Zaman yönetimi için en iyi 16 uygulama

Hepimiz doğru zaman yönetiminin önemini biliriz. Eğer zamanı kusursuz bir şekilde yönetirsen yüksek kaliteli işleri daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Zaman yönetimi araçları bunu başarmana yardımcı olabilecek teknolojiyi temsil ederler. Bu yüzden çeşitli uygulamalara başvurmak durumunda kalırsın.

Hepimiz doğru zaman yönetiminin önemini biliriz. Eğer zamanı kusursuz bir şekilde yönetirsen yüksek kaliteli işleri daha kısa sürede gerçekleştirebilirsin. Zaman yönetimi araçları bunu başarmana yardımcı olabilecek teknolojiyi temsil ederler. Bu yüzden çeşitli uygulamalara başvurmak durumunda kalırsın.

Diğer temel özelliklerin yanı sıra çalışma saatleri izleyicileri, iletişim platformları, proje ve görev düzenleyicileri, zamanlama yazılımı, ekip yönetim sistemleri, takvim uygulamaları ve zihin haritası oluşturma araçlarını içerir. Her ne olursa olsun, yüzlerce farklı aracın sayesinde zaman yönetiminde başarılı olabilirsin.

Pumble

pumblePumble, ücretsiz bir ekip iletişim aracıdır. Ücretsiz sürümüyle bile halihazırda piyasadaki en köklü uygulamaların bazılarıyla rekabet edebilecek çok çeşitli özelliklere sahiptir. İş arkadaşına mesajlar gönderebilir, ücretsiz görüntülü ve sesli aramalar gerçekleştirebilirsin.

Ek olarak, bir sohbette düşüncelerini netleştirmek için resimler, videolar, haritalar ve diğer birçok biçimi paylaşabilirsin. Pumble çeşitli iletişim araçlarına muazzam bir alternatif durumundadır. Çünkü iş ekipleri için çok daha uygun maliyetlidir.

Pumble uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Remember the Milk

Remember the Milk, zaman yönetimi araçları arasında mükemmel bir görev yöneticisidir. Yapılacaklar listenizdeki öğeleri hatırlamana yardımcı olur. Aynı zamanda bunlarla uğraşmaya teşvik edilmiş olursun. Bu basit sanal asistan uygulaması görev ekleme ve görevleri alt görevlerle ilişkilendirme gibi durumları ele almana yardımcı olur.

Sistem, kişisel ve ticari görevleri birbirinden ayırır. Fakat yapılacaklar listesi oyununu daha ileri taşıma şansın vardır. Akıllı listeler, önceden tanımladığın özel kriterlere göre oluşturulur. Görevlerinle ilgili bir şey değiştiğimde otomatik olarak güncelleme yapılır.

Remember the Milk uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Clockify

clockifyClockify zaman yönetimini iyileştirmeyi amaçlayan nihai araçtır. Bu zaman takibi ve zaman yönetimi uygulaması, çeşitli etkinliklere harcadığın zamanı takip etmene olanak tanır. Sana çalışma rutinini iyileştirme konusunda çeşitli veriler sağlar.

Clockify zaman yönetimi uygulaması çalışma saatlerini takip etmene yardımcı olur. Ayrıca, iş yerinde her zaman üretken faaliyetler için zaman harcayıp harcamadığını da değerlendirmiş olursun. Uygulamada tüm zamanını kaydettikten sonra belirli bir zaman diliminde ne kadar verimli çalıştığını gösteren raporlar elde edebilirsin.

Clockify uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Forest

forestForest, seni görevlerini sürdürmeye ve telefonunun ertelemekten kaçınmaya teşvik ederek zamandan tasarruf etmene yardımcı olan nihai odaklanma uygulamasıdır. Ana fakir oldukça basittir. Kaçınmak istediğin siteleri kara listeye eklersin. Bir göreve odaklanmak istediğinde sanal bir tohum ekip sadece görevlere odaklanırsın.

Görevinde tereddüt edersen ve daha önce kara listeye aldığın bir siteyi kontrol edersen ağaç anında solar ve ölür. 30 dakikalık zaman dilimleri içinde tüm görevlerine odaklanmayı başarırsan bütün bir ormanı yetiştirmiş olursun. Ek olarak, kazandığın sanal paraları araçta harcamayı başarabilirsin.

Forest uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

RescueTime

rescuetime appRescueTime daha çok otomatik bir üretkenlik izleyicisi gibi hareket eden bir uygulamadır. Çeşitli yazılımlarda veya sitelerde harcadığın zamanı otomatik olarak ölçer ve ardından bu verileri kolayca erişilebilen bir bulutta depolar. Bir kez yükledikten sonra, zaman alan çeşitli sitelerde ne kadar ertelediğine dair doğru veriler elde edersin.

