Daha iyi bir gelecek için gerekli 10 hedef

Başarısız biri olman durumunda hayatını değiştirecek tek bir hedefin peşinden gitme arzusuna sahip olabilirsin. Belki amacın forma girmek, bir iş kurmak veya evlenmek olabilir. Bir ev satın almak, terfi etmek veya uçsuz bucaksız bir seyahat peşinde olabilirsin.

Başarısız biri olman durumunda hayatını değiştirecek tek bir hedefin peşinden gitme arzusuna sahip olabilirsin. Belki amacın forma girmek, bir iş kurmak veya evlenmek olabilir. Bir ev satın almak, terfi etmek veya uçsuz bucaksız bir seyahat peşinde olabilirsin.

Hayallerini gerçekleştirirsen yaşıyor olabileceğin yaşamın türünü düşünmelisin. Bu seni ne kadar güçlü ve mutlu hissettirirdi? Daha iyi bir geleceğin senin elinde olduğunu unutmamalısın. Önce hedeflerin ne olduğunu hatırlamalı ve ardından daha iyi bir gelecek için belirlemen gereken on farklı hedefle tanışmalısın.

Hedefler belirlemelisin

Hayatının bir amacı olmalıdır. Bu amaç neden burada olduğunu açıklayan bir şeydir. Hedeflerin bu amaç için birer kilometre taşı görevi görecektir. Somut hedefler olmadan peşinden gittiğin şeyi başarma şansı elde edemezsin. Bu anlamda, hedefler gerekli netliği ve sorumluluğu getirir.

Nereden başlamalısın? Öncelikle seni doğru yönlendirecek ve rotayı ne zaman değiştireceğini gösterecek hedefler belirlemelisin. Hayatının odağını çıkmak sokaklardan rahatsız olmaman için ayarlamak için doğru hedefler belirlemek çok önemlidir. Bunu başarabildiğin zaman çok daha rahat edersin.

Hedeflerini yazmalısın

Pek çok insanın takılıp kaldığı yer doğru hedefi seçmektir. Bir kağıt parçası alarak başlamalı ve sana veya başkalarına ne kadar tuhaf gelse bile yapmak istediğin her şeyi yazmaya başlamalısın. Örneğin, “2022’ye kadar … konusunda başarılı olmak istiyorum.” yazabilirsin.

Nereden başlamalısın? Hedef belirlerken sadece iş merkezli olmamalısın. Fiziksel ve zihinsel sağlık, kişisel yaşam, aile ve sosyal yaşam, kariyer vb. gibi kategorilerin hepsini düşünmelisin. Birkaç hedef listeledikten sonra benzer olanları tek bir grup haline getirmelisin. Ayrıca sana pek hitap etmeyenleri ortadan kaldırmalısın.

Bir beceri üzerine ders almalısın

Yeni beceriler öğrenmek zihnini ve bedenini meşgul eder. Yeni hobilere veya kariyerlere kapı açabilir. Ayrıca stresini azaltabilir. Yeni insanlarla tanışmana yardımcı olabilir. Tüm bunların olağanüstü faydaları vardır. Kendini geliştirmek ve aynı zamanda daha iyi bir gelecek için yatırım yapman anlamına gelir.

Nereden başlamalısın? Öncelikle Google’a gidip yakınındaki kursları ve atölyeleri araştırmaya başlamalısın. Karşına çok farklı bir dünyanın çıkacağından emin olabilirsin. Bu dünya içerisinde enstrüman öğrenmek, film çekmeyi öğrenmek, fotoğrafçılık, resim, okçuluk, dans ve bunun gibi uygulamalı etkinlikler ve daha fazlasını bulabilirsin.

Dayanıklılığını geliştirmelisin

Aerobik egzersiz, kardiyovasküler riskini azaltarak fiziksel sağlığını iyileştirebilecek bir durumdur. Dayanıklılık yarışları ve egzersizleri, daha tutarlı olman için kendini sorumlu tutmanın harika bir yoludur. Bu tür eğitim aynı zamanda zihinsel dayanıklılık sağlar ve başkalarıyla tanışmanın harika bir yoludur.

Nereden başlamalısın? Koşma, bisiklete binme, yüzme veya üçünün bir kombinasyonu gibi her türlü egzersizin peşinden gidebilirsin. Egzersiz yapmak doğal olarak kendine olan güvenini yükseltecek bir durumdur. Bundan en iyi şekilde yararlanıp daha huzurlu ve daha mutlu bir insan olmayı başarabilirsin.

Gönüllü olabilirsin

Kendini kötü hissettiğin zaman sorunlarını olduğundan daha kötü görme eğiliminde olursun. Mücadelenin neredeyse aşılamaz olduğuna inanırsın. Bu yüzden başkalarına yardımcı olma durumunda tekrardan kaybettiğin gücünü geri kazanabilirsin. Endişeni ve korkunu bu şekilde azaltabilirsin.

Nereden başlamalısın? Öncelikle gönüllü olmak konulu yazıma göz atmanı öneriyorum. Orada neler yapabileceğin ile ilgili çok daha detaylı bilgi edinebileceksin. Bir şekilde gönüllü olduktan sonra hayır kurumları için neler yapabileceğinin farkında olacaksın.

Günlük yazabilirsin

Yazmak sadece iş veya okul için iyi bir uygulama değildir. Bir kişi olarak kim olduğumuzu ifade etmemize yardımcı olan büyük bir yaratıcılık serüvenlerinden birisidir. Yazmayı çeşitli şekillerde pratik haline dönüştürme şansın vardır. Bir kitap yazmaya başlayabilir, bir blog yazabilir veya bir günlük tutabilirsin.

