Siyah çayın 10 etkileyici faydası

Siyah çay içmek çeşitli açılardan oldukça sağlıklıdır. Siyah çayın etkileyici faydalarını öğrendikten sonra çay tiryakisi olabilirsin.

Siyah çay içmek çeşitli açılardan oldukça sağlıklıdır. Siyah çayın etkileyici faydalarını öğrendikten sonra çay tiryakisi olabilirsin.

En çok tükettiğimiz içeceklerden biri olan siyah çay aslında sağlımız açısından çeşitli faydalara sahiptir. Siyah çayın faydalarından ve zararlarından bahsetmek kolay olsa bile bilinmeyenlerden söz etmek kolay değildir. Siyah çayın faydalarını öğrenmeye hazır mısın?

Özet: Siyah çayın faydaları

Siyah çay ile yeşil çay aynı bitkiden elde edilirler. Sadece işlenme durumları farklıdır. Siyah çay son ısıtılma işleminden önce fermente edilir. Bu nedenle yeşil çayın sahip olduğu niteliklerin bir kısmından yoksundur. Fakat insan sağlığını destekleyebilecek çeşitli faydalara sahiptir.

“Siyah çayın faydalarını öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  1. Ağız sağlığını destekler.
  2. Kalp sağlığını destekler.
  3. Antioksidan kaynağıdır.
  4. Kanser riskini azaltır.
  5. Kemik sağlığını destekler.
  6. Diyabet riskini düşürür.
  7. Stresi giderir.
  8. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  9. Sindirim sistemini güçlendirir.
  10. Enerjiyi artırır.

1. Ağız sağlığını destekler

Yapılan birçok araştırma siyah çayın ağızda plak oluşumunu azalttığını göstermiştir. Buna ek olarak siyah çay, dişlerde oyukların oluşumunu ve diş çürümelerini destekleyen bakteri büyümesini kısıtlama özelliğine sahiptir. Bu siyah çayın ağız sağlığı açısından faydasını anlatmak için yeterlidir.

Siyah çayda bulunan polifenoller dişlerde oyukların oluşmasına neden olan bakterileri öldürür. Bununla birlikte bu bakterilerin oluşumunu sınırlar. Ağızda plak oluşumuna neden olan bakteri enzimlerinin büyümesine engel olması ise bir diğer faydasıdır.

2. Kalp sağlığını destekler

Bu konunun biraz tartışmalı olduğunu söylemem gerek. Bazısı siyah çay tüketiminin kalp sağlığı açısından zararlı olduğunu öne sürse bile tam tersini iddia eden bir dizi araştırma vardır. Ancak genel kanı siyah çayın kalp sağlığını desteklediği şeklindedir.

Yapılan araştırmalar günde en az 3 fincan çay tüketen insanlarda inme riskinin daha az olduğunu göstermiştir. Green and black tea consumption and risk of stroke: a meta-analysis isimli araştırmaya göre günde 1 fincandan az çay tüketen insanlarda bu risk %21 oranında daha fazladır.

3. Antioksidan kaynağıdır

Bitkilerde yer alan polifoneller bitkilerin renklerinden sorumludurlar. Bunlar aynı zamanda güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler. Siyah çayda bulunan polifonelleri meyve ve sebzelerde yer alanlardan ayırt etmek oldukça önemlidir.

Vibha Dhawan‘ın belirttiği gibi “siyah çayın sağlıklı bir yaşam tarzı için önemi” büyüktür. Bu faydayı elde edebilmek için düzenli olarak siyah çay tüketmek gerekir. Siyah çay vücutta yer alan toksinleri atabilmek için güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

4. Kanser riskini azaltır

Aslında bu konu da tartışmalıdır. Yapılan araştırmalar siyah çayın belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olacağını göstermiştir. Bazı araştırmalar ise sigara ve siyah çayın birlikte tüketilmesi durumunda kanser riskini artırdığını öne sürerler.

Peki hangisine inanmalıyız? Black tea as a chemopreventive agent in oral precancerous lesions isimli araştırmaya göre ilk seçenek çok daha doğrudur. Düzenli olarak siyah çay içenlerde kansere yakalanma riskinin içmeyenlere göre daha az olduğu öne sürülmüştür.

