Kişisel güce sahip olmanın 10 yolu

İnsanlar elektronik aletler gibi çalışmazlar. Güç kablosunu takıp veya şarj edip çalışmalarını beklemek doğru değildir. Gece yatağa girdiğinde ertesi gün dinç olarak kalkmak ve işlerine kaldığın yerden devam etmek istersin. İşte bu devamlılık içinde bulunan kişisel güç ile ilgilidir.

İnsanlar elektronik aletler gibi çalışmazlar. Güç kablosunu takıp veya şarj edip çalışmalarını beklemek doğru değildir. Gece yatağa girdiğinde ertesi gün dinç olarak kalkmak ve işlerine kaldığın yerden devam etmek istersin. İşte bu devamlılık içinde bulunan kişisel güç ile ilgilidir.

Hepimizin içinde bir kişisel güç vardır. Bu güç görülemeyen ama etrafındaki herkes tarafından hissedilebilecek bir güçtür. Kişisel güç, başarılı ve mutlu olma konusunda destekçimizdir. Aynı zamanda kendinden emin olma konusunda bize yardımcı olur.

1. Kişisel güç nedir?

Kendi kişisel gücünü tespit etmekte zorluk yaşayabilirsin. Fakat muhtemelen diğer insanlarda yer alan organize olma, yetenekli olma, başarılı olma, güvenilir olma ve mutlu olma gibi özellikleri fark etmiş olabilirsin.

Kişisel güce sahip olan insanların istedikleri şey hakkında seslerini yükseltmesine gerek yoktur. Kendi bedenlerinde rahat olma, inandıklarına sıkı sıkı bağlı olma, fikirlerini başkalarına saygı göstererek aktarma ve insanları onurlandırma konusunda etkilidirler.

Bu durum hedeflerine ilerleme konusunda daha kolay hareket etmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda sahip olunan kişisel güç onları büyük lider, harika iş arkadaşı, istikrarlı arkadaş ve sevilen kişi yaparlar. Dolayısıyla Mandie Holgate‘in dediği gibi kişisel gücün önemi büyüktür.

  • Teşekkür veya onaya gerek kalmadan başkalarını etkin hale getirme.
  • Öğrenmekten, başarısız olmaktan ve hatalara sahip olmaktan mutluluk duyma.
  • Diğer görüşleri duyunca sevinme ve kendi inançları için onları tehdit olarak görmeme.
  • Ön planda olmaya gerek kalmadan başkalarına liderlik edebilme.
  • Güç odaklı değil ama güçlü ve etkili iletişim kurabilme.
  • Harika dinleyici olma.
  • Çoğu insandan daha fazlasını yapabilme.
  • Hedeflerine ulaşma.
  • Kendileri için zararlı olsa bile vaat ettiklerini yapabilme.

Bunlar kişisel güç sahibi insanların özellikleridir. Kişisel güç şöhret sahibi insanlarda bulunan güç değildir. Kişisel güç, bir insanda yer alan ve diğer insanların gücünün özgürce akmasına engel olmadan etkisini gösteren bir sessiz güçtür. Onu tespit etmek düşünülenden çok daha zordur.

2. Hırsını kabul etmelisin

Hırs konusunda kadın ve erkekler arasında belirgin bir farklılık vardır. Kadınlar genellikle hırs hakkında olumsuz görüşe sahiptirler. Başarılı olmak isterler ama kabul etmekte zorlanırlar. Genelde bu yüzden kariyerlerini başkalarına bağlı görürler.

Hırslı olduğun için asla pişman olmamalısın. Çalıştığın yerde üstlerine kariyer hedeflerin konusunda bilgi vermelisin. Hedeflerine yardımcı olabilecek danışmanlar veya kaynaklar bulmaya çalışın. Hırsını beyan etmekte tereddüt edersen kendini küçük görmüş olursun.

2. Kendinle olumsuz konuşmamalısın

Kendi kendine gerçekleştirdiğin olumsuz konuşmaları olumlu konuşmalar ile değiştirmelisin. Olumsuz bir biçimde kendinle konuşursan olumsuzluğun düşüncelerine hükmetmesine neden olursun. Bu durumda harekete geçme konusunda sorun yaşarsın.

Olumsuz düşünmek, düşünce ve fikirlerini paylaşma konusunda bir engel gibidir. Bu engeller nedeniyle risk almaktan kaçınman söz konusu olur. Yeni fırsatlar keşfetmen sıkıntılı hale gelir. Tüm bunlar uğraşılması gereken şeylerdir ve bunlarla uğraşırken kısa sürede enerji sorunu yaşarsın.

Enerji sorunu yaşadığın zaman kişisel gücünden güç kaybedersin. Olumsuz düşünceleri dinlemelisin. Bu bilinçlenme konusunda sana yardımcı olacaktır. Sınırlayıcı inançların hayatını ve başarını kontrol etmesine izin vermemelisin. Onları olumlu düşüncelerle değiştirmelisin.

3. Kendini savunmalısın

Değerini anladığında veya başarılı sonuçlara katkı sağladığını fark ettiğinde, kendini başkalarının hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak biri olarak düşünebilirsin. Böylece belirlenmiş olan hedeflere ulaşma konusunda daha emin adımlar atabilirsin.

İleriye doğru adım atmaya çalışmalısın. Çalışmalarında gururu ve saygıyı ön plana çıkarmalısın. Böylece çalışma arkadaşlarından ve etrafındaki insanlardan benzer düzeyde değer görmüş olacaksın. Bu seni sahip olduğun kişisel güç ile doğal lider haline getirecektir.

4. Yardım istemelisin

İhtiyacın olduğunda yardım istemeyi ihmal etmemelisin. Tüm cevaplara sahip olmadığını düşündüğün zaman kendini güçsüz hissedersin. Fakat doğru olan budur. Var olan tüm cevaplara sahip olabilmen her zaman mümkün değildir. Dolayısıyla gerektiğinde yardım istemelisin.

Kişisel gücünü kullanan insanlar başkalarından ne zaman yardım isteyeceklerini bilirler. Başarılı olmak için ihtiyaç duyduğun kaynakları belirlediğinde başarılı olma şansını artırmış olursun. Neye ihtiyacın olduğunu bilmek ve yardım istemek bir kişisel güç hamlesidir.

5. Fikirlerini paylaşmalısın

Herkesin fikri kendince mükemmeldir. Fakat fikirler sadece düşüncede kalırsa mükemmel olanı ortaya çıkarmak mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla aklına gelen fikirleri paylaşma yoluna gitmelisin. Konuşmamayı değil konuşmayı tercih etmelisin.

Elbette, insanların zeki olduğunu düşünmesini istersin. Belki fikrinin küçümseneceğini düşünüyor olabilirsin. Fikirlerinin her birinin alkışlanmasına gerek yoktur. Fakat bazılarının olma şansı çok yüksektir. Fikirlerinle beyin fırtınalarına katkı yapabileceğini unutmamalısın.

6. Korkularının farkında olmalısın

Korkular, tıpkı olumsuz düşünceler gibi başarını sabote ederler ve seni kişisel gücünden uzak tutarlar. Hepimizin korkuları vardır. Korkularımıza inanmaya başladığımız zaman kendimizi hareketsiz bırakmaya doğru ilerlemiş oluruz.

Korkuların ile yüzleşmeyi başardığın sürece kişisel güce sahip olmuş olursun. Korkuların hayatına hakim olmasına izin verirsen kendi gücünden vazgeçmiş olursun. Ufak adımlarla başlamalısın. Konfor bölgenden yavaş yavaş uzaklaşmalısın.

7. Kendine vakit ayırmalısın

Maalesef meşgul olmayı doyasıya ödüllendiren bir kültürün parçasıyız. Bu nedenle zaman zaman geri çekilmek ve sadece kendini dinlemek biraz zor bir durumdur. Fakat, bu süre zarfında yaratıcılığın öne çıkacağını unutmamalısın.

Her gün kendine bir miktar vakit ayırarak uzun zamandır devam eden sorunlara çözümler bulabilirsin. Kariyer hedeflerine daha stratejik bir şekilde bakmayı başarabilirsin. Dikkatin dağılmadan ilerlersin. Kişisel güce eşlik eden tutkuya ve amaca daha yakın olabilirsin.

8. Gelişime odaklanmalısın

Kendi başına başarılı bir kariyer oluşturmak mümkün değildir. Güçlü rol model insanlara bakmalı ve onların hayatlarından ilham almalısın. Birlikte iyi çalışmalar ortaya koyacağın insanlardan destek almalısın. Sürekli gelişime odaklanarak kendi etrafında bir ağ oluşturmalısın.

Bilgi büyük bir güçtür. Bakış açısı büyüme odaklı olan insanlar öğrenmeye açıktırlar. Bu yüzden meraklı olmalısın. Zihnini yeni fikirlere açık tutmalısın. İyi bir dinleyici olmalı ve başkalarından bir şeyler öğrenmelisin. Bonnie Marcus‘un dediği gibi her yeni gün yeni bir fırsat sunacaktır.

9. Rutine ayak uydurmalısın

Güne nasıl başlayıp onu nasıl bitirdiğin çok önemlidir. Dünyanın en başarılı ve en etkili insanlarının büyük bir kısmı sabah erken kalkarlar ve günlerini belirli etkinliklerle sınırlı tutarlar. Bu yüzden bir gün önceden yarın gününün nasıl başlamasını istediğini belirlemen gerekir.

Günün sonunda ise gözlerini kapatmalı ve neyin işe yaradığına karar vermelisin. Bir e-postada kullanmış olduğun doğru bir cümle bile fark yaratmanı sağlamış olabilir. Ne olduğuna bakmaksızın bugün yüksek etki sağladığın o şeyi not etmelisin.

10. Özgün olmalısın

İnsanlar şeffaflığa ve özgünlüğe bağlantı kurabilmek için bir fırsat olarak bakarlar. Fakat ilk olarak kim olduğunu bilmediğin sürece gerçek biri olamazsın. Kendine karşı dürüst olduğun sürece içindeki kişisel gücü ortaya çıkarabilirsin.

İnsanlar genellikle benzer düşünen bireylerle bağlantı kurmaya çalışırlar. Amaçları onlardan bir şeyler öğrenmektir. Bu yüzden onları etkilemenin en iyi yolu özgün olmaktır. Bunu başardığın sürece kişisel gücünü en iyi şekilde kullanmış olursun.

Her birimizin çeşitli hediyelerle dünyaya geldiğini unutmamak gerekir. Önemli olan bu hediyeleri hayatta ne kadar doğru şekilde kullandığımızdır. Bunu yaptığımız zaman başkalarının hayatlarına dokunarak başarı elde etme şansımız olur.

Bu yüzden artılarını (güçlü yanlarını) ve eksilerini (güçsüz yanlarını) bir kenara yazmalısın. Kendin hakkında en sevdiğin şeyleri belirlemelisin. Kendini sevdiğin zaman başkalarını sevme şansın çok daha yüksek olur. Güçlü yanlarını ortaya koyduğunda bunu başarabilmiş olursun.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...