12 maddede burcuna göre hangi mitolojik tanrıçasın?

Astroloji burçlarının, mitolojinin tanrıçaları gibi kendine has özellikleri ve nitelikleri vardır. Mitoloji dünyası canavarlara, tanrılara, tanrıçalara, savaşlara, aşka, ışığa ve yaratılış hikayelerine ev sahipliği yapar. Mitlerin dünyadaki pek çok kültürde yaygın olduğu unutulmamalıdır.

Astroloji burçlarının, mitolojinin tanrıçaları gibi kendine has özellikleri ve nitelikleri vardır. Mitoloji dünyası canavarlara, tanrılara, tanrıçalara, savaşlara, aşka, ışığa ve yaratılış hikayelerine ev sahipliği yapar. Mitlerin dünyadaki pek çok kültürde yaygın olduğu unutulmamalıdır.

Tanrılar ve tanrıçalar, tıpkı bizim gibi güçlü ve zayıf yönlere sahiptir. Bu burçlarda görünen bir durumdur. Burcuna göre hangi tanrısın kısmında tanrılardan söz etmiştim. Bu sefer rotayı tanrıçalara çeviriyorum. Özellikleri ve nitelikleri doğrultusunda burcunla uyumlu olan tanrıçalardan bahsetmek istiyorum.

Koç: Freyja

ariesKoç, astroloji burçlarının en cesuru ve en ateşlisidir. Açıkça savaşlar yaratmasalar bile inandıkları şey için nasıl savaşacaklarını bilirler. Bu nedenle, Koç burcunu temsil edecek en güçlü tanrıça, sahip olduğu inanılmaz kudret ile dikkat çeken Freyja tarafından temsil edilir.

Freyja, ülkeyi son derece yıkıcı Valkyrie yoldaşlarıyla birlikte gezen bir savaşçı prensestir. Freyja kendi sınırlarını koymuştur. Saygı ve adalet talep ederek kimsenin sınırlarını aşmamasını sağladı. Bu korkusuz savaşçının, zorluklar karşısında ayağa kalkmak için pek çok becerisinin olduğu unutulmamalıdır. Bundan ilham alabilirsin.

Boğa: Afrodit

taurusBoğa burcu, aşk gezegeni olan Venüs tarafından yönetilir. Bu nedenle, tanrıça ikizinin sevgi ve güzellikle ilgilenmesi gerekir. Afrodit, sanattan zevk alan ve incelikli zevklere sahip astroloji burçlarının mükemmel bir temsili olacaktır. Bu açıdan Boğa ile özdeş olduğunu söylemek mümkündür.

Afrodit, güzelliği takdir eden ve her tarafına sevgi yayan bir tanrıçadır. Sorunlar veya problemlerle karşılaştığında güzel olan her şeyle ilişkili pozitif enerjilere ve duygulara odaklanır. Bu sayede en uygun çözümü içeriden görme fırsatı elde etmektedir. Bu sana örnek olabilecektir.

İkizler: İris

geminiBilgin ve hızlı zekan nadiren kendine rakip bulur. Bu varoluş düzlemiyle kendi düzlemin arasındaki gizemli bir boşlukta yaşarsın. İkizler burcu olarak sen en iyi şekilde, dünyevi alemi cennete bağlayan Yunan tanrıçası İris tarafından temsil edilirsin.

Gökkuşağı habercisi olan Iris, insanları tanrılarla ve tanrıçalarla birbirine bağlar. Bu sayede insanların onlarla iletişim kurmalarına ve fikirlerini paylaşmalarına izin verir. İris’in yaptığın her şey üzerine göksel bir ışıltı serpiştirerek, fikirlerini göklerden çekme konusunda sana yardım etmesine izin vermelisin.

Yengeç: Hathor

cancerÇevrendekileri rahatlatmak ve onlara bakmak için doğal yeteneğin vardır. Birçok Yengeç, astroloji burcunun sahip olduğu gerçek bir armağandan yararlanır. Bu burç, baştan aşağı beslenir, sevdiklerine sadıktır ve her zaman yardım eli uzatmaya hazırdır. Bu yüzden astrolojik tanrıçası Hathor‘dur.

Eski Mısır müzik, neşe, doğurganlık ve aşk tanrıçası olan Hathor, eski Mısır’da doğum yapan ölçümlü kadınlar için bir ebe olarak hareket etmiştir. Tüm süreçte onlara yardım etmiştir. Hathor’un sezgisel ve yardımsever doğası, sevgi dolu ve sadık Yengeç için mükemmeldir.

Aslan: Eos

leoAslan burcu sıcak ve parlaktır. Haklı olarak böyledir çünkü yönetici gezegeni Güneş’tir. Kişiliğini, her insanın gününe neşe getiren, tüm bu ışık için bir kap olarak hayal edin. Kişiliğin sıcak güneşin ışınları gibi parlar ve Yunan tanrıçası Eos varlığına mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

Eos, her gün gökyüzünde dolaşırken arabası parlayan bir Güneş tanrıçasıydı. Eos’un ışıldayan harekesinin içinde hareket etmesine izin vermelisin. Zaten sevgi dolu ve davetkar kişiliğini güçlendirebilirsin. Ayrıca onun diğerlerinin huzurunda rahat ve mutlu olmasını sağlayabilirsin.

Başak: Demeter

virgoBaşak, tarım, tahıl ve ekmek tanrıçası olan Demeter ile bağlantılıdır. Astrolojide Başak, tıpkı hasat tanrıçası ve Yunan mitolojisinin en güçlü figürlerinden biri olan Demeter gibi genellikle tahıl taşıyan bir kadın olarak tasvir edilir. Genellikle taç giyen, buğday demetleri ve meşale taşıyan şekilde bilinirdi.

Demeter’in adı kelimenin tam anlamıyla “toprak ana” olarak çevrilir. O bir anne figürü ve bir bakıcı olarak görülürdü. Çünkü dünyaya gelen yiyeceklerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesiyle çok ilgiliydi. Bu yüzden Demeter, aynı zamanda becerikli, çalışkan, zeki ve yardımsever Başak burcunda doğan insanlarla yakından ilgilidir.

Terazi: İsis

libraTerazi için aslında en doğal seçim bir tanrıça olan Venüs’ten başka bir şey değildir. Fakat bu çok kolay bir seçim olurdu. Enerjin oldukça dengelidir ve estetik olarak uyumludur. Diğerlerinin aksine güzelliği takdir edersin ve dengeli adalete her şeyden çok değer verirsin.

Bu anlamda Horus’un annesi ve Osiris’in karısı İsis, hayatında dengeyi yeniden kazandıran, sana karşılık gelen en doğru tanrıçadır. İsis, bilgelik ve yaratıcılıkla doludur. Terazi burcu insanların hazinelerin iç kuyularını daha derinlemesine incelemelerine yardımcı olabilir. İsis’in sevgi dolu enerjisine dokunmayı düşünebilirsin.

Akrep: Selket

scorpioGizemli Akrep kesinlikle Mısır’ın akrep tanrıçası Selket tarafından temsil edilir. Selket, bu alemden diğerine geçiş yapanlara, barış içinde öbür dünyaya yardım edenlere yardım etmiştir. Bir akrebin iğnesini iyileştirdiği söylenen, genellikle akreplerle süslenmiş bir başlık takarken tasvir edilmiştir.

Cinsiyet, dönüşüm, yaşam ve ölümle olan bağlantıları onu Akrep için mükemmel bir temsil haline getirir. Selket, içindeki yoğun yaşam gücünü, hayallerini ve arzularını gerçekleştirmek için göreve çağırabilir. Bu durumda onu kılavuz edinebilir ve kendi gizemli yolunu keşfedebilirsin.

Yay: Rhiannon

sagittariusYay burcunun iyimserliği ve mistisizmi onu en iyi şekilde bir Kelt tanrıçası olan Rhiannon ile eşleştirir. Rhiannon yanlış anlaşılmış bir tanrıçadır. Rhiannon’un ilk Ay sırasında doğduğu ve dönüşüme, bilgeliğe, büyüye, güzelliğe ve sanata hükmettiği söylenirdi.

Meraklı, felsefi doğan, ötücü kuşların gittiği her yerde onu takip eden Rhiannon ile oldukça benzerdir. Fikirlerini ve hedeflerini, arkandan gelen ve yolun boyunca sana ilhan veren ötücü kuşlar olarak düşünebilirsin. Böylece bu tanrıça ile neden bu kadar benzer olduğunu anlayabilirsin.

Oğlak: Persefoni

capricornOğlak burcunun Zodyak elementi topraktır. Bu nedenle topraklanmış bir bireysin ve doğa ile bir olan birisin. Yunan tanrıçası Persefoni, esasen hasat tanrıçası Demeter’den ve yeraltı dünyasını yöneten tanrı Hades’ten türetilen Doğa Ana’nın yavrusudur.

Persefoni, kendini dünya ile daha iyi hizalamana ve yolunda sana rehberlik eden ve zihnini negatif enerjilerden temizleyen, kendini pratik ve güvende tutan Doğa Ana ile ilişkini zenginleştirmene yardımcı olabilir. Oğlak burcu olan Persefoni olan ilişkin elbette bununla sınırlı değildir.

Kova: Dodola

aquariusBurcun her ne kadar su taşıyıcısı olarak bilinse bile burcun aslında entelektüel ve zeki doğanda açıkça görülen hava elementi tarafından yönetilir. Dodola, havayı ve rüzgarları yöneten bir Slav tanrıçasıdır. Bu nedenle burcun ile en uyumlu tanrıça odur.

Dodola’nın cennette tuttuğu inekleri sağarken yağmur yarattığı, yaratıcılığa ve yenilikçiliğe ilham verdiği düşünülürdü. Dodola’ya kuraklık zamanlarında dua edilirdi. Dolayısıyla düşüncelerinin kaynadığını hissettiğinde üzerine ilham yağdırması için Dodola’dan yararlanmayı düşünebilirsin.

Balık: Yemaja

piscesBalık, duygu ve rüya benzeri nitelikleri kucaklayan sezgisel bir su burcudur. Yemaja, Denizin Annesi olarak da bilinen Afrika su tanrıçasıdır. Yemaja bazen sezgi ve yaratıcılık sularında dolaşan bir deniz kızı olarak görülür. Bu anlamda Balık burcunun nitelikleriyle benzerlik taşır.

Yemaja, kadınların gizemli aleminde yüzer. Hayallerini gerçeğe dönüştürerek harekete geçmen için sana ilham vermesine izin verir. Yemaja’dan öğrenecek çok şeyin olacaktır. Kendi sezgilerinin dalgaları ile bir olmalısın. Böylece kendini huzur içinde bulabileceksin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...