Narsist insanlarla baş etmenin 18 yolu

narsist insanlarla baş etmek

Hayatında narsist birisi varsa onunla nasıl baş edeceğini bilmek isteyebilirsin. Böylece ilişkini daha yaşanabilir hale getirebilirsin.

Narsist insanlarla nasıl başa çıkılır? Bu insanların hayat merkezinde kendileri vardır. Her zaman ben derler ve her zaman kendilerinin en iyi olduğunu düşünürler. Narsist kişiliğe sahip olan insanları anlayarak onlarla daha iyi iletişim kurmak ve onlarla başa çıkmak ister misin?

Özet: Narsist insanlarla baş etmek

Narsist insanın en kısa tanımı kendini beğenmiş insandır. Narsistlik aslında insanların tamamında olan bir durumdur. Belirli insanlarda bunun düzeyi diğerlerine göre çok daha fazladır. Hatta bazı insanlar için narsistlik kişiliklerinin tam merkezinde yer alır.

“Narsist bir insanla nasıl baş edileceğini bilmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. Narsistlik çok kötü bir şey mi?
 2. Karşındaki insanın narsist olup olmadığını belirle.
 3. Karşıdaki insanın narsistlik düzeyi ne?
 4. Sıkıntının nerede olduğunu tespit etmeyi denedin mi?
 5. Narsist insanın davranışlarını anlamaya çalıştın mı?
 6. Olumlu yaklaşıma sahip ol.
 7. İşlerin rayından çıkmasına izin verme.
 8. Karşındaki insanın yardıma ihtiyaç duyduğunu unutma.
 9. Kendi gereksinimlerine odaklan.
 10. Sınırları kabul et.
 11. Değerini kendin belirle.
 12. Merhametli olmaya çalış.
 13. Akıl oyunlarını bir kenara bırak.
 14. Bir narsistin memnun olacağını düşünme.
 15. İyi bir dinleyici ol.
 16. Mümkün olduğu kadar gerçekçi ol.
 17. Gülümsemeyi ihmal etme.
 18. Faydayı öne çıkar.

1. Narsistlik çok kötü bir şey mi?

Bu sorunun cevabı birazcık değişkendir. Narsistlik düzeyi yüksek olan insanlar eğlenceli olabildikleri gibi işlerini en iyi şekilde yapabilme potansiyeline sahip olabilmektedirler. Bu insanların etrafında yer almak düşünüldüğü gibi her zaman problem anlamına gelmemektedir. Bazen başarı için etrafında narsist insanların olmasına ihtiyaç duyabilirsin.

Narsist olan her insan aynı değildir. Bazı narsist insanlar sahip oldukları zayıf ruhu korumak veya saklamak için narsist bir imaja sahip olurlar. Bazı narsist insanlar ise kendilerinin en iyi olduğunu düşünerek büyüklenmeci bir tavır takınırlar. Başa çıkılması zor olan narsist insanlar büyüklenmeci tavrına sahip olanlardır.

2. Karşıdaki insanın narsist olup olmadığını belirle

Başlangıçta belirttiğim gibi pek çok insan narsist olsa bile onlara ilk bakışta narsist diyebilmek mümkün değildir. Çünkü insanlar narsist olabilme eğilimine sahiptirler. Hayatında yer alan birinin narsist olup olmadığını öğrenmek istiyorsan belirli nitelikleri gözden geçirmelisin.

Bir insan narsist ise empati yapma kabiliyetine sahip değildir çünkü bu insan karşıdaki insanın bakış açısını anlamakta güçlük çeker. Diğer taraftan narsist olan insan kendi yaptıklarını anlamlandırma konusunda problem yaşar. Karşıdaki kişiyle konuştuğun zaman düşüncelerinin geri plana itildiğini hissediyorsan karşındaki kişinin narsist olduğundan emin olabilirsin.

3. Karşıdaki insanın narsistlik düzeyi ne?

Narsist bir insanla başa çıkmanın veya onunla anlaşmanın bir yolunu arıyorsan ilk olarak onu tanımlamaya çalışmalısın. Narsistliği bir imaj olarak kullanan kişiler gerçekte pek bir işe yaramadığını düşünen kişilerdir. Bu insanlar duygularıyla etrafta olmaktan çok hoşlanmazlar dolayısıyla onların her zaman ikinci bir yüzleri vardır.

