Yeşil çayın 11 önemli faydası

Yeşil çay birçok farklı faydalara sahiptir. Sağlığın açısından değerli olan bu faydaları öğrenerek iyi bir yeşil çay tüketicisi olabilirsin.

Yeşil çay birçok farklı faydalara sahiptir. Sağlığın açısından değerli olan bu faydaları öğrenerek iyi bir yeşil çay tüketicisi olabilirsin.

Yeşil çay en sağlıklı içeceklerden biridir. Daha çok yaşlanma karşıtı bir içecek olarak kabul edilir. Yeşil çay hakkında daha önce çok fazla şey duymuş olabilirsin. Artık duyduklarının arasına burada yer alan önemli faydaları dahil etmelisin. Yeşil çayın faydalarını öğrenmeye hazır mısın?

Özet: Yeşil çayın faydaları

Yeşil çay binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmıştır. Yeşil çayın kan basıncını düşürmekten kanseri önlemeye kadar birçok farklı kullanım alanı vardır. Yeşil çayın faydalı olmasını sağlayan en önemli durum fermantasyon işleminden kaçınılmasıdır.

“Yeşil çayın tüm faydalarını öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 1. Yeşil çay kilo vermeni sağlar.
 2. Yeşil çay glikoz seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 3. Yeşil çay pıhtı oluşumuna karşı koruma sağlar ve kalp krizlerini önler.
 4. Yeşil çay sağlıklı dokuya zarar vermeden kanser hücrelerini öldürebilir.
 5. Yeşil çay kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 6. Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının ortaya çıkmasına engel olur.
 7. Yeşil çay diş çürüklerinin oluşmasına engel olabilir.
 8. Yeşil çay kan basıncını dengeler.
 9. Yeşil çay depresyon ile mücadelede kullanılan önemli bir araçtır.
 10. Yeşil çayın anti-bakteriyel özellikleri vardır.
 11. Yeşil çay cilt sağlığında ve cilt bakımında kullanılabilir.

Ne kadar yeşil çay tüketmeli?

Aşağıda yer alan faydaların her birisi senin için önemli olabilir. Ancak günde bir bardak yeşil çay tüketerek tüm bu faydalara sahip olmayı beklememelisin. Tüm faydalar uzun vadeli etkilerdir. Bir başka ifadeyle belirli bir süre yeşil çay tükettikten sonra etki gösterirler.

Bir günde ne kadar yeşil çay tüketmeli? Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Bazı uzmanlar günde iki bardağın yeterli olduğunu söylese bile günde beş bardak tüketilmesini tavsiye edenler de vardır. Fakat yeşil çayın etkilerini görmek için düzenli tüketimin önemli olduğunu unutmamalısın.

Bununla birlikte yeşil çay tüketirken dikkat etmen gereken bir durum vardır. Yeşil çay kafein içerir ve çok fazla tüketilmesi kafeine karşı hassasiyeti olanlar için uygun değildir. Bu konuda Ciara Canlon‘ın uyarısına uyup günde bir tane tüketmeyi düşünmek yeterlidir.

1. Kilo vermeni sağlar

Yeşil çay kilo vermeni sağlar çünkü metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çayın içerisinde yer alan polifenol, yağ oksidanlarının seviyelerini yoğunlaştırır. Bunu yaparken vücudun besinleri kaloriye çevirme hızını güçlendirir. Tüm bunlar kilo verme konusunda sana yardımcı olabilir.

Yeşil çay antioksidan içeriği ile ön plana çıkan bir içecektir. Günde bir bardak içerek kan akışındaki antioksidan miktarının artmasını sağlayabilirsin. Bununla birlikte vücudun yağ yakışını hızlandırıp yaptığın sporun karşılığını alabilirsin.

2. Glikoz seviyelerini düzenler

Yeşil çay glikoz seviyelerini düzenleme konusunda etkilidir. Özellikle yemekten sonra kan şekerinin yükselişini yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Bu durum yüksek insülin seviyelerine çıkışı engeller. Aynı zamanda vücutta yağ depolanmasını önler.

Yeşil çayın bu etkisini görmek istiyorsan onu içerken şeker kullanmamalısın. Everyday Health adresinde belirtildiği gibi şeker kullanırsan tüm bu etkiyi ortadan kaldırmış olursun. Belki şekere alternatif kullanmak söz konusu olabilir.

3. Kalp krizlerini önler

Yeşil çay kan damarlarına ait astarları etkiler ve onların rahat kalmalarına yardımcı olur. Onların kan basıncında yaşanan değişikliklere daha iyi dayanmalarını sağlar. Aynı zamanda kalp krizlerinin başlıca nedeni olan pıhtı oluşumuna karşı koruma sağlayabilir.

Yeşil çayın kalp krizini önlemesi düzenli tüketim ile mümkündür. Buna ek olarak gün içerisinde çok fazla yeşil çay tüketmemeye özen göstermen gerekir. Harvard Health adresinde belirtildiği gibi bunun faydadan çok zarar getirmesi söz konusu olabilir.

