Eski sevgiliyi geri kazanmak için 5 adımlı plan

E

Eski sevgiliyi geri kazanmak ister misin? İlişkinin ikinci bir şansı hak ettiğini düşünüyorsan ve işe yarar planla hemen harekete geçmelisin.

Eski sevgiliyi geri kazanmak yani onu yeniden kazanmak zor değildir. Zor olan kısım onun kalmasını sağlamaktır. Bir kez terk edilmiş durumdaysan bir yenisinin gerçekleşme olasılığı her zaman vardır. Buna engel olmak için ne yapman gerektiğini bilmelisin. Önce eski sevgiliyi geri kazanmanın yollarını bulmalı, ardından onun kalıcı olmasını sağlamalısın.

1. Eski sevgiline geri kazanmalı mısın?

Sevgilinden ayrıldıktan sonra zaman zaman aynı sorunun karşına çıkması bir tesadüf değildir. “Bir kez daha denesek olur mu?” sorusu aklının bir köşesini kurcalıyorsa bu konuda henüz emin değilsin demektir. Aşağıda yer alan işaretleri takip ederek eski sevgiliyle tekrar bir araya gelmenin iyi bir fikir olup olmadığını anlayabilirsin. Sara Altschule‘un belirtiği gibi ilişkilerde griye her zaman bir yer vardır.

 1. Zaman işe yaradıysa: Zaman yaraları iyileştirir derler. Belki ikinizin ihtiyaç duyduğu tek şey bu olmalıdır. Ayrılık süreci ikinize de yaramış olabilir. Dünya ilerlerken yerinde sayamazsın öyle değil mi? Durum ne olursa olsun zaman yaraları iyileştirmiş ise tekrar bir araya gelmek iyi bir fikir olabilir.
 2. Problem çözülebilirse: Ayrılık sebebiniz için ortaya konmuş olan problem gelip geçici bir şey ise tekrar bir araya gelmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, işten sana vakit ayıramayan sevgilinle ayrılmış durumdaysan ona vakit ayırma şansının olduğu bir düzen kurduğunda onunla tekrar bir araya gelmeyi düşünebilirsin.
 3. Aynı düşünce oluşmuşsa: Bazen bir başkasıyla sevgili olmak istersin ama sonuç pek beklediğin gibi olmaz. Birileri eski sevgilinin yerini tutamıyorsa ve çeşitli değişim şartları bir araya gelmişse eski sevgilinle tekrar sevgili olmak isteyebilirsin. Önemli olan ikinizin de aynı düşüncede olmasıdır.
 4. Hatanın geri dönüşü varsa: Bazen olur olmadık bir hata nedeniyle ayrılık söz konusu olabilir. Bu durumlarda genelde bir taraf panik yapar, diğer taraf ise ayrılık kararı alır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığın zaman hatanın ne olduğunu incelemelisin. Onu düzeltip yola devam etmenin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışmalısın.
 5. İkinci bir şansı hak ediyorsa: İlişkiniz ikinci bir şansı hak ediyorsa ona bu şansı tanıman gerekir. Bu konuda çok katı kurallar yoktur. İlişkilerde her zaman ayrılıklar ve barışmalar olacaktır. Herkesin ikinci şansı hak ettiğini iddia edecek değilim ama eski sevgilin bunu hak ediyorsa onun için tekrar çabalamaya değer bir durum var demektir.

2. Eski sevgiliyi tamamen geri kazandıracak 5 adımlı plan

Bu yazının amacı başlıktan anlaşılabileceği gibi eski sevgiliyi geri kazanmak. Bu eski kız arkadaş, eski erkek arkadaş ve eski eş olabilir. Bir süre önce ayrılık kararı alınmışsa ve sen bu yola girmek istemiyorsan hala bir şansın olduğunu bilmelisin. Bir ayrılığın ardından duygusal olarak yıpranmış olacağından ne yapacağını bilemeyebilirsin. İşte böylesi bir durumda olduğun zaman Kevin Thompson‘ın planını uygulamaya koyabilirsin.

Adım 1: Kritik hataları yapmamalısın

İlk adım aslında “iç güdüler” adını taşır. Bir insan ayrılıkla karşılaştığı zaman bu hataları yapmaya başlar çünkü iç güdüleriyle hareket eder. Eski sevgilinin geri dönmesini istiyorsan bir şekilde bu hatalardan uzak durmayı bilmelisin. Aksi halde istesen bile onun geri gelmesini ve seni tekrar sevmesini sağlayamazsın. Tekrar ediyorum, bir ayrılık yaşandıysa bu hatalardan olabildiğince uzak durmalısın.

 1. Onu sürekli aramamalı ve ona sürekli yazmamalısın: Birçoğumuz bu noktada hata yaparız. Bir ayrılık sonrası eski sevgiliye ne kadar yakın olursak onu kazanma ihtimalimizin o kadar yüksek olduğunu düşünür. Ancak bu pek işe yaramaz çünkü bunu yaptığın zaman kendini ona muhtaç gibi göstermiş olursun. Bu yüzden onu sürekli aramamalı ve ona sürekli yazmamalısın.
 2. Yalvarmak gibi bir hata yapmamalısın: Bir ayrılıktan sonra yalvarmaya başlamak işe yarasaydı kimse kimseden ayrılmazdı. Yalvarmak seni sadece aciz gösterir. Ona onsuz yaşayamayacağını söylemek gibi şeylerin onu geri kazanmak için yeterli olacağını düşünürsün. Bana güvenebilirsin, kimse sefil biriyle tekrar sevgili olmak istemez.
 3. Her şeyi kabul etmemelisin: Bazıları ayrılığın ardından karşıdaki kişinin her istediğini yerine getirme şartıyla tekrar barışacaklarını düşünürler. Böyle bir durumda değerlerinden, arzularından ve hedeflerinden vazgeçmiş olursun. Onun istediği pek çok şeyi kabul ederek aslında saygını yitirmiş olursun. Hiç kimse saygı duymadığı biriyle sevgili olmak istemez.
 4. Onu etkilemeye çalışmamalısın: Ardı ardına ona seni seviyorum demek, ona methiyeler düzmek pek bir anlam ifade etmez. O zaten senin sevginin farkındadır. Buna rağmen ayrılmayı tercih etmiştir. Bu nedenle sevginle onu etkilemeye çalışmak çok akıllıca bir iş değildir. Daha soğukkanlı hareket etmelisin. Çünkü ne kadar baskıcı olursan senden uzaklaşma isteği bir o kadar fazla olacaktır.
 5. Başka biriyle çıkarsa sakin kalmalısın: Gelelim en zor meseleye. Bunu yapabileceğine gerçekten inanıyor musun? Ben sana söyleyeyim, şimdiye kadar söylenen hataları yapmamayı kabul etmiş olabilirsin ama yeni birisi ufukta belirdiğinde tüm bunları bir çırpıda unutup ardı ardına tüm hataları yapmak isteyeceksin. Bunu yapmamalısın. Onun amacı hayatında oluşan boşluğu geçici bir şekilde doldurmaktır.
 6. Kavga etmemelisin: Genelde düşünce az çok bellidir. Kızgın olursan ve onunla kavga edersen, onun sana geri geleceğini düşünürsün. Ama gerçekte böyle bir şey yaşanmaz. Bunun yaşandığı çok az senaryo vardır. Sinirlenmek ona sadece tüm kavgaları ve tartışmaları hatırlatır. Bu durum eski sevgilinin geri dönme olasılığını epey azaltır.

Adım 2: Eski sevgilinle irtibatı kesmelisin

Bir ayrılık sonrasında eski sevgilini geri kazanmak istiyorsan “iletişim yok” kuralını doğru şekilde uygulaman gerekir. Bu kural basit ve son derece etkilidir. Kısa süreliğine eski sevgilinle tüm iletişimi kesmen gerekir. Aramak yok, mesaj atmak yok, Instagram beğenisi yok, Instagram hikayesi izlemek yok. Kısa bir süreliğine bunlardan uzak durman gerekir. Bunun belli başlı sebepleri vardır:

 • Eski sevgilinin ayrılıkla ilgili tüm olumsuz ilişkileri ortadan kaldırması ve seni özlemesi gerekir.
 • Senin ayağa kalkıp yeni bir bakış açısı kazanmak için biraz zaman ihtiyacın vardır.
 • Onu geri kazanmadan önce kendine olan güvenini geri kazanman gerekir.

Peki, bu “iletişim yok” süreci ne kadar devam etmelidir? Bu süreç eski sevgilin olmadan hayattan tekrar keyif almaya başladığın zamana kadar sürmelidir. Genel olarak bu süre 30 gün civarındadır ama bazıları için 6 ay gibi çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Sabırlı olmalısın çünkü harekete geçmek için henüz erken olduğunu bilmelisin. Eski sevgilini kazanacaksın ama önce biraz sabır lütfen.

 • “İletişim yok” süreci konusunda eski sevgiline bir şey söylememelisin. Burada amacımız seni özlemesini, sana ne olduğunu merak etmesini ve onunla neden iletişime geçmediğini merak etmesini sağlamaktır.
 • Eski sevgilin sürekli sana mesaj atıyor veya seni arıyorsa bu durumda “iletişim yok” sürecinde olduğunu ona söylemelisin.
 • “Eski sevgilim beni ararken ben neden onunla iletişim kurmuyorum?” diye düşünebilirsin. Şimdi ben sana soruyorum: “Ayrılık kararı alarak senin kalbini paramparça edip aynı zamanda seni yalvartırken iyi miydi?”

Şimdi burada biraz endişeye kapılabileceğini düşünüyorum ama inan bana buna gerek yok. Eski sevgilinle iletişimi kesip onun mesajlarına cevap vermediğin zaman onun başka birini bulacağını, başka biriyle tanışacağını ve seni unutacağını düşünebilirsin. Eğer ilişkiniz ciddi bir ilişkiyse bunların hiçbirisi yaşanmayacaktır. Yaşanacak tek şey seninle geçirdiği güzel anıları özlemek olacaktır.

 • “Evli biriyim ve bir çocuğum var. İletişim kurmam mümkün değil. Ne yapmalıyım?”: Bu tür bir durumda iletişimi sınırlı tutmalısın. Sadece gerektiğinde onunla konuşmalısın.
 • “Onunla aynı evi paylaşıyorum. İletişim kaçınılmaz gibi. Ne yapmalıyım?”: Bu tür bir durumda bir süreliğine o evden uzaklaşmayı denemelisin. Bu geçici bi uzaklaşma olacaktır.
 • “Ya ona yeteri kadar ilgi göstermediğimi düşünürse ne yapacağım?”: Endişelenme, eğer ona ilgi göstermeye devam edersen ona “onu kaybetmekten korktuğunu” göstermiş olursun. Bu durumda kendini sefil birine dönüştürürsün. Yapman gereken ona ihtiyacın olmadığını gösterebilmektir.

Adım 3: Eski sevgilinin karşı koyamayacağı biri olmalısın

İşte bu kısım birçok insanın sorun yaşadığı asıl kısımdır. Eski sevgilinle arana “iletişim yok” bariyeri çekmiş durumdaysan yapman gereken olumlu olacak şekilde kendini değiştirmek ve daha iyi bir insan olabilmektir. Sadece evde oturup tüm günlerini acıyla geçirmeyi düşünüyorsan iletişim yok sürecini heba etmiş olursun. Elbette ayrılık sonrası üzüntü yaşayacaksın ancak bir şeyleri dengelemek zorunda olduğunu bilmelisin.

İlk olarak dış görünüşten başlamalısın. Daha taze ve ferah bir görünüme kavuşmaya çalışmalısın. Bu kendini yeni hissetmeni sağlayacaktır. Her ne yapıyorsan yap aşırıya kaçmamaya özen göstermelisin. Ciddi değişikliklerin uygun olacağı bir zamanda olmadığını bilmelisin. Yeni bir saç stili seçmek, hafif kas yapmak veya yeni kıyafetler denemek gibi şeyler yapabilirsin.

İkincil olarak yapman gereken zihinsel değişimdir. Bu kısım eski sevgilinin geri dönmesini sağlayacak en önemli kısımdır. Mutluluğun ve güvenin ne olduğunu tekrar keşfetmek zorundasın. Bunun için yapabileceğin birçok farklı şey vardır. Genel olarak kendini daha iyi hissetmeni sağlayacak çeşitli durumlar vardır. Bunları kullanarak zihinsel anlamda kendini değiştirebilirsin.

 • Acıyı yaşamak için kendine biraz zaman tanımalısın: Bir ayrılığın ardından acı maalesef kaçınılmazdır. Birkaç hafta acı çekeceğini bilmelisin. Belki yemek yiyemez, belki uyuyamazsın. Ama bunun geçici olduğunu bilmelisin.
 • Bir blog açmalısın: Anonim olarak yazacağın bir blog sayesinde düşüncelerini ve hislerini yazıya aktarabilirsin.
 • Arkadaşlarınla dışarı çıkmalısın: Arkadaşlarınla vakit geçirerek biraz kafa dağıtmaya çalışmalısın.
 • Rahatlamak için spor yapmalısın: Rahatlamak için biraz spor yapmak iyi gelecektir. Böylece kendine duyduğun güveni geri kazanabilirsin.

Son olarak davranışlarını ve alışkanlıklarını değiştirmelisin. Eğer sevgilin belirli alışkanlıkların veya davranışların nedeniyle senden ayrıldıysa bunları değiştirmeye çalışmalısın. Problem neredeyse onu bulup düzeltmelisin. Gerekirse ilişkini baştan sona analiz etmelisin. Düzeltilecek yerleri bulduktan sonra onlar üzerinde çalışarak eksikleri kapatmaya çaba göstermelisin.

Adım 4: Doğru zamanda eski sevgilinle iletişime geçmelisin

Eski sevgilinin seni terk ettiği günü hatırlıyor musun? Senin ona muhtaç olduğunu düşündüğü o anı anımsamak kolay değil ama bunu yapmalısın. Çünkü uzun zamandır senden bir haber alamadığına göre sana neler olduğunu merak etmeye çoktan başlamış demektir. Geçen süre zarfında olumsuz şeyleri unutmuş ve daha çok sende ilgi çekici bulduğu şeyleri hatırlamaya başlamış olmalıdır.

İşte tam böyle bir zamanda onunla yeniden iletişim kurmalıdır. Karşısında bulacağı kişi senin yeni halin olacaktır. Daha güçlü, daha güvenilir, daha dürüst ve daha akıllı seninle karşılaştığında kolay kolay karşı koyamayacaktır. Hayatında yaptığın olumlu değişimlerin meyvesini toplamaya başlayabilirsin. Bunun için eski sevgilinle iletişime geçmen gerekir.

Eski sevgilinle iletişime geçmek için en doğru zaman hazır olduğun andır. Sefil olan halinden uzaklaşıp kendini bulduğun zaman onunla iletişim kurabilirsin. İletişim kurarken mutlaka yazılı iletişimi tercih etmelisin. Ona bir mesaj gönderebilir veya e-posta yollayabilirsin. İletişim kurarken önemli olan iletişim metninin içeriğidir. Mesajın içeriğinde şunlar yer almalıdır:

 • Ayrılığı kabullendiğini ve bunun en iyi karar olacağını söylemelisin.
 • Ayrıldıktan sonra gerçekleştirdiğin uygunsuz davranışlar için özür dilemelisin.
 • Hayatında yaşanan heyecan verici değişikliklerden haberdar olmasını sağlamalısın.

Bu üç detaya mesajında yer verdiğin zaman işi başarıyla tamamladın demektir. Şimdi seni düşünmeye ve en önemlisi hayatında olan değişiklikleri merak etmeye başlayacaktır. Elbette bunun için hayatında bir şeylerin yaşanmış olması gerekir. Bu nedenle hayatında olumlu değişimler yapmış ve bir şekilde kendini geliştirmek için çaba göstermiş olmalısın.

Tüm bunlar tamam ise mesajlaşma üzerinden onunla iletişimi sürdürmeye devam etmelisin. Boş mesajlar veya kısa kelimelerle yazılmış mesajlardan uzak durmalısın. Her zaman anlamlı şeyler yazmalısın. Aradaki buzların eridiğini hissettiğin zaman onu dışarı çıkmaya davet etmelisin. Belki bir şeyler içmek veya bir şeyler yemek gibi çeşitli bahanelerle onu dışarı çıkarabilirsin.

Adım 5: Onunla buluşmalısın

Onunla tekrar buluştuğun zaman sana biraz şüpheyle yaklaşacaktır. Bunun sebebi onu kandırmaya çalışıp çalışmadığını anlamaktır. Senin hala sefil ve ona muhtaç biri olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Senin söylediğin her şeyi ve yaptığın her şeyi sorgulamaya başlayacaktır. İşte bu noktada neler yapman gerektiğini bilmen önemlidir.

 1. En kötüsüne hazır olmalısın: Eski sevgilinle buluştuğun zaman onu tamamen kaybetmeye hazır olmalısın. İçinde bir yerde hala ona muhtaç olduğunu belirten bir şeyler varsa eski sevgilin bunu hemen sezecektir. Böyle bir durumda olduğunu düşünüyorsan buluşmayı hemen iptal etmelisin.
 2. Teste hazır olmalısın: Eski sevgilin bir şekilde seni deneyecektir. Senin gerçekten değişip değişmediğini anlamaya çalışacaktır. Bir nevi seni ayrılık sonrası teste tabi tutacaktır. Örneğin, kıskançlık gibi bir problemden dolayı ilişkin bittiyse seni kıskandıracak şeyler söylemeye çalışacak ve seni test edecektir.
 3. Henüz yelkenleri indirmemiş olmalısın: Eski sevgilinle barışmak için onunla buluştuğun doğru ama bunu hemen belli etmemelisin. İlk buluşmada onunla iyi vakit geçirmeye çalışmalısın. Senin bu konudaki düşünceni sorarsa hislerinden bahsetmeli ama bunun doğru karar olup olmadığını bilmediğini söylemelisin.
 4. Peşinden gitmemelisin: Bu noktadan sonra artık her şeyi dengede tutman gerekir. O seninle ne kadar iletişim kuruyorsa o kadar iletişim kurmalısın. Seninle buluşmak istediği zaman onunla buluşmak istemelisin. Eski sevgilin seninle bir ilişkinin olmayacağına karar verdiyse zaten yapacak bir şey yok demektir. Sen en iyisini denediği ve bunun için elinden gelen her şeyi yaptığını bilmelisin.
 5. Arkadaşlık çizgisine geçiş yapmamalısın: Birçok kişinin düştüğü hatalardan biri budur. Artık onun arkadaşı olduğunu ama aynı zamanda eski sevgilisi olduğunu unutmamalısın. Başkalarından söz etmek gibi şeyler konusunda ona izin vermemelisin. Sınırlarını ihlal etmeye çalıştığı zaman kalkıp gitmeye hazır olmalısın.

3. Tekrar bir araya gelirken dikkat edilmesi gereken 12 kural

Eski sevgilini geri kazanmak için tüm çabaların sonuç verdiyse artık takip etmen gereken belli başlı kurallar olduğunu bilmelisin. Hayat filmlerdeki gibi bir aşkı kabul edebilecek kadar toz pembe değildir. Gerçeklerle yüzleşmen, onları kabullenmen ve en önemlisi neler yapacağını bilmen gerekir. Korin Miller‘ın dediği gibi bu kuralları takip edersen ilişkinin çok daha iyi durumda olmasını sağlayabilirsin.

I. Yavaş hareket etmelisin

Eski sevgilinle tekrar bir araya gelince geçmişin hasretini çekmen kaçınılmazdır. Mesajlar, yemekler ve belki çok daha fazlası için iç geçiriyor olabilirsin. Her şey heyecan verici olsa bile yavaş ilerlemen gerektiğini bilmelisin. Seni taşıyan toz bulutunun bir anda paramparça olmasını istemiyorsan sakin kalmayı ve ağırdan almayı bilmen gerekir.

Tam olarak hangi hızda ilerlemen gerektiğini bildiren altın kural diye bir şey yoktur. Senin için önemli olan şimdiye kadar göstermiş olduğun çabanın karşılığını alabilmektir. Bu kadar uğraşmış ve bu kadar çaba göstermişken hızlı hareket etmenin bedelini ödemek zorunda kalmamalısın. Biraz temkinli ve biraz yavaş hareket etmeye özen göstermelisin.

II. Tam olarak ne istediğini bilmelisin

Yeniden bir araya gelmek tüm kartları masanın üstüne koyabilmek için bir fırsattır. Mutlu bir ilişkin olsun istiyorsan artık gerçekçi olmaktan çekinmemelisin. İlişkiden beklentileri belirlemeli ve aynı zamanda ilişkinin bir tarafı olmakla ilgili niteliklerini gözden geçirmelisin. Sevgilinden ayrı kaldığın sürece bir şeyler kaçırıp kaçırmadığını bulmalısın.

Sevgilinle artık aynı değerler ve hedefler paydasında buluşmuş olman gerekir. Bu her ne kadar ilişkinin bir diğer boyutu olsa bile bu konuda tereddüt etmeden konuşabilme şansına sahip olmalısın. İkiniz arasında bir aşk dili oluşturmuş olmalı ve birbirinize karşı esnek davranmaya çalışmalısınız. Sevgilinle beklentileri konuşmaya başladığında onun istediklerini anlamaya ve kendi istediklerini tam olarak anlamaya çalışmalısın.

III. Yeni bir sayfa açmalısın

Eski sevgilinle tekrar bir araya geldiğinde gerçeği kurgudan ve geçmişi günümüzden ayırmak için elinden geleni yapmalısın. Bu kişiyle ilgili sahip olduğun inançları, düşünceleri ve fikirleri tekrar gözden geçirmelisin. Bir şeylerin gerçekten yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmelisin. Yaşanmamış şeylere yaşanmış gözüyle bakmamalısın.

Bu şekilde davranmakta zorluk yaşıyorsan en iyi ihtimalle ayrılmadan önceki durumu gözden geçirmelisin. İyi veya kötü neler yaptığını incelemelisin. Bu sayede zihninde neleri daha iyi yapman gerektiğini netleştirmiş olursun. Sevgilin için kendi kafanda bir imaj oluşturmak yerine her zaman gerçeğe odaklanman önemlidir. Bunu yapmazsan hayal kırıklığına uğrayan sen olursun.

IV. Ayrıyken neler yaptığını anlatmalısın

Artık gönül rahatlığıyla ayrıyken neler yaptığını ona anlatabilirsin. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmana gerek yoktur. Ayrılık süreci içerisinde başkalarıyla flört ettiysen bunu söylemelisin. Elbette o kişinin ona yakınlığını göz önünde bulundurman gerekir. Eğer onun yakınından biriyle flört ettiysen bu onu ufak çaplı kıskançlık krizine ve güven krizine itecektir.

İlişkinin bu noktasından sonra artık sürprizlere karşı kapalı olmalısın. Neden tekrar bir araya gelmek istediğini konuşmalısın. Eski sevgiliyle yeni bir ilişki başlatmak çok kolay gibi görünebilir. Ancak ufak detaylar bazen can sıkıcı olabilirler. Yapman gereken kartları açık oynamak ve güven vermektir. Unutma, sen artık değişmiş birisin. Sen, kendinin bir üst versiyonu gibisin. Buna göre hareket etmelisin.

V. Eski sorunları ortadan kaldırmalısın

Sevgilinle aranda yaşadığın geçmiş problemler can sıkıcı olabilir. Ancak onlardan kurtulmanın bir yolu vardır. Sevgilinle birlikte hareket ederek eski sorunları tekrar gündeme getirebilirsin. Elbette bu sefer çözüm odaklı olabilmen önemlidir. Unutma, ilişkide sorun değil çözüm isteyen taraf her zaman sen olmalısın. Geride bıraktığın ne problem varsa bunu çözebileceğini göstermelisin.

Bunun bir diğer anlamı dürüst olmaktır. Birçok ilişkide ayrılmalar genelde dürüst olmamak kaynaklı problemlerden meydana gelir. Güven bir kere dağıldığı zaman yeniden toparlanması oldukça zor bir şeydir. Bu konuda kendinden emin olmak yerine her zaman garantici olmalısın. Doğruyu söylemeli, dürüst davranmalı ve gerçekçi olmalısın. Bu ilişkini fazlasıyla mutlu edecektir.

VI. Affetmeyi bilmelisin

Son ayrılığın sebebi bir başkası mı? Sevgilin senin onu aldattığını düşündüğü için mi ayrıldın? Böyle bir olay yaşanmış olsa bile yeniden bir araya gelme fikriniz varsa birbirinizi affetmiş olmanız gerekir. İster fiziksel ister duygusal olarak aldatılmış ol, önüne bakabilmek için artık onu affetmen gerekir. Bunu yapmazsan ilişkinde her zaman problemler olmaya devam edecektir.

Eski yaraları sarmak çoğu zaman iyi bir fikirdir. Ancak bunu yaparken ortaya koyduğun çabanın nasıl olduğu çok önemlidir. Sakin kalmalı ve saygı göstererek yaklaşmalısın. Affetmenin bir süreç olduğunu unutmamalısın. İlerleme konusunda problem yaşayacağına inanıyorsan ilişkiyi devam ettirmeye çalışmamalısın. Maalesef bundan başka ortaya konabilecek çözüm yoktur.

Umarım bu yazı bir kızın senden hoşlandığını anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

14 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • 3 haftaya yakın zaman oldu ayrılalı,aslında barışmaya yakındı ama önceden söylediğim sigarayı bıraktım yalanı ve bazı hatalarımdan dolayı öfkemden dolayı ayrılmış barışmaktan uzaklaşmıştı.Çok üsteledim sanırım bu sefer iyice uzaklaştı barışmak istemiyorum artık netim bu konuda,etrafımda durma dedi ama yaşanılanları bu kadar çabuk unutmak silip atmak kolay mı ? Ben onun için o kadar çabaladım kendimden kısıp hediye aldım,hataların birikmesi dedi ve sildi beni.Ne aldattım onu ne de başka birisine baktım.Sessizce bekliyorum belki yazar ya da özledim mesajı atar diye ama yok atmıyor.Sizce ne yapmam gerekiyor ?

  • Merhaba,

   Bana daha genç olduğum dönemleri hatırlattınız. Bazen ne yaparsanız yapın olmaz. Yıldızınız bir türlü barışmak istemez. Bu durumlarda kendine bir yol çizmek çok daha mantıklı diyebilirim. Pişman olacak kişinin sen olmayacağından emin olabilirsin. En azından kendi durumun için bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sen elinden geleni yaptığına inandıysan ama karşılık alamadıysan unutmak iyi bir fikir olabilir.

   • Her gün mecburi olarak aynı ortamda bulunmak,yüzüne bakmaması zor geliyor.İnternet üzerinden birisiyle 1.5 yıllık bir ilişki yaşamış aldatılmış ve bunu o zaman affetmiş birisi olduğunu biliyorum.Eli benden başkasının eline değmemiş ilklerini benimle yaşamış biri olduğundan da eminim aslında bakarsanız.Evine bile girmiş kişiyi unutamıyorsunuz,her yerde onu görmek tarif edilemiyor.Tekrar geri dönmesini barışmayı çok istiyorum,bir yolu olmalı diye çırpınıyorum.Aldatılmayı affetmiş birisi,ilklerinin sahibinin küçük hatalarını da affedebilir sanırım (?).

    • Merhaba,

     İkna etmen gereken kişi ben değilim ki? Bu söylediklerin konusunda onu ikna etmen önemli. Onun ne düşündüğünü bilemediğim sürece elimden hiçbir şey gelmez. Her okuyucum gibi senin de mutlu olmanı isterim. Duyguların sayesinde içinde yanan alevi tamamen söndür diyemem. Bu hayal satmak olur. Ama biraz zaman geçmesini beklemeni öneririm. Gerçek anlamda ne istediğini anlamak için ona biraz zaman tanımalısın. Zaten hal ve davranışları senden uzak durmak isteyip istemediğini gösterecektir. Alternatif olarak, ikinizi iyi tanıyan ve güvenebileceğin birinden son zamanlardaki davranışlarını yorumlamasını isteyebilirsin.

 • yazınız harika acıklayı su gibi berrak olmuş . 5 gün oldu ayrılalı gel gitlerimiz oldu tabikki bu sefer sanırım tamamen bitir nasıl olcak bilmiyorum ilk gün yalvardım yakardım daha sonra heryeden engelledi ve hiç yazmadım ondan sonra aramadımda kesinlikle istemiyorum artık demiş. sadece günaydın mesajından sonra foto atarmısın dedim 20 dk sonra gtmş o mesajım instgramdan cekmedigi için oda oarada dolmuşa binmiş benim dolmuşta olduguma inanmıyormusun dedi bitti ayrılmak istiyorum dedi acıklama bile yapamadım napmalıyım bilmiyorum 5 gün ve hiç iletişime gecmedim

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun ve sabır diliyorum. Yazdıklarınız aranızda bir güven probleminin olduğunu gösterir nitelikte. Biraz sanırım ona güvenmediğinizi düşündüğü için kendini geri çekiyor. İlişkilerde bu tür problemlerin yaşanması önemlidir. Ama bunu diyalog ile çözmeniz gerek. Sakin bir şekilde konuşmalı ve aranızdaki probleme çözüm bulmalısınız.

   Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat dilerim. 🙂

 • Bu zamana kadar hatalar yaptım ayrıldı geçen hafta çarşamba günü.Arkadaşıma mesaj atıp instagramda kız ekledi diye kıskançlık da yaptı hatta barışmayı düşünüyordum vageçtim dedi.Geldi konuştuk düzgünce ve ben ona yaklaşınca benden uzaklaşıyor benim en ufak hareketim onun gözünde yanlış anlaşılıyor.Üzerine gidiyorum sıkıntı kapansın diye düşünüp istemiyorum barışmak diyor ama sevdiğini kendisi söylüyor.Sessiz kalmak düzeltmek istiyorum kendimi ve bunu tabiki de görmesi lazım haftaiçi her gün aynı ortamdayız görüyoruz birbirimizi.Nasıl sessizliğimi koruyup onu rahatsız etmeden değiştiğimi gösterebilirim ? Onu sık boğaz etmekte istemiyorum sevdiğini biliyorum ve ilk aşık olduğu halim yani ağır başlı halime dönmek istiyorum yol yordam göstermeniz umuduyla..

  • Merhaba,

   Hangi konuda değişmeniz gerektiğini biliyorsanız eğer buna uygun hareket etmelisiniz. Eğer bunu bilmiyorsanız önce bunu öğrenmelisiniz. Diyalog konusunda birbirinize karşı açık olmanız çok daha faydalı olacaktır. Bu şekilde ne siz ne de o bir yere varamaz. Bir anlamda birbirinizi yoruyorsunuz şu anda. Bence açıkça tekrar ne istediğini sormaya ve net cevaplar almaya çalışın.

   Sağlıklı, keyifli ve huzurlu bir hayat dilerim. 🙂

   • Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Ben,ilişkide hatalar yaptığımu biliyorum 10-11 gün oldu ayrılalı normalde affetecek gibi olduğunu arkadaşıma söylemiş onunla konuşmuştu ben de artık barışalım diye üzerine biraz fazla gittim o bundan daraldı ve ayrılık sonrası ortak arkadaşlardan yanıma gelen benimle konuşan olmadı ama herkes gidip ona soruyordu,benimle konuşmadıklarını fark edip arkadaşla konuştum orada ettiğim cümle yanlış anlaşılıp Herkes kızın peşinden koşuyor olarak ifade edilmiş.Eski kız arkadaşımda bunu duyup daha çok sinirlenerek ben artık kararımı verdim istemiyorum netim dedi değişmeyecek hareketlerin dedi.Yolda hepsi beraberken ulu orta da konuşmak istemiyordum aslında ama yanıma birden fazla kez çağırdım kız arkadaşımı bu duruma da çok sinirlendi.Bir şeyleri toparlamaya çalıştıkça her şey daha da kötü yerlere gitti hafta boyunca aslında kendimi tutup bir süre sessiz kaldığımı,değiştiğimi göstermem gerekiyor ama uykularım çok kesiliyor rahatça uyuyamıyorum bu aralar.Nasıl hareket edip geri getirebilirim onu hayatıma ? (Dediğim gibi hatalarımın farkındayım ve onu yeniden kazanmak istiyorum çok seviyorum.Telefon numaramı silmiş engellemeden bu daha da üzücü geliyor.)

    Hayatımın merkezine koymuşken onu hata hatayı tetikledi açıkçası.Affedecek gibiyken sanırım ısrar ve üzerine gitme yüzünden bunu da kaybettim.Telefon numaramı sildi değişmeyeceğime inanıyor.Benim tam aksini göstermem gerekli 4 gün beraberiz hafta içi aynı ortamdayız.Elimde altın değerinde böyle bir fırsat varken ne yapmam gerekiyor ? Onu çok seviyorum ve ayrıldığından beri doğru düzgün uyku uyuyamadım hep kesintili ve düşünceli oluyor.Şuan onu geri kazanabilme şansım nasıl olabilir ?

    • Merhaba,

     Öncelikle yorum için teşekkürler. Hatalarınızı fark etmiş olmanız güzel bir şey. Fazla ısrarcı olmanız ve davranmanız onun sizden uzaklaşmasına neden olmuş. Biraz da sanırım burnunuz sürtsün diye sizden uzak duruyor. Yoksa çoktan tüm iletişim kanallarını kapatmış ve köşesine çekilmiş olması gerekirdi. Anlayacağınız siz her şeyin bittiğini düşünüyorsunuz ve onun istediği gibi düşünmüş oluyorsunuz. Yapmanız gereken ise aynı ortamda olmaya devam edip biraz onunla ilgilenmiyormuş gibi yapmak.

     Bunu neden öneriyorum? Çünkü sizin ilginizden bıkmış durumda. Biraz ilgisiz davranırsanız bir şeylerin ters gittiğini anlayacaktır. Tabi burada mesafeli davranma durumunu iyi ayarlamanız gerekir. Çünkü onu tamamen gözden çıkardığınızı düşünüp başka sulara doğru yelken açması söz konusu olabilir. Bunu istemiyorsunuz öyle değil mi? O halde temkinli bir biçimde ondan biraz uzak durmaya çalışmalısınız. Bırakın biraz sizi düşünsün. Sizin onu düşündüğünüz kadar düşünmeyecektir ama aklının bir ucuna zehirli oku değdirmek yeterli olacaktır.

     Bol şans diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun, sağlıklı ve huzurlu bir hayat dilerim. 🙂

     • Önemseyip verdiğiniz yanıtlar için asıl ben teşekkür ederim.Evet bu haftayı sessiz sakin geçirdim.Konuşmak için çabalayan değil de yürekten istemese bile ağzıyla ilettiği şeyi yaptım,muhattap olmadım.Pazartesi günü arkadaşıma kafasında bitirdiğini söyledi ama kalpten çıkaramadığına inanıyorum.Dediğiniz gibi özlemesi için yaşanılanları düşünmesi için fırsat tanıdım ona bir kaç hafta daha böyle devam edeceğim.Güzel bir ayrıntı dikkatimi çekti tam olarak emin olmasam da bir köşeye adımı yazmış sanırım ben yokken,orda bir şey sildiğini gördüm dün.(Aramız açıkken yapardı böyle şeyleri bu yüzden bu düşüncem.) 20 yaşımda ilk defa böyle güçlü bir aşk yaşadım ve onun söylemine göre de ilk defa benimle böyle yakın oldu.Bu yüzden beni kolayca silip atabileceğine inanmıyorum.Şuan tam anlamıyla ne yapmam gerekiyor sizce ? O inatçıdır,gururludur özlese dahi belli etmezdi yani ben anlamazdım normalde.Zamana bırakmam özlemesi için şans vermem mi gerekiyor ? Doğru mu ilerliyorum ?

     • Merhaba,

      Evet benim düşünceme göre doğru ilerliyorsunuz. Bunun dışında yapabileceğiniz çok az şey vardı zaten. Bununla birlikte biraz olsun değişim gösterdiğinizi göstermeniz gerek. Arkadaş ortamında sizi izlemesine imkan tanımalı ve bu evrelerde kendinizi ispatlamalısınız. Değişime direnen birisi olmanız durumunda bu biraz zor olabilir. Sabırlı olmanız çok daha doğru olur. Bu arada, eğer bir şekilde sezgileriniz “elimden kayıp gidiyor” derse sezgilerinize güvenmeyi tercih edin. Bazen hisleriniz yaklaşmakta olanı önceden sezebilirler. Bu tür durumlarda harekete geçmek oldukça önemlidir.

      Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat dilerim. 🙂

 • 2 yıllık ilişkim onun sacma sapan bitmek bilmeyen kiz takipleri kıskandırmaya calişmayi her kiz için “sence bu kız güzel mi bu kız güzel mi” , o bana bakiyor şu nasil kesti ama diye delirtmeleri ve kiz arkadaslarıyla arasına mesafe koymamasi sebebiyle bitti. Çok istedim arkadaslarına ailesine girebilmeyi ama hep öf yetere getirdi. Biteli 2 ay oluyor onu hala çok seviyorum ama o hiç durmadan birilerini kovalamaya devam ediyor aglamaktan baska carem yok gibi ne yapabilirim

  • Merhaba,

   Şimdi doğru anladıysam erkek arkadaşınız sizin kıskanç tavırlarınızdan epey bir hoşlanmış diyebilirim. Tabi bunun sizdeki yansıması biraz farklı olmuş. İlişkinizin bitmesine üzüldüm ama bu bilerek rahatsız etmelerin, kızdırma hareketlerinin ve kışkırtmaların bir sınırının olması gerekti. Diğer taraftan bir türlü sizi arkadaş çevresine veya aile çevresine dahil etmek istemiyorsa bunun belirli sebeplerinin olması lazım. Bunları öğrenmeniz gerekirdi.

   İkili ilişkinizdeki düzeyin ne olduğunu kestirmem güç. Evet, siz onu seviyor olabilirsiniz ama o sizi hala seviyor mu? Yoksa başka aşklara yelken mi açmak istiyor? Veya sırf sizi unutmak için geçici bir ilişki peşinde mi? Bunları onunla konuşmadan veya onun hareketlerini takip etmeden yorumlamam pek mümkün değil. Anlayacağınız iş yine sizde bitiyor. 🙂