21 adımda hayatta doğru yolu bulmak

Evren oldukça büyük olduğundan doğru yolu bulmakta zorlanırsın. Bir yöne doğru gittiğini kendine kabul ettiremezsen büyük olasılıkla kendini bunalımda hissedersin. Doğru yolu bulmaya ihtiyacın varsa ayaklarının yere basmasını sağlamalısın ve etrafındaki seçenekleri araştırmaya başlamalısın.

İnsan doğru yolu nasıl bulur? Bu arayış için aşırı düşünmeyi bir kenara bırakıp hayatta anlamlı gördüğün değerlere doğru ufak adımlar atarak iyi bir başlangıç yapabilirsin. Adımlarını doğru bir biçimde atmayı başararak en sonunda doğru yolu bulan insanlardan birisi olmak ister misin?

Evren oldukça büyük olduğundan doğru yolu bulmakta zorlanırsın. Bir yöne doğru gittiğini kendine kabul ettiremezsen büyük olasılıkla kendini bunalımda hissedersin. Doğru yolu bulmaya ihtiyacın varsa ayaklarının yere basmasını sağlamalısın ve etrafındaki seçenekleri araştırmaya başlamalısın.

Her şeyi aşırı düşünmeyi bırak

Hayatta yaşadığın stresin ve endişenin en önemli kaynaklarından birisi geleceğe yönelik düşüncelerdir. Bu konuda sürekli olarak kendine bir şeyler sorarsın. Geceleri uykun kaçar, hiçbir şeyden zevk almamaya başlarsın ve kendi kendine kavga etmeye başlarsın.

Bu tür davranışların her birisi seni aşırı düşünmeye doğru itecektir. Sonucunda tükenecek ve akıllı olman gerektiği noktada dahi akıllı davranmayı unutacaksın. Geleceği hiçbir şekilde tahmin edemezsin. Çünkü gelecek yarın yaşayacağın bilinmeyen bir şeydir.

Geleceği bilmek senin için gerekli bir şey değildir. Tahminlerden yola çıkarak çizdiğin geleceğe yönelik tercihler yapmamalısın. Bugün hayatında önemli olanlar ne ise onlara yönelik hareket etmelisin. Geleceği aşırı düşünmeyi bırakmalı bugünü gerektiği kadar düşünmeye başlamalısın.

Yeni şeyler dene

Bir şeylerle uğraşan kişilerin daha mutlu olduğu doğrudur. Çünkü harekete geçmek ve bir şeyler yapmaya başlamak insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Zihninin içerisinde dolanıp duran şeyleri düşünmek ve belirsizlikle mücadele etmek yerine harekete geçip yapabileceklerine odaklanmalısın.

Hayat zaman zaman seni kaosa doğru sürükleyebilir. Bu gibi durumlarda kontrolü tamamen yitirdiğini hissedersin. Bu hissin sebebi sahip olduğun gelecek takıntısıdır. Ne zaman bugün için harekete geçersen hayatın gerçek güzelliğiyle karşılaşmış olursun.

Düşüncelerin, kelimelerin, hareketlerin ve davranışların gibi pek çok farklı konuda kontrol sahibi olmak istiyorsan bugün düne göre bir adım ileride olmalısın. Bir şeyler denemelisin, hareket etmelisin, sormalısın, araştırmalısın ve bulmalısın. Bu sayede yarın umduğundan çok daha ileri bir noktadan olmayı başarabilirsin.

İç sesine kulak ver

İnsan sürekli olarak daha fazlasını bilmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılayarak hep daha fazlasını yapabileceğine inanır. Hayatın bu şekilde çok daha yaşanabilir olduğuna kanaat getirir. Ancak toprağı her kazdığında biraz daha derine iner. Hiç düşünmeden gerçekleştirdiği arayışın sonunda kendi kuyusunu kazmış olur.

Elde edindiğin bilgileri kontrollü bir biçimde süzgeçten geçirmezsen aşırı yüklemeden ötürü bir süre sonra devre dışı kalabilirsin. İşine yaramayan tüm bilgileri bir yerde bırakıp gitmelisin. Bunun için iç sesini dinlemen yeterlidir. Ancak iç sesine kulak verdiğin zaman her zaman doğruyu bulamayacağını bilmelisin.

Kendine inan

Hayatında doğru yolu bulmaya çalışırken her zaman yeni fırsatların peşinden gitmeye çalışırsın. Sonuçta kendini pek çok farklı parçaya ayırmak durumunda kalırsın ve yapman gerekenleri dahi yapamazsın. Bazen başkasının önerilerine uyarak hareket etmeyi deneyebilirsin ama bu öneriler seni başladığın yere geri getiren gereksiz uğraşlardan biri olabilir.

Hayatında doğru yolu bulmak istiyorsan ivmeye değer vermelisin. Olumlu şeyler yapmak için olumlu şeyler duymalısın. Televizyonlarda, videolarda, gazetelerde, sitelerde ve sosyal medyada sürekli olumsuz şeylerle karşılaşırsan bunlar senin hayatta yakaladığın ivmeye köstek olacaklardır.

Doğru yolu bulabilmek için kendine inanmalısın. Bu biraz zorlayıcı olabilecektir ama kendine inanırsan bunu başarabileceğini bilmelisin. Sadece etrafında olumlu şeylerin yer almasına izin vermeli olumsuz şeyleri ise kendinden uzaklaştırmayı denemelisin.

Nefret ettiğin noktadan başla

Sana bir sır vereyim. Doğru yolu bulmak istediğin zaman alanındaki en iyi kişi dahi sevdiğin ve mutluluk duyduğun şeyleri yapman konusunda sana öneride bulunacaktır. Bunu yukarıda ben de yaptım. Çünkü doğru ve faydalı olan budur.

Ancak bazen tersten hareket etmek çok daha doğru olabilir. Sevmediğin veya nefret ettiğin noktadan başlayabilirsin. Nerede ve nasıl çalışmamak istediğini düşünebilirsin. Örneğin, disiplinden ve hiyerarşiden hoşlanmıyorsan bir şirkette çalışmayı düşünmen çok doğru olmayacaktır.

Rolünü tanımla

Bu hayatta her insanın rolü farklıdır. Kendi kendini denetlemeyi başarabilirsen bu hayattaki rolünü öğrenebilirsin. Herkesin girişimci olması, herkesin profesör olması gerçekleşmesi mümkün olan bir şey değildir. Kendini tanımayı başarabilirsen belirli mevkilerin, işlerin, alanların ve uğraşların senin için uygun olmadığını bilirsin.

Farkında ol

Gece yıldızların, gündüz bulutların tadını çıkarmalısın. Uzun uzun onları seyrederken evrenin büyüklüğünü aklına getirmelisin. Bu senin evrende ne kadar küçük bir varlık olduğunu anlamana yardımcı olabilecektir. Bazen küçücük şeyleri gereğinden fazla önemli görebilirsin. Evren seninle aynı fikirde değildir çünkü seni umursamıyor bile olabilir.

Hedefler için bir süre belirle

Hayatta gerçekleştirmek istediğin hedefler için bir geçerlilik süresi belirlemeyi tercih etmezsen onu yerine getirmek için sürekli oyalanırsın. Bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak için bundan yaklaşık 2 yıl sonra nerede olmak istediğini düşünmelisin. Ardından önündeki 3 aylık süreyi hedeflerinin peşinden giderek geçirmelisin.

Yapmak istediklerini yapanları takip et

Yapmak istediğinin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsan yapmak istediklerini yapanları takip etmelisin. Bir öğretmen mi olmak istiyorsun? Herkese örnek olabilecek eğitimcileri takip etmelisin. Bir girişimci mi olmak istiyorsun? Girişimleriyle adından söz ettirmiş olan kişileri bulmalısın. Gerektiği zaman onlara sorular sormalı ve yapmak istediklerinle ilgili bilgi almalısın.

Bakış açının net olmasını sağla

Dünyaya yönelik bakış açını netleştirmeyi tercih edersen hayatta hangi yöne doğru gitmen gerektiğini bilirsin. Bunun için dünya anlayışına yönelik bir bakış açısına sahip olmalısın. “Dünya üzerindeki tüm insanlar en iyi bildikleri işi yapmalı ve inançlı olmalı.” benim dünya anlayışımın özetidir. Kendin için benzer bir akışı oluşturarak kişisel gelişimin konusunda gitmen gerektiğin yönü bulabilirsin.

