Başarılı insanlardan 10 başarı önerisi

Başarılı olmanı sağlayacak sayısız kitap ve blog yazısı ile karşılaşmış olabilirsin. Başarının tanımı herkes için farklı olduğu için sunulan başarı adımların işe yaramaması durumuyla karşı karşıya kalabilirsin. Fakat başarılı insanların sunduğu ipuçları bunlardan epey farklıdırlar.

Başarı herkes için farklı bir tanıma sahiptir. Kimisi zenginliği, kimisi gücü ve kimisi dünyayı değiştirecek bir iş yapmayı başarı olarak görür. Başarı ne anlama geliyorsa gelsin kolay elde edilebilir bir şey değildir. Başarılı insanlardan başarılı olmanı sağlayacak ipuçları ister misin?

Başarılı olmanı sağlayacak sayısız kitap ve blog yazısı ile karşılaşmış olabilirsin. Başarının tanımı herkes için farklı olduğu için sunulan başarı adımların işe yaramaması durumuyla karşı karşıya kalabilirsin. Fakat başarılı insanların sunduğu ipuçları bunlardan epey farklıdırlar.

Büyük düşün

Ünlü ressam Michaelangelo di Lodovico Buonarrti Simoni bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Çoğumuz için en büyük tehlike, hedefi yukarı çekip ulaşamamak değil, çok aşağılarda tutup ulaşmaktır.” sözüyle başarı için büyük düşünmeyi öğütlemiştir.

Ünlü ressam asırlar önce yaşamış olmasına rağmen bugün insanların ilham kaynağı olmayı sürdüren biridir. İnsanlar hayallerini geride bırakıp daha kolay şeylere yönelme konusunda çok isteklidirler. Sen onlardan olmamalısın. Büyük düşünmeye devam etmelisin.

Sevdiğin şeyi bul ve yap

Televizyon sunucusu Oprah Winfrey bu önerinin kaynağındaki isimdir. “İşini yaparsan ve bunun için ücret almazsan, başarıya giden yolda olduğunu bilirsin.” sözüyle başarı için sevdiğin şeyi yapmanın önemini ortaya koymuştur.

Şu an sevmediğin bir işte çalıştığını düşün. Hayatını sevmediğin bir şeyi yapmakla dolduruyorsun demektir. Buna başarı denmesi mümkün değildir. Sevdiğin şeyi bulmalı ve sevdiğin şeyi yapmaya çalışmalısın. Bu şekilde hayallerini gerçeğe dönüştürebilirsin.

Hata yapmaktan korkma

İş insanı Henry Ford bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” sözüyle kısa ama öz bir biçimde başarı için yapılması gerekeni özetlemiştir. Hata yapmaktan korkmak yerine onlardan ders çıkarmaya çalışmalısın.

Büyük mucitlerin motivasyonlarına dikkat edin. Her birisi bir dizi başarısız deneme sonucunda icatlarını ortaya koymuşlardır. Onlar hataları ders olarak görmüşlerdir. Aynı yaklaşıma sahip olup hata yapmaktan değil aynı hatayı tekrar yapmaktan çekinmen gerekir.

Harekete geç

Hezarfen Leonardo da Vinci bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Uzun zamandır dikkatimi çekti, başarılı insanlar nadiren arkalarına yaslandılar ve bir şeylerin olmasını beklediler. Dışarı çıktılar ve bir şeyler gerçekleşti.” sözüyle harekete geçmenin önemine vurgu yapmıştır.

Yıllar yıllar önce söylenmiş bir şey olsa bile bugün için aynı söylemin geçerli olduğunu görürüz. Bir şeylerin değişmesini beklememelisin. Bir şeyleri değiştiren kişi olmalısın. Kalıpların dışına çıkmaktan korkmamalısın. Her zaman bir şeyi başarmak için daha iyi bir yol vardır.

Çatışmalardan uzak dur

Politikacı Theodore Roosevelt bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Başarı formülündeki en önemli içerik, insanlarla nasıl geçinileceğini bilmektir.” sözüyle çatışmalardan uzak durup uzlaşması olmanın önemini açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Bazı liderleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik insanların onları sevmesidir. Birisi seni severse sana yardım etmek için çaba gösterir. Onlara bir öneri sunarsan bu öneriyi takip etmeye çalışırlar. Ama insanlar seni sevmezse tam tersi yaşanır. Başarı için çatışmalardan uzak durman gerekir.

