Kendini değiştirmek için 8 kullanışlı yöntem

K

Hayattaki ilerleme tamamen yeni şeyler keşfetmekle ilgilidir. Başarı temel ihtiyaçlardan biri olarak görülse bile bazen zehirli ok görevi görebilir. Başarılı olunca hedefine ulaştığını zannedip büyümeyi ve gelişmeyi bırakırsın. Ancak, yeni şeyler keşfetmek başarıdan sonraki sonu açık bırakır.

Yeniden şeyler keşfetmek aynı zamanda kendinle ilgili yeni şeyler öğrenmek anlamına gelir. Bu sonsuz bir fırsat demektir. Kendinde değiştirmek istediğin şeyler olduğunu fark edebilirsin. İşte bu noktada yeniden keşif radarlarını açık hale getirmelisin. Kendini değiştirmek için uygun yollar bulman gerekir.

Basit adımlarla nasıl değişirim?

Hayatını değiştirmek veya kendini değiştirmek karmaşık ve bir o kadar zor bir iştir. Bunun sebebi geçmişte yapılan onca denemenin ardından tekrar aynı yola girmenin çok kolay olmamasıdır. Fakat değişmek için yeni yollar keşfetmek her zaman mümkündür.

 • Harekete nasıl geçebilirim? Değişmek için ilk olarak elbette harekete geçmelisin. Bunu başarmak için ise öncelikle basit adımlar atmalı ve devamının zaman içerisinde gelmesini sağlamalısın. Mesela tüm davranışlarını kökten değiştirmek istediğini düşünelim. Bunu başarabilirsin ama öncelikle davranışlarını belirli kategorilere ayırıp bunları ufak ufak halletmeye çalışmalısın.
 • Aynı anda birkaç değişim mümkün mü? Hayır mümkün değil. Çünkü aynı anda sadece tek bir değişim serüvenine katlanabilirsin. Bir davranışını değiştirmek istiyorsan aynı zamanda bir alışkanlığını değiştirmek gibi bir şeyle meşgul olmamalısın. Davranış değişimini yerine getirdikten sonra alışkanlık değişimine başlamayı düşünmek zorundasın.
 • Gelecek kaygılarım değişime engel mi? Böyle düşünüyorsan evet büyük bir engel diyebilirim. Anı yaşamalısın, şu an olandan memnuniyet duymalısın ve bu memnuniyeti geleceğini şekillendirmek için kullanmalısın. Bugün olan bitenden memnuniyet duymayan biriysen gelecekte kendin için belirlediğim plandan da memnuniyet duymazsın.
 • Attığım her adımda biraz daha tedirgin olmam normal mi? Değişimin hangi yönüne odaklandığını bilmemekle birlikte attığın her adımdan endişeleniyorsan değişmek yerine günü kurtarmaya çalışıyorsun demektir. Değişmeye çalışırken mutlaka ama mutlaka attığın her adımdan memnuniyet duyarak yeniliklere açık olmalısın.

Değişimi anlamak zorunda mıyım?

Değişmek istiyorsan değişimi anlamak zorundasın. “Gerçekten değişmek istiyor muyum?” sorusunu cevaplayıp kararlılığını ortaya koymalısın. Kendini tamamen değiştirmen başlangıçta mümkün değildir. Bu nedenle değişimi adım adım gerçekleştirmeli ve bir plana uyum sağlamalısın.

 • Değişimin odak noktasını belirlemelisin. Öncelikle, değiştirmek istediğin unsuru belirlemelisin. Değiştirmek istediğin unsur bir alışkanlık mı? Değiştirmek istediğin unsur bir çalışma yöntemi mi? Değiştirmek istediğin unsur yaşam tarzın mı? Buna bir karar vermelisin. Kısacası hayatına yön verecek bir değişimi hedeflemek istiyorsan ilk olarak onu anlamalısın. Ardından diğer adımlara geçiş yapabilirsin.
 • Hedef belirlemek en iyi adımlardan birisidir. Hedef. Sanırım uzun cümlelerle anlatmaya pek gerek yok. Kendini değiştirmek istiyorsan ilk olarak değişim hedefini belirlemelisin. Neden değişmek istiyorsun? Seni değişime iten sebeplerin etkinlik durumu nedir? Bu sorulara vereceğin cevaplar çok önemlidir. Hedef bir sonraki adımlar için geçerli neden durumundadır.
 • Hedef belirledikten sonra plan yapmalısın. Kendini değiştirmek için atman gereken bir diğer adım plandır. Evet, değişmek istiyorsun, hedeflerin belli, her şeyi hazırladın ancak değişime doğru hareket etmek için mutlaka bir plana sahip olmalısın. Plan, düzen demektir. Başarı için gerekli unsurların düşünülmesi demektir. Sen sadece bu konuda değil, herhangi bir farklı konuda plan yapmadan, rastgele hareket ederek başarıya ulaşabileceğini düşünüyor musun?
 • Beklentileri düşünmeye başlamalısın. Hedef ve plan belli. Geriye sadece değişim sonucunda elde edeceklerini düşünmek kaldı. Değişim sonucunda elde edeceğin şeyler senin beklentin anlamına gelir. Beklentilerini düşünerek seni harekete geçirici unsurları güçlendirmiş olursun. Değişmek isteyen bir kişiysen hedef aşamasında belirlediğin unsurlar zaten senin beklentin olur.

Değişimi destekleyici neler yapabilirim?

Değişim konusunda kendine en büyük yardımı başkalarının değişim hikayelerini okuyarak yapabilirsin. Bunun için yaş ayrımı gözetmeden kendine bir insan modeli belirlemelisin. Hayatında “Bunun gibi birisi olsaydım?” dediğin birileri varsa o kişilerin hayat hikayelerini okumalısın.

 • Biyografi kitapları okumayı düşünebilirsin. İnsanlar yaşayan insanlardan çok ömrünü tamamlamış insanların biyografilerini okumayı sevseler bile sen farklı bir yol çizerek hayatta olan kişilerin biyografilerini okumayı düşünebilirsin. Önemli olan kendine bir “rol model” belirlemek ve o kişinin yaşayış hikayesini okumaktır. İyi ve güçlü bir insan olmak istiyorsan bu bir gereksinimdir.
 • Örnek alınan insanın yaşam tarzını kopyalamaya çalışabilirsin. Yapman gereken örnek aldığın insanın yaşayış tarzını öğrenmektir. Örnek aldığın insan tanınmış birisi değilse onun geniş kapsamlı biyografisini okuma fırsatını elde edemezsin. Bu durumda örnek aldığın kişi yaşıyorsa onunla birebir iletişim kurmayı düşünebilirsin. Bu mümkün değilse kendine farklı bir rol model belirlemelisin.
 • Değişim için değişim hikayelerini okumak yeterli değildir. Değişim konusunda sana yardımcı olacak insanlarla arkadaşlık kurmalısın. Değiştirmek istediğin alışkanlıkların okumayla ilgiliyse sık sık kitap okuyan insanlarla arkadaşlık etmelisin. Değiştirmek istediğin unsur iş ile alakalıysa bu alanda yetenekli ve kabiliyetli olan kişilerle vakit geçirmeye çalışmalısın.
 • Değişimi tetikleyici ve teşvik edici kitaplar okumalısın. Bu konuda sayısız öneri sunmayı başarabilirim ama öncelikle belirttiğim bu kitaplara göz atmayı düşünmelisin: Anna Frank’ın Hatıra Defteri, Bülbülü Öldürmek ve Küçük Prens.