Düşünmeyi ihmal etme

Aşırı düşünme alışkanlığından söz etmiyorum. Daha odaklı ve daha hedefli düşünmelisin. Düşünmek zaman alıcıdır ama aynı zamanda keşfetmen gereken yeni şeyleri keşfetmeni sağlar. Gün içerisinde 30 dakikanı ayırarak yakın gelecekte yapacağın tercihleri düşünmelisin.

Pişmanlığı hesaba kat

Pişmanlık doğru yolu bulmana yardımcı olabilecek çok önemli bir duygudur. Hayatın sonuna geldiğinde bu hayatta peşinden koşman gereken şeylerin peşinden gitmediğin için pişmanlık duyar mısın? Hayatın sonuna geldiğinde bu hayatta başarmak için her şeyi yaptığın bir için kendinle gurur duyar mısın? Soruların cevapları evet ise doğru yolda olduğunu bilmelisin.

Harekete geç

Hayatta doğru yolu bulman kendiliğinden gerçekleşecek bir şey değildir. Bunu sen oluşturursun. Daha önce belirttiğim gibi aşırı düşünmeyi bir kenara bırakmalısın. Aşırı düşünmeyi bir kenara bıraktıktan sonra ne yapmalısın? Elbette harekete geçmelisin.

İnsanların harekete geçmesine engel olan en önemli etkenlerden birisi korkudur. İnsan korkarsa hiçbir şey yapmaz hatta doğru yolu bulmuş olma dahi bulmadığına inanır. Bu inancı değiştirmen gerek. Bir adım attığın için ebediyen o adımı takip etmen gerekmediğini bilmelisin.

Mutlu edene odaklan

Formül aslında oldukça basittir. Hayatında takip ettiğin yolun ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünüyorsan ve gerekli değişikliği yapmak için neye ihtiyacın olduğunu bilmiyorsan ilk olarak kendini araştırmayı denemen gerekir.

Gündelik yaşantında seni nelerin mutlu ettiğini öğrenmelisin. Bunların bir listesini oluşturmalısın. Daha sonra seni mutlu eden ve seni olumlu düşüncelere sürükleyen bu etkenler arasında bir bağlantı kurmalısın. Hepsinde ortak olan nokta hayatında mutlu olmanı sağlayan yaşam özlerinden birisidir.

Güçlü yanlarını keşfet

Her bireyin güçlü olduğu yanlar vardır. Kendini en güçsüz hissettiğin anda bile buna sahipsindir. Sadece onu belirleme ve bulma konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsin. Güçlü yanların daha çok doğuştan gelen etkenlerdir. Her insanın farklı becerileri vardır ve sen kendi kabiliyetlerini keşfederek kendi dünyana değer katmayı başarabilirsin.

Değerli olana odaklan

Tıpkı güçlü olduğun noktalar gibi hayatta değerli bulduğun noktalar da diğer insanlara göre farklıdır. Bu değerler hayat bilinci için ihtiyaç duyduğun niteliklerdir. Doğru yolu bulmak için bir fırsat elde etmek istiyorsan ilk olarak bu değerleri gözden geçirmen gerekir. Hayatın için değerli olan nitelikleri bulmak istiyorsan kendin için bir liste oluşturup onları kayıt altına alabilirsin.

Destekleyici arkadaşlara sahip ol

Hayatında doğru yolu bulmak için çaba gösterirken doğru ve yanlış olmak üzere pek çok farklı adım atabilirsin. Yanlış adım attığın zaman senin kolundan tutabilecek destekleyici arkadaşlara sahip olmalısın. İnsanların söylediklerine değil yaptıklarına odaklanmalısın. Böylece hayatında ihtiyaç duyduğun en iyi arkadaşlara sahip olabilirsin.

İlham kaynağı bul

Doğru yolu bulmak istiyorsan hiç kuşkusuz hayatında bunu yapmanı sağlayacak bir ilham kaynağına ihtiyacın olacaktır. Bu ilham kaynağı kendiliğinden ortaya çıkmaz. Birinden, birisinden bir şekilde ilham almalı ve harekete geçmeye karar vermelisin. İlham kaynağı hedefine ulaşmayı başaramazsın.

