Stres anında rahatlamak için neler yapılabilir?

Stres anında rahatlamak için çözüm üretmekte zorlanabilirsiniz. Birkaç basit yöntem sayesinde sizi bunaltan düşüncelerden kurtulmak mümkün olabilir. İnsan kolayca stresin etkisi altında kalabilir çünkü yaşadığımız ortamlar buna oldukça müsaittir. İş yerinde bir şekilde yanlış yapılan işlemlerden ötürü veya projeyi tamamlamayı başaramadığımızdan ötürü stres altında kalabiliriz. Evde işler yolunda gitmiyorsa aile bireyleri ile tartışabilir ve yine stres altında kalabiliriz. Stres yaşamak için iş veya ev gibi sabit ortamların olması gerekmez. Markette alışveriş yaparken kaba bir insanın davranışları nedeniyle strese girebiliriz. Araba sürerken trafiğin sürekli tıkanması bizi strese sokabilir.

Stres durumlarına verilebilecek örnekler bunlarla sınırlı değildir. Çok daha farklı ve karmaşık örnekler verilebilir. Nitekim, insan stres altında kaldığı zaman düşüncelerini bulandırır. İnsanın verimlilik niteliği zarar görür. İlgilenmesi gereken bir iş üzerinde ne kadar dikkatli olursa olsun, stres etkisindeyken istediği şekilde ilgilenemez.

Stres Anında Rahatlamak İçin Yapılabilecekler

Hayatlarında etkili ve verimli olan insanlar stres anında rahatlamalarını sağlayan çözümler üretmişlerdir. Onları stres altında kalan bireylerden ayıran en önemli unsur budur. Yaşadıkları olay karşısında endişelenmek yerine çözüme yönelirler ve bu yönelme onları stresten kurtarır. Eğer çözüme yönelmeyi başaramazlarsa ikinci bir planları daima olur. Stres unsurunu tespit ederler ve bir şekilde kendilerini o unsurdan uzak tutmaya çalışırlar.

Siz bu tip çözümleri hiç düşündünüz mü? Demek istediğim, stres altında kaldığınız zaman rahatlamak için bir takım çözüm yolları belirlediniz mi? Sorulara vereceğiniz cevap hayır olabilir veya bu konuda kendinizi yetersiz görüyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu yazıyı okuduktan sonra stres anında rahatlamak için elinizde bir takım çözüm yöntemleri olacaktır.

1. Problemi Tespit Edin

Stres anında ilk olarak düşünmeyeceğiniz durum problemin tespitidir. Genelde zihniniz gereğinden fazla yoğun olur ve bu nedenle endişelenmekten başka bir şeyi düşünemeyebilirsiniz. Bu tip bir durumda problemi tespit etmeden hareket ettiğiniz sürece kendinizi yorarsınız. Asıl çözümü üretmek konusunda hiçbir zaman başarılı olamazsınız.

Stres altındaysanız ilk olarak bunun nedenini belirlemeye çalışın. Endişeye kapılıp kafanızda onlarca veya belki yüzlerce soru yer almasına izin vermeyin. Tek bir basit soruya cevap arayın: Sizi strese sokan durum nedir?

2. Cevapları Belirleyin

Sizi stres altında bırakan unsuru tespit ettikten sonra onun niteliğine yönelik soruları cevaplamaya çalışın. Bu sayede stresin etkisini azaltabilir ve kendinize bir çıkış yolu bulabilirsiniz.

Strese neden olan unsur geçmişte yaşandıysa artık yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. Geçmişe gidip onu düzeltmek gibi bir şansınız olmaz. Sadece ileriye dönük etkilerini kendi çabalarınız ile azaltabilirsiniz. Bir hata yapmışsanız, bundan ders çıkarmaya çalışmalısınız. Ne olacak diye düşünmek yerine telafisinin olup olmadığını düşünmelisiniz.