Yeni fikirlerden korkma

Mizahçı Mark Twain bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Yeni bir fikre sahip olan birisi, fikir başarılı olana kadar kaçıktır.” sözüyle aslında çok şey anlatır. Leon Ho‘nun “En cesur fikirler çoğu zaman göz ardı edilmiştir.” söylemi bu sözün son derece doğru olduğunu gösterir.

Erken yaşlarımızdan itibaren bir şeyleri herkes gibi yapma eğitimi alırız. Bu eğitim sayesinde mevcut bir rolü tamamlamak için biçilmiş kaftan bir insan oluruz. Başarılı olmak istiyorsan bir şeyleri farklı şekilde yapabilmelisin. Bunun için farklı fikirlere sahip olman gerekir.

Kapasitene güven

Yönetmen Walt Disney bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Hayal edebilirseniz, yapabilirsiniz.” sözüyle çok kısa bile olsa başarı için kendine olan inancın önemini aktarmıştır. Kendine güvenin yoksa başarı maratonunda finiş çizgisine ulaşma şansın oldukça düşüktür.

Başarı elde edebileceğin bir şey olmalıdır. Onu hayal edebilmelisin. Her zaman hayal etmelisin. Her zaman hayallerinin peşinden gitmelisin. Kendi kapasitene güvenmeli ve başarılı olabileceğini düşünmelisin. Böylece hayallerinle birlikte hareket etme şansına sahip olabilirsin.

Olumlu yaklaş

Politikacı Thomas Jefferson bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Hiçbir şey doğru zihinsel yaklaşıma sahip birini amacından saptıramaz. Yanlış yaklaşım içinde olana ise yapılacak bir şey yoktur.” sözüyle başarı için olumlu yaklaşımın önemini en iyi şekilde vurgulamıştır.

Bir şeyi başarmak için yeteneklerine güvenmelisin. Doğru zihinsel yaklaşıma sahip olabilmenin tek yolu budur. Olumsuz düşüncelerini olumlu düşüncelerle değiştirmelisin. Başarılı olmak için önüne çıkan engellere değil problemlerin çözümüne odaklanmalısın.

Cesaretsizliğin esiri olma

Politikacı Abraham Lincoln bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Hiçbir şekilde cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin. Sonunda başarıya ulaşacağınızdan emin olun.” sözüyle cesaretsizlikten uzak durmanın neden önemli olduğunu en iyi şekilde anlatmıştır.

Bir şey için çaba gösterirken yoluna çeşitli engeller çıkabilir. Bu çok doğal bir durumdur. Engeller karşılaştığında vazgeçmek çok önemli bir fikirmiş gibi görülür. Bu fikre takılı kalmamalısın. Cesaretin kırıldığı zaman bu fikri kafandan silip atmalısın.

Sıkı çalış

İş insanı James Cash Penney bu önerinin kaynağındaki isimdir. “Çalışmalarınızda ortalama insanın kapasitesinin ötesine geçmeye istekli olmadığınız sürece, en üstteki pozisyonlar için aday olamazsınız.” sözüyle sıkı çalışmanın önemine vurgu yapmıştır.

Başarı çalışmayla gelir. Belirlediğin hedefler için çaba göstermezsen hayatta başarılı olma şansın oldukça düşüktür. Sürekli çalışmalısın, sürekli çaba göstermelisin. Bunlar olmadan bir adım dahi ileri gidemeyeceğinin farkında olmalısın.

Umarım bu bilgiler başarını olmanı sağlayacak motive edici önerilerle buluşmanı sağlamıştır. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

  1. Merhaba,
    Pek çok yazınıza göz attım her biri oldukca ilham verici, faydalı ve keyifli. Emeğinize sağlık ve katkılarınız için teşekkürler, çok başarılı.

    • Merhaba,

      Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Beğenmeniz beni gerçekten mutlu etti. Umarım diğer yazılarımdan istifade etmeyi unutmazsınız. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...