Başarıyı tanımla

Başarı herkese göre farklıdır. Hayatında neyin anlamlı olduğunu düşünüyorsan başarı ona göre değişiklik gösterecektir. Eğer önerime uyup hayatında değerli olan şeylerin bir listesini oluşturmayı denersen aynı zamanda senin için başarının ne anlama geldiğini belirlemiş olursun. Kısa bir ipucu vermem gerekirse başarı seni mutlu eden ve yeterli gördüğün herhangi bir şey olabilir.

Cesaretli davran

Hayatında yer alan herhangi bir şeyin işe yararlığı için başkasından onay almana gerek yoktur. Herhangi birisi senin hayatında yer alabilen detayları tamamen bilemez. Her ne yaparsan yap cesaretli davranıp kendi başına yapmalısınız.

Başarılı olabilirsin, hata yapabilirsin. Önemli olan peşinden gitmiş olduğun tutkunun sana ne kazandıracağını bilmektir. Belki çok kolay bir şeymiş gibi gözükmeyebilir. Bu konuda seninle hemfikirim ancak cesaretli davranıp harekete geçersen aradığın cevabı bulmakta başarılı olabilirsin.

Ufak adımlar at

Hayatta doğru yolu bulmak için işini, okulunu, evliliğini bırakman gerekmez. Bunu daha önce bir öneri olarak birisinden duymuşsan onunla en kısa zamanda vedalaşmayı düşünmelisin. Her zaman ufak adımlar atarak ilerlemeli ve hayatındaki değişiklikleri kademe kademe gerçekleştirmelisin.

En başından itibaren büyük adımlar atarsan kendini bataklığın içerisinde bulursun. İçindeki anlam arayışını zedelersin. Bir şeyleri gerçekten karar veya alışkanlık noktasına getirmeden önce onu test etmelisin. Aksi halde aradığını bulamayarak hayal kırıklığı yaşarsın.

Umarım bu bilgiler hayatta doğru yolu bulmak için sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

10 Comments

 1. Merhabalar,
  Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. Sayenizde tam ihtiyacım olan bir yazıyı okudum ve kendime örnek aldım. Uzun zamandır içinde olduğum bunalımdan bir nebzede olsa beni kurtardınız. Umarım hayatınız boyunca bütün güzellikler sizi bulur ve hep mutlu olursunuz. Yazılarınızı okumaya devam edeceğim, sağlıcakla kalın.

 2. Merhaba.
  Bunu söylemek kotu ama sizinle paylasmak istedim icimi dokecegim kimse yok ki boyle birseyi kimzeyle paylasamazdim paylasamam. Utanc verici. Kiskanc bir insanim neden onda var bende yok. Ozeniyorum birilerine ve bundan biktimmm boyle yaparak kendime zarar veriyorum kafama takiyorum bir kac yazi okudumm bu knuyla ilgili bilinc altima yerlestrdim kiskanclik durumuna geldigimde okudujlarimi aklima getiriyorum ama bazen olmuyor.

  • Merhaba,

   Doktor değilim sadece araştırmacıyım. Güzel bir soru olmuş, bunu notlarım arasına aldım. Yeterli miktarda araştırma yaptıktan sonra bir yazı yayınlamış olurum.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Doktor olmadiginizi biliyorum yazilarinizdan dolayi böyle hitab kullandim 🙂 cevabinizi bekliyorum tesekkurlerr

    • Merhaba,

     Bakmayın benimki ufak bir tepki çünkü olmadığım bir konumda yer almak istemem. Bu sadece siz değilsiniz, gelen mesajların bir kısmında bu şekilde hitap ediliyor ama doktorum dersem bu alanda eğitim almış kişilere büyük haksızlık yapmış olurum. Sadece araştırmacıyım ve elde edindiğim bilgileri insanlarla paylaşıyorum. Sorunuzla ilgili araştırmalarıma başladım. Nasip olursa kısa süre sonra bir yazı yayınlamış olacağım.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...