4. Kanser riskini azaltır

Yeşil çay yemek borusu kanseri riskini azaltır. Yemek borusu etrafında yer alan sağlıklı dokuya zarar vermeden genel olarak kanser hücrelerini öldürür. Bu işlem sayesinde yemek borusu kanseri riskinin azalmasına yardımcı olur.

Yeşil çayın kanser riskini azaltması düzenli tüketim ile mümkündür. Fakat bunun olması için yeşil çayın düzenli tüketilmesi gerekir. Verywell Health adresinde belirtildiği gibi yeşil çayın kanser karşısında çok güçlü bir ilaç olduğunu düşünmek doğru değildir.

5. Kolesterolü düzenler

Yeşil çay kandaki kötü kolesterolü düşürür. Böylece iyi kolesterolün kötü kolesterol üzerinde baskın olmasını sağlar. Yeşil çayın gösterdiği bu düzenleyici durum çok düşük seviyede olsa bile önemlidir. Bu etkinin maksimum seviyeye çıkarılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Yeşil çayı çok tüketirsen daha fazla etkiye sahip olmazsın. New York Times adresinde belirtildiği gibi yeşil çayın kötü kolesterolü düşürmesi mümkündür. Fakat bu kötü kolesterolün düşürülme seviyesi çok yüksek değildir.

6. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını önler

Yeşil çayın Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını öncelediği düşünür. Bu hastalıkların her birisi beyinde çeşitli bozulmalara yol açar. Yeşil çay ise beyinde yer alan hücrelerin ölmesini engeller ve zarar görmüş beyin hücrelerinin iyileştirilmesini sağlar.

Yeşil çayın bu faydası şaşırtıcı değildir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önlenmesinde veya ilerlemesinde onu bir yardımcı kaynak olarak görmek gerekir. Günde bir bardak yeşil çay ile daha sağlıklı kalmayı başarabilirsin.

7. Diş çürüklerini önler

Yeşil çay sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterileri ve virüsleri ortadan kaldırabilir. Yeşil çayın özellikle diş çürüklerine neden olan bakterileri öldürebilme özelliği vardır. Bu sayede dişlerin daha sağlıklı kalmasını sağlayabilir.

Yeşil çay aynı zamanda diğer ağız sağlığı durumları için önemlidir. Sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde ağızdaki mikropların temizlenmesini sağlar. Yeşil çayı düzenli olarak tüketerek daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsin.

8. Kan basıncını dengeler

Yeşil çayın düzenli olarak tüketilmesi yüksek tansiyon riskini ortadan kaldırabilir. Kan basıncının dengelenmesi kısa vadede mümkün değildir. Bunun için uzun vadeli tüketim gereklidir. Yeşil çay ile bu konuda rekabet edebilecek tek içecek ise siyah çaydır.

Yeşil çayı günde bir bardak olacak şekilde düzenli bir şekilde tüketirsen bu etkiyi görebilirsin. Günde birkaç bardak tüketince etkinin fazla olmasını beklememelisin. TIME adresinde belirtildiği gibi yeşil çay bu konuda siyah çaydan çok daha etkilidir.

9. Depresyon ile mücadelede yardımcı olur

Yeşil çayın içerisinde teanin adı verilen bir madde vardır. Bu madde çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir amino asittir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki sağlar. Yeşil çayın fermantasyon işleminden kaçınması onun depresyona karşı iyi bir silah olmasını sağlar.

Yeşil çayın antioksidan özelliği sinir sistemini sakinleştirir. Bunun sayesinde stresi ve depresyonu yönetmek çok daha kolay hale gelir. Depresyon ile mücadele etmek istiyorsan kendini hiç zorlamadan günde bir bardak yeşil çay içerek sakin kalmayı başarabilirsin.

10. Anti-bakteriyel görevi görür

Yeşil çayın gripten kansere kadar birçok şeyi tedavi etmede kullanılmasının sebebi anti-bakteriyel özelliğine sahip olmasıdır. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde yeşil çay birçok hastalığın yayılmasını engelleyebilme potansiyeline sahiptir.

Günde bir bardak yeşil çay tüketerek onun anti-bakteriyel özelliğinden faydalanabilirsin. Enfeksiyonlara karşı direnç göstermek için vücudunun güçlü olmasını istiyorsan yeşil çay tüketebilirsin. Elbette her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmaktan uzak durmalısın.

11. Cilt sağlığını iyileştirir

Yeşil çay kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilme potansiyeline sahiptir. Bunun sebebi çok güçlü bir antioksidan olmasındandır. Yeşil çayın cilt sağlığı açısından çok önemli görülmesinin temel sebebi budur.

Yeşil çayın tek özelliği yaşlanma karşıtı bir içecek olması değildir. Aynı zamanda saçlarda oluşabilecek kepek problemlerini ortadan kaldırabilme potansiyeli vardır. Düzenli olarak yeşil çay tüketirsen cildini güneş ışınlarından korumayı başarabilirsin.

Umarım bu öneriler yeşil çayın faydalarını öğrenme konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...