Sevdiğin birini bırakmana yardımcı olacak 9 adım

Çok sevdiğin birinden ayrılmak en zorlu görevlerden biridir. Fakat bu gerçekleştirilmesi imkansız bir şey değildir. Aşk bazen mutluluk getirirken, bazen keder getirebilir. Kötü bir ayrılık veya evlilik nedeniyle sevdiğin birinden ayrılmak isteyebilirsin. Sebebi ne olursa olsun sevdiğin birini bırakmak kolay değildir.

Aşk, ifade edilmesi gerçekten zor olan harika bir duygudur. Hiçbir kelime hayatının aşkı için sahip olduğun aşkı açıklamak için yeterli değildir. Bu özel kişiye aşık olmak, gerçekliğin hayallerinden çok daha iyi olduğuna inanmanı sağlayabilir. Sahip olduğun şey aslında sadece eşleşmiş güzel bir kimyadır.

Çok sevdiğin birinden ayrılmak en zorlu görevlerden biridir. Fakat bu gerçekleştirilmesi imkansız bir şey değildir. Aşk bazen mutluluk getirirken, bazen keder getirebilir. Kötü bir ayrılık veya evlilik nedeniyle sevdiğin birinden ayrılmak isteyebilirsin. Sebebi ne olursa olsun sevdiğin birini bırakmak kolay değildir.

Bırakmak istediğin biriyle asla irtibatta kalmamalısın

Bir ayrılıktan sonraki ilk ve en önemli kural ondan uzak durmaktır. Asla onun temas kurmaya çalışmayın. Son bir kez bile olsa temas kurmaktan uzak durun. İnanın bana, bu tür bir yaklaşım işlerin daha da kötü olmasına neden olur. Onunla arkadaş olduğun sürece bırakmak istediğin kişiden asla ayrılmayı başaramazsın.

İnsan duyguları çoğu zaman mantıksızdır. Özel birisinin seni bir noktada kabul etmesini umarak umutlarını yüksek tutma eğiliminde olursun. Bu tür bir umut sahibi olmak, derinden sevdiğin bırakmana asla yardımcı olmaz. Cesur olun ve bir sonraki adımı atmaya hazır olun.

Onu sosyal medyadan engelleyin, kişiler listesinden silin ve sosyal medyada takip etmeyin. Bu göründüğü kadar kolay olmayabilir. Sadece sevdiğin kişiden uzak durma düşüncesi biraz kalp kırıcı bir düşünce gibi gelir. Fakat hayatına devam etmene yardımcı olmak için elinden yapman gerekir.

Yaşadığın kederi ön plana çıkarmalı ve hissetmelisin

Hayatını o olmadan hayal etmek zor olabilir. Her gün onun etrafında olmasına alışmış olabilirsin. Onun hayatının günlük bir parçası olmamak, ilerlediğini görmek ve artık hayatında olmadığını bilmek, kalbinin bir milyon parçaya bölünmüş gibi hissetmene neden olabilir.

Bu nedenle, duygularını günlük bir biçimde seni rahatsız etmesine izin vermemelisin. Ağlamak bir sorun değildir. Üzgün ve kayıp hissetmek tamamen normaldir. Çünkü gelecekte her gününü birlikte geçirmek istediğin kişiyi kaybetmiş durumdasın.

Kendini duygularını yaşama konusunda ikna etmelisin. Yürümek ve devam etmek için bir süre beklemeyi ihmal etmeyin. Senin için zaman en iyi şifa olacaktır. Bu yüzden yas tutmak için kendine zaman ayırdığından emin olmalısın. Bir daha mutlu olamayacağını düşünebilirsin. Fakat bunun doğru olmadığını bilmelisin.

Özel birine ait olan eşyaları atmalısın

Ona ait eşyalardan kurtulmak kalp kırıcı olabilir. Eşyaları ortadan kaldırmak (geri göndermek, çöpe atmak vb.) imkansızı yapıyormuşsun gibi bir his uyandırır. Fakat bunu yaparak anılarını günlük yaşamından çıkarmış olursun. Bunu yapmak, artık hayatının bir parçası olmadıklarını ve ilerlediğini kabul etmene yardımcı olur.

Daha uzun vadeli düşünecek olursak, sevgilini yeniden geri dönme ihtimali olmayan biri olarak düşünebilirsin. Fakat onun için hala yoğun duygulara sahip olduğunda bunu düşünmek için henüz erkendir. Bu nedenle, sana özel birini hatırlatan her şeyi ortadan kaldırmak akıllıca bir karardır.

İlişkin hakkında dürüst olmalısın

Sevdiğin kişiyle olan ilişkini gerçekten değerlendirmenin tam zamanı diyebilirim. İlişkideki tüm iyi ve kötü deneyimler hakkında dürüst olmalısın. İkiniz için ilişkinin neden yürümediğine odaklanmalısın. Bu, ayrılmanın en iyi seçenek olduğunu anlamana yardımcı olacaktır.

Her ilişki için hem yüksek hem de düşük puanlar olacaktır. Senin için özel olan birinin ve aynı zamanda bugün olduğun kişinin olumlu yönlerini takdir etmeyi öğrenmelisin. İlişkide yer alan ve adeta zehirli durumları andıran nedenleri değerlendirmen gerekir.

