kaldırmalısın.
 11. Kendine olan güvenini geliştirmelisin.
 12. Yeni düşünce türlerine açık olmalısın.
 13. Sosyal becerilerini geliştirmelisin.
 14. Daima güncel kalmaya çalışmalısın.
 15. Başarısızlığı kabul etmeli ve ondan ders çıkarmalısın.
 16. Kalıcı olmaya çalışmalı ve amansız bir yaklaşım geliştirmelisin.
 17. Bulunduğun çevrede esnek bir birey olmalısın.
 18. Her zaman kendine iyi bakmalısın.
 19. Egzersiz yapmalı ve fiziksel sağlığını önemsemelisin.
 20. Sürekli yeni şeyler öğrenmek için çabalamalısın.
 21. Her açıdan akıllı olmaya çalışmalısın.
 22. Doğru nedenlerle başarılı olmak için çaba göstermelisin.
 23. Her zaman gerçeği söylemeli ve dürüst olmalısın.
 24. Uyku alışkanlığını en iyi şekilde optimize etmelisiniz.
 25. Her zaman kendine ve yeteneklerine inanmalısın.

2. özellik seti

Bir ton para kazanmayı hedef haline getiremezsin. Bu motive edici bir hedef değildir. Evet, para harika bir şeydir ama seni tamamen tatmin edemeyecektir. Büyük yaşam amacını bulman gerekir. Bu sayede başarı kapısını aralamayı mümkün hale getirebilirsin.

 1. Daha etkili bir biçimde iletişim kurmalısın.
 2. Güvenebileceğin kişiler bulmalısın.
 3. Cömertçe sahip olduklarını başkalarıyla paylaşmalısın.
 4. Kendin için çeşitli zaman sınırları ve kısıtlamalar belirlemelisin.
 5. Hayatının ve hedefinin amacını fark etmelisin.
 6. Hedefinin ardındaki nihai tutkuyu keşfetmelisin.
 7. Her zaman başarılı insanları taklit etmeye çalışmalısın.
 8. Yaptığınız hatalardan ders çıkarmaya çalışmalısın.
 9. Düşüncende yer alan korkuyu ve şüpheyi ortadan kaldırmalısın.
 10. İç kontrol odağı geliştirmelisin.
 11. Yolculuğuna devam etmek için çaba sarf etmelisin.
 12. Gerektiğinde sorumluluk almalısın.
 13. Erteleme alışkanlığından uzak durmalısın.
 14. Her zaman çalışkan olmalısın.
 15. Daima zamana bağlı kalmalısın.
 16. Bağımlılıklardan uzak durum hayatının kontrolünü ele almalısın.
 17. Mümkün olduğunca üretken olmalısın.
 18. Fazla uykudan ve az uykudan kaçınmalısın.
 19. Spor yapmalı ve farklı faaliyetlere katılmalısın.
 20. Gereksiz şeyler yaparak zaman kaybetmemelisin.
 21. Elindeki göreve adanmış olmalısın.
 22. Asla pes etmemeli ve asla durmamalısın.
 23. Hataları geri bildirim olarak kabul etmelisin.
 24. Açık bir bakış açısına sahip olmalısın.
 25. Azimli olmalısın.

3. özellik seti

Başarılı olmanın yolları arayışı içerisindeysen yapman gereken onaylardan uzak durmalısın. Çevrendeki insanlar onayladığı için bir şeyde başarılı olamazsın. Kimsenin senin fikirlerini onaylamasına gerek yoktur. Doğru yolda olduğundan emin olduğun sürece başarıya yakın olacaksın.

 1. Bir rutin geliştirmeli ve onu takip etmelisin.
 2. Zaman yönetimi konusunda becerikli olmalısın.
 3. Sabırlı ve sakin olmalısın.
 4. Hedefe yönelik bir yaklaşım geliştirmelisin.
 5. Kendine inanarak başarıya ulaşmaya çalışmalısın.
 6. Olumlu düşünmeli ve başarıyı hedef haline getirmelisin.
 7. Mazeretlerden olabildiğince uzak durmalısın.
 8. Hayallerine her zaman bağlı kalmalısın.
 9. Her zaman öğrenen bir birey olmalısın.
 10. Hayal kurarken büyük hayaller kurmalısın.
 11. Başarısızlıklara değil doğrudan fırsatlara odaklanmalısın.
 12. Engellerin geçici olduğunu aklından çıkarmamalısın.
 13. Başarı sürecini ve son hedefi görselleştirmeye çalışmalısın.
 14. Diğerlerinden farklı olmak için istekli olmalısın.
 15. Öncü adımlar atabilmeli ve cesur olmalısın.
 16. Zihnini başarılı olmak için geliştirmelisin.
 17. Zayıf yönlerini düzeltirken güçlü yönlerini öne çıkarmalısın.
 18. İnanç konusunda sıçrama yapmalısın.
 19. Kendini geliştirmek için geri bildirimlerden öğrenmeye çalışmalısın.
 20. Zamanına öncelik vermelisin.
 21. Zihinsel olarak daima aktif ve meşgul olmalısın.
 22. Zihninde nihai huzuru bulmalısın.
 23. Hedefleri daha küçük yönetilebilir parçalara ayırmalısın.
 24. İlerlemeni yakından takip etmelisin.
 25. Hayata iyimser bir bakış açısıyla bakmalısın.

4. özellik seti

Hayatta başarılı olmak her şeyin yerine oturduğu büyülü bir andan ibaret değildir. Başarılı olmak, aradaki küçük anlarla ilgili bir şeydir. Mutlu olduğun anları düşünmen gerekir. Belki şimdilik 9-5 arasına sıkışmış olabilirsin. Buna rağmen başarı için bir planın olmalıdır.

 1. Fikirlerini ve düşüncelerini organize etmelisin.
 2. Duygularını kontrol etmeyi öğrenmelisin.
 3. Benlik saygını yükseltmelisin.
 4. Kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklarla değiştirmelisin.
 5. Kaynaklarını akıllıca kullanmalısın.
 6. Kendinden ve çevrenden memnuniyet duymalısın.
 7. İnsanlara nasıl yardım edebileceğini düşünmelisin.
 8. İç güdülerine bağlı kalmalısın.
 9. Her zaman bir şeyler düşünmeye çalışmalısın.
 10. Esnek ve değişime açık olmalısın.
 11. Fikirlere ve güçlü kişiliklere karşı açık olmalısın.
 12. Zayıflıklarını belirlemelisin.
 13. Sorunlarını çözmeye çalışmalısın.
 14. Olumsuz şeylerin üzerinde durmamalısın.
 15. Fedakar olmalı ve başkalarına destek olmalısın.
 16. Her zaman %100 verimlilikle çalışmaya çalışmalısın.
 17. Reddetmenin üstesinden gelmeye çalışmalısın.
 18. Daima mütevazi olmalısın.
 19. Hedeflerini herkese açık hale getirmelisin.
 20. Başkalarından destek almaya çalışmalısın.
 21. İç eleştirmenini susturmaya çalışmalısın.
 22. Her zaman görevleri önceliğe göre düzenlemelisin.
 23. Stres ve kaygıyla başa çıkmanın yollarını öğrenmelisin.
 24. Atılım yapmaktan korkmamalısın.
 25. Her zaman şükretmek için bir neden bulmalısın.

Umarım bu yazı başarılı olmanın yollarını keşfetme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

3 Comments

 1. Yazınızın yorumları harika başarılı insan her daim ne istediğini bilmeli ve sevdiği işi yapmalı derken yaptığımız hataların bizi daha çok başarı kapılarını aralayacağını inananlardanım önemli olan severek yapmak ve istemektir hırslanmak ve kendini yıpratmadan başarı yolunda ilerlemektir fikirleriniz için teşekkürler

  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Söyledikleriniz yazıyı özetler nitelikte olmuş. Tabi her şeyi söylemek veya önermek kolay ama uygulamak zordur. Her ikisini de yapabilecek düzeye geldiğimizde işte o zaman hayatımızdaki problemin büyük bir kısmını ortadan kaldırabilecek kapasiteye ulaşabiliriz.

 2. Yazınızı sonuna kadar büyük bir zevk ile okudum. Gerçekten etkileyici konulara değinmişsiniz. Başarılı olmak bu yazdıklarınızdan geçiyor kesinlikle. Bu yüzden tüm bu maddelere harfiyen uymak gerekiyor, teşekkürler..

Yorum yapıp katkı sağla...