Nasıl elle tutulur küçük hedefler belirlerim?

Bir önceki alt başlıklarda sık sık dile getirdiğim gibi hedeflerin somut hedeflerden oluşmalıdır. Bunun için mutlaka kendini tanıman gerekir. Değiştirmek istediğin şey ne olursa olsun bunu yerine getirebileceğin konusunda kendini ikna etmelisin.

 • Değişim büyük bir harekettir. Bu harekete saygı duymalısın. Değişim senin için iyi bir insan olmak anlamına gelir. Büyük ve gerçekçi hedeflere sahip olabilirsin. Bu hedeflere ulaşmak için daha küçük hedefler belirlemekten çekinmemelisin. Tek dikkat etmen gereken belirlediğin her hedefin somut ve gerçekçi olmasıdır.
 • Teoriye değil pratiğe inanmalısın. Çok nazik ve iyi kalpli bir insan olacağım demek bir hedef değildir. Bunun yerine bir haftada bir miktar (bu kısmı hedefine göre sayıyla belirtmelisin) iyilik yapacağım diyerek yola çıkmalısın. Söz verdiğin gibi bu hedefi yerine getirmeli ve iyi bir insan olmak için yoluna devam etmelisin.
 • Zorluklarla karşılaştığında pes etmemelisin. Bazen hedefleri yerine getirme konusunda zorluk yaşayabilirsin. Bu tür durumlarda hedefleri esnetmeyi düşünmelisin. Bir ayda 5 kitap okuyacağım diyebilirsin ama bunu gerçekleştirmek seni zorluyorsa hedefi küçültmeli ve daha makul bir miktar yapmalısın.
 • Yerine getirilen her hedef gelecek başarılar için motivasyon anlamına gelir. Yoluna devam ederken elde edeceğin her başarı sana motivasyon olarak geri dönüş yapar. Motivasyonun ne kadar yüksek olursa değişim konusunda kendini mutlu hissetmen bir o kadar mümkündür. Bu nedenle küçük ama elle tutulur hedefler belirlemek sana fazlasıyla yardımcı olur.

Değişim ilişkileri etkiler mi?

Değişme konusunda kararlıysan karşına çıkacak engelleri aşma konusunda çok çaba göstermen gerekir. Değişimin önündeki en büyük engellerden birisi kişinin yaşadığı ilişkilerdir. Arkadaşların, dostların, sevgilin ve ailen ile kurduğun ilişkilerin tümü değişimin etkisi altında kalacaktır.

 • İnsanlarla kurduğun ilişkiler en başında “karşılıklı çıkar” ilişkisine dayalıdır. Bunu reddetmek sana bir şey kazandırmaz. Bir kişiyle durduk yere arkadaş olur musun? Yoldan çevirdiğin bir insana hadi gel arkadaş olalım diyebilir misin? Bunu yapsan bile manasız olacaktır. Çünkü karşıdaki insanın vereceği tepki belirsizdir.
 • Arkadaşlarınla kurduğun ilişkilerin temelinde güven vardır. Onlara güvendiğin için arkadaşın durumundadırlar. Güvenmeyi tercih etmeseydin arkadaşlık kurmak gibi bir beklentin olmazdı. Burada bizi ilgilendiren durum ise söz konusu güven unsurunun zor kazanılan ama çabuk kaybedilen bir his olmasıdır.
 • Kendini değiştirmeye başladığın zaman arkadaşlarının seninle olan bağlarında değişimler başlar. İlişkilerin bambaşka boyutlara geçiş yapabilir. Sorunsuz arkadaşlıkların sorunlarla dolu olabilir. Seviyeli bir biçimde ilerleyen aşk ilişkin bir anda kopma noktasına gelebilir. Burada kilit unsur sadece sen olmazsın çünkü değişmeye başladığın zaman karşındaki kişiyi de değiştirmiş olursun.
 • Eğer bir sevgilin varsa ve değişmenin gerekli olduğuna inanıyorsan bu konuda onunla birlikte hareket etmelisiniz. Yaşadığın ilişki gelip geçici değilse bu önemlidir. Karşındaki kişinin seni anlaması, neden değişmeye çalıştığını veya neleri değiştirmeye çalıştığını bilmesi gerekir.

Değişimi nasıl kalıcı hale getiririm?

Değişim sonunda her şeyin bittiğini düşünmemelisin. Eğer belirlemiş olduğun ana hedefe ulaşmayı başarmış durumdaysan elde ettiğin sonuçları iyileştirme yoluna gitmelisin. Bu iyileştirme çalışmaları elde ettiğin sonuçlardan daha iyi verim almanı sağlar. Kendini değiştirmek “yap ve bırak” mantığıyla işlemez. Daha çok “yap ve devam ettir” mantığıyla hareket etmen gerekir.

 • Bir hedefi yerine getirip değişmeyi başarmış durumdaysan hemen ardından yeni bir hedef belirlemelisin. Elde ettiğin başarının etkisinin bir çırpıda ortadan kalkmasına izin verme. Kendine güven ve hemen yeni bir ana hedef belirleyerek yeni bir değişim serüvenine katıl.
 • Her yeni değişim serüveninde rol modelini gözden geçirmeyi düşünebilirsin. Her yeni değişim serüveninde sana eşlik edecek insanlara yeniden karar vermelisin. Çünkü değişim seni farklılaştırır. Sen çok daha iyi bir insan olmak için değişmeye özen gösterirken, etrafındaki insanlar bu değişim adımlarından etkilenirler.
 • Bazı durumlarda değişimin yan etkileri olabilir. Mesela bir konuda kendini değiştirmek istediğinde o konuyla ilgili olan insanlarla arana mesafe koymak durumunda kalabilirsin. Bu yaşadıklarının doğal bir durum olduğunu unutmamalısın.

Kişisel değişim için 5 önemli yaklaşım

Değişim neredeyse her zaman korkutucu bir şey olarak görür. Değişim ne kadar önemliyse ilk adımı atmak ve yola devam etmek bir o kadar zor olur. Bununla birlikte, kendini daha iyi bir insana dönüştürmek edinmen gereken en önemli becerilerden biridir. Kendini değiştirmenin anahtarı “Armut piş, ağzıma düş.” yaklaşımından olabildiğince uzak durmaktır.

John Hughes‘in belirttiği gibi değişim istiyorsan onunla sürekli temas halinde olmalısın. Değişim korkutucu olmasına rağmen olumlu bir şeydir. En azından ne yaptığını biliyorsan sonunda nereye varacağını da bilirsin. Şimdi değişim konusunda öğrendiklerini tekrar düşünmeni sağlayacak birkaç önemli yaklaşımdan söz edeceğim.

