Ücretsiz 12 e-kitap okuma uygulaması

E-kitap oku şeklinde yapacağın her aramanın sonucunda karşına mutlaka bir site veya bir uygulama çıkacaktır. E-kitap okumak için öncelikle e-kitap okuyucu uygulamalara ihtiyacın olduğunu unutmamalısın. Bunlardan en kullanışlı olanları burada derlemeye çalıştım.

Herkesin arzusu ücretsiz bir biçimde kitap okumak. Bunu anlayışla karşılamak mümkün ama bu konuda çok fazla “Türkçe kitap” barındıran uygulama bulmak kolay değildir. Bu uygulamalara göz atmadan önce bedava kitap okumanı sağlayacak platformlara göz atmak isteyebilirsin.

E-kitap oku şeklinde yapacağın her aramanın sonucunda karşına mutlaka bir site veya bir uygulama çıkacaktır. E-kitap okumak için öncelikle e-kitap okuyucu uygulamalara ihtiyacın olduğunu unutmamalısın. Bunlardan en kullanışlı olanları burada derlemeye çalıştım.

1. Amazon Kindle

amazon kindle androidAmazon’un Kindle uygulaması pazar yeri, okuyucu ve kütüphane yönetimi özelliklerine sahip çok platformlu bir amiral gemisidir. Kindle mağazasında en yeni ve en çok satan eserlere doğrudan erişim sağlayabilirsin. Bununla birlikte ücretsiz klasiklere doğrudan erişimin olacağını unutmamalısın.

Özelleştirilebilir bir ekranla birlikte gelen uygulama yazı tipi boyutunu, parlaklığı ve diğer ayarları belirleyebilirsin. Ayrıca, Kindle, son okuduğun sayfayı, yer imlerini, vurgulamaları ve notları cihazlar arasında senkronize etme özelliğine sahiptir.

Amazon Kindle uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

2. Serial Box

serial box androidSerial Box önceleri sadece iOS platformu için geliştirilen, daha sonra ise Android desteği kazanan bir e-kitap okuma uygulamasıdır. Bu uygulama kitap okuma alışkanlığına yeni bir bakış getirir. Uzun olan romanların kısaltılmış sesli versiyonlarını sunarak zamanı iyi değerlendirebilirsin.

Bu uygulamanın bizim için en büyük dezavantajı malumun ilanıdır. Türkçe içerik konusunda hiç denecek kadar az içerik bulabilirsin. Bu yüzden temelinde İngilizce bilginin iyi olması önemlidir. En azından uygulamadan verim almak istiyorsan dinleme konusunda iyi bir iş çıkarabilmelisin.

Serial Box uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

3. tiReader

tireader iostiReader DRM içermeyen kitapları, sesli kitapları ve dijital çizgi romanlarını okumak için hepsi bir arada şeklinde çalışan iOS’a özel bir e-kitap okuyucu seçeneğidir. Uygulama EPUB, PDF, CBR ve CBZ biçimlerini destekleyen geniş bir yelpazeye sahiptir.

Özelleştirilebilir bir okuyucu olduğunu unutmamak gerekir. Yer imleri, açıklama araçları, gündüz ve gece için ayrı seçenekler ve cihazlar arası senkronizasyon içerir. Ne yazık ki, bu en iyi e-kitap uygulamasının ücretsiz sürümü aynı anda sadece beş belgeyi muhafaza etmene izin verir.

tiReader uygulamasına iOS için buradan erişebilirsin.

4. Libby by Overdrive

libby by overdrive iosÇevrendeki yerel kütüphanelerin elektronik bir ödünç alma sistemi varsa kitaplara ekstra para ödemene gerek yoktur. Çünkü Libby by Overdrive tüm bu kitaplara ücretsiz bir biçimde erişim sağlamana yardımcı olur. Sadece kütüphanelere katılarak kitapları ödünç alabilirsin.

Dijitalleştirme çalışmalarının hızlı bir biçimde ilerlediği bir dönemde bunun çok önemli bir fırsat olduğunu unutmamak gerekir. Fakat bu konuda yine bazı dezavantajlar vardır. Çevrendeki kütüphanelerin dijital ödünş sistemine sahip olmaması gibi sınırlamalarla karşılaşabilirsin.

Libby by Overdrive uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

5. FullReader

fullreader androidFullReader hepsi bir arada bir çözümdür. Uygulama EPUB, PDF, CBR ve CBZ dosya biçimlerini destekler. Ayrıca RTF, DOC, DOCX ve hatta MP3 gibi bilindik dosya biçimlerine destek sunar. Uygulama ayn zamanda bulut depolama kullanım imkanına sahiptir.

Okuyucunun kendisi oldukça temiz ve yalındır. Kullanımı kolay olan okuyucunun içerisinde gezinmek son derece basittir. Uygulamayı kullanarak metinden sese dönüştürme, notlar alma ve dipnotlar ekleme gibi çeşitli imkanlardan yararlanabilirsin.

FullReader uygulamasına Android için buradan erişebilirsin.

6. Moon+ Reader

moon+ reader androidMoon+ Reader adından anlaşılabileceği gibi bir e-kitap okuma uygulamasıdır. Fakat uygulamanın en iyi yanı oldukça özelleştirilebilir olan arayüz kısmıdır. Her ne kadar çeşitli kitapları bulmana yardımcı olacak bir pazar yeri ile birlikte gelmese bile fark yaratmayı başarır.

