Eski sevgilinin geri dönmeyeceğinin 14 işareti

Ayrılıktan kurtulmanın veya ona alışmanın en zor yanlarından biri, dünyanın merkezinde olan kişinin artık hayatının bir parçası olmamasıdır. Bu noktadan sonra karşılaşacak olduğun en kötü durum ise kendini askıda hissetmektir. Çünkü onun geri dönüp dönmeyeceğinden emin olamazsın.

Ayrılıktan kurtulmanın veya ona alışmanın en zor yanlarından biri, dünyanın merkezinde olan kişinin artık hayatının bir parçası olmamasıdır. Bu noktadan sonra karşılaşacak olduğun en kötü durum ise kendini askıda hissetmektir. Çünkü onun geri dönüp dönmeyeceğinden emin olamazsın.

Bununla birlikte, eski sevgilinin artık seni istemediğini bilmek, ne kadar zor olursa olsun seni harekete geçirecek bir şeydir. Harekete geçmezsen, eski sevgilin yeni yaşamından özgürce keyif alırken sen acı içinde kıvranmaya devam edersin.

1. Eski sevgilin aramalarına ve mesajlarına yanıt veriyor mu?

Ayrıldıktan sonra aramalarına ve mesajlarına yanıt vermiyorsa bu gayet doğal bir durumdur. Belki sadece biraz zamana ve kendine özgü alana ihtiyacı olabilir. Fakat, haftalar sonra eski sevgilin gönderdiğin bir mesaja bile cevap vermiyorsa her şey bitmiş demektir.

Bu durum açıkça karşıdaki kişinin artık seninle iletişim kurmak istemediğini gösteren bir durumdur. Mesajlarına ve çağrılarına cevap alamıyorsan eski sevgilinin senden uzak durmak istediğine kanaat getirebilirsin.

2. Seni engelledi mi? Telefon numarasını değiştirdi mi?

Facebook, Instagram, WhatsApp veya telefon rehberi gibi alanlarda engellenmiş olabilirsin. Burada verilmek istenen mesaj nettir. Eski sevgilin artık ona ulaşmanı istemiyor demektir. Onunla bağlantı kurman onu rahatsız edeceği için bu tür bir yola başvurmuştur.

Hatta bazı insanlar bunu bir adım ileriye götürerek telefon numaralarını değiştirirler. Eski sevgilinin telefon numarasını değiştirmiş olması senden tamamen kopmak istediğini gösterir. Ona bu konuda saygı duymalı ve iletişim kurmanın yollarını aramayı bırakmalısın.

3. Sana ait her şey geri gönderildi mi?

Genel olarak söylemek gerekirse birini sevdiğin zaman ayrılıktan sonra ona ait olan şeyleri iade etmek zordur. Çünkü bunu yapmak kişiye bir yol göstermek olarak görülür. Dolayısıyla çoğu kişi bunu yapmaktan kaçınmaya çalışır.

Diğer taraftan, eski sevgilin bir şekilde senin hediye ettiğin şeyleri geri gönderirse her şeyi kafada bitirmiş demektir. Bu durum gitmen için sana yol göstermesi anlamına gelir. Geri aldığın eşyalar ayrılığın kesinleştiğinin en önemli kanıtı olacaktır.

4. Çabaların sonuç vermiyor mu?

Eski sevgiliyi geri kazanmak için gösterdiğin çabalar bir türlü işe yaramıyor mu? Haftalar veya aylar geçmesine rağmen yaptığın onca şeyin karşılığını bir türlü alamadıysan artık vazgeçme zamanı gelmiş demektir. Daha fazlasını denemek kimseye bir fayda sağlamayacaktır.

Herhangi bir cevap alamıyorsan ve karşındaki kişi umurunda değil gibi davranmaya devam ediyorsa durman gerekir. Durmazsan kendini aptal yerine koymuş olursun. Çünkü karşındaki kişi seni geri istiyorsa uzun süre seni görmezden gelemeyecektir.

5. Herhangi bir uzlaşma çabası yok mu?

Eski sevgilin seninle barışmak istiyorsa bir şekilde bunun işaretini sana göstermiş olacaktır. Aradan haftalar ve aylar geçmesine rağmen herhangi bir çaba göstermediğini fark edersen artık uğraşmayı bırakmalısın. Çünkü bu ilişkinin herhangi bir geleceğinin olmadığının göstergesidir.

Bu tür davranışların sebebi bellidir. Eski sevgilin sana umut verecek herhangi bir adım atmak istemiyor demektir. Aradaki sevgiyi canlandırmak onun istediği bir şey değildir. Tek istediği özgür kalmaktır ve bunun için pes edeceğin anı beklemektedir.

6. “Yoruldum” dedi mi?

Bir kişi ilişkiden bıktığı zaman artık onu sürdürmek istemez. Bunun çok açık işaretleri vardır. Fakat genel olarak kovalayan tarafın bu işaretleri görmezi birazcık zordur. Basit bir “yoruldum” ifadesi bu işaretlerin en bilinenlerinden biridir.

Eski sevgilin iç çekerek yorulduğunu ifade ediyorsa artık seninle bir araya gelmek istemiyor demektir. Bu nedenle artık onu zorlamayı bırakmanı öneririm. Onun kendi alanına saygı duymalı ve dinlenmesi için zaman tanımalısın.

7. Ailesi sana soğuk davranıyor mu?

Genellikle erkek arkadaşının veya kız arkadaşının evinde hoş karşılanan birisi olursun. Kısa sürede ailenin bir parçası haline gelmen kaçınılmazdır. Ufak tefek kavgalarda genelde aileler uzlaşmaya çalışmanızı tavsiye ederler. Bu bir döngüden ibarettir.

Ailesiyle bir şekilde karşılaştığın zaman onlardan eski sıcaklığı alamıyorsan ortada bir problem olduğunu hemen anlamalısın. Bu problem gayet nettir. Eski sevgilin artık barışmak istemediğini ailesine açıklamıştır. Ailesi bu yüzden sana soğuk davranıyordur.

8. Eski sevgilin seni görmek istemiyor mu?

Eğer eski sevgilin geri dönmek istiyorsa fırsatını bulduğu an seninle görüşmek isteyecektir. Ancak, bir yemek veya bir kahve içme davetine olumlu cevap alamıyorsan bu seni görmek istemediğini gösteren açık bir işarettir.

Bir rastlantı sonucu aynı yerde olduğunuz zaman eski sevgilin seni gördüğü için heyecansız ve kızgın görünüyorsa bu artık seni istemediğinin en önemli işaretlerinden biridir. Seni görmekten açık bir şekilde rahatsız oluyor demektir.

9. Yeni sevgilisinden bahsetmeye başladı mı?

Her ne kadar ayrılmış olsanız bile eski sevgilin bir şekilde seni incitmeye çalışmayacaktır. Kendini uzaklaştıracak herhangi bir şey yapmaya çalışmaz. Çünkü hala barışmanın bir yolunun olduğuna inanıyor demektir. Bu tür ince detaylara fark etmelisin.

Fakat, zaten başka biriyle çıkmaya başladıysa ve bu konuda herkese açık paylaşımlar yapmaya başladıysa, artık resmin dışında kaldığını anlaman gerekir. Sosyal medya paylaşımlarından çok fazla ipucu edinebilirsin. Bu onlardan sadece birisidir.

10. Yeni biriyle çıkmanı umursamıyor mu?

Yukarıda söylediklerimin bir benzeri senin için geçerlidir. Yeni biriyle çıkmaya başlayıp bunu sosyal medyadan paylaşma yoluna gitmiş olabilirsin. Joan Cyril Abello‘nun belirttiği gibi eski sevgilin buna herhangi bir tepki vermiyorsa her şeyi kafasında çoktan bitirmiş demektir.

Fakat, hala umurunda ise bir şekilde öfkesini belli etmeye çalışacaktır. Seninle bu konuda yüzleşmeye dahi çalışabilecektir. Hatta bu durum seni başkasıyla paylaşmaktan ve aynı zamanda seni kaybetmekten korktuğunun dahi bir göstergesi olabilir.

11. Daha iyisini hak ettiğini söyledi mi?

Daha iyisini hak ettiğini söylemek birisi toz duman haline getirmek için söylenene klişelerden birisidir. Normalde bu cümle suçluluk duygusundan kurtulmak için kullanılan bahanelerden biridir. Bu bahanenin ortaya sunulmuş olmasına dikkat etmek gerekir.

Sevgilisini gerçekten seven birisi o kişiyi hak etmek için elinden geleni yapacaktır. Dolayısıyla eski sevgilin bu cümleyi sık sık kullanma yoluna gidiyorsa artık kendi yolunu çizme zamanın gelmiş demektir. Bu cümlenin sürekli kullanılması demek her şeyin bittiğinin göstergesidir.

12. Yaşantısından memnun ve mutlu görünüyor mu?

Eski sevgilinin senden ayrılması hayatı için büyük bir kayıp olsaydı bunu çok rahatlıkla görebilirdin. Davranışları, yeme içme alışkanlıkları, sosyal medya paylaşımları ve dahası bu tip ipuçlarını bulabileceğin yerlerdir. Bu tür ipuçlarını aramaya devam edebilirsin.

Fakat, eski sevgilinin seni özlüyor olması gayet doğal bir durumdur. Buna rağmen mevcut yaşantısında barış ve neşe içerisinde yaşamaya devam ediyorsa ayrılığın doğru karar olduğundan emin demektir. Bu sana geri dönmeyeceğinin en önemli göstergelerinden biridir.

13. Seninle her konuştuğunda kızgın veya kaba mı?

Hemen hemen herkes eski sevgiliyle arkadaş kalmanın zor olduğunun bilincindedir. Özellikle ayrılığın yararları henüz taze olduğunda bu konuda daha fazla sıkıntı çekersin. Seninle konuşmalarında kızgın veya kaba davranıyorsa hala bazı problemler var demektir.

Söz konusu durum sana karşı var olan ve hala çözülmemiş güçlü duygulara sahip olduğunun bir göstergesidir. Aranızda yaşanan şeyleri canlandırmak gerçekten zor olacaktır. Kendini kandırmamalı ve bir an önce kendi yoluna geri dönmeyi ihmal etmemelisin.

14. Yeni hobiler edindi mi?

Bir ayrılıktan sonra kendini birçok yeni hobinin içerisine batırmak gerçekten iyi bir fikirdir. Eski sevgilin bunu gerçekleştiriyorsa ayrılıktan memnun demektir. Özellikle seninle birlikteyken bıraktığı hobilerine geri dönüyorsa bu hayatında mutlu olduğunun göstergesidir.

Yeni hobilere başlamak iyileşmeye yardımcı olur. Kendini daha iyi hissedersin. Zihninde yer alan acılardan uzak durmayı başarırsın. Bu yüzden eski sevgilin kendini yeni hobilerle meşgul ediyorsa yoluna devam etmeye çalışıyor demektir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...