Sesli okumanın okumaya etkileri nelerdir?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

20 Cevaplar

 1. Tuğba dedi ki:

  Bende şu şekilde düşünüyorum sessiz okuma takibi güçlendirir.sesli okuma da diksiyon ve konuşmada .Mesela sesli okuma da normalde yuttuğun harfleri yutmadan konuşma becerin gelişiyor.Ben bizzat kendimdeki düzelmeye şahit olduğum için diyorum.sessiz okuma ise, gözlerinle okuma demek de doğru olur,mesela sinavlar da cok ise yarıyor.Ben de bir lise talebesi olarak okumami anlamami böyle geliştirdim.kwsinlikle bir cümleyi anlamada katkısi var sessiz okumanın.Sesli okuyarak da dediğim gibi diksiyonunuzu geliştirebilirsiniz☺☺☺☺☺sağlıcakla kalin.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Çok teşekkürler düşüncelerin için. Bunlara ve daha fazlasına paragraflarda yer verdim zaten. Önemli olan kendini geliştirmiş olmanı görebilmek. Umarım böyle devam edip çok daha faydasını görebilirsin.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. rasim dedi ki:

  Peki sürekli sesli okursak ses tellerimize zarar verirmi

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer dinlenmeyi doğru bir biçimde yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Keyifli okumalar dilerim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. Yahya dedi ki:

  Sizce sesli okuma diksiyona etkili ve güzel konuşmaya faydalı olur mu

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Dolaylı olarak evet. Sesli okuma size kelimeleri doğru telaffuz etme konusunda bir avantaj sunar. Üstelik cümleleri sesli okuduğunuz için normal hayatta çok daha akıcı bir biçimde konuşma fırsatını elde edersiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 4. Buğra dedi ki:

  Merhaba 1 senedir sürekli roman okuyorum sesli olarak fakat diksiyonum düzelmiyor konuşmam çok kötü,bana tavsiyeniz nedir?

 5. Mahmut dedi ki:

  Çok yardimci oldun Cidden teşekkurler.

 6. Tutunamayanlar dedi ki:

  Sesli okumak telaffuzu iyi geliyorsa bende öyle okuyayım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sesli okuma telaffuz konusunda size ekstra destek olacaktır. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini bilmek ve bunları sesli olarak ifade etmek pratik yapmanız anlamına gelecektir. Böylece bir süre sonra kelimeleri daha doğru seslendirebilme becerisine sahip olabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 7. Ayça dedi ki:

  Ben kendimi sesli okumak zorunda hissedenlerdenim. Normal hayatımda çok konuşan biri değilim bu yüzden dil kasimi gelistirmek ve telefuzumu daha iyi yapabilmek adina ihtiyaç duyuyorum … Bazen konuşucam mesela kelime çıkmıyor agzimdan sinir bir durum.

 8. Özgür dedi ki:

  Ya sen ne bahsediyosu… bi hayatını anlatmadigin kaldi.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Özgür,

   Sanırım yazının uzun oluşu biraz canını sıkmış olmalı. Buna yapabileceğim bir şey yok maalesef elimden geldiğince araştırmalar sonucu elde edebildiğim tüm bilgileri insanlarla paylaşmaya çalışıyorum.

  • Taner dedi ki:

   Adam senin aklındaki soruya kendisinin doğru bildiği bir cevap vermiş ve sen bi hayatını anlatmamımışsin diye cevap veriyosun. Zorla mı okuttular lan sana.

Yorum yapıp katkı sağla...