5. Kemik sağlığını destekler

Siyah çay kemik sağlığını destekler. Ancak bu etkinin gerçekleşmesi için düzenli bir şekilde çay tüketimi gereklidir. Çay tiryakileri diğer insanlara göre çok daha güçlü kemiklere sahiptirler. Bunun temel sebebi çayda bulunan kimyasal bileşiktir.

Fitokimyasallar bitkilerde doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif bir kimyasal bileşiktir. Bu bileşik insan vücudunda eklem iltihabının oluşma riskini azaltır. Bir başka ifadeyle düzenli bir çay tüketicisi olman durumunda artrit gibi problemlerle çok sık karşılaşmazsın.

6. Diyabet riskini düşürür

Siyah çay ile diyabet arasındaki ilişki oldukça gariptir. Yapılan araştırma çalışmaları uzun süre siyah çay tüketen insanlarda diyabet riskinin daha az olduğunu ortaya koymuştur. Günde 1-2 bardak siyah çay tüketen biriysen şanslısın demektir.

Burada önemli olan çayı şekersiz tüketmektir. Çaya şeker ilave etmen durumunda onun etkinliğini kırmış olursun. Siyah çayın bu önemli faydasından yararlanmak için erken yaştan itibaren şekersiz çay içmeye alışmanı öneririm.

7. Stresi giderir

Siyah çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı bir yanı vardır. Birçok insan siyah çayı bu sebepten ötürü tüketir. Nitekim yine birçoğu bu faydanın farkında bile değildir. Uzun bir günün ardından rahatlamak için çay içerek rahatlamayı başarabilirsin.

Siyah çayın düzenli olarak tüketimi önemlidir. Bunun sebebi günde ortalama düzeyde siyah çay tüketmen durumunda stres hormonu olan kortizol ile mücadele edebilme fırsatına sahip olmandır. Çünkü siyah çay tüketimi kortizol seviyesinin azalmasını sağlar.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Siyah çayın bağışıklık sistemini güçlendirmesi şaşırtıcı değildir. İçermiş olduğu alkilamin antijenler ile bağışıklık sisteminin daha kararlı bir şekilde tepki vermesini sağlayabilir. Aynı özelliği bağışıklık sisteminin çok daha dirençli ve dayanıklı olmasını sağlar.

Düzenli olarak siyah çay tüketmek durumunda tanenlerin yardımıyla virüslere karşı gardını almış olursun. Siyah çayda yer alana tanenler, grip, mide rahatsızlıkları ve günlük yaşantında karşına çıkabilecek diğer virüslere karşı seni korurlar.

9. Sindirim sistemini güçlendirir

Siyah çay sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz. Aynı zamanda sindirim sistemini de güçlendirir. Bunun sebebi siyah çayda bulunan tanenlerdir. Tananler mide ve bağırsak rahatsızlıklarında tedavi edici etkiye sahiptirler.

Siyah çayın mide ve bağırsak rahatsızlıklarını gidermesi onu sık tüketilen içeceklerden biri haline getirmese bile önemlidir. Cup and Leaf sitesinde yer alan bilgiye göre siyah çay kötü bağırsak hareketlerine neden olabilecek iltihabı ve tahrişi azaltma konusunda son derece etkilidir.

10. Enerjiyi artırır

Siyah çayın enerjiyi artırıcı özelliği sahip olduğu az miktarda kafeinden kaynaklıdır. Diğer içeceklerin aksine nispeten daha az miktarda kafein içeren siyah çay, kalbin aşırı uyarılmasına neden olmadan beyne kan akışının gerçekleştirilmesini sağlar.

Siyah çayın bu özelliğinin üzerinde durmak gerekir. Her ne kadar kahve kadar enerji artırıcı bir yapısı olmasa bile kalbi yormaması önemlidir. Siyah çay kalp ve böbreklere ek olarak metabolizmayı ve solunum sistemini de uyarır.

Umarım bu bilgiler siyah çayın faydalarını öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...