1. Hatalarını kabul edip geleceğe bakmalısın

Kişiliğinle ilgili değiştirmek istediğin pek çok farklı şey olabilir. Kişisel hayatında veya iş hayatında hatalar yapmış olabilirsin. Seni bu noktaya getiren davranışı değiştirmek istiyor olabilirsin. Her neyi değiştirmek istiyorsan önce onu kabul etmen gerekir. Hatalarını kabul edip geleceğe odaklanmak bu nedenle çok önemlidir.

En önemlisi oluşan hatalar nedeniyle başkalarını suçlamak yerine onlara sahip çıkman gerekir. Evet, doğru okudun. Hatalarına sahip çıkmalısın. Elbette kontrolün dışında gerçekleşmiş olan bir şeyler söz konusu olabilir. Ancak durum tamamen senin kontrolünde ise onları değiştirmek için yeterli güce sahip olabileceğini bilmelisin.

2. Rahatlık bölgenden çıkmalısın

Bundan sürekli bahsedeceğim çünkü değişim için çok önemli bir adımdır. Rahatlık bölgenden dışarı çıkamazsan değişim yaşayamazsın. Rahatsız edici durumlar hepimizin kaçındığı bir şeydir. Bu konuda hemfikir olduğumuzu bilmeni isterim. Ancak sonuç almak istiyorsan rahatlık bölgeni terk etmen gerektiğini de bilmelisin.

Kendini değiştirme hiç eğlenceli bir süreç değildir. Kendine yakından bakmalısın, kusurlarını kabul etmelisin, onları değiştirmek için bilinçli bir şekilde çaba göstermelisin ve daha sonra ortaya koyduğun planı uygulamaya koymaya çalışmalısın. Birçok durumda bu rahatsız edici bir süreç olacaktır. Örneğin, spor yapmaya başladığında hamlaşmış olduğun için ilk birkaç gün kasların ağrır ama zamanla alışırsın.

3. İş birliği yapmalısın

Kişisel hayatında değişiklik yapmaya çalıştığın zaman bazen destek bulmak zor olabilir. Örneğin, kilo vermeye çalışıyorsan seninle dalga geçen ve olumsuz yorumlar yapan insanlar hakkında kaygı duyabilirsin. Doğal olarak bu tür insanlara aldırış etmemen gerekir. Tabi söylemesi yapmasından çok daha kolaydır.

Zorlu engelleri aşabilmek için mutlaka arkadaşlarından destek almaya çalışmalısın. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için onların desteğine ihtiyacın olacaktır. Çünkü seni cesaretlendirebilirler, sana yardım edebilirler ve gerektiğinde seni bir şeylerden sorumlu tutabilirler. Bu nedenle değişim esnasında kendini hayattan izole etmek yerine insanlarla iş birliği yapmaya çalışman daha iyi bir fikirdir.

4. Hedefleri belirlemelisin

Değişmek ve gelişmek istiyorsan kısa vadeli ve uzun vadeli olmak üzere iki farklı türde hedefler belirlemelisin. Kendini daha iyi hale getirmek istiyorsan buna ihtiyacın olacaktır. Örneğin, sadece daha iyi bir insan olmak istediğini söylersen belirsiz bir hedef ortaya koymuş olursun. Bunun yerine, daha net ve belirgin hedefler seçmeye çalışmalısın. Örneğin, kilo vermek, sabırlı olmak veya kıskanç olmamak gibi hedeflerin olmalıdır.

Bir hedefi yerine getirmek için takip edebileceğin yol pekala bellidir. Benim yazılarımı okuyorsan bunu her zaman dile getirdiğimi bilirsin. Büyük hedefleri her zaman küçük hedeflere ayırmalısın. Böylece onları gerçekleştirilebilir hale getirebilirsin. Hedeflerinin ölçülebilir ve ulaşılabilir olması çok önemlidir. Örneğin, sabırlı olmak istiyorsan sonunda neye ulaşacağını iyi bilmelisin.

5. Kıyaslamaya son vermelisin

Etrafında yer alan insanların başarısı senin gözünü korkutabilir. Aşırı başarılı biriyle çalıştığın zaman kendini inanılmaz derecede zayıf ve güçsüz bulabilirsin. Hayatta her zaman senden daha başarılı ve daha başarısız insanlar olacaktır. Daha başarılı insanlarla karşılaştığında kompleks yapıp kendini zor durumda bırakmamalısın. Özellikle onlarla kendini kıyaslama yoluna gitmemelisin.

Kendini değiştirmeye gelince, her küçük zaferin önemli olduğunu unutmamalısın. Örneğin, nihai hedefin durmadan belli bir mesafeyi koşmak ise yoldaki her dönüm noktası çok önemlidir. Önemli olan spor salonunda bir başka kişinin koştuğu mesafe değildir. Çünkü onun koştuğu mesafe uzun süredir göstermiş olduğu çabaların bir sonucudur. Sen ise yolun başında olduğunu unutmamalısın.

Hayalini kurduğun kişi olabilmek için 7 kolay adım

İnsanlar sürekli büyüyen ve gelişen varlıklardır. Elbette bu sadece insanlara özgü bir şey değildir. Her canlı doğar ve büyür. Yaşamdaki ilerleme tamamen kendini yeniden keşfetmekle ilgilidir. Sonsuza dek arayış içerisinde olamazsın. Senin hedeflediğin şey aslında hayallerindeki gibi birisi olabilmektir. Burası sözün bittiği yerdir.

Nicolas Cole‘un dediği gibi hayallerin ne olursa olsun ulaşılabilir olmalıdır. En önemlisi hayallerinin içerisinde kendini yeniden keşfetmek yer almalıdır. Kendini yeniden keşfedebilirsen hayatın sunduğu sonsuz fırsatlarla karşılaşmayı başarabilirsin. Keşfetmek büyümek ve gelişmek ile doğru orantılıdır. Bu nedenle ne zaman bir şeyleri değiştirmek istesen önce onu keşfetmelisin.

1. Kendine dışarıdan bir gözle bakmalısın

Kendine dışarıdan bakabilmek çok önemlidir. Kendini bir resim yapıyormuş gibi hayal edebilirsin. Ressam resmine şekil verebilmek için çaba gösterir ve önündeki sınırsız seçenekler arasından bir seçim yapar. Ressam bir şeyi değiştirmek istediği zaman duygusal davranmaz. Sadece değişikliği gerçekleştirir ve yoluna devam eder.

Bu nedenle kendine dışarıdan bakma becerisine sahip olmalısın. Asla nadide bir sanat eseri olduğunu unutmamalısın. Kendini bir resim değil ama bir odun gibi düşünebilirsin. İyi bir marangoz bir odun parçasından şaheser yaratabilir. Eksik bir şeyin olduğunu düşündüğünde üzülmeye ve hayıflanmaya gerek yoktur. Tek yapman gereken marangozun odunu yonttuğu gibi kendine şekil vermektir.

2. Değişim yolunda alışkanlık keşfetmelisin

İnsanların en büyük hatası bir şeyi değiştirmek istediklerinde sadece o şeye odaklanmaktır. Peki, bu neden bir hatadır? Çünkü bir şeyi değiştirmek istiyorsan önce ona çıkan yolları değiştirmek zorundasın. Hayatında bir şeyin yer edinmesini istiyorsan onu besleyen alışkanlıkları keşfetmeye çalışmalısın.

Bunu hemen bir örnekle açıklayabilirim. Diyelim ki kilo vermek isteyen birisin. Şöyle aşağı yukarı 10-15 kilo fazlan var. Spor yaparak yağ eritip kilo vereceğini düşünüyorsun. İşte bu noktada hata yapıyorsun. Çünkü kilo vermek için spor tek başına yeterli değildir. Onu aynı zamanda iyi bir diyetle desteklemen gerekir. Değiştirmek istediğin özelliğin ile bağlantılı olan alışkanlığı bulup önce onu değiştirmelisin.

3. Her gün çaba göstermelisin

Ne olursa olsun her gün pratik yapmaya çalışmalısın. Değişim bazı günler yapıp bazı günler yapmadığın bir şey değildir. Böyle bir değişim olmaz. Çünkü değişim aslında yaşam tarzında yaşanan ve olmaya başlayan bir şeydir. Öyleyse ona süreklilik kazandırmak fazlasıyla önemlidir.

Eski alışkanlıkların yerini yeni alışkanlıklar alırken gösterdiğin çabanın bir süreklilik oluşturması gerekir. Her gün denemeli, her gün çaba göstermeli ve her gün ufak bile olsa bir adım atmaya çalışmalısın. Tüm bunları bilinçli bir şekilde isteyerek ve planlayarak yapmalısın. En sonunda ektiğin tarladan mahsul alacağından emin olabilirsin.

4. Gerçekçi hedefler belirlemelisin

Bir gece uyumaya çalışırken “Artık kıskanç birisi olmayacağım.” diye kendi kendine bir söz verebilirsin. Yarın sabah kalktığında ya hiçbir şey hatırlamazsın ya da hatırlasan bile onu nasıl yapacağını düşünmeye başlarsın. Kıskançlıktan nasıl kurtulurum? Sahi, nasıl kurtulursun? Bir gece gözünü kapayıp söz vermek gibi olmadığından emin olabilirsin.

Benzer durum sabah kalkıp “Artık hazır yemek yemeyeceğim.” demekle aynı şeydir. İş yerine gidersin ve öğle arası hazır yemek yemek zorunda kalırsın. Bir şeylerin bu şekilde yaşanmasını beklemek yerine bir planla hareket etmelisin. Hazır yemek istemiyorsan yanında bir sandviçle işe gitmeyi düşünmelisin. Birkaç hafta bu şekilde hareket ettikten sonra her şeyin çok daha kolay olacağını görebilirsin.

5. Gerçekçi insanlarla vakit geçirmelisin

Büyük İskender bir gün vezirlerinden birini yanına çağırır ve artık ona ihtiyacı olmadığını söyler. Vezir hiçbir kusur işlemediği halde böyle bir durumda olduğuna çok şaşırır. “Neden hükümdarım?” diye sorar hükümdarına. Hükümdarın cevabı gecikmez: “Çünkü ben bir beşerim. Sen bu kadar süre zarfında benim tek bir hatama bile rast gelmediysen cahilsin demektir, örtbas ettiysen o zaman da hainsin demektir.”

Bu güzel hikayeyi normal yaşantında kullanabilirsin. Etrafında sana doğruları çekinmeden söyleyebilecek insanlar olmalıdır. Onlardan elde ettiğin geri bildirimler sayesinde yanlışlarını düzeltebilir ve değişim için gitmiş olduğun yolda doğru istikamette ilerleyebilirsin. Ancak etrafında sürekli bir şeylere “evet” diyen arkadaşların varsa bu yolculuk çok ama çok zor olacaktır.

6. Risk almalısın

Açık konuşmak gerekirse ben riskleri sevmem. Ama değişim peşinde koşacak olsam risk almam gerektiğinin bilincinde olurum. Değişimi hedefleyip hala olduğum insan gibi kalırsam hiç ilerleme kaydedemem. Dolayısıyla harekete geçmek için risk almam gerekir. Bir insan böyle büyür ve gelişir. Kendini geliştirmek istiyorsan rahatlık bölgenden uzaklaşmayı göze alman gerekir.

Rahatlık bölgenden çıktığın zaman kendini hemen savunmasız hissedersin. Bu normal bir durumdur. Bir süre böyle yaşamak zorundasın. Eğer rahatlık bölgenden çıkma cesaretini göstermeyip sonsuza kadar aynı kalmaya çalışırsan kendini değiştirmek bir yana bir arpa boyu yol bile gidemezsin.

7. Aynaya bakmayı unutmamalısın

Düşünmeyi, değerlendirmeyi ve kendine bakmayı reddettiğin zaman oluşturduğun o muhteşem değişim ahengi bozulur. Hazır olup harekete geçmek için sayısız fırsatın olacaktır ama aynı fırsatları aynaya bakmak için kullanmalısın. Evet, düzenli olarak ayna karşısında kendini, yaptıklarını ve yapmaya çalıştıklarını sorgulamalısın.

Gerekli olan soruları kendine sormazsan kısa süre içerisinde raydan çıkabilirsin. Bu istediğin bir sonuç değildir. Bu nedenle zorlayıcı ama doğru soruları kendine sormalısın. Ardından dürüstçe bunları cevaplamaya çalışmalısın. Aynaya bakmayı unutursan bir süre sonra kendini ulaşmak istediğin yerden çok daha farklı bir yerde görebilirsin.

Hayatını değiştirmeni sağlayacak 10 pratik uygulama

Öncelikle şu konuda hem fikir olmamız gerek. Hayatın tek değişmez gerçeği değişimdir. Hayat boyunca değişime karşı durabilmek pek mümkün değildir. Etrafında birçok şey anlık olarak değişirken senin sabit kalman pek mümkün değil diyebilirim.

Kendini yeterince güçlü hissedersen önüne çıkan değişim yoluna korkusuzca adım atabilirsin. Değişim için her fırsatı değerlendirmen gerekir. Hayatını ebediyen değiştirmek istiyor olabilirsin. Bunu başarmak için aşağıdaki pratik yöntemleri uygulayabilirsin.

1. Hayatın anlamını bulmalısın

Hayatında neyin önemli olduğunu ve neden önemli olduğunu çözmek için kendine zaman ayır. Bu hayatta ulaşmak istediğin şey nedir? Hayallerin nelerdir? Seni neler mutlu eder? Kendini değiştirmek adına hayatın anlamını bulmak için bu sorulara dürüst cevaplar vermeye çalışmalısın.

Hayatın anlamı sana bir amaç sunar. Bu amaç doğrultusunda nasıl yaşamak istediğine karar verirsin. Hayatın anlamı olmadan hayatının geri kalanını amaçsızca yaşarsın. Odaklanacak bir şey bulamadığın için günleri ardı ardına boşa geçirmiş olursun.

2. Hayallerini ortaya çıkarmalısın

Çocukluğunu hatırlamanı öneririm. Çocukken çok hayal kurardık. Sürekli gelecekte ne olacağını hayal ederdik. Tüm bunları görselleştirme yoluna giderek hayallerimizin gerçekleşebileceğine olağan gücümüzle inanırdık. Aynısını şimdi yapmalısın. Hayallerini ortaya çıkarmalısın.

Yetişkin bir birey olman hayal etme gücünü tamamen kaybettiğin anlamına gelmez. Hayal kurabilirsin ama artık onları gizleme gereği duyarsın. Şimdi kendini bu esaretten kurtarma vakti diyebilirim. Hayallerini bir yerlere yazmaya başlamalısın. Böylece hayallerini hayata geçirebilirsin.

3. Hedefler belirlemelisin

Hayatında neyin önemli olduğunu ve hayallerinin neler olduğunu öğrendikten sonra harekete geçebilirsin. Harekete geçmek için uzun vadeli, orta vadeli ve kısa vadeli olmak üzere farklı boyutlarda hedefler belirlemen gerekir. Bu yazıda daha önce belirttiğim gibi kendini değiştirmek istiyorsan hedeflerinin ulaşılabilir elzemdir.

Kathryn Sandford‘un “hayallerini gerçekleştirebilmek bu hedeflere bağlı” söylemi oldukça doğrudur. Hedeflerinin değişebileceğini unutmamalısın. Hayattaki her şey gibi onlar da değişebilir. Bu nedenle hedef belirleme konusunda daima esnek davranmaya çalışmalısın.

4. Pişmanlıkları geride bırakmalısın

Pişmanlıkların tek işlevi seni daima bir noktada çakılı bırakmaktır. Pişmanlıklar geçmişte kalan olaylardır. Tüm zamanını geçmişi düşünerek geçirirsen bugünü ve geleceği kaçırmış olursun. Geçmişte yaptıklarını değiştiremezsin. O yüzden onları geride bırakmalısın.

Şu an kontrol edebildiğin tek şey yaşadığın an ve gelecekteki yaşamındır. Hayatında çok büyük pişmanlıklar yaşamış olabilirsin. İhtiyacın olan tek şey bunlardan kurtulmaktır. Bir kağıda pişmanlıklarını yazıp onu ufak bir kayık haline getirip sonra onu denizin soğuk sularına bırakabilirsin.

5. Cesaretli olmalısın

Her insanın hayatında yapmaktan korktuğu bir şeyler vardır. Bunlar değişimin önünde duran önemli engellerdir. Yapman gereken bu engelleri aşmak için onların üstüne gitmektir. Elbette bu cesaret isteyen bir iştir. Çünkü yıllardır sahip olduğun korkuları kolayca silip atmak kolay değildir. Kendini değiştirmek için aradığın cesaret çok uzakta değil, kendi içindedir.

Örneğin, hemen hemen birçok insanda topluluk önünde konuşma korkusu vardır. Bunu aşmak için kapalı kapılar ardında pratik yapmak yerine insanların içinde konuşmalar yapmaya çalışman gerekir. Cesaretli olmak değişim yolunu yarılayarak yola devam etmeni sağlayacaktır.

6. Hayat dengesini yakalamalısın

Sağlığın hiçbir zaman aynı kalmaz. Yıllar içerisinde değişim göstermesi kaçınılmazdır. Fiziksel, duygusal ve ruhsal durumun yaşlandıkça değişim gösterir. Burada kontrol edebileceğin tek şey zihnini ve vücudunu besleme yöntemidir.

Dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürmen durumunda bedeninde yaşanan fiziksel değişimlere karşı ekstra dayanıklılık elde edersin. Egzersiz yapmak hayata karşı olumlu ve iyimser bir tutum kazanmanın en iyi yollarından biridir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek istiyorsan egzersiz yapmalısın.

7. Korkularınla yüzleşmelisin

Korkularımızı görmezden gelmek kolayı seçmemiz anlamına gelir. Korkularımızın bir anda gitmesini beklemek çok doğru değildir. Çünkü insan psikolojisi bu şekilde çalışmaz. Kendini değiştirmek istiyorsan korkularını kontrol etmeyi öğrenmen gerekir. Böylece belirlediğin hedefe doğru ilerlerken daha sağlam adımlar atabilirsin.

Normal şartlarda korkular seni kontrol ederler. Artık sen onları kontrol etmelisin. Korkuların aslında zihninde yer alan gerçek olmayan düşüncelerdir. Sen zaman içerisinde onların doğru olduğuna inanırsın. Böylece her adımın önünde büyük bir engel olmalarını sağlarsın.

8. Kendini kabul etmelisin

Hayatında ebediyen geçerli olacak bir değişiklik yapmak istiyorsan bir şeyin bilincinde olman gerekir. Hayatındaki değişimi gerçekleştirebilecek tek kişi sensin. Bu gerçeği göz ardı ederek değişemezsin. Bu nedenle kendinden memnun olman ve kendini kabullenmen gerekir.

Kendini olduğun gibi kabul edersen ve seversen hayatta ilerlemeyi başarabilirsin. Kendini sürekli olarak diğer insanlardan küçük görmemelisin. Bunu yaparsan kendini mutsuzlukla ve hoşnutsuzlukla dolu bir hayatın içerisine hapsetmiş olursun.

9. Anı yaşamalısın

Genellikle sahip olmadığımız şeyleri çok daha güzel bir şeymiş gibi görürüz. Yanına gittiğimiz zaman ise durumun böyle olmadığını fark ederiz. Hayatımızı değiştirme isteğimiz mutlu olma isteğimizin bir sonucudur. Sürekli mutluluk arayışında olduğumuz için anı yaşamaktan uzağız. Bu durumu tersine çevirmeye çalışmalısın. Kendini değiştirmek istiyorsan kendine yapacağın en önemli iyilik bu olacaktır.

Mutluluk sahibi olmak sürekli geleceğe odaklanma konusunda bizi kıskaca alır. Kurtulmak zordur ama kurtulamazsan anı yaşamayı başaramazsın. Güneşli bir havada sahilde yürümek mutluluk verici bir şeydir. Bunun gibi ufak anları kaçırmamalı ve anı yaşayarak mutlu olmaya çalışmalısın.

10. Sürekli öğrenmelisin

Yeni bir şey öğrendiğin zaman daha fazla bilgiye sahip olursun. Daha fazla bilgiye sahip olmak demek kendine güvenme konusunda daha iyi noktada olman demektir. Öğrenme yeni durumlar karşısında daha uyumlu ve esnek olmanı sağlar. Aynı zamanda yenilikçiliği ve yaratıcılığı teşvik eder.

Yeni şeyler öğrenmek için kitap okuyabilirsin. Kitap okumak en iyi öğrenme yöntemlerinden biridir. Öğrenme hayatına anlam kazandırır. Hayatını değerli kılar. Hayatını değiştirmek istiyorsan hayat boyu iyi bir öğrenci olman gerekir.

Kendini değiştirmek hakkında sıkça sorulan sorular

Kendimi nasıl değiştiririm, değişmek için ne yapmalıyım gibi sorulara sahipsen yukarıda yer alan diğer başlıkların sana en iyi şekilde yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu kısımda, “kendini değiştirmek” konusuyla ilgili sıkça sorulan sorulara yanıtlarımı bulabilirsin. Umarım bu sorular ve cevaplar işine yararlar.

Kendini yeniden keşfetmek ne demektir?

Kendini yeniden keşfetmek, davranış biçimini veya yaptığın şeyleri değiştirmek demektir. Böylece insanlar seni farklı bir insan olarak görmeye başlarlar. İnsanlar hayatları boyunca kendilerini defalarca yeniden keşfedebilirler. Önemli olan değişim noktasını saptamaktır.

Zihniyetimi nasıl değiştirebilirim?

Kendini geliştirmeyi bir öncelik haline getirmelisin. Uzun vadeli hedeflere odaklanmalısın. Tanıdığın güvenilir insanlardan gelen geri bildirimleri önemseyerek hareket etmelisin. En önemlisi olumlu düşünme konusunda çaba göstermelisin.

Düşünce yapımı nasıl değiştirebilirim?

Düşünce yapını değiştirmek aynı zamanda kendini değiştirmek anlamına gelebilir. Bunu başarmak istiyorsan konfor bölgenden biraz uzaklaşmalısın. Ayrıca, olaylara ve durumlara farklı açılardan bakmayı öğrenmelisin.

Hayatımı olumlu yönde nasıl değiştiririm?

Öncelikle hayatında değiştirmek istediğin şeyin ne olduğuna karar vermelisin. Olumsuz düşüncelerden kurtulmalısın. Daha sık ve daha kararlı bir biçimde egzersiz yapmalısın. İnsanlara karşı nazik olmalısın. Ufak adımlarla ilerlemeli ve acele etmemelisin.

Olumlu düşünme hayatımı değiştirir mi?

Olumlu düşünmenin gücü dikkat çekicidir. Sağlıklı, mutlu insanlar çoğu zaman ne istediklerini ve bunları nasıl elde edeceklerini düşünürler. Buna benzer şekilde olumlu bir tutum geliştirmek tüm hayatını kökünden değiştirebilir.

Umarım bu yazı kendini değiştirmek ve hayatını değiştirmek konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

330 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • öncelikle bu güzel yazınız için teşekkür ederim.ben insanlarla konuşamıyorum.konuşsam bile gülmek istemediğim şeylere bile gülüyorum .halbuki hiç içimden gelerek değil sırf onlar kırılmasın üzülmesin diye her sorularında onlara gülümsüyorum.ancak hiç mutlu değilim hayatımda ve hep yalnız kaldım.ne kadar onlara iyi davransamda benden çoğu kez nefret ettiler ya da alay ettiler.hiç hayır diyemem.kendimde en nefret ettiğim huyum bu .nasıl değişebilirim lütfen yardımcı olun.

  • Merhaba Gül,

   Nereden başlayacağımı bilemedim. İnsanlarla konuşamıyor oluşunuz iletişim konusunda eksik olmanızdan veya iletişimden kaçışınızdan kaynaklı olabilir. Öncelikle bunu tanımlamayı denemelisiniz. İnsanlarda kaçıyor musunuz? Yoksa çok isteseniz bile iletişim kurmayı beceremiyor musunuz? Mutluluk meselenize gelince, hayatta sizi neler mutlu eder bunu bilemiyorum ama siz biliyor olmalısınız. Sizi mutlu edebilecek etkenlerin bir listesini yapmalısınız. Bu listeyi dürüst bir biçimde doldurup daha sonra kendi hayatınızı düşünmelisiniz. Listede yer alanlar gerçekten hayatınızda var mı? Hayatınız ve yaşantınız listede yazılanları karşılamaya yetecek niteliklere sahip mi? Eğer bu niteliklere sahip değilseniz sizi mutlu edebilecek etkenleri değiştirmeyi düşünmelisiniz.

   Tamamen bir örnek olarak söyleyeceğim bunu. Her gün ama her gün bir terası olan kafeteryada kahve içip şehrin manzarasına dalıp gitmek sizi mutlu edebilir. Fakat ekonomik durumunuz bunu karşılamaya yetmeyebilir. Dolayısıyla mutluluk kriteri olarak gördüğünüz şeyi yapamazsınız. Bunu değiştirmeyi denemelisiniz.

     • Doğru yere yazdım amacım size yazmaktı ulaşmış yani. Gül isimli bi bayana yazcaktınız galiba onun yormuna cevap vermişsiniz yanlışlıkla da bana gönderdiniz

     • Merhaba,

      Sorunu anladım. Yazıya yapılan yeni yorumları takip etmek istediğiniz için yapılan her yorum bildirim olarak tarafınıza ulaşıyor olmalı. Yorum aboneliğinden çıkarak bu problemi çözebilirsiniz.

     • Sorunu anladınız ama galiba yanlış anladınız 🙂 yorum aboneliğim yok yanlışlıkla benim mailime geldi yorumunuz

   • teşekkür ederim fakat ben insanlarla tam olarak iletişim kuramıyo değil yalnızca onların söyledikleri herşeye içimden gelmese bile gülümseyerek cevap veriyorum yani onlar ne söylese komik olmasa bile kırılmasınlar diye hep gülüyorum bi şey isteseler hiç hayır diyemiyorum çünkü hayır dersem benim hakkımda sonra ne düşünür benden nefret mi eder diye düşünüyorum bunu nasıl değiştirebilirim

    • Merhaba,

     Şimdi daha iyi anlıyorum sizi. Hayır demeyi öğrenmeniz gerek. Bunu değiştirebilmek için epey uğraş göstermelisiniz çünkü hayır diyememek hayat boyu size çok büyük problemler çıkartabilir. Hayatı başkalarının düşüncelerine göre değil kendi düşünce ve doğrularınıza göre yaşamalısınız. Vereceğiniz cevaplar veya atacağınız adımlarda başkalarının ne diyeceğini düşünmemelisiniz. Bunu yaptığınız sürece onlara bağlı kalırsınız, onlar onay vermediği sürece bir şeyi yapamaz hale gelirsiniz. Bugün bu durumda olduğunuzu söylemiyorum. Gelecekte böyle olabileceğinizi düşünüyorum. Yakın zaman sonra bu konuda bir şeyler yazmış olacağım. Takipte kalın lütfen.

 • Merhaba hocam yine çok güzel bir yazı yazmissiniz. Ellerinize saglik.. İnsan duzelirse dunya duzelirmis. Bizlerde kendimizi iyi taniyip olumlu yonlerimizi gelistirmeli olumsuz yonlerimizi duzeltmeye calismaliyiz. Boylece daha guzel bir dunyada yasabiliriz. Bence dunyadaki en guzel duygu sevmektir. Gercekten sevebiliyorsak eger kalbimizde beraberinde daha nice guzellikler olusmustur. Sevgiyle cozulemeyecek problem yoktur heralde. Ben degisim istedigim zaman sevdigim seylere odaklanirim mesela. Mesela kitp okuma aliskanligina ilgi alanlarimiz olan kitaplari okumakla baslamak gibi. Ya da kilo vermek icin sporu sevmeye baslamak gibi. Diyeti esnek tutmak baslamadan once psikolojik hazirlik yapmak gibi. Ya da sevdigin bir kisiden destek almak.. veya degisim icin bir baslama ve bitirme noktasi kucuk hedefler koyulmali boylece gozumuzde cok buyutmemis oluruz. Orn. 1 hafta boyunca her sabah dislerimi fircaliycam gibi. 2. Hafta hem sabah hem aksam. 3. Hafta yine ayni sekilde sonra zaten alisilmis oluyor. Veya 3 gun boyunca da diyebiliriz.. Bir degisim surecimi anlatayim. Eskiden elime gecen tum parami savurganlik derecesinde harcardim. O paranin degerini hic bilemezdim. Anlamazdim. Bi gun canim felaket sıkldı. Ne kadar da sacip savuruyorum dedim. Acil bir seye ihtiyacim oldugunda da kimse yardim etmiyor dedim. Hemen bir seyler yapmaliydim. Kagit ve kalem alip 1 ay boyunca toplam para ihtiyaclar gidenler falan kendime gore bi cizelge olusturdum. Uygulayabilirsem israf etmeden sacip savurmadan ama ayni zamanda cimrilik etmeden harika bi degisim olacak demistim sonuc eskisine gore cok daha iyiyim. Daha mutluyum. sabir cok onemli bu degisim butun bu psikolojik hazirliklardan ziyade sabra bakiyor bence. Eger sabir varsa gercekten kisa bir sure sonra hedefe ulasiliyor. Buna kendimiz bile inanamiyoruz bazen. Sabir ise inanmakla ilgili inanmayan kendinde o cesareti hissetmeyen kisi ise bastan kaybediyor. Kalbimizden sevgi inanc eksik olmasin. Sabredenlerden olmak dilegiyle saglicakla kalin hocam..

  • Değerli katkınız için çok teşekkür ederim. Aslında pek çok insanın atladığı bir noktaya değinmişsiniz. Pek çok kişi okuduğu şeyi anında hayata geçirip onun işe yaramasını bekler ama aslında bu adımlar birer atıştırma niteliğindedir. Zamanla alışkanlık haline dönüştükleri zaman tam anlamıyla işe yaramaya başlarlar. Bir hedef belirlemek ne kadar kolay gözükürse gözüksün aslında zordur çünkü onu yerine getirebilmek için altını ufak hedeflerle desteklemek gerekir. Bunu yapabilen insanlar değişim ve gelişim konusunda başarılı olurlar. Bu gerçeği göstermeyi tercih ettiğiniz için teşekkür ederim.

   Hayatta umarım pek çok şey yolunda gider ve hedeflerinizi yerine getirmeyi başarabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 • Kendi kişiliğimin ve karakterimin oturmadığının uzun zamandır farkındayım. Sabit bir fikrim veya düşüncem olmuyor. Hemen birisi gelip bunu değiştirebilir. Kararlarımı en saçma düşünceler bile hemen değiştirebiliyor ve buna sinir oluyorum. Bazen ne sevdiğimi ne beğendiğimi nereye gitmek istediğimi unutmuş bir şekilde buluyorum kendimi, bununla nasıl başa çıkmam gerekiyor?bu kıyafetime bile yansıyor; kışın okul döneminde, okuldaki arkadaşlarıma ayak uydurayım diye biraz daha süslü oluyorum fakat yaza girince kıyafet gram umrumda olmuyor, süslenmek bile içimden gelmiyor. Kendi karakterimi, hayatımı bulmak istiyorum. hayatta risk alamadığımı farkettim, hep garantisi olan şeyleri yapıyorum.

  • Merhaba Aybüke Hanım,

   Garantici olmaktan çok fazla yakınmayın. Garantici olmak demek aslında kendinizi biliyor olmanız demektir. Size uygun bir şeyi kolay kolay yapmazsınız demektir. Bu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla aslında çok şey yapabiliyorsunuz ama hiçbirinin arkasında “neden” sorusuna cevap verebilen bir cevap olmadığından hepsini boşa yaptığınızı düşünüyorsunuz. Sabit bir fikrinin olmaması güzel bir şey, değişkenlere açık olmak güzel bir şey. Bence bunlara biraz farklı açılardan bakmalısın. Bunların hiçbirisi göründüğü kadar kötü şeyler değil. Tabi bu benim fikrim, yazdıklarından yola çıkarak aklıma gelenler. Belki daha ciddi problemlerin dahi olabilir. Yakınında olan güvendiğin kişiler bu konuda sana ne diyorlar?

 • Bakin bn eskiden cok degismek isteyen ve cok kilolu bi insan olarak ve umutsuz karmsar ek olarak nacizane bi fikirde bulunucam. Ve bu arada kendimi yanliz zannediyodum degilmisim tabi suan kilolu degilim umutsuzda cunku insani yasatan zaten umutlaridir bnce herseyden nefes almaktan su icmekten konusabilmekten zevk almaliyiz mutlu olmaliyiz cunku bunlari yapamaynda var bn bi gun kalktim ve dedimki ilk olarak bugun zayiflamaya basliyorum dedim zayifaladim 6ayda 27kilo verdim sonrada baktim bi zamanlar bnle dalga gecenldr ayy ne guzel olmusssun diyolar ozamada umutsuzluklarimi biraktim ezaciliga gidkyodum kiloluyum diye olsamda yapmam diyodum simdi staj yapiyorum kendi dukkanimi acicam bunlari size umutsuz olmayin neolur diye anlattim bn karamsar olup zayifalamsaydim ne meslegim nede bi hayatim olcakti bnce kendinize hedef edin ve ona dogru imerleyin kimseyi dinlemeyin yanlis dusunuyisam soyleyin hepiniz allaha emanet olun ins hepiniz hedefinize ulasirsiniz bu arada bunu saygisizlik olarak anlamyin hayat tecrubesi ve i sanlara umut olsun diye yazdim

  • Merhaba Aleyna,

   Neden saygısızlık olarak algılayalım? Estağfurullah. Çok güzel katkılar yaptım yazıya, düşüncelerini paylaştın. Tebrik ediyorum seni, hedeflerini yerine getirebildiğin için… Umarım hayatının geri kalanında yeni hedeflerini yerine getirme konusunda da başarılı olabilirsin. Bol şans diliyorum, Allah yolunu açık eylesin.

 • Bende çok değişmek istiyorum mesela çok saf olmak istemiyorum artık karşımdaki insanlara hakettiği cevabı vermek istiyorum insanlarla konuşabilmek istiyorum sohbet etmek istiyorum daha zeki daha akılcı davranmak istiyorum tamamen geçmiş ten kurtulmak istiyorum ben ne yapabilirim bu konuda lütfen yardımcı olun…

  • Merhaba,

   Bana ulaşan her okuyucuma söylediğimi size de söylemek durumundayım. Bu kadar fazla hedefle istediklerinizi yapamazsınız. Her zaman bir hedef önceliğiniz olmalıdır ve o hedefi yerine getirdikten sonra diğer hedefe yönelmelisiniz. Şimdi bakıyorum, “saf olmak istemiyorum”, “hak edilen cevabı vermek istiyorum”, “sohbet etmek istiyorum”, “daha akıllıca davranmak istiyorum” ve geçmişten kurtulmak istiyorum” demişsiniz. Bunların hepsini kümeleme yoluna gidersek ilk üç talep 1 küme, diğer talep 1 küme ve son talep 1 küme olur.