Strese neden olan unsurun etki süresini mutlaka belirlemelisiniz. Olayın bir anlık etkisi olabilir, sizi sonsuza kadar takip edebilecek bir durumla karşılaşmamış olabilirsiniz. Bu konuda verilebilecek en ideal örnek trafikte veya halka açık ortamlarda tanımadığınız kişilerle yaşadığınız olaylardır. Trafikte seyir halindeyken öndeki arabanın yavaş gitmesine kafayı takmış olabilirsiniz. Bu doğal olarak ortaya çıkar ancak nedenini sorgulamanız gerekir. Öndeki arabanın önündeki araç ne durumda? Trafik mi sıkışık? Yoksa ortalıkta farklı bir sebep mi var? Bu soruları akıllıca cevaplayamadığınız sürece oturduğunuz koltukta strese girersiniz ve muhtemelen sürekli kornaya basmanın trafik akışını açacağını düşünürsünüz. Bu davranışın yanlış olduğunu bilseniz bile yaparsınız ama bir çözüm üretmiş olmazsınız. Sizi 10 dakika, 30 dakika veya 1 saat meşgul edecek bir durum için kendinizi strese sokmak lüzumsuzdur.

Strese neden olan unsur üzerinde kontrol durumunuz nedir? Bir iş akışında problem çıktığını düşünelim. Problem sizin yaptıklarınız veya yapmadıklarınız sonucunda mı ortaya çıkmıştır? Yoksa iş akışında bir başkasının yaptıklarından veya yapmadıklarından ötürü mü stres altındasınız? Bu sorular çok önemlidir. Eğer bir başka kişinin yaptığı davranıştan ötürü stres altındaysanız bu durumda kontrol sizde değil demektir. O kişinin işi berbat etmesi sizin sorumluluğunuzda değildir. Bu nedenle bu durumu kafaya takarak kendinizi strese sokmanız bir anlam ifade etmeyecektir. Kendinizi o durumdan uzaklaştırmaya çalışmalı veya mümkünse o alana dahil olmamaya çalışmalısınız.

3. Nefes Alın ve Nefes Kontrolü Gerçekleştirin

Stres altında olduğunuzda, problemi tespit ettikten ve cevapları belirledikten sonra artık ufak adımlarla stres anında rahatlamaya çalışmalısınız. Bunun için en etkili yöntem nefes almaya çalışmaktır. Nefes kontrolü sayesinde kendinizi bulunduğunuz ortamda tutabilir ve endişeli ruh haline bürünmenizi engelleyebilirsiniz.

Stres anında sizi rahatlatacak olan nefes alma teknikleri farklılık gösterebilmektedir. Bu konuda çok farklı yöntemler duyabilir veya öğrenebilirsiniz. Temelde her birinin adımı vardır. Nefesi almak, nefesi tutmak ve nefesi bırakmak bu üç adımdır. Aklınızdan dört, beş veya altı gibi bir sayı tutun. Yavaş yavaş, sayarak nefes almaya çalışın ve tuttuğunuz sayıya denk geldiğiniz zaman duraksayıp nefesinizi tutun. Daha sonra yavaş yavaş nefesinizi bırakın. Bunu kendinizi rahat ve hafif hissedene kadar tekrarlayın.

Daha açık bir örnek vereyim. Aklınızdan tuttuğunuz rakam 5 olsun. Bir, iki, üç, dört ve beş diyerek yavaş yavaş nefes alın. Ardından 5 saniye nefesinizi tutun. Daha sonra ise bir, iki, üç, dört ve beş diyerek nefesinizi yavaş yavaş bırakın.

Nefes kontrolü ve nefes alma sayesinde rahatlamak işte bu kadar basit. Eğer nefes almada problem yaşıyorsanız bu yöntemi kullanmamalı ve sağlığınızı riske atmamalısınız.

4. Düşüncelerinizi Dağıtın

Stresi ortaya çıkaran durum karşısında yapabileceğiniz pek fazla bir şey yoksa düşüncelerinizi farklı şeylerle dağıtmayı deneyebilirsiniz. Peki bu konuda neler yapabilirsiniz?

Bunlardan herhangi birini yapamıyorsanız, düşüncelerinizi dağıtabilecek farklı şeyler bulabilir ve uğraşacak başka bir şey bulabilirsiniz.

5. Soruları Unutun

Endişelenmeye başladığınız zaman kafanızdaki soruları çoğaltmaya başlarsınız. “Şimdi ne olacak?”, “Ya böyle olursa?”, “Ya şöyle olursa?” şeklinde sorular sorduğunuz sürece kendinizi stres bataklığına daha fazla itersiniz. Bu soruların size hiçbir faydası yoktur. Bunları düşündüğünüz zaman bir çözüm yöntemi oluşturmuş olmazsınız.

Kafanızda oluşacak soru bulutlarını dağıtmaya çalışın ve fayda sağlamayacak soruları kendinize sormayın. Bir olayın gidiş yönü bellidir. Kendinize ek gidiş yönleri çıkartarak bir şey kazanamazsınız. Asıl meseleye odaklanmalı ve diğer soruları aklınızdan çıkarmalısınız.

6. Pozitif Düşünün

Pozitif olan insanların daha az stres altında kaldıkları bir gerçektir. Bu insanları strese sokmak için gerçekten epey etkili problemler ortaya çıkarmalısınız. Pozitif düşünmek sizi hızlı bir şekilde rahatlatır ve stres kaynağını ortadan kaldırmak için daha güçlü olmanızı sağlar.

Bu konuda gerekirse güvendiğiniz arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Arkadaşlarınız pozitif olduğu sürece sizi rahatlatmayı başarırlar. Size destek olabilirler, sizi endişeden uzak tutabilirler. En önemlisi gülmenizi sağlayabilirler.

7. Gülmeye Çalışın

Gülmek mutluluğun sembolüdür. Stres altında olduğunuz zaman kendinizi güldürebilecek bir şeyler bulduğunuz sürece kendinizi rahatlatabilirsiniz. Anılarınız, masanızda bulunan karikatür dergileri, internet üzerinden erişebileceğiniz komik videolar ve bazen iyi bir arkadaş gülmenizi sağlayabilir.

Biraz ters anlaşılabilir ancak gülmek yerine ağlayarak da rahatlayabilirsiniz. Aklınızdaki düşünceleri başkalarıyla paylaşmaya çalışabilirsiniz veya bunu yapamayacak durumdaysanız ağlayarak içinizi dökebilirsiniz.

8. Ara Verin

İş yerinizde meydana gelen bir olay neticesinde strese girmişseniz yaptığınız işe ara vermeyi düşünebilirsiniz. Stres başlangıcında insan kendisini biraz daha sıkıntılı hisseder ve stres zamanla etkisini yitirmeye başlar. Bu nedenle verimliliğiniz ve etkinliğiniz başlangıçta çok daha düşük olur.

Bir süre yaptığınız işe ara verip dışarı çıkmayı ve kısa süreli yürüyüş yaptıktan sonra işe dönmeyi düşünebilirsiniz. Bu stresi tamamen ortadan kaldırmasa bile etkisini azaltmak konusunda size yardımcı olabilir.

İş yeriniz yerine evde bir problem yaşadıysanız uyumayı düşünebilirsiniz. Uyku zihninizi ve bedeninizi dinlendirici bir faaliyettir. Eğer fırsatınız varsa kısa süreli bile olsa uyumayı deneyebilirsiniz.

9. Bakış Açınızı Değiştirin

Olaylara yaklaşım biçiminiz stres kontrolünü açısından önemlidir. Bir olay sonucunda birkaç farklı düşünceyi değerlendirme fırsatınız olur ve her birinde elde edeceğiniz sonuç değişiklik gösterebilir. Ancak tek bir düşünceye bağlı kaldığınız sürece stres kontrolünü başarılı bir şekilde gerçekleştiremezsiniz.

Yaşadığınız olayın gerçekten telafi edilemeyecek kadar kötü olup olmadığını sorgulayın. Böylece olayın gerçek değerini belirleyin ve olası bir aşırıya kaçma durumuna karşı kendinizi koruyun.

Alternatifleri düşünmek farklı bir bakış açısı oluşturmak için gereklidir. Alternatifler çözüm aşamasında farklı adımlar atmanızı sağlarlar ve çıkmaza girmemeniz adına size destek olurlar.

En kötüsünü düşünmek belki bazen daha fazla strese neden olabilir fakat bazı durumlarda kritik bir çözüm hamlesidir. Kendinizi en kötü sonuca göre ayarladığınız zaman elde edeceğiniz sonucun olası etkilerini azaltabilirsiniz. Stres anında hızlı çözümler üretmek için siz neler yapıyorsunuz? Burada yer alan adımları daha önce hiç denediniz mi? Yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

8 Comments

  1. Meryem
      • Meryem
  2. Dara
  3. Sevda

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh