12 maddede burcuna göre hangi mitolojik tanrısın?

Astrolojiye ilgi duyuyorsan muhtemelen olumlu ve olumsuz niteliklerin veya en uyumlu burçlarınla gibi burcunla ilgili temel bilgileri zaten biliyor olmalısın. Fakat günümüzde, kişilik özellik özelliklerinden çok daha fazlasını ortaya çıkarabilecek çeşitli testler veya quiz tarzı soru-cevap içerikleri vardır.

Astrolojiye ilgi duyuyorsan muhtemelen olumlu ve olumsuz niteliklerin veya en uyumlu burçlarınla gibi burcunla ilgili temel bilgileri zaten biliyor olmalısın. Fakat günümüzde, kişilik özellik özelliklerinden çok daha fazlasını ortaya çıkarabilecek çeşitli testler veya quiz tarzı soru-cevap içerikleri vardır.

Ben ise burada farklı bir yol ortaya koymak istiyorum. Bir soru-cevap şeklinde quiz yapmak yerine burcunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz özellikler doğrultusunda onları bazı Yunan tanrıları veya tanrıçaları ile eşleştireceğim. Böylece astrolojik burcunla ilişkili olan Yunan tanrısı veya tanrıçasının kim olduğunu öğrenebileceksin.

Koç: Ares

ariesZodyak içerisindeki ilk burç olan Koç, Mars gezegeni tarafından yönetilir. Eski Yunanlılar bu gezegenin kırmızı rengine hayran kalmışlardır. Bunu, Zeus ve Hera’nın çocuğu ve savaş tanrısı Ares‘e atfetmişlerdir. Ares, aynı zamanda ateşli ve çok rekabetçi olan Koç gibi eril ateşi, enerjiyi ve rekabeti temsil eder.

Ares, Yunan mitolojisindeki en güçlü iki tanrının oğludur ama her iki ebeveyniyle de iyi anlaşamamıştır. Dürtü odaklı davranışları ve düşüncesiz saldırganlığıyla bilinirdi. Bu özellikle genellikle Koç burcunda doğanlara atfedilmektedir. Bu bireyler, kendilerini mutlu ve tatmin olmuş hissetmek için zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar.

Boğa: Hestia

taurusBurcun Boğa ise ocağın ve evin bakire tanrıçası Hestia ile ilişkilisindir. Ekmeğin pişirilmesinden ve aile yemeklerinin hazırlanmasından sorumlu olan bu tanrıça, Kronos ve Reha’nın ilk çocuğuydu ve aynı zamanda kurbanlık ateşin tanrıçasıydı. Bu sayede tanrılar için yapılan her fedakarlığın bir kısmını kendine almıştır.

Boğa, Hestia ile çeşitli şekillerde ilişkilidir. Bu burcun altında doğan insanlar şefkatli, adanmış, sabırlı, destekleyici ve sadıktırlar. Aile yaşamının tanrıçası gibi Boğalar da iyi ve şefkatli bir arkadaş olmanın en anlama geldiğini bilirler. Aile onların en büyük önceliğidir. Aile üyeleri ve arkadaşları için çok korumacıdırlar.

İkizler: Hermes

geminiZodyak içerisinde yer alan üçüncü burç olan İkizler, Merkür gezegeni tarafından yönetilir. Merkür adını, diğer tanrıların emriyle gökyüzünde hızla hareket eden tanrıların kanatlı ve miğferli habercisi olan Hermes‘ten alır. Hermes aynı zamanda sürülerin, iletişim, dilin ve yazmanın tanrısıdır. Bu yüzden sosyal ve konuşkan İkizler ile ilişkilidir.

Hermes, Zeus’un müjdecisi ve güçlü kişisel habercisiydi. Ama aynı zamanda ölülerin rehberiydi ve ruhları yeraltı dünyasına götürürdü. İkizler esprili, zeki, becerikli, çekici ve çok yönlüdür. Bu yönüyle tıpkı Hermes’e benzer. Diğer taraftan iki yüzlü, yargılayıcı ve huzursuz da olabilirler.

Yengeç: Artemis

cancerYengeç genellikle en şiddetli ve en çok saygı duyulan tanrıçalardan biri olan Artemis ile ilişkilendirilir. Yengeç burcunun yönetici gezegeni olan Ay’ın tanrıçasıdır. Ancak aynı zamanda av, vahşi doğa, doğum, bekaret ve genç kızların koruyucu tanrıçası olarak da bilinirdi.

Artemis, bakireydi ve erkeklerden korkuyordu. Bu yüzden ormanda yaşıyordu ve sadece geceleri yürüyüşe çıkardı. Artemis, Yengeç burcunda doğan, aynı zamanda mütevazı, utangaç, son derecede duygusal, çocukları ve evlerini seven insanlara oldukça benzemektedir. Bu burçta doğanların nazik, sakin ve anaç olması şaşırtıcı değildir.

Aslan: Zeus

leoAslan, yüce, en güçlü ve en kudretli tanrı olan Zeus ile ilişkilidir. Zeus, tanrıların kralı ve gökyüzünün, havanın, kaderin, krallığın, hukukun ve düzenin tanrısıydı. Zeus, Kronos ve Rhea’nın en küçük oğluydu. Bununla birlikte Zeus’un çeşitli kadınlarla pek çok ilişkisi de vardı. Bu nedenle çeşitli ölümlülerin de babasıydı.

Zeus her zaman atletik vücudu, kara sakalı ve elinde şimşek olan muhteşem, görkemli ve olgun bir adam olarak tasvir edilmiştir. Zeus, yüksek sesle gülmeyi çok seven ve öngörülemez bir tanrı olarak bilinmekteydi. Bilge, adil ve merhametli bir Yunan tanrısıydı ama aynı zamanda kolayca sinirlenmesi söz konusuydu.

Başak: Demeter

virgoBaşak, tarım, tahıl ve ekmek tanrıçası olan Demeter ile bağlantılıdır. Astrolojide Başak, tıpkı hasat tanrıçası ve Yunan mitolojisinin en güçlü figürlerinden biri olan Demeter gibi genellikle tahıl taşıyan bir kadın olarak tasvir edilir. Demeter, Kronos ve Rhea’nın kızıydı. Genellikle taç giyen, buğday demetleri ve meşale taşıyan şekilde bilinirdi.

Demeter’in adı kelimenin tam anlamıyla “toprak ana” olarak çevrilir. O bir anne figürü ve bir bakıcı olarak görülürdü. Çünkü dünyaya gelen yiyeceklerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesiyle çok ilgiliydi. Bu yüzden Demeter, aynı zamanda becerikli, çalışkan, zeki ve yardımsever Başak burcunda doğan insanlarla yakından ilgilidir.

Terazi: Afrodit

libraTerazi burcunda doğanlar aşk, zevk, güzellik ve üreme tanrıçası Afrodit ile ilişkilendirilen Venüs gezegeni tarafından yönetilirler. Kanatlı ve yaramaz aşk tanrısı Eros eşliğinde güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Pek çok tanrı, Afrodit’in güzelliğinin ve cazibesinin tanrıların savaşını ateşleyebileceğine inanıyordu.

Bu nedenle Zeus, Afrodit’i çok çirkin demirci tanrısı ile Hephaestus ile evlendirmiştir. Buna rağmen Afrodit’in evli olmasına rağmen birçok sevgilisi olmuştur. Teraziler sevimli, romantik, zarif, şefkatli ve adildir. Bu yönleriyle aynı Afrodit’e benzerler. Afrodit gibi kibirli olmaları ise öne çıkan olumsuz özellikleridir.

Akrep: Hades

scorpioAkrep, ölülerin tanrısı ve yeraltı kralı Hades ile ilişkilidir. Akrep çok gizemli, güçlü, baştan çıkarıcı ve en yanlış anlaşılan burçtur. Hades aynı zamanda kötü ve gizemli olarak bilinmektedir. Bu büyük bir yanlış anlaşılmadır çünkü o sadece yeraltı dünyasının hükümdarıdır.

Akrep gibi o da sık sık yanlış anlaşılırdı. Eşini asla aldatmayan, sadakat ve bağlılık gösteren, iyi bilinen Akrep özelliklerinden bazıları olan tek tanrıydı. Hades cenaze törenlerinden sorumluydu ve ölenlerin hakkını savunurdu. Yunan mitolojisinde her zaman koyu sakallı muhteşem bir tanrı olarak gösterilirdi.

Yay: Dionysus

sagittariusYay, şarap, zevk, bitki örtüsü, şenlik ve çılgınlığın tanrısı Dionysus ile doğrudan ilgilidir. Dionysus, Zeus’un ve Thebes prensesi Semele’nin oğlu idi. Sık sık ya kadınsı ve uzun saçlı genç bir adam ya da sakallı yaşlı bir adam olarak tasvir edilirdi. Aksesuarları arasında bir bardak, bir sarmaşık taç bulunurdu.

Tıpkı Dionysus gibi Yaylar da coşkulu, iyimser, dürüst, bilge, felsefi ama aynı zamanda maceraya doyumsuz bir açlığı olan umursamaz, düşüncesiz bireylerdir. Yay, Zodyak içerisinde yer alan en komik ve en eğlenceli insandır. Bu yüzden genellikçe çok sayıda arkadaşları vardır.

Oğlak: Apollo

capricornOğlak, Apollo ile çeşitli şekillerde ilişkilendirilen bir burçtur. Apollo müzik, şarkı, şiir, kehanet, okçuluk, şifa ve gençlerin korunması tanrısıydı. Zeus ve Leto’nun oğluydu. Bir çelenk defne, yay ve ok, bir kuzgun ve bir lir ile yakışıklı ve sakalsız bir genç olarak tasvir edilirdi.

Oğlak aynı zamanda hedeflerine ve hayallerine ulaşmak için hiç bitmeyen bir arzusu olan çok yetenekli, sanatsal, kararlı ve çalışkan bir burçtur. Bu insanlar genellikle Apollo gibi müzik yapma ve yazma konusunda yeteneklidirler. Ailesi ve arkadaşları ile kaliteli zaman geçirmekten ve büyük projeler üzerinde çalışmaktan hoşlanırlar.

Kova: Prometheus

aquariusKova burcunun, insanlığı kilden kalıplamak gibi önemli bir görev verilen öngörü ve zeki danışmanların Titan tanrısı Prometheus ile pek çok benzerliği vardır. Ancak bir gin Prometheus, tanrıları kandırdı ve kurban etini insana ziyafet çekmeleri için götürdü. Kova mizacıyla pek çok benzerliği paylaşır.

Kova, insan haklarını savunmaktan korkmayan bir insancıldır. Prometheus, monarşiyi desteklemeyi reddetmiştir. Bununla birlikte Prometheus, otoriteye karşı isyan eden ve kuralları çiğnemekten hoşlanan yaratıcı Kova burcuna çok benzeyen bir yapıda asi ve hileciydi.

Balık: Poseidon

piscesBalık pek çok açık nedenden ötürü en güçlü tanrılardan biri olan Poseidon ile ilişkilidir. Denizlerin, depremlerin, sellerin, kuraklığın ve atların tanrısıydı. Poseidon, Kronos ve Rhea’nın oğluydu. Genellikle kaslı bir vücuda ve koyu sakallı, uçlu bir balıkçı mızrağı olan bir trident tutan olgun bir adam olarak tasvir edilirdi.

Denizlerin hükümdarı olan Poseidon, doğası gereği karamsar ve dengesizdi. Balıklar da zaman zaman biraz karamsar ve dengesiz olabilirler. Balık burcunda doğanlar çok hassas ve sezgiler olurlar. Genelde yalnız başlarına huzur içinde oturabilecekleri bir yere gitmeye oldukça heveslidirler.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...