Büyüklenmeci tavra sahip olan narsist insanlar için durum tam tersidir. Bu insanları anlamak ve ne yapmaya çalıştıklarını kavramak diğerlerine göre çok daha kolaydır. Üstelik onların en iyi yanlarını çok daha net bir biçimde anlayabilirsin.

4. Sıkıntının nerede olduğunu tespit etmeyi denedin mi?

Narsist bireyler hemen hemen her şeye muhalif olma eğilimine sahiptirler. Bir narsistle yola çıkmak istiyorsan zaman zaman seni durdurabileceğini ve rahatsız edebileceğini kabul etmelisin. Sıkıntının nerede olduğunu saptamaya çalışarak onu ortadan kaldırmayı denemelisin.

Çevrende yer alan bir insanın narsist olduğuna inanıyorsan ve onunla ortak bir çalışma yapacaksan dikkat etmen gereken bir diğer durum ise ilgidir. Çünkü bu insan kendini beğenmişliğin getirdiği baskıyla ilgiye meraklıdır. Bir başka ifadeyle kameraların her zaman kendisini çekmesini ister. Buna her koşulda hazır olmalısın.

5. Narsist insanın davranışlarını anlamaya çalıştın mı?

Narsist bir insanla başa çıkmak istiyorsan onun neden bu davranışta veya kişilikte olmaya çalıştığını anlaman gerekir. Kendini beğenmişliği imaj olarak kullanan kişiler kendilerini daha iyi hissetmek için bu yola başvururlar. Bu nedenle çok daha sinsidirler. Sadece fesatlık olması için dahi mevcut otoriteni sorgulama yoluna gidebilirler.

Bu noktada onların hissettikleri eksikliğin veya güvensizliğin nereden geldiğini bulmaya çalışmalısın. Eğer bunu başarabilirsen onları sakinleştirmenin yolunu bulursun. Yeterli miktarda güven aşılamayı başardığında ise onlarla hiç olmadığı kadar iyi anlaşmayı başarabilirsin. Tabi bu güven aşılama yaklaşımında aşırıya kaçmaktan kaçınmalısın.

6. Olumlu yaklaşıma sahip ol

Narsist bir insanla başa çıkmak istiyorsan onun karşısında dizlerin asla yere değmemelidir. Narsist insanlar bir şekilde başka insanların problem yaşamasından memnuniyet duyarlar. Herhangi bir durum karşısında sinirlenmiş olsan dahi bunu pek belli etmemeye çalışmalısın.

Bu insanla başa çıkmak istiyorsan yukarıdaki önerileri dikkate alabilirsin. Narsistlik ya var ya yok gibi bir durum değildir. Bu nedenle her zaman aynı yaklaşımı uygulaman söz konusu olmayabilecektir. Bağlamsal olarak neyin ne olduğunu daha iyi anlarsan narsist kişiyle başa çıkma konusunda işini kolaylaştırmayı başarabilirsin.

7. İşlerin rayından çıkmasına izin verme

Narsist bir insan her şeyin merkezinde yer almak istediğinde işler biraz rayından çıkabilmektedir. Etrafında yer alan diğer insanlara bu insanın durumunu anlatmak için çok çaba gösterebilirsin. Narsist bir insanın zayıf yanlarına dokunup onları iyileştirirken aynı zamanda belirlediğin rotada kalmak çok kolay değildir.

Burada bir denge oluşturmaya çalışmalısın. Karşıda yer alan narsist insanın endişesi ve kendini güvende hissetmemesi büyük bir problem haline gelebilecektir. Özellikle narsist yaklaşımı bir imaj olarak kullanan kişi söz konusu olduğunda bu konuda çok daha ciddi problemler yaşayabilirsin.

8. Karşındaki insanın yardıma ihtiyaç duyduğunu unutma

Bir insanın narsist olduğuna kanaat getirdiysen onun kendine olan güveninin az olabileceğini ve yetersizlik hissedebileceğini bilmelisin. Bu kişiye karşı davranışların aşırı yırtıcı olmamalıdır. Aksi halde onu kaybetme gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsin. Örneğin, sevgilin narsist bir kişiliğe sahipse ona karşı aşırı agresif davranmak yanlış seçimdir.

Narsist olan kişiye yapıcı davranmalısın. Kişilik açısından kendini beğenmişlik gerçekten çok ağır basıyorsa bu durumda onu bir uzmana yönlendirmeyi düşünebilirsin. Çünkü yetersizlik veya kendine güvensizlik hissini üstünden atmasını sağlamak her zaman tek başına başa çıkabileceğin bir iş olmayabilir.

9. Kendi gereksinimlerine odaklan

Karşındaki insanın narsist olduğunu düşünmene rağmen onun yardımına ihtiyacın varsa izlemen gereken yol bellidir. Bu insanla geçirdiğin vakti minimuma indirmelisin. Diğer taraftan hayatında yer alan narsist kişi vazgeçemeyeceğin biriyse bu durumda ondan gelecek olan desteğin miktarını azaltmayı denemelisin.

Narsist kişiyle sürekli iletişim halinde olman gerekiyorsa onunla iletişim kurarken kendine çok fazla zarar vermemeye çalışmalısın. Zaman zaman tükenmişlik hissine sahip olabilirsin. Ancak bu tükenmişlik hissi çok fazla olursa karşıdaki kişiyle ilişkini gözden geçirmeyi denemelisin.

10. Sınırları kabul et

Narsist olan kişi senin için çok önemliyse ve onu hayatından çıkarman mümkün değilse bu durumda onun narsistliğini kabul etmen gerekir. Onun yapamayacağı işleri ondan istememeli, beklentilerini değiştirmelisin. Eğer ondan yapamayacağı şeyler istersen aradaki ilişkiye daha fazla zarar verirsin.

Örneğin, sevgilin narsist ise bu durumda onunla tartışmalı olacak konularda inatlaşmaktan kaçınmalısın. O senin bakış açınla bakabilme potansiyeline sahip değildir. Haklı olduğun halde söyleyeceklerini kendisine bir saldırı olarak nitelendirecek ve tartışmayı çıkmaza götürecektir.

11. Değerini kendin belirle

Kendine biçtiğin değer aslında kendi içinde varlık gösteren bir durumdur. Kendi değerini belirlemek için nadiren dışarıdan destek alman gerekir. Bu konuda bir desteğe ihtiyacın olduğunda yardım alacağın en son kişi narsist olduğunu düşündüğün kişi olmalıdır.

Narsist bir kişiliğe sahip olan kişi senin değerli olduğunu düşünmek bir yana senin için değerli olan bir şeyin değerini dahi anlamakta zorluk çekecektir. Narsist kişi için önemli olan kendisidir. Başkasına değer verme konusunda ondan pek beklentin olmamalıdır.

12. Merhametli olmaya çalış

Bunu yapması kolay değildir. Narsist insanların çok ciddi güven problemleri vardır ve bu tek taraflı değildir. Başka insanlara güvenmedikleri gibi kendilerine de güvenmezler. Üstelik birçok duyguyu hayatlarında devre dışı bırakmışlardır.

Narsist insanların yaptıkları her şey kendileri açısından bir amaca hizmet eder. Dolayısıyla onlardan bir aşk insanı olmalarını beklemek doğru değildir. Onlar kendileri için yaşarlar ve kendilerini istedikleri sürece bir şeyler hissetmeye çalışırlar. Dolayısıyla onlarla iletişim kurmak için merhamet duygusunu ön plana çıkarmak gerekir.

13. Akıl oyunlarını bir kenara bırak

Narsist insanın en önemli özelliklerinden birisi sürekli zihin oyunları yaparak seni savunmada kalmaya zorlamaktır. Bu zihin oyunlarına karşı yapılabilecek en önemli hamle onlardan uzak durmak ve oyuna dahil olmamaktır. Narsist kişinin egosuna hitap etmeden kaçmanın bir yolunu bulmalısın.

Narsist kişiler iyi birer yalancı olabilmektedirler. Geçmişte yaşanan bir olayın daha farklı olduğunu hatırlıyorsanız onun tuzağına düşmemeye çalışmalısın. Yaşananları ispat edebileceğin sürece onunla tartışmaya devam edebilirsin. Aksi taktirde tartışmadan olabildiğince uzak durmalısın.

14. Bir narsistin memnun olacağını düşünme

Narsist olan kişilerin çok yüksek egoları vardır. Sürekli kendilerini düşünürler ve bunu gereğinden fazla yaparlar. Seni zaman zaman bir başkası olarak görebilirler. Kısa vadede onların onayını alabilmek mümkün olsa bile uzun vadede onları memnun etmek mümkün değildir.

Asla onun istediği gibi bir olamayacağını bilmelisin. Onun beklentilerini karşılaman mümkün değildir. Kendi doğrularını ona anlatmaya çalışmamalısın çünkü ne kadar yüksek sesle konuşursan konuş seni duymayı başaramayacaklardır.

15. İyi bir dinleyici ol

Narsist olan bir kişiyle etkileşim kurman gerektiği zaman basit bir biçimde onu dinlemelisin. Bu kişinin en çok ihtiyacı olan şey ilgidir. Ona istediği ilgiyi göstermek için her ne anlatıyorsa onu dinlemelisin.

Elbette her şeyin bir sınırı vardır. Sürekli ilgi bekleyen birisiyle uğraşmak oldukça zordur. Ancak bir narsist ile arkadaşlık yapmak istiyorsan bu gerçeklerin farkında olmalısın. Onun karşısında hayatının en anlayışlı dönemlerinden birini geçireceğinden emin olabilirsin.

16. Mümkün olduğu kadar gerçekçi ol

Narsist kişiler için kalite önemlidir. Aldıkları övgülerde dahi kaliteyi muhafaza etmek isterler. Ona iltifat edeceksen bunun yeteri kadar kaliteli olmasına dikkat etmelisin. Aksi taktirde kendini bitmek bilmeyen tartışma girdabında bulabilirsin.

Karşındaki kişiye iltifat etmek istiyorsan sadece sıfatla yetinmemelisin. “Çok güzel olmuş” demek yerine ona güzelliği belli edecek gerekçeler sunmalısın. Bunu yapmazsan senin dürüst olmadığını ve egosunu okşamak istediğini düşünecektir.

17. Gülümsemeyi ihmal etme

Hayatından asla çıkaramayacağın bir insanın narsist olduğunu düşünüyorsan en doğru seçeneğin onun karşısında sessiz kalmak olduğunu bilmelisin. Onunla tartışarak hiçbir şey elde edemezsin. Aksine sessiz kalmalı ve mimiklerin ile onun anlattıklarını onaylamaya çalışmalısın.

Karşındaki kişi gerçekten bir narsist ise sürekli ilgi isteyeceğini en başından bilmelisin. Bunun için hep gülmeyi ve gülümsemeyi denemelisin. Bu onu fazlasıyla memnun edecek ve onu sorun çıkarmaktan uzaklaştıracaktır.

18. Faydayı öne çıkar

Narsist olduğunu düşündüğün birinden bir şey isteyeceksen ortaya onun faydasına olacak bir argüman koymalısın. Onu ikna edebilmenin en doğru ve en kolay yolu budur. Bir şeyin yapılmasını istiyorsan ona faydası olduğunu kanıtlamayı denemelisin.

Narsist olan kişi faydacı yaklaşıma sahiptir. Bir şey yapmak istiyorsa ucunda kendisi için bir faydanın olduğundan emin olabilirsin. Bunu başaramazsan her zamanki gibi senden gelen talebi reddedip kendi bildiğini okumaya devam edecektir.

Umarım bu bilgiler narsist insanlarla baş etme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

2 Responses

 1. Ayşe Şeker dedi ki:

  Teşekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sanırım yazı için teşekkür ettiniz. Okuduğunuz ve yazıdan faydalanmaya çalıştığınız için asıl ben teşekkür ederim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...