Nereden başlamalısın? Öncelikle günlük tutmak konulu yazıma göz atmanı öneriyorum. Bir blog yazmak çok farklı bir şey değildir ama öncelikle günlük yazma konusunda kendini geliştirmen gerektiğine inanıyorum. Günlükte yaşam deneyimlerine, ilgi alanlarına veya dünyaya ilişkin gözlemlerine yer verebilirsin.

Evini veya odanı düzenlemelisin

Temizlik olsun, mobilyaların bir kısmını yenilemek olsun, tamamen yeniden modellemek olsun fark etmez. Evini yenilemek sana daha büyük bir şekilde gurur duyma imkanı tanıyacaktır. Evinde daha fazla vakit geçireceğin dönemlerde bunu daha kolay bir biçimde yapabilirsin.

Nereden başlamalısın? İdeal yaşam alanını kontrol etmelisin. En büyük etkiyi yaratacak birkaç ev düzenleme projesi belirlemelisin. Alanını daha iyi organize etmenin, dağınıklığı azaltmanın ve temizlemenin yollarını bulmalısın. Böylece kendini daha rahat hissedebileceğin bir alanda yaşama şansı elde edebilirsin.

Podcast yayınlayabilirsin

Podcast yayını yapmayı öneriyorum çünkü büyük bir kalabalığa bir konuşma yapmak için son derece ideal bir girişimdir. Pek çok insan yabancılara bir konuşma yapmaktansa şiddetli baş ağrısıyla gün boyu gezmeyi tercih eder. Buna rağmen topluluk önünde konuşmak gibi nüfuzunu artıracak başka bir faaliyete sahip olman mümkün değildir.

Nereden başlamalısın? Podcast yayınlarından başlamak idealdir. Bu yayınlarda konuşmacı olursun ve seni dinleyen kişilere bir şeyler anlatmaya çalışırsın. Hem topluluk önünde olma korkusuyla baş edersin hem de yayınlarını birçok kişiye ulaştırmayı başarırsın. Tek yapman gereken sadece seni konuşturacak bir şeyler bulmaktır.

Savunma tekniği öğrenmelisin

Savunma tekniği öğrenmek aslında bir dövüş sanatıyla ilgilenmekle aynı şeydir. Bu, kilo kontrolünden güç oluşturmaya kadar fiziksel sağlığının tüm yönlerine yardımcı olabilecek başka bir hedeftir. Acil bir durumda savunma yapabileceğini bilmek özgüveninin daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Nereden başlamalısın? Karate, tekvando veya karma dövüş sanatlarından birkaçına kadar birçok seçenek vardır. Hangi dövüş sanatının seni ilgilendirdiğini bulmalı ve yerel spor salonuna kaydolarak bunları öğrenmeye çalışmalısın. Dövüş sanatları konusunda kendini geliştirmek için gerekli sorumluluğu almalısın.

Dünyanı keşfetmelisin

Gezmek stresi azaltır. Kişinin genel mutluluğunu ve yaşamdan memnuniyetini artıran bir durumdur. Hayatın en iyi armağanlarından biri diğer kültürleri keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni mutfaklar ve yeni deneyimler demektir. Bunun için yakın çevreni iyi tanımaya çalışmalısın.

Nereden başlamalısın? Her ne kadar global sağlık krizi nedeniyle pek çok uzak bölgeye gidişin kısıtlanmış olsa bile hala yakın çevreni tanıma ve gezme fırsatına sahip olabilirsin. Olmazsa bu hedefini biraz daha erteleyebilirsin. Yakınındaki kasabaları, köyleri, anıtları ve milli parkları keşfetmek için kendine birçok fırsat yaratmaya çalışmalısın.

Kendin için marka oluşturmalısın

En iyi senaryo elbette kendin için bir marka oluşturup onu büyük bir şirkete dönüştürmektir. Fakat bu gerçekleştirilmesi gerçekten zor bir hedeftir ama hayallerinin arasında yer almaya devam etmelidir. En kötü ihtimalle, iş yürümez ve bir sürü değerli ders alırsın.

Nereden başlamalısın? Bu aslında söz konusu yazımın kapsamının biraz dışında bir durumdur. Harika bir fikrin varsa bir iş planı yapmayı düşünmelisin. Markanı finanse etmenin yollarını aramalısın. Ürününü veya hizmetini oluşturmak için kendi etrafında bir ekip oluşturmayı deneyebilirsin.

Para biriktirmeli ve yatırım yapmalısın

İnsanlar gelirlerinin daha fazlasını biriktirerek ve uzun vadede akıllıca yatırım yaparak zenginlik oluştururlar. Büyük zenginlik, senin için finansal özgürlük anlamına gelebilir. Bu zamanını nasıl geçirmek istediğini seçme yeteneği sunacak bir durumdur. Sena daha fazla güvenlik ve gönül rahatlığı sağlayabilecektir.

Nereden başlamalısın? Öncelikle para biriktirmenin altın kuralını devreye sokmalısın. Sahip olduğun gelirin %20’sini ne olursa olsun kenara ayırmalısın. Bu gerçekten zordur ancak doğru bir şekilde pozisyon alındığında zor bir şey olmaktan çıkar. Harcamalarını ve ödemelerini buna göre ayarlarsan her ay %20 birikim yapabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...