Bunu bir fırsat olarak kabul etmelisin. İlişkide yer alan tuzaklardan bir şeyler öğrenmeye çalışmalısın. Karanlık anlarda kalmamaya çalışmalısın. Çünkü bu tür anlar ona olan sevgini öfkeye dönüştürebilirler. Sevdiğin kişiye kalbinin olumsuz parçalarını vermediğin konusunda bilinçli olun.

Duygularını bir yere yazmalısın

Anonim olarak bir blog açabilir veya bir günlük tutmayı düşünebilirsin. Belirli duyguları ifade etmek zordur. Özellikle de sevdiğin birini kaybettikten sonra duygularınla uğraşmak tam anlamıyla büyük bir baş ağrısıdır. Duygularını daha iyi tanımak ve anlamak için günlüğüne duygularını ve düşüncelerini yazmalısın.

Duygularını takip etmek için günlüğüne her gün bir şeyler yazdığından emin olmalısın. İlişkinin neden yürümediği hakkında bile bir şeyler yazabilirsin. Bu, ilişkinin bitmesi konusunda sana daha iyi bir anlayış kazandırma ve hayatını devam ettirme hakkında ilerlemene yardımcı olabilir.

Kendine daha fazla değer vermelisin

Bir ayrılıktan sonra kendini kötü hissetmek ve söylenen veya yapılan şeyleri düşünmek çok normaldir. Bunun için kendine zorluk çıkarmamalısın. Onu geri kazanmak için söyleyebileceğin doğru kelimeleri aramayı bırakmalısın. Artık onunla olmak istemediğini unutmamalısın.

İşler beklendiği gibi gitmedi. Bu nedenle ayrılık oldu. Zor ama eski sevgilini bırakman gerekti. Artık kendine odaklanmalısın. Kendini daha çok sevmelisin. Kendini sevmek, seni daha güçlü, daha kararlı ve daha mutlu edebilecektir. Ayrılık için asla kendine zarar vermemelisin. Her zaman parlak tarafa bakmalısın.

Anı yaşamaya çalışmalısın

Günlük yaşamında bu kadar önemli olan birini bırakmak oldukça zordur. Devam etmek acı verici gelebilir ama hiçbir şey ait olmadığın yere sıkışmaktan daha acı verici değildir. Geçmişte takılı kalmayın, aksi taktirde şimdiki anı yaşamayı başaramazsın.

Arada sırada, sevdiğin kişiyle olan harika deneyimlerini ve anılarını düşünmek normaldir. Ancak zihninde tekrar tekrar devam etmek sağlıklı değildir. Bu sana yardımcı olmaz. Aksine, onları her zamankinden daha fazla istemeni sağlayarak ayrılık sürecini baltalar.

Öyleyse cesur olmalısın. Gerçekliğin sana sunduğu zorluklarla yüzleşmelisin. Böylece kendini her zamankinden güçlü ve kuvvetli hale getirebilirsin. Anı yaşayın ve geçmişte yaşamaktan ve geçmişi düşünüp endişelenmekten ziyade en küçük mutlulukların bile tadına bakmaya çalışın.

Arkadaşlarınla zaman geçirmelisin

Duygularını arkadaşlarınla veya ailenle paylaşmalısın. Sevdiğin kişiyi bıraktıktan sonra içeride nasıl hissettiğini tam olarak anlayabilecek bir kişi yoktur. Ancak duygularını paylaşmaktan korkmamalısın. Bunlar seni asla incitmek istemeyecek insanlardır.

Bunlar seni kusurlarına bakmadan sevecek ve sana destek olacak kişilerdir. Bu şu anda ihtiyaç duyduğun türden bir şeydir. Geleceğinin daha parlak tarafını görmeye ihtiyacın varsa onlardan destek alabilirsin. Ne olursa olsun seni asla terk etmeyecek insanların yanında olmaya çalışmalısın.

Yeni alışkanlıklar edinin

Geçmişte yaşamak sana hiçbir şekilde yardım etmeyecektir. Aksine, kendini geliştirmek için fırsatlar aramaya çalışmalısın. Yeni bir alışkanlık edinebilirsin. Bunun için yaratıcı olmayı denemelisin. Kendini geliştirmek için çocukluk tutkularını yeniden canlandırmaya çalışmalısın.

İlgi alanlarını geliştirmek için attığın her adım daha kolay ilerlemene yardımcı olacaktır. Bir seyahate çıkmayı düşünebilirsin. Yeni yerler keşfedebilirsiniz. Yeni yerlere seyahat etmek stresi azaltmanın ve depresyondan kurtulmanın en iyi yollarından biridir.

Ne istediğinden emin olmalısın

Çok sevdiğin birini bırakmak gerçekten zordur. Ancak ilişkinin sona erdiğini ve hayatına kaldığın yerden devam etmek zorunda olduğunu kabul etmek önemlidir. Kederinde boğulmamak için hayatındaki iyi şeyleri takdir etmelisin. Aynı zamanda iyileşmek ve devam etmek için kendine zaman ayırmalısın.

Neşeli olabilmen için seni iyi bir ruh haline sokan küçük şeyleri dahi takdir etmeye çalışmalısın. Hayatında imkansız diye bir şeyin olmadığını kabul etmelisin. Her zaman bir umut vardır. Bir daha asla mutlu olamayacağını veya tekrar aşık olamayacağını düşünebilirsin. Bunun doğru bir düşünce olmadığını bilmelisin.

Umarım bu yazı sevdiğin birini bırakma hakkında çeşitli yardımcı adımlar keşfetme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...