   Üç farkla ana hedef içerisinde kendinize alt hedefler belirleyebilirsiniz. Bunu yaparken hep önceliklerinizi düşünmek durumdasınız. İlk küme için önerim iletişim becerilerinizi güçlendirmeye çalışmanızdır. Sonraki küme için sizi tam olarak tanımadığım ve davranışlarınızı gözlemleme fırsatım olmadığı için bir yorum yapmamam daha doğru olacaktır. Son küme için ise aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm.

   https://www.grisayfalar.com/gecmisi-nasil-unuturum/

 • Fiziksel olarak kilolu bi insanım 34 yaşındayım biraz maço bi bayanım yani kısacası kendimden hiç memnun değilim bu yüzden bambaşka bi insan olmak istiyorum kilo vererek öfke patlamalarımı kontrol ederek konuşmalarımı düzelterek disiplinli bi hayat sürerek yani kısacası hem davranış olarak hemde fiziksel olarak bambaşka bir insan olmak için 2 gün sonra düğmeye basmak istiyorum

  • Tekrardan merhaba Selda Hanım,

   Şimdi sizi daha iyi anladığımı söyleyebilirim. Kadınsı olmamak sanırım ilişkilerde sıkıntı yaratıyor sizin için. Öfke patlamalarına engel olmak istiyorsanız elbette öfke kontrolü konusunda bilgili olmalısınız. Aşağıdaki yazımı okuyarak bunu başarabilirsin. Kadınsılık konusuna gelirsek… ne diyeceğimi bilemiyorum sanırım. Kafamdaki “kadınsı kadını” anlatmak istemiyorum ama detaylara çok girmeden şu önerileri sunabilirim.

   İlk işin davranışlardan ziyade giydiğin kıyafetlere göz atmak olmalıdır. Daha kadınsı giyinmelisin, kadınlara daha uygun olan renkler seçmelisin, küpe veya yüzük gibi aksesuarlar kullanmayı denemelisin. Parfüm kullanmalısın, çok fazla olmasa bile tenine çok uygunsa açık tonlu makyajlar yapmalısın, kabadayı gibi değil zarif yürümeye çalışmalısın ve sürekli gülümsemeye çalışmalısın. Bunun dışında kadınlarla daha fazla vakit geçirmeni tavsiye ederim. Eğer sert kadın olmaktan sıkıldıysan bunlar takip edebileceğin bazı yollar. Bu arada unutmadan, öfke kontrolü için aşağıdaki bağlantıya göz atmanı öneririm.

   https://www.grisayfalar.com/ofke-kontrolu-nasil-yapilir/

 • İçine kapanık birisi yım duygularımı rahatça ifade edemiyorum aslında okul olduğu zaman arkadaşım yardımcı
  olsa ‘da arkadaşım yaz tatilinde oturduğun şehirde olmadığı için görüşemiyoruz bundan dolayı da yine değişmekte zorlanıyorum

  Yazınızdaki metodları takip ederek ve başka kaynaklardan yararlanarak değişme çabası göstericem:)

 • Merhaba selda ben bende değişmek istiyorum fiziksel yapımda dahil olmak üzere bambaşka bir insan olmak istiyorum bunun için neler yapıcam bilmiyorum hadi kiloyu verdim yeni bir insan nasıl çıkar benden hiç bilmiyorum kararsızım

  • Merhaba Selda Hanım,

   Fiziksel yapınızdaki değişiklik konusunda maalesef size fikir verebilecek birisi değilim. Bir beslenme uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim. Değişmek istemenizin mutlaka bir sebebi olmalı, bu sebebe bağlı kalarak değiştirmek istediğiniz özellikleriniz tam olarak neler? Neyde eksik veya yanlış olduğunuzu düşünüp değişme kararı verdiğinizi söylerseniz daha rahat yardımcı olmaya çalışabilirim.

 • merhabalar yazılarınızı ve diğer sıkıntısı olan arkadaşlara yaptığınız yorumları okudum ve bende yazmak istedim.
  ben 22 yaşındayım ve çalışıyorum. güler yüzlü bir insanım aslında kendim hariç herkesi mutlu etmekte üstüme yok. içimde sürekli bir isteksizlik bir umutsuzluk var sanırım kendime güvenim yok. karşımdaki insanları kırmamak için uğraşıyorum ama bende çok kırılıyorum. içimde bir şey varsa bunu söyleme gereksinimi duyuyorum saklayamıyorum. öfke kontrolü yapamıyorum uğraşıyorum ama yaptığım en fazla sesimin tonunu ayarlamak. onun dışınca kızınca kırıcı oluyorum. ya açıkcası kendimi toparlamak, düzeltmek istiyorum. ve istediğim değişmek adına çok şey var ve zamanla sıra sıra yapmak istiyorum.. neler yapmalıyım nereden başlamalıyım. yardımcı olur musunuz ?

  • Merhaba Nur Zeynep,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Aslında sen kendi kendine teşhisi koymuş ve başlangıç noktanı belirlemelisin. Öfke kontrolü konusunda kendini geliştirmeyi düşünmelisin. Öfke kontrolü üzerine bir yazı yazmıştım. Okuyup okumadığını bilmiyorum ama öncelikle onu okumanı öneririm. Daha sonra problemlerin devam ederse veya başarısız oluyorsa tekrardan yorum yapabilirsin. Sana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

   https://www.grisayfalar.com/ofke-kontrolu-nasil-yapilir/

   Hayat boyu mutluluklar ve başarılar dilerim. Her şey gönlünce olsun…

   • değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.. verdiğiniz tavsiyelere uymak ve sanırım anlayan biriyle konuşmak insana iyi geliyor.. öncelikle artık sinirlerime hakim olmaya çalışıyorum ve yavaş yavaş başarıyorum. hayata karşı kaygılıyım ama ALLAH büyük diyorum ve hayata olan inancımı yitirmemeye çalışıyorum. sizi tanıdığıma memnun oldum.. bence yaptığınız şey bu emek bu ilgi ALLAH inşallah karşılıksız bırakmaz çünkü çok güzel bir iş yapıyorsunuz. inanın sizin gibi olmayı isterdim. her şey gönlünüzce olsun.. sohbetiniz ve yardımınız için mutlaka tekrar uğramak isterim.:). sağlıcakla kalın. .

    • Tekrardan merhaba,

     Çok teşekkür ederim. Umarım hayatta dilediğiniz pek çok şeyi yerine getirme fırsatını elde edersiniz. Dualarınız için ise ayrıca teşekkürler. Hayat boyu mutluluklar ve başarılar dilerim.