Başarılı olmak için neler yapılabilir?

B

Başarılı veya başarısız her insan sıradandır. Sıradan insanları başarılı yapan ise başarılı olmak için attıkları adımlar ve gösterdikleri çabalardır. Böyle yazıları gerçekten seviyorum. Nedenini bilmiyorum ama bu tür yazıları yazarken kendimi garip hissediyorum. Sanki sizden çok daha farklı şeyler biliyormuşum hissine kapılmam an meselesi. Aklıma ne geliyorsa yazıyorum şu an. Başlık olmasa uzun uzun yazabilirim ama bu beni başarılı bir insan yapmaz.

Sayfaları onlarca, yüzlerce veya binlerce kelimelerle doldurmayı bir başarı olarak kabul edebilmem için onu hedef olarak görmem gerekir. Ben ise bu girişimi sizlerle bilgi paylaşabilmek adına bir araç olarak görüyorum. Hedefim ise bir önceki cümlede dile getirdiğim gibi sizlerle bir şeyler paylaşabilmek.

Başarılı Olmak İçin Yapabilecekleriniz

Bugün ne yazsam diye çok düşündüm. Sonra aklıma başarı kelimesi geldi. Başarı her insanın istediği bir şeydir. Kulvar ne olursa olsun her insan başarılı olmak ister. İnsan ilişkileri, iş, para, ticaret, okul, sınavlar ve hayatın kendisi. Bu alanların tümünde başarıyı istiyor olabileceğiniz gibi sadece birinde başarılı olmak da sizi memnun edebilir.

Sıradan bir insan olarak başarılı olmak için neler yapabileceğinizi elbette düşünmüşsünüzdür. Sonra aklınıza çevrenizdeki aşırı başarılı insanlar gelmiştir. Aklınıza ilk gelen soruyu tahmin edebiliyorum. “Bunlar bu kadar başarılı olmayı nasıl beceriyorlar?” sorusu ilk olarak aklınıza gelen soru durumundadır. Sadece bir tahmin, kesin konuşmaya gerek yok çünkü kibir ve kıskançlığa yenik düşüp farklı şeyler de söyleyebilirsiniz.

Birazdan söyleyeceklerim sizi şaşırtmayacaktır ama bana olan inancınızı biraz olsun kırabilir. Hani sözünü ettiğim aşırı başarılı insanlar var ya? İşte onlar aslında bizimle aynı noktadan yarışa başlayan insanlardır. Tek farkları aşağıda sizlerle paylaşacağım bazı niteliklere sahip olmalarıdır. Hedef belirleme, fedakarlık, kıvamında inatçılık, gerektiğinde değişmeyi göze alabilme, gelişime ve öğrenmeye daima açık olmak gibi nitelikler başarıya daima yakın olan insanların sahip olduğu ortak özelliklerden bazılarıdır.

Basit olmaya inanır mısınız? Yoksa her zaman kompleks olmayı mı tercih edersiniz? Sizce hangisi sizi başarıya daha yakın tutar? Sizce hangisi sizi başarıya daha aç birisi yapar? Başarıya aç olduğunuz zaman başarıya ulaşma olasılığınız biraz daha yüksek mi olur?

Soru bol. Cevapları ise sizde. Her soruya cevabınızı yorum olarak paylaşabilir ve bana yeni fikirler kazandırabilirsiniz. Sorulara vereceğiniz cevapları merakla bekliyor olacağım. Çünkü benim de yeni şeyler öğrenmem lazım. Yoksa… Evet, başarıdan uzak bir birey olurum.

1. Hedef Belirlemek

Bir kere olmazsa olmazınız bu. Çok saçma gelebilecek ama anladığınızda çok mantıklı olduğunu kabul edeceğiniz bir örnekle bunu açıklayacağım.

Yay ve ok kullanmayı biliyorsunuz. Hani iyi değilsiniz ama kötü de değilsiniz. Orta düzeyde bir bireysiniz. Yayı yukarı doğru tutarak oku havaya, boşluğa doğru fırlatın. Bir süre sonra havada süzülen ok hemen yanı başınıza bir yerlere düşecektir. Tabi eğimli atış yapmadıysanız. Fırlattığınız ok, ne kadar uzağa atarsanız atın sonuç olarak yakınınızda bir yerde boşluktan süzülerek yere saplandı.

Oku havaya doğru fırlatırken hedefiniz var mıydı? Ok ile vurmak istediğiniz bir şey yoktu. Boşluğa doğru fırlattınız ve sonuç olarak o ok yanınıza düştü. Kısaca bir hedef yoktu.

Şimdi kendinize bir ağaç belirleyin ve üzerine rastgele işaretler koyun. Yapmanız gereken elinizdeki yay ve ok ile işaretlediğiniz yerleri vurabilmek. Attığınız beş oktan iki tanesi ağacın yanından geçti gitti, iki tanesi işaretlere denk gelirken, bir tanesi işaretlerin yakınına denk geldi.

Gördüğünüz gibi okları hedefiniz varken fırlattığınız zaman mutlaka bir yere ulaşmış oluyorlar. Şimdi örnekte ok yerine başarı durumunu yerleştirin ve tekrar düşünün. Hedeflerden iki tanesini yerine getirdiğiniz ve elinizde gerçekleştirmeniz gereken farklı hedefler kaldı. Bundan sonra yapmanız gerekenleri merak ediyor musunuz? Okumaya devam edin.

2. Düşünmek, Denemek ve Yapmak

Hedef belirleme aşamasından sonra hedefe ulaşmak için kullanabileceğiniz yolları tespit etmeniz gerekir. Bunun için alternatifleri bol olan yollar bulabilmek önemlidir. Ancak bundan daha önemli olan durum harekete geçmektir. Elde etmek istediğiniz başarıyı çekip dalından koparmaktır.

Zamandan feragat etmeniz gerekebilir. Sürekli yeni şeyler denemeniz gerekebilir. Belki çok daha fazla şeyle boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Bunların hepsini kabullenmeli ve yola öyle çıkmalısınız çünkü sonuçta olmak istediğiniz noktaya ulaşabilmek vardır.

3. Fırsatları Değerlendirmek

Başarı yolculuğu sanıldığından çok daha uzundur. Bu yolculuk esnasında motivasyonunuzu iyi tutabilmek için ufak başarımlar sonucunda kendinizi ödüllendirmeye çalışmalısınız.

Ne yazık ki sadece ödüllendirme bu yolculuğu tamamlayabilmek için size yeterli olmayacaktır. Yolculuk boyunca karşınıza çok ufak veya çok büyük fırsatlar çıkacaktır. Ufak fırsatları hor görüp daima büyüğün peşinde koşmak yerine şansınız varken ufak olanları değerlendirmelisiniz.

Bu fırsatların her biri aslında kendi deneyimleriniz sonucunda ortaya çıkar. Demek istediğim, hayat boyunca elde ettiğiniz tecrübeler doğrultusunda bir takım farklı fırsatlara sahip olursunuz. Geriye ise bunları doğru bir biçimde değerlendirmek kalır.

4. İletişim Kurmak

Başarılı insanların belki de en geniş paya sahip olan ortak noktasıdır. İletişimi zayıf olan birisi başarılı olmayı beklememeli. İnsanlarla iletişim kurabildiğiniz sürece yapmak istediklerinizi onlara anlatma fırsatına sahip olursunuz.

Hedefiniz her ne olursa olsun, dilerseniz insanlara hiç güvenmeyin ama onlarla iletişim kurmak zorundasınız. Bunu matematiksel veya bilimsel bir kural olarak düşünebilirsiniz. İnsanlarla iletişim kurabildiğiniz sürece onları anlayabilirsiniz. İletişim yoksa kazanım da yoktur.

5. Tadında İnatçılık

İnatçı insanlar bana göre iki çeşittir. Birincisi ne yaptığını bilir ve ikincisi ise boşa kürek çeker. Bunlardan daima ne yaptığını bilen taraf başarıya daha yakındır. Çünkü işe yaramayan bir şey olduğunu gördüğü an yolunu değiştirmeyi bilir. Bazı insanlar ise körü körüne inat ederek hatalarından dönmeyi veya onlardan vazgeçmeyi düşünmezler.

Ben başarılı olmak isteyen bir birey olarak tadında inatçılığı seviyorum. Siteme bir göz atın, birkaç kategori içerisinden birinin bile benim düşüncelerime hitap etmediğini anladığım an onu oradan kaldırırım. Sırf çok popüler olduğu için onu orada tutmam bana bir şey kazandırmaz.

Bugün maddeler halinde yazılar yazıyorsam ve ilerleyen günlerde bunların sizi memnun etmediğini anladığım an bundan vazgeçerim. Çünkü sizin istediğiniz bilgiyi size sunamıyorsam kendimi başarılı sayamam.

İnatçı olun ama bir şey işe yaramıyorsa ondan vazgeçmeyi de bilin. İşte o zaman başarıya çok daha yakın bir birey olabilirsiniz.

6. Değişmek

Değişmek her insanın korkulu rüyası olabilir. Aslında insanın düşünce ve davranış temeli bana göre standarttır. İnsan değişmek istediği zaman bir şeyi değiştirebiliyorsa düşünce ve davranış temelini değiştirmeden bunu yapar. Sadece yardımcı olarak gözüken bir düşünceyi değiştirerek yola devam eder.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

İnsan belirli zamanlarda değişmek ister ve bunu yapabilmek için kendine geçerli nedenler bulabilir. Başarı konusunda ise değişimin rolü engelleyici düşünce ve davranışları ortadan kaldırabilmektir.

Hedefinize her geçen gün daha fazla yaklaştığınızı gördüğünüz halde daha fazla ileri gidemiyorsanız size nelerin engel olduğunu tespit etmeye çalışın. Daha sonra bunları tetikleyen düşünce veya davranışı bularak onu değiştirin. Kişiliksel olarak temeliniz aynı kalacaktır. Değiştireceğiniz tek şey gereksiz ve faydasız olanları halının altına süpürmek yerine kapı dışarı etmektir.

7. Gelişmek ve Gelişimi Sürdürmek

Ben mükemmelim diyen birisini tanıyorsanız hemen oradan uzaklaşın. Mükemmel insan bir tür ütopya gibidir. İnsanın mükemmel olabilmesi için her şeyi bilmesi, her işi kendi yapabilmesi ve kusursuz olması gerekir. Oysa insan hata yapar ve hatalarından ders çıkarttığı sürece yoluna devam edebilir.

Başarılı olmak istiyorsanız gelişiminizi yaşınızı sorun etmeksizin sürdürmelisiniz. Yeni şeyler öğrenmeye çalışmalısınız. Yeni bilgileri mevcut bilgilerle bir araya getirerek daha güçlü düşüncelere sahip olmalısınız. Mükemmeliyetçi olmak veya mükemmel insan imajına sahip olmak size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine sizi son aşamada köprüden geçerken aşağı çekecek kadar güçlü olan bir negatif durumdur. Yaşam boyu öğrenmeyi önemseyin ve her fırsatta kendinizi geliştirmeye çalışın. Başarılı olmak için kendinize yapabileceğiniz en önemli iyiliklerden birisi budur.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Başarılı olmak için neler yapılabilir bu konuda size bilgilerim doğrultusunda bir şeyler anlatmaya çalıştım. Başarılı olmak için bunlar altın kurallar değildir. Bunlar sadece size yardımcı olabilecek ufak ipuçlarıdır. Bir başkası ve bu konuda çok daha bilgili birisi size daha değerli ipuçları sunabilir. Bunları bulursanız veya biliyorsanız benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

3 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

  • Yazınızın yorumları harika başarılı insan her daim ne istediğini bilmeli ve sevdiği işi yapmalı derken yaptığımız hataların bizi daha çok başarı kapılarını aralayacağını inananlardanım önemli olan severek yapmak ve istemektir hırslanmak ve kendini yıpratmadan başarı yolunda ilerlemektir fikirleriniz için teşekkürler

    • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Söyledikleriniz yazıyı özetler nitelikte olmuş. Tabi her şeyi söylemek veya önermek kolay ama uygulamak zordur. Her ikisini de yapabilecek düzeye geldiğimizde işte o zaman hayatımızdaki problemin büyük bir kısmını ortadan kaldırabilecek kapasiteye ulaşabiliriz.

  • Yazınızı sonuna kadar büyük bir zevk ile okudum. Gerçekten etkileyici konulara değinmişsiniz. Başarılı olmak bu yazdıklarınızdan geçiyor kesinlikle. Bu yüzden tüm bu maddelere harfiyen uymak gerekiyor, teşekkürler..