Ayrıca kara listeye alınmış bir sitede çok fazla zaman geçirdiğinde seni uyaran alarmlar da kurabilirsin. Örneğin, alarmı, günlük üst limit olarak belirlediğin 2 saatin ne zaman olduğunu sana bildirecek şekilde ayarlayabilirsin. Böylece sitelerde geçirdiğin vakitleri kontrol altında tutabilirsin.

RescueTime uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

MyNoise

mynoiseMyNoise işine odaklanmana yardımcı olacak çok sayıda ses sunan etkili bir ses oluşturucu uygulamadır. Tercih ettiğin ses grubunu seçebilir, ardından bu grup içindeki tek tek sesler için ses seviyesini ayarlayabilirsin. Seçim normalden beklenmeye kadar değişim gösterebilir.

Örneğin, sınav salonu seçeneğini seçmen durumunda bir üniversite salonunun beklenmedik şekilde rahatlatıcı seslerini duymuş olursun. Elindeki bir göreve konsantre olmanı sağlamak için başka seçeneğin olmadığı günlere dönüp ödevini süre dolmadan bitirmekten daha iyi bir yol olabilir mi? Sanırım hayır.

MyNoise uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Nimbus Note

nimbus noteNimbus Note basit bir not yöneticisidir. Not oluşturabilir ve düzenleyebilir, bunları klasörler ve alt klasörler halinde sıralayabilir ve ardından iş arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Araç, notlarını etiketlerle etiketleyerek sıralamana, düzenlemene ve bunlara bağlam eklemene olanak tanır.

Nimbus Note ayrıca notlarına ses, video ve görüntü dosyaları biçiminde destekleyici materyal eklemeni sağlar. Daha sonra notlarını, ödevlerini takip etmene yardımcı olacak kapsamlı yapılacaklar listelerine dönüştürebilirsin. Ayrıca dijitalleştirilmiş belgelerdeki metni de işleyebileceksiniz.

Nimbus Note uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Habitica

habitica appHabitica, üretkenliği ve alışkanlık oluşturmayı mümkün olan en iyi şekilde oyunlaştıran bir uygulamadır. Piyasada yer alan ve bu görevi gören uygulamalar arasındaki en güçlü isimlerden birisidir. Yeni alışkanlıklar oluşturmada tutarlı kalmayı zor bulan insanlar için Habitica, ilerlemeyi daha görünür hale getirir.

Yapılacaklar listeni, günlük yeni ritüellerini veya alışkanlıklarını girersin ve biten her görev için deneyim puanları kazanırsın. Deneyim puanları ile karakterinin seviyesini yükseltirsin ve onlarla ilgili her şeyi özelleştirmeyi başarabilirsin. Böylece görevlerini daha etkili bir biçimde gerçekleştirebilirsin.

Habitica uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Asana

asanaAsana, ekip işbirliğini düzene sokarak zaman yönetimini iyileştirmek içindir. Ekibin görevleri ve projeleri kolayca yönetebilir. Kimin neyi ne zaman yapması gerektiğini merak ederek bir dakikanı boşa harcamamanı sağlayacak bu uygulamadan en iyi şekilde destek alabilirsin.

Görevleri ve projeleri öncelikli hale getirebilirsin. Son tarihleri tanımlayabilirsin. Proje detaylarını girebilirsin. En uygun ekip üyelerine görevler atayabilirsin. Bunu yaptıktan sonra, potansiyel sorunları, boşlukları ve çakışmaları fark etmene ve önlemene olanak tanıyan basit bir görsel proje planında görevlerin ilerleyişini takip edebileceksin.

Asana uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Focus@Will

focusatwillFocus@Will, üretkenliğini ve odaklanma seviyeni artırarak işi daha hızlı bitirmene ve daha az ertelemene yardımcı olacak enstrümantal müzik sağlar. Uygulama nörobilim ile müziği birleştirir. Her ay yeni parçalarla güncellenen 50 kanalda on binlerce saat enstrümantal müzik dinliyorsun.

Uygulamanın geliştiricilerine göre bu zaman yönetimi uygulaması, müziğin düşüncelerine uyması için gereken süre olan 20 dakika içinde seni üretkenliğe yönlendirecektir. Müziğe alıştıktan sonra seni 200 dakikalık bir seans boyunca odaklanmış durumda tutar.

Focus@Will uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Join.me

join.meJoin.me, çevrimiçi toplantılar ve web konferansları ayarlamana ve ekranını ortak çalışanlarla paylaşmana yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Aksi taktirde ekibindeki herkesi aynı ekranın önünde bir araya getirmek için harcayacağın zamandan büyük ölçüde tasarruf edersin.

Bu planlama uygulamasıyla konferans görüşmeleri ayarlayabilir veya konferans aramalarına katılabilecek, canlı metin sohbetlerine katılabilecek ve bir dizi paylaşım seçeneğinin keyfini çıkarabilirsin. Ayrıca, uygun gördüğünde onları paylaşımları planlayarak, açıklama ekleyerek, kaydederek, kilitleyerek veya çıkarak toplantıları yönetebilirsin.

Join.me uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Pocket

pocket appPocket, internet ortamında bulduğunuz bir şeyi daha sonrası için kaydetmek istediğinde mükemmel bir seçenektir. Daha sonra, kaydedilen içeriği okuyabilir ve yönetebilirsin. Hatta metne vurguları ve yorumları dahil edebileceksin. Ayrıca metin okuma ve çevrimdışı mod buna dahildir.

Her şey otomatik olarak senkronize edildiğinden, kaydedilen belgelerine çevrimdışı bile olsa çeşitli cihazlardan erişim sağlayabileceksin. Ayrıca, doğrudan Pocket beslemesi üzerinden makalelere göz atabileceğin bir Keşfet özelliği vardır. Bu zaman yönetimi aracı sayesinde zamanının bir dakikasını bile boşa harcamayacaksın.

Pocket uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Flow

flowFlow, projeleri ve ekipleri yönetmenin yanı sıra ekibinle üzerinde çalıştığın görevleri takip etmene yardımcı olmayı amaçlayan basit bir yönetim uygulamasıdır. Projeleri planlayıp yönetebilir, ilerleme zaman çizelgeleri boyunca her şeyi takip edebilir ve bir sürükle ve bırak sistemi aracılığıyla iş akışına görsel olarak ekleme yapabilirsin.

Flow ayrıca sana Slack ile entegrasyon sunar. Böylece proje güncellemelerini ekibinle paylaşabilir ve hatta görevler oluşturabilirsin. Ekip yönetimi söz konusu olduğunda birden çok ekibi ayrı ayrı yönetebilecek ve özel ile genel projeleri ayırt ederek kullanıcı izinlerini tanımlayabileceksin.

Flow uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

TimeTree

timetreeTimeTree, takvimindeki etkinlikleri arkadaşların, iş arkadaşların, ailen veya ihtiyacın olan herhangi bir kimse ile birlikte koordine etmene yardımcı olan paylaşımlı bir takvim uygulamasıdır. Aile odaklı etkinlikler planlayabilir, akademik düzenlemeler yapabilir ve işlerini düzenleyebilirsin.

Her insan grubu için takvimler oluşturabilirsin. Üyeler ekleyebilir ve onlarla sohbet edebilirsin. Dosya ve notlar paylaşabilirsin. Hatırlatıcı ayarlayabilirsin. Hiçbir şeyin çakışmadığından emin olmak için tüm takvimleri birlikte senkronize edebilirsin.

TimeTree uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

MyLifeOrganized

mylifeorganized appMyLifeOrganized, işleri yerine getirme ilkeleri üzerine çalışan ve aynı zamanda tüm yapılacaklar öğelerini cihazlar arasında senkronize eden güçlü bir görev düzenleyici ve yöneticidir. Bu uygulama sayesinde görevler oluşturabilir ve bunları alt görevler halinde gruplandırmayı başarabilirsin.

Sürükle ve bırak arayüzünde kontrol listelerini derleyin. Hiyerarşik listeler oluşturarak çalışmanı düzenli tutmalısın. Görevler arasındaki bağımlılıkları tanımlayabilirsin. Bunun dışında yazılım, nerede olduğunu tanıyan ve sana karşılık gelen yapılacaklar listesi bildiren konuma dayalı hatırlatıcılar ayarlamana olanak tanır.

MyLifeOrganized uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Taskade

taskadeTaskade, zengin işbirliği özelliklerine sahip kapsamlı bir görev yönetimi aracıdır. Tüm kullanıcıların görev ekleyebileceği ve yapılacaklar listeleri oluşturabileceği sanal bir çalışma alanında hem kısa hem de uzun vadeli projeler üzerinde çalışabileceksin.

Bu görev yöneticisinin özü, proje ilerleme sistemidir. Tüm kullanıcılar görevlerini görüntüleyebilecek ve ardından tamamlandı olarak işaretleyebileceksin. Ne kadar çok görev işaretlersen, ilerleme çubuğu o kadar fazla dolar ve projeyi bitirmek için ne kadar çok işlem yapman gerektiğini belirtir.

Taskade uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...