Kişisel Gelişim

Eski sevgiliyi geri kazanmak için 5 adımlı plan

google ads uzmanı

Eski sevgiliyi geri kazanmak ister misin? İlişkinin ikinci bir şansı hak ettiğini düşünüyorsan ve işe yarar planla hemen harekete geçmelisin.

Eski sevgiliyi geri kazanmak yani onu yeniden kazanmak zor değildir. Zor olan kısım onun kalmasını sağlamaktır. Bir kez terk edilmiş durumdaysan bir yenisinin gerçekleşme olasılığı her zaman vardır. Buna engel olmak için ne yapman gerektiğini bilmelisin. Önce eski sevgiliyi geri kazanmanın yollarını bulmalı, ardından onun kalıcı olmasını sağlamalısın.

Ofis Koltukları

1. Eski sevgiline geri kazanmalı mısın?

Sevgilinden ayrıldıktan sonra zaman zaman aynı sorunun karşına çıkması bir tesadüf değildir. “Bir kez daha denesek olur mu?” sorusu aklının bir köşesini kurcalıyorsa bu konuda henüz emin değilsin demektir. Aşağıda yer alan işaretleri takip ederek eski sevgiliyle tekrar bir araya gelmenin iyi bir fikir olup olmadığını anlayabilirsin. Sara Altschule‘un belirtiği gibi ilişkilerde griye her zaman bir yer vardır.

 1. Zaman işe yaradıysa: Zaman yaraları iyileştirir derler. Belki ikinizin ihtiyaç duyduğu tek şey bu olmalıdır. Ayrılık süreci ikinize de yaramış olabilir. Dünya ilerlerken yerinde sayamazsın öyle değil mi? Durum ne olursa olsun zaman yaraları iyileştirmiş ise tekrar bir araya gelmek iyi bir fikir olabilir.
 2. Problem çözülebilirse: Ayrılık sebebiniz için ortaya konmuş olan problem gelip geçici bir şey ise tekrar bir araya gelmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, işten sana vakit ayıramayan sevgilinle ayrılmış durumdaysan ona vakit ayırma şansının olduğu bir düzen kurduğunda onunla tekrar bir araya gelmeyi düşünebilirsin.
 3. Aynı düşünce oluşmuşsa: Bazen bir başkasıyla sevgili olmak istersin ama sonuç pek beklediğin gibi olmaz. Birileri eski sevgilinin yerini tutamıyorsa ve çeşitli değişim şartları bir araya gelmişse eski sevgilinle tekrar sevgili olmak isteyebilirsin. Önemli olan ikinizin de aynı düşüncede olmasıdır.
 4. Hatanın geri dönüşü varsa: Bazen olur olmadık bir hata nedeniyle ayrılık söz konusu olabilir. Bu durumlarda genelde bir taraf panik yapar, diğer taraf ise ayrılık kararı alır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığın zaman hatanın ne olduğunu incelemelisin. Onu düzeltip yola devam etmenin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışmalısın.
 5. İkinci bir şansı hak ediyorsa: İlişkiniz ikinci bir şansı hak ediyorsa ona bu şansı tanıman gerekir. Bu konuda çok katı kurallar yoktur. İlişkilerde her zaman ayrılıklar ve barışmalar olacaktır. Herkesin ikinci şansı hak ettiğini iddia edecek değilim ama eski sevgilin bunu hak ediyorsa onun için tekrar çabalamaya değer bir durum var demektir.
kafa sözlük

2. Eski sevgiliyi tamamen geri kazandıracak 5 adımlı plan

Bu yazının amacı başlıktan anlaşılabileceği gibi eski sevgiliyi geri kazanmak. Bu eski kız arkadaş, eski erkek arkadaş ve eski eş olabilir. Bir süre önce ayrılık kararı alınmışsa ve sen bu yola girmek istemiyorsan hala bir şansın olduğunu bilmelisin. Bir ayrılığın ardından duygusal olarak yıpranmış olacağından ne yapacağını bilemeyebilirsin. İşte böylesi bir durumda olduğun zaman Kevin Thompson‘ın planını uygulamaya koyabilirsin.

Adım 1: Kritik hataları yapmamalısın

İlk adım aslında “iç güdüler” adını taşır. Bir insan ayrılıkla karşılaştığı zaman bu hataları yapmaya başlar çünkü iç güdüleriyle hareket eder. Eski sevgilinin geri dönmesini istiyorsan bir şekilde bu hatalardan uzak durmayı bilmelisin. Aksi halde istesen bile onun geri gelmesini ve seni tekrar sevmesini sağlayamazsın. Tekrar ediyorum, bir ayrılık yaşandıysa bu hatalardan olabildiğince uzak durmalısın.

 1. Onu sürekli aramamalı ve ona sürekli yazmamalısın: Birçoğumuz bu noktada hata yaparız. Bir ayrılık sonrası eski sevgiliye ne kadar yakın olursak onu kazanma ihtimalimizin o kadar yüksek olduğunu düşünür. Ancak bu pek işe yaramaz çünkü bunu yaptığın zaman kendini ona muhtaç gibi göstermiş olursun. Bu yüzden onu sürekli aramamalı ve ona sürekli yazmamalısın.
 2. Yalvarmak gibi bir hata yapmamalısın: Bir ayrılıktan sonra yalvarmaya başlamak işe yarasaydı kimse kimseden ayrılmazdı. Yalvarmak seni sadece aciz gösterir. Ona onsuz yaşayamayacağını söylemek gibi şeylerin onu geri kazanmak için yeterli olacağını düşünürsün. Bana güvenebilirsin, kimse sefil biriyle tekrar sevgili olmak istemez.
 3. Her şeyi kabul etmemelisin: Bazıları ayrılığın ardından karşıdaki kişinin her istediğini yerine getirme şartıyla tekrar barışacaklarını düşünürler. Böyle bir durumda değerlerinden, arzularından ve hedeflerinden vazgeçmiş olursun. Onun istediği pek çok şeyi kabul ederek aslında saygını yitirmiş olursun. Hiç kimse saygı duymadığı biriyle sevgili olmak istemez.
 4. Onu etkilemeye çalışmamalısın: Ardı ardına ona seni seviyorum demek, ona methiyeler düzmek pek bir anlam ifade etmez. O zaten senin sevginin farkındadır. Buna rağmen ayrılmayı tercih etmiştir. Bu nedenle sevginle onu etkilemeye çalışmak çok akıllıca bir iş değildir. Daha soğukkanlı hareket etmelisin. Çünkü ne kadar baskıcı olursan senden uzaklaşma isteği bir o kadar fazla olacaktır.
 5. Başka biriyle çıkarsa sakin kalmalısın: Gelelim en zor meseleye. Bunu yapabileceğine gerçekten inanıyor musun? Ben sana söyleyeyim, şimdiye kadar söylenen hataları yapmamayı kabul etmiş olabilirsin ama yeni birisi ufukta belirdiğinde tüm bunları bir çırpıda unutup ardı ardına tüm hataları yapmak isteyeceksin. Bunu yapmamalısın. Onun amacı hayatında oluşan boşluğu geçici bir şekilde doldurmaktır.
 6. Kavga etmemelisin: Genelde düşünce az çok bellidir. Kızgın olursan ve onunla kavga edersen, onun sana geri geleceğini düşünürsün. Ama gerçekte böyle bir şey yaşanmaz. Bunun yaşandığı çok az senaryo vardır. Sinirlenmek ona sadece tüm kavgaları ve tartışmaları hatırlatır. Bu durum eski sevgilinin geri dönme olasılığını epey azaltır.

Adım 2: Eski sevgilinle irtibatı kesmelisin

Bir ayrılık sonrasında eski sevgilini geri kazanmak istiyorsan “iletişim yok” kuralını doğru şekilde uygulaman gerekir. Bu kural basit ve son derece etkilidir. Kısa süreliğine eski sevgilinle tüm iletişimi kesmen gerekir. Aramak yok, mesaj atmak yok, Instagram beğenisi yok, Instagram hikayesi izlemek yok. Kısa bir süreliğine bunlardan uzak durman gerekir. Bunun belli başlı sebepleri vardır:

 • Eski sevgilinin ayrılıkla ilgili tüm olumsuz ilişkileri ortadan kaldırması ve seni özlemesi gerekir.
 • Senin ayağa kalkıp yeni bir bakış açısı kazanmak için biraz zaman ihtiyacın vardır.
 • Onu geri kazanmadan önce kendine olan güvenini geri kazanman gerekir.

Peki, bu “iletişim yok” süreci ne kadar devam etmelidir? Bu süreç eski sevgilin olmadan hayattan tekrar keyif almaya başladığın zamana kadar sürmelidir. Genel olarak bu süre 30 gün civarındadır ama bazıları için 6 ay gibi çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Sabırlı olmalısın çünkü harekete geçmek için henüz erken olduğunu bilmelisin. Eski sevgilini kazanacaksın ama önce biraz sabır lütfen.

 • “İletişim yok” süreci konusunda eski sevgiline bir şey söylememelisin. Burada amacımız seni özlemesini, sana ne olduğunu merak etmesini ve onunla neden iletişime geçmediğini merak etmesini sağlamaktır.
 • Eski sevgilin sürekli sana mesaj atıyor veya seni arıyorsa bu durumda “iletişim yok” sürecinde olduğunu ona söylemelisin.
 • “Eski sevgilim beni ararken ben neden onunla iletişim kurmuyorum?” diye düşünebilirsin. Şimdi ben sana soruyorum: “Ayrılık kararı alarak senin kalbini paramparça edip aynı zamanda seni yalvartırken iyi miydi?”

Şimdi burada biraz endişeye kapılabileceğini düşünüyorum ama inan bana buna gerek yok. Eski sevgilinle iletişimi kesip onun mesajlarına cevap vermediğin zaman onun başka birini bulacağını, başka biriyle tanışacağını ve seni unutacağını düşünebilirsin. Eğer ilişkiniz ciddi bir ilişkiyse bunların hiçbirisi yaşanmayacaktır. Yaşanacak tek şey seninle geçirdiği güzel anıları özlemek olacaktır.

 • “Evli biriyim ve bir çocuğum var. İletişim kurmam mümkün değil. Ne yapmalıyım?”: Bu tür bir durumda iletişimi sınırlı tutmalısın. Sadece gerektiğinde onunla konuşmalısın.
 • “Onunla aynı evi paylaşıyorum. İletişim kaçınılmaz gibi. Ne yapmalıyım?”: Bu tür bir durumda bir süreliğine o evden uzaklaşmayı denemelisin. Bu geçici bi uzaklaşma olacaktır.
 • “Ya ona yeteri kadar ilgi göstermediğimi düşünürse ne yapacağım?”: Endişelenme, eğer ona ilgi göstermeye devam edersen ona “onu kaybetmekten korktuğunu” göstermiş olursun. Bu durumda kendini sefil birine dönüştürürsün. Yapman gereken ona ihtiyacın olmadığını gösterebilmektir.

Adım 3: Eski sevgilinin karşı koyamayacağı biri olmalısın

İşte bu kısım birçok insanın sorun yaşadığı asıl kısımdır. Eski sevgilinle arana “iletişim yok” bariyeri çekmiş durumdaysan yapman gereken olumlu olacak şekilde kendini değiştirmek ve daha iyi bir insan olabilmektir. Sadece evde oturup tüm günlerini acıyla geçirmeyi düşünüyorsan iletişim yok sürecini heba etmiş olursun. Elbette ayrılık sonrası üzüntü yaşayacaksın ancak bir şeyleri dengelemek zorunda olduğunu bilmelisin.

İlk olarak dış görünüşten başlamalısın. Daha taze ve ferah bir görünüme kavuşmaya çalışmalısın. Bu kendini yeni hissetmeni sağlayacaktır. Her ne yapıyorsan yap aşırıya kaçmamaya özen göstermelisin. Ciddi değişikliklerin uygun olacağı bir zamanda olmadığını bilmelisin. Yeni bir saç stili seçmek, hafif kas yapmak veya yeni kıyafetler denemek gibi şeyler yapabilirsin.

İkincil olarak yapman gereken zihinsel değişimdir. Bu kısım eski sevgilinin geri dönmesini sağlayacak en önemli kısımdır. Mutluluğun ve güvenin ne olduğunu tekrar keşfetmek zorundasın. Bunun için yapabileceğin birçok farklı şey vardır. Genel olarak kendini daha iyi hissetmeni sağlayacak çeşitli durumlar vardır. Bunları kullanarak zihinsel anlamda kendini değiştirebilirsin.

 • Acıyı yaşamak için kendine biraz zaman tanımalısın: Bir ayrılığın ardından acı maalesef kaçınılmazdır. Birkaç hafta acı çekeceğini bilmelisin. Belki yemek yiyemez, belki uyuyamazsın. Ama bunun geçici olduğunu bilmelisin.
 • Bir blog açmalısın: Anonim olarak yazacağın bir blog sayesinde düşüncelerini ve hislerini yazıya aktarabilirsin.
 • Arkadaşlarınla dışarı çıkmalısın: Arkadaşlarınla vakit geçirerek biraz kafa dağıtmaya çalışmalısın.
 • Rahatlamak için spor yapmalısın: Rahatlamak için biraz spor yapmak iyi gelecektir. Böylece kendine duyduğun güveni geri kazanabilirsin.

Son olarak davranışlarını ve alışkanlıklarını değiştirmelisin. Eğer sevgilin belirli alışkanlıkların veya davranışların nedeniyle senden ayrıldıysa bunları değiştirmeye çalışmalısın. Problem neredeyse onu bulup düzeltmelisin. Gerekirse ilişkini baştan sona analiz etmelisin. Düzeltilecek yerleri bulduktan sonra onlar üzerinde çalışarak eksikleri kapatmaya çaba göstermelisin.

Adım 4: Doğru zamanda eski sevgilinle iletişime geçmelisin

Eski sevgilinin seni terk ettiği günü hatırlıyor musun? Senin ona muhtaç olduğunu düşündüğü o anı anımsamak kolay değil ama bunu yapmalısın. Çünkü uzun zamandır senden bir haber alamadığına göre sana neler olduğunu merak etmeye çoktan başlamış demektir. Geçen süre zarfında olumsuz şeyleri unutmuş ve daha çok sende ilgi çekici bulduğu şeyleri hatırlamaya başlamış olmalıdır.

İşte tam böyle bir zamanda onunla yeniden iletişim kurmalıdır. Karşısında bulacağı kişi senin yeni halin olacaktır. Daha güçlü, daha güvenilir, daha dürüst ve daha akıllı seninle karşılaştığında kolay kolay karşı koyamayacaktır. Hayatında yaptığın olumlu değişimlerin meyvesini toplamaya başlayabilirsin. Bunun için eski sevgilinle iletişime geçmen gerekir.

Eski sevgilinle iletişime geçmek için en doğru zaman hazır olduğun andır. Sefil olan halinden uzaklaşıp kendini bulduğun zaman onunla iletişim kurabilirsin. İletişim kurarken mutlaka yazılı iletişimi tercih etmelisin. Ona bir mesaj gönderebilir veya e-posta yollayabilirsin. İletişim kurarken önemli olan iletişim metninin içeriğidir. Mesajın içeriğinde şunlar yer almalıdır:

 • Ayrılığı kabullendiğini ve bunun en iyi karar olacağını söylemelisin.
 • Ayrıldıktan sonra gerçekleştirdiğin uygunsuz davranışlar için özür dilemelisin.
 • Hayatında yaşanan heyecan verici değişikliklerden haberdar olmasını sağlamalısın.

Bu üç detaya mesajında yer verdiğin zaman işi başarıyla tamamladın demektir. Şimdi seni düşünmeye ve en önemlisi hayatında olan değişiklikleri merak etmeye başlayacaktır. Elbette bunun için hayatında bir şeylerin yaşanmış olması gerekir. Bu nedenle hayatında olumlu değişimler yapmış ve bir şekilde kendini geliştirmek için çaba göstermiş olmalısın.

Tüm bunlar tamam ise mesajlaşma üzerinden onunla iletişimi sürdürmeye devam etmelisin. Boş mesajlar veya kısa kelimelerle yazılmış mesajlardan uzak durmalısın. Her zaman anlamlı şeyler yazmalısın. Aradaki buzların eridiğini hissettiğin zaman onu dışarı çıkmaya davet etmelisin. Belki bir şeyler içmek veya bir şeyler yemek gibi çeşitli bahanelerle onu dışarı çıkarabilirsin.

Adım 5: Onunla buluşmalısın

Onunla tekrar buluştuğun zaman sana biraz şüpheyle yaklaşacaktır. Bunun sebebi onu kandırmaya çalışıp çalışmadığını anlamaktır. Senin hala sefil ve ona muhtaç biri olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Senin söylediğin her şeyi ve yaptığın her şeyi sorgulamaya başlayacaktır. İşte bu noktada neler yapman gerektiğini bilmen önemlidir.

 1. En kötüsüne hazır olmalısın: Eski sevgilinle buluştuğun zaman onu tamamen kaybetmeye hazır olmalısın. İçinde bir yerde hala ona muhtaç olduğunu belirten bir şeyler varsa eski sevgilin bunu hemen sezecektir. Böyle bir durumda olduğunu düşünüyorsan buluşmayı hemen iptal etmelisin.
 2. Teste hazır olmalısın: Eski sevgilin bir şekilde seni deneyecektir. Senin gerçekten değişip değişmediğini anlamaya çalışacaktır. Bir nevi seni ayrılık sonrası teste tabi tutacaktır. Örneğin, kıskançlık gibi bir problemden dolayı ilişkin bittiyse seni kıskandıracak şeyler söylemeye çalışacak ve seni test edecektir.
 3. Henüz yelkenleri indirmemiş olmalısın: Eski sevgilinle barışmak için onunla buluştuğun doğru ama bunu hemen belli etmemelisin. İlk buluşmada onunla iyi vakit geçirmeye çalışmalısın. Senin bu konudaki düşünceni sorarsa hislerinden bahsetmeli ama bunun doğru karar olup olmadığını bilmediğini söylemelisin.
 4. Peşinden gitmemelisin: Bu noktadan sonra artık her şeyi dengede tutman gerekir. O seninle ne kadar iletişim kuruyorsa o kadar iletişim kurmalısın. Seninle buluşmak istediği zaman onunla buluşmak istemelisin. Eski sevgilin seninle bir ilişkinin olmayacağına karar verdiyse zaten yapacak bir şey yok demektir. Sen en iyisini denediği ve bunun için elinden gelen her şeyi yaptığını bilmelisin.
 5. Arkadaşlık çizgisine geçiş yapmamalısın: Birçok kişinin düştüğü hatalardan biri budur. Artık onun arkadaşı olduğunu ama aynı zamanda eski sevgilisi olduğunu unutmamalısın. Başkalarından söz etmek gibi şeyler konusunda ona izin vermemelisin. Sınırlarını ihlal etmeye çalıştığı zaman kalkıp gitmeye hazır olmalısın.

3. Tekrar bir araya gelirken dikkat edilmesi gereken 12 kural

Eski sevgilini geri kazanmak için tüm çabaların sonuç verdiyse artık takip etmen gereken belli başlı kurallar olduğunu bilmelisin. Hayat filmlerdeki gibi bir aşkı kabul edebilecek kadar toz pembe değildir. Gerçeklerle yüzleşmen, onları kabullenmen ve en önemlisi neler yapacağını bilmen gerekir. Korin Miller‘ın dediği gibi bu kuralları takip edersen ilişkinin çok daha iyi durumda olmasını sağlayabilirsin.

I. Yavaş hareket etmelisin

Eski sevgilinle tekrar bir araya gelince geçmişin hasretini çekmen kaçınılmazdır. Mesajlar, yemekler ve belki çok daha fazlası için iç geçiriyor olabilirsin. Her şey heyecan verici olsa bile yavaş ilerlemen gerektiğini bilmelisin. Seni taşıyan toz bulutunun bir anda paramparça olmasını istemiyorsan sakin kalmayı ve ağırdan almayı bilmen gerekir.

Tam olarak hangi hızda ilerlemen gerektiğini bildiren altın kural diye bir şey yoktur. Senin için önemli olan şimdiye kadar göstermiş olduğun çabanın karşılığını alabilmektir. Bu kadar uğraşmış ve bu kadar çaba göstermişken hızlı hareket etmenin bedelini ödemek zorunda kalmamalısın. Biraz temkinli ve biraz yavaş hareket etmeye özen göstermelisin.

II. Tam olarak ne istediğini bilmelisin

Yeniden bir araya gelmek tüm kartları masanın üstüne koyabilmek için bir fırsattır. Mutlu bir ilişkin olsun istiyorsan artık gerçekçi olmaktan çekinmemelisin. İlişkiden beklentileri belirlemeli ve aynı zamanda ilişkinin bir tarafı olmakla ilgili niteliklerini gözden geçirmelisin. Sevgilinden ayrı kaldığın sürece bir şeyler kaçırıp kaçırmadığını bulmalısın.

Sevgilinle artık aynı değerler ve hedefler paydasında buluşmuş olman gerekir. Bu her ne kadar ilişkinin bir diğer boyutu olsa bile bu konuda tereddüt etmeden konuşabilme şansına sahip olmalısın. İkiniz arasında bir aşk dili oluşturmuş olmalı ve birbirinize karşı esnek davranmaya çalışmalısınız. Sevgilinle beklentileri konuşmaya başladığında onun istediklerini anlamaya ve kendi istediklerini tam olarak anlamaya çalışmalısın.

III. Yeni bir sayfa açmalısın

Eski sevgilinle tekrar bir araya geldiğinde gerçeği kurgudan ve geçmişi günümüzden ayırmak için elinden geleni yapmalısın. Bu kişiyle ilgili sahip olduğun inançları, düşünceleri ve fikirleri tekrar gözden geçirmelisin. Bir şeylerin gerçekten yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmelisin. Yaşanmamış şeylere yaşanmış gözüyle bakmamalısın.

Bu şekilde davranmakta zorluk yaşıyorsan en iyi ihtimalle ayrılmadan önceki durumu gözden geçirmelisin. İyi veya kötü neler yaptığını incelemelisin. Bu sayede zihninde neleri daha iyi yapman gerektiğini netleştirmiş olursun. Sevgilin için kendi kafanda bir imaj oluşturmak yerine her zaman gerçeğe odaklanman önemlidir. Bunu yapmazsan hayal kırıklığına uğrayan sen olursun.

IV. Ayrıyken neler yaptığını anlatmalısın

Artık gönül rahatlığıyla ayrıyken neler yaptığını ona anlatabilirsin. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmana gerek yoktur. Ayrılık süreci içerisinde başkalarıyla flört ettiysen bunu söylemelisin. Elbette o kişinin ona yakınlığını göz önünde bulundurman gerekir. Eğer onun yakınından biriyle flört ettiysen bu onu ufak çaplı kıskançlık krizine ve güven krizine itecektir.

İlişkinin bu noktasından sonra artık sürprizlere karşı kapalı olmalısın. Neden tekrar bir araya gelmek istediğini konuşmalısın. Eski sevgiliyle yeni bir ilişki başlatmak çok kolay gibi görünebilir. Ancak ufak detaylar bazen can sıkıcı olabilirler. Yapman gereken kartları açık oynamak ve güven vermektir. Unutma, sen artık değişmiş birisin. Sen, kendinin bir üst versiyonu gibisin. Buna göre hareket etmelisin.

V. Eski sorunları ortadan kaldırmalısın

Sevgilinle aranda yaşadığın geçmiş problemler can sıkıcı olabilir. Ancak onlardan kurtulmanın bir yolu vardır. Sevgilinle birlikte hareket ederek eski sorunları tekrar gündeme getirebilirsin. Elbette bu sefer çözüm odaklı olabilmen önemlidir. Unutma, ilişkide sorun değil çözüm isteyen taraf her zaman sen olmalısın. Geride bıraktığın ne problem varsa bunu çözebileceğini göstermelisin.

Bunun bir diğer anlamı dürüst olmaktır. Birçok ilişkide ayrılmalar genelde dürüst olmamak kaynaklı problemlerden meydana gelir. Güven bir kere dağıldığı zaman yeniden toparlanması oldukça zor bir şeydir. Bu konuda kendinden emin olmak yerine her zaman garantici olmalısın. Doğruyu söylemeli, dürüst davranmalı ve gerçekçi olmalısın. Bu ilişkini fazlasıyla mutlu edecektir.

VI. Affetmeyi bilmelisin

Son ayrılığın sebebi bir başkası mı? Sevgilin senin onu aldattığını düşündüğü için mi ayrıldın? Böyle bir olay yaşanmış olsa bile yeniden bir araya gelme fikriniz varsa birbirinizi affetmiş olmanız gerekir. İster fiziksel ister duygusal olarak aldatılmış ol, önüne bakabilmek için artık onu affetmen gerekir. Bunu yapmazsan ilişkinde her zaman problemler olmaya devam edecektir.

Eski yaraları sarmak çoğu zaman iyi bir fikirdir. Ancak bunu yaparken ortaya koyduğun çabanın nasıl olduğu çok önemlidir. Sakin kalmalı ve saygı göstererek yaklaşmalısın. Affetmenin bir süreç olduğunu unutmamalısın. İlerleme konusunda problem yaşayacağına inanıyorsan ilişkiyi devam ettirmeye çalışmamalısın. Maalesef bundan başka ortaya konabilecek çözüm yoktur.

Umarım bu yazı bir kızın senden hoşlandığını anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

57 Yorum

 1. Merhaba.
  Cok sevdigim beni beni sevdiğini bildiğim bir kız vardı Kaan bey.bir sure ilişkimiz oldu sonra araya mesafe girince yarim kaldi.Bu zamana kadar hiç tamamıyla bitmiş birsey oldugunu hissedemedim tam olarak ayrılık veyahut birliktelik bu mesafe sorunu yüzden.artik mesafe sorunu yok ve her zaman yuzyuzeyiz birbirimizi gorme imkanımız hep oldu ama birseyler ters gitti.Ben aklimdan çıkaramıyorum ve yarim kalmis olan bir ilişki oldugu için kurtulamıyorum bu durumdan.Bende bu durumdan artik sıkılmaya başlamıştım ve kurtulabilmek için başka biriyle sevgili oldum .onu unutabilmek için o benden nefret etmesi için artik butun köprüleri yakmak içindi .hep beni gorebiliyordu.annesi teyzesi kuzeni ile muhabbeti kestim bir bıçak ile keser gibi cunki hep ben ona bir wcik kapi .hep o bana bir acik kapi bırakıyordu bu durum 5 ay kadar boyle sürdü konuşmadım etmedim.hicbirsey yapmadım.saygisizlik da yapmadım sadece cevapsiz kaldim hep irtibata geçmedim ailesi ile
  Bu iliskim bitti yapamıyorum cunki yapamadım aklımdan birturlu atamadım.ona mesaj attım nasılsın diye az da olsa kotu de olsa konustuk
  Bana ailesiyle muhabbeti bir anda kestiğim için beni affemeyrcegini söyledi.Bende seni unutamadığım için aklima lanet gibi yapıştıgin için unutmak için yaptım dedim.ve bu durumu telafi edebilecek oldugumu,zaman in herseyin ilacı oldugunu zamanla birseyler yoluna gireceğini soyledim.benimle irtibatı da kesmiyor ama boyle bir laf diyor. BEN unutamiyorum ve istiyorum onu nasıl bir yol izlemem gerektiğini de bilmiyorum.Bana yardimci olabilirmisiniz.

  1. Merhaba,

   Başka birisiyle sevgili olarak maalesef hata yapmışsınız. Asıl unutamadığı ve affedemediği durumun o olduğunu düşünüyorum. Biraz aceleci davrandığınız kanısındayım. Biraz sohbetin, muhabbetin ve aradaki diyalogların normal olarak ilerlemesini sağlamalısınız. Sonra zaten bir şey olursa olur. Eğer bir süre sonra bir kıpırtı olmaz ise sizi oyaladığını düşünebilirsiniz.

 2. merhaba kaan bey
  3 aylık bir ilişkim vardı kız arkadasım sayesınde ilişkimiz basladı sureklı yazar arar vs benımle ılgılenırdı sonra bende madem bu kdar ilgiyi görünce ilişkiye basladık hersey cok guzel gidiyordu fakat iliskide en cok deger veren hep kız arakdasım oldu sureklı arar yazardı ben ise hep gec yazar aramazdım(işlerimden dolayı genelde) o surekli senınle evlenmek ıstoyrum evlenelım vs derdı ben ıse zamana bırakalım dıyıp cabucak o koyunu kapatrıdım birgün ufak bır konu yuzunden tartıstık ve ben 4-5 gun ne aradım ne mesaj attım daha sonrasında mesaj attım cevap vermedı sonra aradım. sorunumuzu cozmek ıstıyorum dıye soguk davrandı bben ıse ne yapmak ıstıyorsun dedım dusunelım bıraaz dedı ve kapattık. ardından mesaj attı ayrılalım farklı ınsanlarız vs uzun uzun yazmıstı. ben kabul etmedım iş cıkısında onu aldım ve konustuk cok cıddı bır kadın vardı karsımda bu ilişkiyi istemedıgını herseyınn sevgı olmadıgını vs soyledı ben ise o panık halıyle hatalarımı kabul edıyorum ben degısebılırım vs. baya aciz bir duruma dustumm sonra ayrıldık ve 1 aydır ayrıyırz. ne tavsıye edersınız tekrar aramam da görüşmek ıstedıgımı soylemeemde fayda olur mu ?

  1. Merhaba,

   Başta gösterilen aşırı ilginin karşısında sizin davranışınız karşınızdaki kişinin istediğini elde edememesiyle sonuçlanmış. Bu birikimin cezasını çekiyorsunuz diyebilirim. Şimdi arayıp görüşmek ve sorunları konuşmak istediğinizi elbette dile getirebilirsiniz. Ama artık oyunun onun kara suları içerisinde oynanacağını kabul etmeniz gerek.

 3. Merhaba. Üç buçuk yıllık ilişkim bitti malesef. 2019’da sözlendik. 2020 yılında nişanımız pandemi nedeniyle iptal oldu. Bizde 2021 yılına bırakmıştık herşeyi.
  Sevdiğim kız bana öyle bir aşıktı ki ben böyle bir sevgin aşkın ve sadakatin sadece masallarda olduğunu düşünürdüm. Çok güzel giden bir ilişkimiz vardı. Bunca zaman birbirimize en ufak bir hakaretimiz bile olmamıştı. Her dediğini yapmak benim için çok önemliydi ve bu da beni çok mutlu ediyordu. Sevdiğim kız beni o kadar seviyordu ki bunu kelimeler ile anlatmak çok zor.
  Aralık ayının sondan bir önceki haftası yine beraber idik. Yine çok iyiydik. Ancak Aralık ayının son haftasında olanlar oldu. Önce aramayı azalttı , sonra mesajlardaki kalp emojileri kaybolmaya başladı. Yıl başı günü evine hediye vermeye gittiğimde soğuk davrandı. Hatta WhatsAppindaki doğum tarihim emojimi bile silmişti. Sonra beni aradı. Ben senden soğudum beklentilerimi karşılayamıyorsun dedi. Şok olmuştum. Bu konuda çok netim dedi. Ben hayatta herşeyin olabileceğine inanırdım ama sevdiğim kızın benden ayrılacağı aklımın ucundan bile geçmezdi yemin ederim. Evlerine gittim. Annesi de o da artık olmaz dediler. Karşılarında 45 dakika hüngür hüngür ağladım. Ki hayatımda daha önce hiç ağlamamistim. benden öyle bir soğumuş ki aklım almadı hiç. Ki halen de almıyor. Sonraki süreçte iş çıkışları yanına gittim. Her seferinde öfkesi daha da artmıştı. Hep alttan aldım. O beni terslerken bile ben hep iyi davrandım ona. İki hafta önce tüm yerlerden beni engelledi. Yolda üç dört kere karşılaştık. Birkaç dakika yanıma gelip bizden olmaz deyip gitti. Mektup yazdım ve bir şekilde ona ulaştırdım. Ertesi gün rastgele yolda gördüğümde istemiyorum seni , yüzde bir bile ihtimal yok sana dönmeme dedi. Ki 6 Ocak günü sözü de atmıştı. Buna rağmen az önce yazdıklarım ile onu geri döndürmeye çalıştım ama en ufak bir adım gelmedi bana. Her defasında ne istersen yaptım bu saatten sonra daha fazlasını yapicam dememe rağmen sanki yıllardır tanıdığım her huyunu suyunu bildiğim kız gitmiş yerine sanki başkası gelmişti. Beni terk ettiğine beni tanıyan çevremden kimse inanmadı. Çünkü onlarda birbirimize ne kadar aşık olduğumuzu biliyordu. Aralık ayının son haftasında başlayan bu olumsuz süreç bugüne kadar geldi. Geçen hafta cuma yolda birkaç dakika konuştuk ama laflarimi bile dinlemeden çekti gitti. Sanki dünyam başıma yıkıldı. Geçen hafta cumadan beri hiç bir şekilde iletişime geçmedim. Ki zaten her yerden beni engelledi.
  Dünyanın en aşık kızı idi. Hiç bir sorun yokken niye böyle oldu anlamıyorum. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Durumunuza gerçekten üzüldüm. Aşk kalıcı bir şey değil maalesef. Bir süre karnında kelebeklerin uçuştuğunu hissedersin ama zamanla, birbirinize alıştıkça bu his ortadan kalkar. İstisnalar hariç durum her zaman böyledir. Şimdi senin hikayende bazı eksiklikler var. Her şeyi tek taraflı olarak dinliyorum ama senin anlatmalarına göre iki seçenek var ortada. Birincisi birisi kızı doldurdu, sen daha iyilerine layıksın dedi ve üstüne o “daha iyi” seçeneği sundu. İkincisi kız kendisi başka biriyle tanıştı ve senden daha iyi olduğunu düşündüğü için o yöne doğru kaydı. Üçüncüsü kızın hayat hedeflerinde değişim oldu ve bu hayat hedeflerine uyum sağlayacak durumda değilsin.

   Bunu tamamen senin anlattıklarından yola çıkarak söylüyorum. Karşı taraf ne düşünüyor ne ediyor bilmiyorum ve kimsenin günahını almak istemem. Bunlar birer tahminler ama gerçek anlamda kızın senden soğumasının belirli nedenleri olabilir. Hiçbir şey yok diyebilirsin ama bir davranış, farklı bir konuda ikilem, maddi beklentiler, manevi kazanımlar vb. her şey olabilir. Etraflıca düşünmeni öneririm.

   1. Hayatına biri mi girdi vb sorular sorduğumda bunu kesinlikle sürekli reddetti. Her gün senden ayrılırsam Allah o gün canımı alsın, senden başkasına bakarsam gözlerim kör olsun derdi. Beni de o kadar kıskanırdı ki bir kaç kere yolda kolu bana çarpan, birşey sormaya kalkan kızlar karşısında zor sakinleştirmiştim.
    Ben öğretmenim. Çok düzgün bir hayatım var çok şükür. Onu üzecek tek bir durum olmadi ki benim için onu üzmek kendime ihanet etmekti. Bugün iş yerinden bir tanıdık ile iletişime geçtim. Hiç bir erkek ile yan yana bile gelmedi işe başladığı tarih olan üç aydan beri cevabını aldım.
    Çok net geri dönmem cevabını almama rağmen birkaç kez bu kadar aşık olduğunu bildiğim yaşadığım sözlüm sizce birkaç zaman sonra pişman olur mu?

    1. Merhaba,

     Bu tamamen ne aradığına bağlı olarak değişir. Bunu bilmek bütün mesele zaten ama dediğim gibi hikayede bir boşluk kalıyor ve o boşluğu dolduramıyorum. Bir sebebi olmadan size böyle davranmasının akıl alır bir yanı yok bana göre. Sıkılmış olduğunu düşünsek bu durumda bu kadar büyük bir adım atmış olmazdı. Dediğim gibi birinin bir yerde bir etkisi olduğunu düşünüyorum ben.

     1. Peki sizce birkaç ay sonra engelleri açıp yazma durumu olabilir mi? Bu kadar aşık olan bir kız bir kere de böyle kestirip atabilir mi herşeyi? Hiç mi aklına gelmiyorum? Hiç mi o da benim gibi üzülmüyordur? Hiç mi benim gibi anılar gözünde canlanmıyordur?

     2. Merhaba,

      Keşke bu soruların cevapları ben de olsa ve size verebilsem. Bir başkasının zihnini maalesef okumam mümkün değil. Farkındayım tutunacak bir dal arıyorsunuz ama bunun yerine hayatınıza dönmenizi öneririm. Biraz zamana bırakın, kendiliğine bırakın her şeyi. Aşırı ısrarcı olmayın…

 4. Merhaba ben 4 gün önce 8 aylık bir ilişkimden ayrıldım ayrılma nedeni onu çok bunaltmış olmam benden hep zaman istedi ve ben bunu kötüye kullandım hep bunalttım şimdide onlardan bi ders çıkardım ama o benden ayrılırken seninle bi daha olmaz ömür boyu sen çok değiştin kendinden iteledin beni gibi söylemler söyledi ben onu hala çok seviyorum ve dönmesini istiyorum nasıl yollar izlemeliyim ne yapmalıyım bir daha dönme olasılığı varmı

  1. Merhaba,

   Aranızdaki ilişkinin ve yaşanmışlıkların düzeyini bilmediğim için geri dönme şansıyla ilgili bir şey söylemem maalesef mümkün değil. Eğer bir kızı aşırı bunaltmış durumdaysanız ona istediği vakti tanımanız gerekirdi. Bazen insanlar böyledir. Çok sıkıntıya gelemezler. Siz kaybedeceğim korkusu ile daha fazla yakın olmak istersiniz ama yakın oldukça kaybedersiniz. Sizin durumunuz tam olarak bu şekilde.

   Bundan sonra ne yapmalısınız? Öncelikle biraz zamana bırakmalısınız bazı şeyleri. Kız arkadaşınıza yaklaşımınızı onu anladığınızı gösterecek şekilde yapmalısınız. Çünkü kız arkadaşınız artık kendisine ait bir özel alanın kalmadığını hissettiği için böyle bir şey söylemiş olabilir. Ona bu alanı oluşturma konusunda yardımcı olabileceğini, gerekirse bir süre yalnız kalabileceğini hissettirmelisin. Bunları yapmak için biraz geç kalmış olabilirsin. Ben hala bir şansının olduğuna inanıyorum. Tek yapman gereken ona ve ilişkiye yardımcı olabilecek şekilde yaklaşmak ve bu şekilde davranmaktır.

   1. Ben bu süreçte 3 hafta gibi bir zaman ona yaklaşmamayı mesaj ve arama gibi şeyler yapmamayı planlıyorum bugünde ortak arkadaşımıza sevgim bitti çok bunalttı istemiyorum gibi sözler söylemiş bir umut onu 3 hafta gibi bi süreç rahat bırakıp hiç bir şekilde konuşmamayı kafasını dinleyip ondan sonra konuşmayı planlıyorum sizce bu durumu içimde bitirmelimiyim çünkü sevgim bitti soğudum gibi şeyler çok ağır yoksa bir umut bekleyip sonra kapısını tıklamalımıyım

    1. Merhaba,

     Anlattıklarınız o sözün bilerek size gelmesini istediğini gösteriyor. Etraflıca düşünüp böyle bir şey söylediğine inanmak istemiyorum diyelim. Biraz vakit tanıyın dediğiniz gibi ve ondan sonra tekrar konuşmayı deneyin. Tekrar bir soğukluk sezmeniz durumunda artık her şeyin bittiğini anlamış olursunuz.

  2. Barıştınız mı bilmiyorım ama yapman gereken şey onsuz mutlu olduğunu göstermek hikaye at bir şey at zaten merak edip bakıcak onu arama sorma o arar seni o zaman normalin tam tersi davranmalısın

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu