Uzak durulması gereken 8 insan tipi

Bazı insanlar bütün enerjini tüketip seni karamsarlığa itebilirler. Bu tür insanları tanımalı ve onlardan uzak durmalısın.

Bazı insanlar bütün enerjini tüketip seni karamsarlığa itebilirler. Bu tür insanları tanımalı ve onlardan uzak durmalısın.

Hangi tip insanları hayatından çıkarmalısın? Bunun en kestirme cevabı olumsuz insanlardır. Olumsuz insanlar çok farklı yapıda olduklarından önce onları tanımak gerekir. Sana rahatsızlık veren insanları hayatından çıkarmak için neler yapabileceğini biliyor musun?

Özet: Uzak durulması gereken insan tipleri

Yaşamakta olduğumuz hayatta olumsuzluk kaynağı olabilecek pek çok farklı durum vardır. Mükemmel olmaya ne kadar uzak olursak mutsuzluğa ve depresyona bir o kadar yakın oluruz. Her insan bunu yaşar ama kendini bu durumdan kurtarmak için neler yapması gerektiğini bilmez.

“Hayatımdan çıkarmam gereken insanları tanımak istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  1. Sürekli olumsuz olan insanlar.
  2. Sürekli seni eleştiren insanlar.
  3. Zamanını çalan insanlar.
  4. Kıskanç olan insanlar.
  5. Sürekli mağduru oynayan insanlar.
  6. Seni umursamayan insanlar.
  7. Bencil insanlar.
  8. Seni hayal kırıklığına uğratan insanlar.

1. Sürekli olumsuz olan insanlar

Hayatında yaşadığın hayatı zehir eden pek çok insan olabilir. Bu insanların en önemli ortak özellikleri sürekli olumsuz olmalıdır. Kendi çevresinde olumsuzluk olan bu insanlar her zaman tartışmaya meyillidirler. Yaşadıkları bu girdabın içerisine seni çekmekten asla geri durmazlar.

Onlara olumlu yönden katkı yapmaya çalışsan bile başarısız olursun. Yaymış oldukları olumsuz enerjinin etkisi düşündüğünden çok daha fazladır. Bu insanları değiştirmek için çaba göstersen bile başarısız kalırsın. Yapman gereken bu tür insanların aklına etki etmelerine engel olmaktır.

2. Sürekli seni eleştiren insanlar

Bu insanlar ufak şeylerle başlarlar. Basit bir ifadeyle ayakkabını, saç kesimini, kıyafetini falan beğenmezler ve bunu açık açık dile getirirler. Zaman içerisinde bu eleştirilerden çok büyük keyif alırlar ve her fırsatta seni eleştirmeye başlarlar. Onlara doğru olanı göstermen yeterli değildir.

Bu tip insanlarla sürekli bir araya gelmek durumundaysan yapman gerekenler oldukça basittir. Söylenen hiçbir şeyi kişisel algılamamalı, hatalı eleştirileri görmezden gelmeli ama haklı eleştirilerden ders çıkarmalısın. Bununla beraber mükemmel olmadığını hatırlamak bir çözüm olabilecektir.

3. Zamanını çalan insanlar

Hayatında yer alan insanlarla vakit geçirmekten keyif alıyor olabilirsin. Ancak bazı insanlar sırf dikkat çekebilmek için sürekli bir eylemde bulunma ihtiyacı hissedebilirler. Bu insanlar gelişmene yardımcı olmazlar. Tam tersine zamanından çalmaya çalışarak ilgi odağı olmaya çalışıp kendilerini mutlu ederler.

İletişim konusunda kendine çeşitli sınırlar belirlemeyi başarabilirsen bu sorunu ortadan kaldırabilirsin. Hayatında sürekli ilgi bekleyen bir insan varsa hayatındaki tek insanın o olmadığını göstermelisin. Diğer taraftan bu tür insanlarla yüz yüze görüşmek yerine telefon üzerinden iletişim kurmayı tercih edebilirsin

4. Kıskanç olanlar insanlar

Kıskançlık tamamen ama tamamen kötü bir şey değildir. Her insanın bir nebze olsun kıskanç olması iyi bir şeydir. Ancak, bir insan sürekli kıskanç ise ortada sıkıntılı bir durum vardır. Bu insanlar hiçbir şekilde mutlu olamazlar. Sürekli beklentilerini değiştirirler ve seni de etkilemeyi başarırlar.

Etrafında bu tip sürekli kıskançlık yapan insanlar görürsen onlarla arana mesafe koymaya çalışmalısın. Bu insanların en büyük özellikleri etrafa olumsuzluk saçmalarıdır. Onların bakış açısına göre senin başına gelmiş iyi bir şey aynı zamanda onun iyiliğine olmalıdır. Bu kabul edilebilir bir şey değildir.

5. Sürekli mağduru oynayan insanlar

Hayatında yaşanan her türlü olumsuzlukta mağdur olduğunu iddia eden insanların genel problemi sorumluluktur. Bu tip insanlar sorumluluk almaktan kaçınırlar ve en önemlisi her şeyin sorumlusu olarak başkalarını görürler. Hiç kuşkusuz yeri geldiğinde hedefteki kişilerden birisi sen olursun.

Bu tip insanları fark edebilmek oldukça zordur. Kendilerini gizlerler ve onlara yardım etmek istediğin zaman kendini büyük bir girdabın içerisinde bulursun. Hiçbir zaman istekleri bitmez. Üstelik ne yaparsan yap onların davranışlarını değiştirmeyi başaramazsın.

6. Seni umursamayan insanlar

Bunun oldukça açık olduğunu düşünüyorum. Seni umursamayan insanları umursamak bir hatadır. Bu insanların hayatına katkısı oldukça azdır. Ancak tam tersi bu insanların hayatından götürdükleri oldukça fazladır.

Seni umursamayan bir insanı hayatında tutmanın hiçbir faydası yoktur. Bir yolunu bulup bu insandan uzaklaşmaya çalışmalısın. Çünkü bu insanlar sadece ben demek için çaba gösterirler. Üstelik tek yaptıkları seni görmezden gelerek kendilerini ön plana çıkarmaktır.

7. Bencil insanlar

Bencil insanlar seni değil hep kendilerini düşünürler. Başlangıçta bu insanlar seninle ilgilenirmiş gibi yaparlar ama sonradan her şeyi kendilerine çevirirler. Her şey onlar içindir. Üstelik olumlu olanlar onların tekelinde olumsuz olanlar ise senin sorumluluğundadır.

İnsanlarla vakit geçirirken her zaman dengeyi tutturmak zorundasın. Senden aldığından daha azını sana veren insanlarla karşılaşırsan bu tip insanların hayatına hiçbir katkı yapmayacağını bilmelisin. Bir insan her şeyi kendisi için yapıyorsa o insandan arkadaşlık anlamında bir şey beklememelisin.

8. Seni hayal kırıklığa uğratan insanlar

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ve mükemmel olamayız. Hepimiz hatalar yaparız. Hepimiz olumsuz olabilir, yargılayıcı olabilir, bencil olabilir veya kıskanç olabiliriz. Nihayetinde hepimiz insanız. Ancak farklılık yarattığımız nokta bunların bilincinde olup olmamaktır.

Kendimizi geliştirmeye çalışırken zaman zaman başkalarından destek alabiliriz. Hayatında yer alan insanların bu gelişime saygı duyması gerekir. Hayatında kendini geliştirmen için sana destek olmayı istemeyen insanlar varsa onlardan mutlaka uzak durmalısın.

Umarım bu bilgiler uzak durulması gereken insanları tanıma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...