Kişisel Gelişim

Kendine inanmak için 8 etkili adım

Birçok insan, kişinin kendisini harekete geçiren güçlü bir inanca sahip olduğumuza inanır. Bu, inancı olmayan insanların asla bir tane geliştiremeyeceğine ve düşük benlik saygısına çıkış yapan bir yoldur. Fakat bu yanlıştır. Çünkü kişinin kendisine inanması geliştirilebilir bir şeydir.

Kendine inancın yoksa veya kendine olan inancını kaybettiysen doğru adımlarla onu geri kazanabileceğini bilmelisin. Kendine inanmanın neden önemli olduğunu dahi merak ediyor olabilirsin. Kendine inanmak hayatta ihtiyaç duyduğun motivasyonu yakalamana yardımcı olacaktır.

Kendine inanmak neden önemlidir?

Adından anlaşılabileceği gibi kişinin kendine inanmanın tanımı basittir. Değerlerine, becerilerine, bilgine ve yeteneklerine olan inancın bu kapsamdadır. Kendine inanmak çok önemlidir. Çünkü kendine inanmak, yaşam tarzını ve seçimlerini etkiler.

Kendine inanmayan bir kişi hak ettiklerinden daha azıyla yetinmek zorunda kalır. Çoğu zaman, hayatın en ufak darbesini çok büyük bir darbe olarak nitelendirirler. Çünkü daha iyisini hak ettiklerine inanmazlar. Diğer taraftan, kendine inanan bir kişi değerlerini çok daha iyi bilir.

Örneğin, kendine inanmayan insanlar sahip oldukları becerilere sahip bir iş fırsatı gördüklerinde, iş için yeterince iyi olmadıklarına inanırlar. Bu görevden ayrılabilirler veya buna gönülsüzce başvurabilirler. Öte yandan kendine inanan insanlar iş için kalifiyeli olduklarına inanırlar.

Sonuç olarak, kendine inanmayan insanlar düşük ücretli bir işte çalışmak zorunda kalırlar. Hayatlarının geri kalanını başkalarının merhametinde yaşayabilirler. Bu arada, kendine inanan insanlar bu işten daha iyi bir işe geçecek ve sonunda kariyerlerinin zirvesine ulaşabileceklerdir.

Bu örnek kendine inanmanın küçük veya önemsiz bir şey görünmesine rağmen ne kadar önemli olduğunu anlatmak için yeterlidir. Kendine inanmak, insanları potansiyellerini keşfetmek için motive edecektir. Bu motivasyon, belirlenen hedeflerin yerine getirilmesi için bir araç olacaktır.

Bazıları için kendine inanmak neden zordur?

Kendine inanmak aslında doğuştan beri var olan bir şeydir. Çoğu zaman, kendimizi geçici veya uzun vadede benlik saygısı problemiyle baş başa bırakırız. Kendine olan inancı yeniden inşa etmek istiyorsan öncelikle onu nasıl kaybettiğini anlaman gerekir.

Mutsuz ortam

Mutsuz bir ortamda yani aslında mutsuz bir evde büyümek, bir kişinin kendine olan inancını azaltabilir. Bunun nedeni insanların çocukken sana nasıl davrandığıyla ilgilidir. Özellikle aile bireylerin ve akrabaların bu aşamada kendine olan bakış açını belirlemede oldukça etkilidirler.

Bu nedenle çocukların daha doğru ortamlarda büyütülmeleri çok önemlidir. Çocukken büyütülme ortamımız hemen hemen tüm dünyamızı etkileyen bir durumdur. Etrafımızda bizleri tebrik eden, takdir eden ve gerektiğinde cesaretlendiren insanların olması çok önemlidir.

Olumsuz akranlar

Sana sürekli yeterince iyi olmadığını söyleyen insanlarla muhabbet içindeysen kaçınılmaz olarak kendine inancın düşecektir. Bu tür insanlarla takılmak kendine olan güvenini kaybetmene neden olabilir. Olumsuzluk büyük bir problemdir ve bundan olabildiğince kaçınmak gereklidir.

Bazen akranların rahat olmadığın şeyleri yapmana neden olabilirler. Onları reddetme konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Uyum sağlamak için kendi değerlerini bir kenarda bırakmak zorunda kalabilirsin. Bunun yaşanması kişinin uzun vadede kendine inancına zarar vermesi anlamına gelir.

Geçmiş deneyimler

Hayatta yaşanmış olan fiziksel veya duygusal istismarlar kişinin kendine olan inancını buldozer gibi ezip geçebilme potansiyeline sahiptirler. Kendini yeteri kadar değerli görmene engel olan bir sevgilin veya eşin varsa sürekli kendini yetersiz hissedersin.

Duygusal problemler daha derin problemlerin çıkmasına neden olabilirler. Fakat özellikle şiddet gibi fiziksel istismarlar işin içine girdiğinde insanların benlik saygısı kısa sürede eriyip gider. Bunları takip eden depresyon ve endişe kendilerini tamamen yetersiz görmelerine neden olabilir.

Kötü kararlar

Geçmişte alınan bazı kötü kararlar bir kişinin kendine olan inancını kaybetmesine neden olabilir. Gelecekte karar verme yeteneklerinden şüphe etmelerine yol açabilecektir. Bu, alınan kararın sadece kişiyi değil, kişinin sevdiklerini etkileyen sonuçları olduğu zaman ortaya çıkan bir durumdur.

Örneğin, bir anne, çocuklarına daha iyi bir eğitim fırsatı sunmak için görece küçük olan bir şehirden daha büyük bir şehre taşınmayı düşünebilir. Baba ise bu fikre tamamen karşıdır. Fakat sonunda annenin istediği olur ve taşınma işlemi gerçekleştirir.

Büyük bir şehirde yaşamak biraz daha güçtür. Dolayısıyla annenin artan eğitim masrafları için bir işe girip çalışması gereklidir. Fakat anne aradığı işi bir türlü bulamaz ve sonucunda planları başarısızlığa uğramış olur. Bu hayal kırıklığı gelecekte daha doğru kararlar vermesine engel hale gelir.

Olumsuz düşünce birikintileri

Söz konusu durum kendin olduğunda her zaman olumsuz olanı düşünmeye meyilli olursun. Bu olumsuz düşünce kendine olan güvenini kaybetmene neden olabilir. Örneğin, bir iş görüşmesinden önce düşünebilecek tek şey genelde yapacağın hatalar veya eksikliklerdir.

Bu tür yaklaşımların her birisi enerjini olumsuz olan için tüketmen anlamına gelir. Zaman içerisinde bu tür olumsuz düşünce birikintileri kendini herkesten daha değersiz görmene neden olabilir. Bu yüzden olumlu düşünmen ve olumsuz düşünceleri ortadan kaldırman gerekir.

Kendine inanmak için neler yapılabilir?

Kendine inanmak için yaşadığın zorluğun arkasındaki nedeni anladığın zaman ona çözüm bulmak çok daha kolay hale gelir. Çünkü problemin tespiti aynı zamanda çözüm için çaba göstermek anlamına gelir. Kendine inanan biri olmak için aşağıdaki adımları takip etmeyi düşünebilirsin.

Kim olmak istediğini bilmelisin

Kendine inanmamak veya kendinden şüphe duymak gibi problemlerin olmasaydı tam olarak kim olmak isterdin? Bir başka ifadeyle, korkuların olmasaydı nasıl biri olmak isterdin? Bu soruya bir cevap bulmalısın ama bunu yaparken son derece cesur olmalısın.

Bu soruları cesur bir biçimde cevaplamak, kendi inancını yeniden inşa etmenin ilk adımıdır. Bunun sebebi, şüphelerin ve olumsuz düşünce kalıplarının zamanla gerçek seni ortadan kaldırmasıdır. Yapman gereken biraz cesaret gösterip ilk adımı atmaktır.

Kendine inanmak istiyorsan düşük benlik saygısını ortadan kaldırman gerekir. Daha sonra ise hedeflerin doğrultusunda ilerlemeye çalışmalısın. Bu nedenle, kendine biraz hayal kurmak için fırsat tanımalısın. İnanmak ve elde etmek istediğin her şeyi içeren kapsamlı bir liste oluşturmalısın.

Kendini onaylamayı unutmamalısın

Kendini onaylama, kendine olan inancını güçlendiren en güçlü araçlardan biridir. Çünkü insan olarak kendi imajımız davranışlarımızı etkileyecektir. Kendini dünyanın en iyi görünümlü insanlarından biri olarak gördüğün zaman o şekilde davranmaya çalışacaksın.

Yapman gereken kendini değerli ve şaşırtıcı biri olarak görmektir. Onaylamalar bu resmi oluşturma konusunda sana yardımcı olacaktır. Özellikle Jacqueline T. Hill‘in dediği gibi yüksek sesle ve inançla kendini onaylarsan kendin hakkında şüpheleri ortadan kaldırmış olacaksın.

  • “İstediğim her şeye layık biriyim.”
  • “Hedeflerime ulaşacak kadar zekiyim.”
  • “Hayatın sunduğu en iyi şeyleri hak eden biriyim.”
  • “Hedeflerime ulaşmak için her gün çaba göstereceğim.”

Bu tür onaylamaları içeren bir liste oluşturmalısın. Bu listeyi her zaman ulaşabileceğin ve görünür olan bir yerde tutmalısın. Listenin aşırı uzun olmasına gerek yoktur. Sadece seni harekete geçirici cümlelere biraz daha yakın olmalısın.

Korkularınla yüzleşmelisin

Kendine olan inancını geliştirmenin en etkili yollarından biri korkularınla yüzleşmektir. Hepsiyle aynı anda yüzleşmen veya en korkutucu olandan başlamana gerek yoktur. Yavaş yavaş başlamayı tercih etmen gerekir. Doğru hedefle başlarsan daha doğru hareket etmeyi başarabilirsin.

Kendinden şüphe duyduğunda sorunun kaynağını bulman çok önemlidir. Kendine olan güvenini yıpratan noktayı bulduğun zaman onun kaynağıyla yüzleşmelisin. Kendini en iyi şekilde ifade etmelisin ve korkun ile yüzleşmeye çalışmalısın.

Son olarak yapman gereken bugüne kadar seni birçok şeyden alıkoymuş olan korkuyla yüzleşmektir. Bu hedeflerine ulaşamama korkusudur. Bunu aşmak için yapmaktan çekindiğin bir şeyi yapman gerekir. Örneğin, benlik saygını yükseltecek bir ilişkiye başlayabilirsin.

İç sesine dikkat etmelisin

Doğruyu söylemek gerekirse inanç kaybının arkasındaki en önemli sebeplerden birisi toplumun kendisidir. Bu problemin ele alınması ve kendine olan inancın yeniden kazanılması mümkündür. Fakat, iç sesin seni sürekli eleştiren bir yapıdaysa işte o zaman bunu başaramazsın.

Çoğu zaman inanç eksikliği aşırı bir biçimde aktif olan iç sesin yönelttiği eleştirilerin bir sonucudur. Aşırı şaşırtıcı bir fikre sahip olabilirsin ama onu sunma konusuna geldiğinde fikrin yeterince iyi olup olmadığını merak etmeye başlayabilirsin. Sonuç olarak o fikri rafa kaldırırsın.

Seni eleştiren iç sese karşı çıkmak çok önemlidir. Çünkü bunu yapana kadar yeteneklerini zayıflatmaya ve hak ettiğinden daha azına razı olmaya devam edebilirsin. Bu yüzden iç sesinin yönelttiği soruları değiştirmeye çalışmalısın.

“Bu iş için neden beni seçsinler?” sorusu aklına geldiğinde onu “Bu iş için neden beni seçmesinler?” şeklinde değiştirmelisin. Daha sonra ilgili iş için nitelikli olma nedenlerini saymaya devam etmelisin. Bunu tekrar tekrar yaparak sana köstek olan iç sesini durdurmayı başarabilirsin.

Kazanmaya hazırlanmalısın

Hedeflerine ve amaçlarına doğru bir adım atmadan önce kazanmak için hazır olduğundan emin olmalısın. İşleri kaprisle alırsan genelde başarısız olacağından emin olabilirsin. Bunun yerine, ilgili hedef için çok çalışmalısın ve zihnini olumsuz düşüncelerden uzak tutmalısın.

Kazanmaya hazırlanmak hedeflerine ulaşmak için ekstra çaba sarf etmene yardımcı olacak güveni elde etmeni sağlayacaktır. Bir şeyleri başarmak istiyorsan başarı yolculuğunda sana yardımcı olabilecek pek çok şeyi yanında getirmen gerektiğini unutmamalısın.

Başkalarını teşvik etmelisin

Başkalarını teşvik etmek veya cesaretlendirmek başarı konusuna bakış açını değiştirecektir. Çoğu zaman, kendine olan inancının kayıp gitmesi diğer insanları etkileyebilecektir. Bu etkilenme sonucunda, etrafındaki insanların kendilerine olan inançlarını sorgulamalarına neden olabilirsin.

Kendini insanların hayallerine engel olan biri olarak görebilirsin. Çünkü sürekli bir şüphe halinde olursun. Bu yüzden başarı mümkünken onu ertelemek durumunda kalabilirsin. Arkadaşlarını ve aile bireylerini teşvik ettiğin zaman onları başarı için ikna etmiş olursun.

Kendine bakmalısın

Kendine olan inancını geliştirmek istiyorsan sadece zihinsel ve duygusal olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da kendine bakmalısın. Fiziksel bakım, zihinsel ve duygusal sağlığını etkilemek için çok önemli bir kritere dönüşebilecektir.

Bu yüzden zaman zaman egzersizler yapmaya çalışmalısın. Spor salonuna gitme şansın yoksa bile evde hafif antrenman programlarını kullanmayı düşünebilirsin. Sağlıklı beslenmeye özel göstermelisin. Her şeyden önemlisin her gün yeterince dinlendiğinden emin olmalısın.

Olumsuzlardan uzak durmalısın

Gerçekten kendine inanan biri olmak istiyor musun? Öyleyse sözleri ve eylemleri ile seni değersiz hissettiren arkadaşlarınla arana mesafe koymalısın. Bunun nedeni oldukça açıktır; bu tür insanları çevrende tutmak benlik saygısı için göstereceğin çabayı yerle bir edecektir.

Bu insanların kim olduklarının bir önemi yoktur. Seni gerçekten sevselerdi veya sana gerçekten değer verselerdi sana daha iyi davranırlardı. Bu yüzden onlardan kaçınmak ve biraz uzak durmak için bir karar almalısın. Olumsuz insanlardan uzak dururken olumlu olanlara daha yakın olmalısın.

Umarım bu yazı kendine inanma ve kendine inanan biri olma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Etiketler

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı