Kendinden emin olmanı sağlayacak 13 basit sır

Başarılı bir insan olmak istiyorsan kendine güven hem hayatta hem de işte ihtiyaç duyacağın bir niteliktir. Kendi hedeflerine ulaşmada daha kendini daha yetenekli hissetmeni sağlar. Bununla birlikte başkalarını peşinden sürüklemek için bir ilham kaynağı elde etmiş olursun.

Başarılı bir insan olmak istiyorsan kendine güven hem hayatta hem de işte ihtiyaç duyacağın bir niteliktir. Kendi hedeflerine ulaşmada daha kendini daha yetenekli hissetmeni sağlar. Bununla birlikte başkalarını peşinden sürüklemek için bir ilham kaynağı elde etmiş olursun.

Peki kendine güvenen ve kendinden emin olan bir birey olmak için ne yapmak gerekiyor? Bunu öğrenmek için aşağıda sunmuş olduğum basit ipuçlarını değerlendirebilirsin. Bu ufak sırları dikkate aldığın zaman kendinden daha emin bir insan olmayı başarabilirsin.

1. Tarafsız olmak

Tarafsız olmak her zaman kolay değildir. Kendinden emin olmak istiyorsan tarafsızlık konusunda çeşitli pratikler yapmalısın. Her duruma ve her sonuca bağlı olmadan yaşama konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın. Kısacası bir sonucu düşünmekten uzak durmalısın.

Bir sonucu düşünmek korkunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Seni “Ya başarısız olursam?”, “Ya yanlış bir şey yaparsam?” gibi düşüncelere itecektir. Kusursuz sonuçlar konusunda endişelenmeden hareket etmelisin. İleriye doğru attığın her adımda kendini daha güvende hissedersin.

2. Egoyu bir kenara bırakmak

Success‘in William Shakespeare’den aktardığı önemli bir söz vardır. “Bir aptal kendini zeki sanır, ancak akıllı biri kendinin aptal olduğunu bilir.” sözü daima aklında olmalıdır. Yeni şeyler öğrenmeye açık olmak her zaman daha iyi bir insan olmanın temel niteliğidir.

Bunun nedeni oldukça açıktır. Her yeni duruma bir öğrenme deneyimi olarak yaklaşırsın. Kendi uzmanlığını olaya yansıtırsın. Fakat becerilerinin her zaman daha geliştirilebilir olduğunun farkında olmalısın. Böylece yaşanacak herhangi bir güvensizliğe herhangi bir fırsat bırakmazsın.

3. Kendinle konuşmak

Kendinden emin olma konusunda pratik yapmak istiyorsan kendinle konuşmalısın. Bu kendine olan güveninin artış göstermesi anlamına gelecektir. Çünkü olumsuz düşüncelerini yakalamayı başaracak ve tam tersini aktif olarak düşünebilirsin.

Zihninde bir şeyi yapamayacağını düşündüğün zaman kendinle konuşmalısın. İlgili görevi başarıyla tamamlamak için gereken güveni ve enerjiyi artırmış olursun. Böylece kendinden emin adımlarla hedefe doğru ilerleyip onu yerine getirebilirsin.

Kendinle konuşurken mutlaka olumlu olmalısın. Çünkü kendinle konuşmak nörobiyolojik tepkini etkileyecektir. “Şimdi ne yapacağımı biliyorum.” dediğin zaman zorlukların üstesinden gelmeye hazırsın demektir. Bu kendinle konuşmanın en faydalı yanlarından biridir.

4. Pozitif beden diline sahip olmak

Beden dilinin kendine duyduğun güven konusunda çok önemli olduğunu bilmelisin. Bunun için beden dilinin gerektirdiği adımları atman gerekir. Bir işe başlamadan veya bir müşteriyle görüşmeden önce beden dilini en iyi şekilde ayarlaman gerekir.

Görüşmeden birkaç dakika öncesini bunun için ayarlamış olduğun zaman kendinden emin bir duruşa sahip olabilirsin. Böylece önüne çıkacak engelleri daha kolay bir biçimde aşabilecek ve hedeflediğin başarımı elde edebileceksin.

5. Kazanımları kutlamak

Başarısız olduğumuz zaman zihnimizde bir takım çözülmeler yaşanır. Beynimiz fiziksel sağlığımızı etkileyen kortizol (cortisol) salgılamaya başlar. Bu durum depresyona neden olur ve güveni azaltır. Bu yüzden kendine olan güveninin zedelenmesi söz konusudur.

Tam tersinde, kazanım elde ettiğimiz zaman beynimiz endorfin (endorphin), dopamin (dopamine) ve serotonin salgılar. Ne kadar küçük olursa olsun kazanımlarımızı kutlamak bu nedenle önemlidir. Başarıya götüren adımlara odaklanarak olumlu fiziksel faydaları tetikleyebilirsin.

6. Başka şeylere odaklanmak

Güvensizlik ve kendinden emin olamama durumu kendine ve kusurlarına odaklanmaktan dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden tabloyu tersine çevirmen ve başkalarına odaklanman gerekir. Bunu yaptığın zaman kendine emin olma konusunda önemli bir adım atmış olacaksın.

Peki neden böyle bir durum söz konusudur? Diğer insanlarla gerçekten ilgilenmek ve onlara samimi övgüler yöneltmek ilişkilerini geliştirir. İlişkilerin gelişmesi için doğal olarak kendine güvenin yerine gelmesini sağlar.

7. Öz niteliklerini fark etmek

Tam olarak şu soruya cevap vermelisin: Seni benzersiz kılan nedir? Kabul etmen gereken önemli bir gerçek vardır. Her ne olursa olsun işleri senin gibi yapan birini bulmak zordur. Bu hem olumlu hem de olumsuz anlamda böyledir.

Etrafına şöylece bir göz atabilirsin. Örneğin, en yakın arkadaşını düşünebilirsin. Onunla arkadaş olmasaydın senin en yakınındaki kişi olamazdı değil mi? Öz niteliklerini fark etmek bu yüzden önemlidir. Güçlü yanlarını ve benzersiz özelliklerini ortaya çıkartmış olursun.

8. İlerlemeyi takip etmek

Hayatında küçük iyileştirmeler yaptığın zaman güvenini önemli ölçüde artırmış olursun. Geniş açıdan bir şeyler düşünmeye çok alışkın olduğumuzu unutmamamız gerekir. Bu nedenle çoğu zaman küçük kazançlarımızı kaybetmek zorunda kalırız.

Her küçük ilerlemenin takibini yapmak bu nedenle çok önemlidir. Kazandığın şeyler ne kadar küçük olursa olsun onlar hakkında müteşekkir olmalısın, yani onlar için memnuniyet duymalısın. Bunları kayıt altına alarak ilerlemeyi tercih edersen kendinden daha emin bir birey olabilirsin.

9. İnanca sahip olmak

Genel olarak insanların inançları konusunda pek yorum yapmayı sevmem. Sonuçta bu durumun insanın kendi inisiyatifinde olduğunu inanan biriyim. Fakat ne olursa olsun önemli bir motivasyon kaynağı olacağı için insanın belirli bir inanca sahip olmasını öneririm.

İnanç birçok biçimde ve birçok farklı uygulamayla karşına çıkar. Ancak inanca sahip olmak ve onu ilerletmek için çeşitli egzersizler (ibadet, dua vb.) yapman gerekir. Bu senin gücüne güç katan bir şeydir. Her zaman daha kudretli bir şeyin varlığının olduğunu bilmek önemlidir.

10. Tevazu sahibi olmak

Tevazu, güven oluşturmanın en önemli parçalarından biridir. Çok övünen insanlar güvensizliklerini gizlemek için böyle davranabilirler. Sen birçok başarıya sahip olduğunda ister istemez senin hakkında konuşacaklardır. Bu yüzden tevazu sahibi olmak önemlidir.

Tevazu sahibi olduğun zaman insanların elde ettiğin başarıya odaklanmasına izin vermiş olursun. Böylece insanlar sana değil başarına odaklanmış olurlar. Bu kendine olan güvenini artıracak ve seni kendinden daha emin bir birey haline getirecektir.

11. Düşüncelerini değiştirmek

Gerçek anlamda güven, motivasyonlarını, düşüncelerini veya günlük onaylarını değiştirmenin bir sonucu değildir. Gerçek ve kalıcı bir güven istiyorsan, düşüncelerin üzerinde daha derinlemesine çalışman gerekir. Bunu ayrıca etrafındaki dünyaya yansıtmak önemlidir.

Tıpkı inanç meselesinde olduğu gibi düşünce meselesinde de insan kendisiyle baş başa bırakılmalıdır. Bu sayede olumsuz düşünceleri ve nereden geldiklerini sorgulama şansı elde edersin. Daha sonra olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelerle değiştirmeye başlayabilirsin.

Bu konuda sana ekstra yardımcı olabilirim. Örneğin, bir olumsuz düşünceyle karşılaştığın zaman onu ortadan kaldırabilecek beş olumlu düşünce ortaya koymalısın. Olumlu düşünceleri fazla düşünmemelisin. Çünkü ne kadar derine inersen kaybetmeye bir o kadar yakın olursun.

12. Korkularla yüzleşmek

Kendimizi kontrol altında hissettiğimiz zaman korkmuyoruz. Bir şeyler rahatlık seviyemizde olduğunda korkutucu olmazlar. Kontrolden çıktığımızı hissettiğimiz zaman ise net düşünmeyi bırakırız çünkü duygusal beynimiz sürücü koltuğuna oturmuş olur.

En kötü korkunu düşünmelisin. Onunla zaman geçirmelisin. Ona yaklaşmaya çalışarak korkuyu daha derin düzeye çekmelisin. Olabilecek en kötü şeyi düşünmek iyi bir fikirdir. Şimdi nefesine odaklanmalısın. Vücudunun rahatladığını hissetmelisin.

Gördüğün gibi gayet rahatsız öyle değil mi? Korkularınla bu şekilde yüzleşmeler gerçekleştirmelisin. Kendinden emin bir insan olmak istiyorsan mutlaka ama mutlaka korkularını ele geçirmen önemlidir. Onlar varken pek rahat hareket edemezsin.

13. Çevreni değiştirmek

Sürekli ofis ortamında veya buna benzer ortamlarda çalışıyorsan artık bir farklılık yapmayı deneyebilirsin. Örneğin, öğle molasını betonların arasında değil herhangi bir parkta geçirmeyi düşünebilirsin. Yeşilliklerin arasında yer almak kendine olan güvenini yükseltecektir.

Ruh halini düzeltmek demek kendinden daha emin olmanı sağlamak demektir. Yeşilliği gördüğünde rahatlamanın temel sebebi ortamı değiştirdiğin zaman beynine giden uyarıcıları değiştirmiş olmaktır. Bu durum dünyayı algılama şeklini değiştirir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...