Uygulamayı kullanarak font stilleri ve boyutları arasında değişiklik yapabilirsin. Arka planı değiştirebilir, paragraf yanlarındaki boşlukları ayarlayabilir, otomatik kaydırmayı aktif hale getirebilir veya farklı görünüm biçimlerini kullanabilirsin.

Moon+ Reader uygulamasına Android için buradan erişebilirsin. Ayrıca uygulamanın daha fazla özellik sunan Moon+ Reader Pro versiyonuna buradan ulaşabilirsin.

7. Aldiko Book Reader

aldiko book reader androidAldiko Book Reader diğer birçok uygulama gibi sahip olduğun kitapları okumanı sağlayan bir uygulamadır. Çeşitli özelleştirme seçenekleri vardır. Bu özelleştirme seçeneklerini kullanarak okuma deneyimini zenginleştirmen mümkündür.

Aldiko Book Reader dahili bir pazar alanına sahip değildir. Uygulama içinden kitap satın alamazsın. Ayrıca uygulamada halihazırda var olan ücretsiz kitap seçenekleri gibi şeyler yoktur. Yapabileceğin tek şey bir e-kitabı uygulamaya atmak ve okuma deneyimini iyileştirmektir.

Aldiko Book Reader uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

8. Google Play Kitaplar

google play kitaplar iosGoogle Play Kitaplar hiç kuşkusuz karşılaşacağın en standart e-kitap okuyucu uygulamalarından biridir. Google Play’in kitap mağazasından satın aldığın tüm kitapları buradan okuyabilirsin. Ayrıca yine Google Play mağazasında yer alan ücretsiz kitapları bu uygulama ile okuyabilirsin.

Google Play Kitaplar sana metin ve renk değerlerini değiştirme fırsatı sunar. Kitabın orijinal sayaflarını görebilir, yer imleri ekleyebilir ve hatta kitabı sesli olarak dinleyebilirsin. Bununla birlikte daha nice ayarı uygulamanın ayarlar kısmında bulabilirsin.

Google Play Kitaplar uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

9. Apple Books

apple books iosApple Books, iOS kullanıcıları için standart e-okuyucudur. Apple’ın kitap mağazasından indirdiğin tüm yazılı ve sesli kitapları bu uygulama sayesinde okuyabilirsin. Uygulama içerisinden font türünü, boyutunu, temayı ve parlaklığı ayarlayabilirsin.

Dilersen kitap okuma alışkanlığını kitap sayfası çevirme yerine aşağı doğru kaydırma yöntemiyle farklı bir boyuta taşıyabilirsin. Çeşitli kelimeleri kopyalayabilir, vurgulayabilir, notlar alabilir, kitap içerisinde aramalar yapabilir ve hatta onu başkasıyla paylaşabilirsin.

Apple Books uygulamasına iOS için buradan erişebilirsin.

10. NOOK

nook iosNook özellikle yabancı dilde kitaplar okumak isteyen okuyucular için önemli bir uygulamadır. Bu uygulama Barnes & Noble isimli yayıncının kitap mağazasından satın aldığın kitapları okumanı sağlar. Diğer birçok uygulamanın aksine Windows desteği de vardır.

Uygulamayı kullanarak font stillerini değiştirebilir, font boyutunu ayarlayabilir, sayfa boşluklarını ve satır aralığını ayarlayabilirsin. Çeşitli kelimeleri vurgulayabilir ve onların anlamlarına bakabilirsin. Ayarlar kısmından çok daha farklı düzenlemeler yapabilmek mümkündür.

NOOK uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

11. Kobo Books

kobo books androidKobo Books hem e-kitaplar hem de sesli kitaplar için ideal e-kitap okuyucularından biridir. Bu e-kitap okuyucusunun en önemli avantajlarından birisi bir mağazaya sahip olmasıdır. Çeşitli ücretli ve ücretsiz kitapları uygulamaya indirebilirsin.

Ayrıca uygulama PDF ve EPUB biçiminde olan kitapları içe aktarmaya izin verir. Çeşitli font stillerini ve boyutlarını kullanabilirsin. Ayrıca yine çeşitli temalar ve düzenler arasında geçişler yapabilirsin. Bir kelimeyi vurgulayarak onun anlamına göz atabilir veya ona dipnot ekleyebilirsin.

Kobo Book uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin.

12. FBReader

fbreader androidFBReader e-kitap okuma uygulaması kendi ağ kütüphanesinden indirilen kitapları okumana yardımcı olacak bir uygulamadır. Fakat dilersen diğer kaynaklardaki e-kitaplarını uygulamanın içine aktarabilirsin. Uygulama PDF, EPUB, RTF, HTML ve düz metin gibi biçimleri destekler.

Bir kitap okurken aydınlık ve karanlık temalar arasında hızlıca geçiş yapabilirsin. Çeşitli metinleri arayabilirsin, yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapabilirsin. Metin stillerini ve boyutlarını ayaryabilirsin. Ayrıca uygulamanın pro versiyonu ile metinden sese aktarım yapabilirsin.

FBReader uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan erişebilirsin. Uygulamanın pro versiyonuna ise buradan erişebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...